Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Help dorit -> Creative Live 5.1 + Genius 5000

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kaamos

kaamos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2006
Acum 4 ore am achizitionat un sistem Genius SW-HF5.1 5000.

Ajung acasa,bag firele, asez boxele,conectez la calc. si dau drumu.

Cu cablul de 9 pini merg toate, in afara de woofer si cea centrala care se aude ceva mai incet. (as dori sa stipulez ca am folosit winampu' si nu am gasit nici o setare pe la plug-inuri pt asa ceva)

Daca schimb pe cablu pt conectarea Tv-ului, rca-jack, merge struna.

Am o placa Creative Live 5.1 si am facut si un update la driver cu ocazia asta. Parca se aude mai tare pe cablu coaxial(cred ca asa se numeste rca+jack)


Aveti sugestii?

Sistemu nu cred ca e de vina, din moment  ce pe modul TV imi merge f bine.

Va rog nu ocoliti post-ul prin reply-uri de genul : "Cauta" deoarece chiar am cautat dar se dau raspunsuri vagi si cel legat de winamp cu output-ul nu m-a ajutat cu nimic.

Va multumesc anticipat.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006
cu driverul primit cu placa de sunet merge tot asa? nu intotdeauna merge mai bine cu ultimul update...

din Control panel > Sound and audio devices > Speaker settings - advanced este setat la 5.1 surround stereo speakers?

poate fi si un contact imperfect pe undeva? ai mai *bazait* mufele un pic?

atat la ora asta, poate te ajuta si altii cu idei

#3
kaamos

kaamos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.12.2006
Era update pt driveru ei. Nu e ceva gen Catalyst.
Am pus 5.1 peste tot : in CP,din Surround Mixer-ul lui.

Nu stiu daca ar fi vreun contact pus prost din moment ce pe Tv imi merge bine.

Iti multumesc totusi pentru interventie.

#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 31.03.2005
pe tv nu ai 5.1 ai sunet in 5+1 boxe transformat din stereo in.
mai incearca alt player,si butoneaza la setarile placii de sunet.

#5
velicans

velicans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.05.2006

 pownee13, on Dec 21 2006, 14:08, said:

pe tv nu ai 5.1 ai sunet in 5+1 boxe transformat din stereo in.
mai incearca alt player,si butoneaza la setarile placii de sunet.


eu zic ca nu e de la cablu... am si eu exact aceasi problema... de 4-5 ore citesc forumul asta si nici un raspuns.

#6
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
Pacat de anumite produse care-si capata un renume prost din cauza nefolosirii intr-un mod corect.

La placa de sunet trebuie sa ai setat in control pannel pe 5.1 si uneva in dreapta ai un ADVANCED ....ii dai bass redirection la 200 si se va auzi basul in woofer corect ,altfel va baga frecventze joase in satelitzi si cand datzi mai tare vor baraiii.

La melodiile din winamp nu se va auzi centralul decat daca iei un Audigy si setezi la CMMS "on" -  se gasesc la 900 de mii audigy value.

Am avut Creative LIve 5.1 pe boxele Genius dupa care mi-am luat audigy2zs si se aud f bine Geniusurile 5.1 .

Wooferul trebuie pus in coltzul camerei pt propagarea frecventelor joase intr-un mod mai bun. Conteaza f mult pozitionarea wooferului.

Edited by psyluc, 09 January 2007 - 12:15.


#7
Stagg

Stagg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.01.2007
si-a pus careva intrebarea daca cele doua componente (boxe + placa de sunet) se potrivesc?
din cate tin eu minte... si sper k memoria nu ma lasa (si nu ma lasa pt k am montata p calculator o placa SB Live! 5.1) aceasta placa are nevoie de niste boxe cu decodor digital pentru a putea functiona in sistem 5.1.. adik iesirea pt subwoofer este pe digital only... si acele boxe genius parca nu aveau decodor digital....
sper sa ma insel dar daca e asa ai cam cumparat boxele degeaba...
p.s. sper k nu am jignit p nimeni...

#8
psyluc

psyluc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.11.2006
De unde ai scos si asta cu decodor digital .....
Eu am avut exact ca tine placa de sunet Live 5.1 si boxe genius si nu am avut deloc problema intampinata de tine...
Nu intzeleg "Staqq", explica in detaliu problema ta exacta.
Si in primul rand geniusurile nu au conectare digitala....au doar AC3 ... care este analogic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate