Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#199
dolphspeed99

dolphspeed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.09.2007

View Postmansol, on 19th September 2011, 13:40, said:

Fii sigur ca am contactat destinatarul in prealabil sa-mi confirme daca a platit in bancnote "normale". Banii se pun in plicuri la sediul curierului cred, nu stiu daca toti fac asa. Chestii de genul asta te lasa cu gura cascata.
Treaba cu rambursurile sta asa: se colecteaza toate rambursurile, apoi banii se impart in plicuri, sa li se returneze expeditorilor. Daca cativa au achitat cu bani marunti, fii sigur ca cineva ii va primi, ca nu sta curierul sa alerge sa schimbe in bani batuti. Asta e, se mai intampla. Si eu am mai primit asa si numai eu stiu ce-a fost la gura mea cand am vazut ca la un ramburs de 120 lei plicul avea 2 kg :D

#200
ripp

ripp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.04.2008
stie careva daca cei de la DPD livreaza si sambata?
merci

#201
Ewan

Ewan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.08.2009
Vreau sa trimit un pachet prin fan curier, si vreau sa stiu ce sa am la mine cand ma duc la sediul lor, infara de pachet. Stima.

#202
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Buletinul si, in caz ca nu il trimiti cu plata transportului la destinatie iti mai trebuie si bani pentru expediere.
Sa nu il sigilezi pentru ca te vor pune sa il desfaci ca sa vada daca produsul este cel specificat.

#203
tapuricamihai

tapuricamihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2010

View Posta21alex, on 19th December 2006, 15:51, said:

Asistam in ultima perioada la o explozie de firme ce efectueaza curierat in tara sau chiar strainatate !
Am o dilema ...... care firma e cea mai ieftina sau mai serioasa , astfel ca va rog sa impartasiti opinii despre firmele pe care le cunoasteti sau la care ati apelat . Exemplificati cu preturi si eventual daca au site ... ar fii util o confruntare intre acestea ! :D
Doresc sa trimit un aparat cuiva , persoana respectiva imi va trimite banii pe aparat tot prin acel curier (ramburs).
Eu personal de Posta Romana nu vreau sa aud .......  <_<


Astia de la URGENTCURIER sunt niste jegosi!!!
M-ia promis ca am astazi banii si cind i-am sunat au zis ca poate miine!!
Aveam de dat cuiva o datorie si astia m-au facut praf !
Acum o sa ma fac de ris din cauza acestor jegosi .
In viata mea nu mai lucrez cu iei!!
Si asa va sfatuesc si pe voi!!!

View Postskytrancer, on 9th January 2007, 13:06, said:

Eu am semnat in decembrie un contract cu Fan Courier si sunt total dezamagita de ei. Mi-au creat o gramada de probleme, mi-au intarziat livrarea (a durat 7 zile!!!) si nici macar nu m-au anuntat care e motivul. Le-am scris o reclamatie si acum astept sa imi raspunda, dar probabil ca astept degeaba. Sunt deja mult prea mari, si exact asa cum a mai zis cineva pe forum, te trateaza in functie de cat de important esti pentru ei. Nu au nici un pic de respect pentru clientii mici. Nu o sa mai lucrez never ever cu ei. Lucrez si cu Nemo Express, care sunt mai mici, dar sunt si mai ieftini si foarte flexibil. Pana acum nu am avut probleme. Ti-i recomand: www.nemoexpress.ro


Astia de la URGENTCURIER sunt niste jegosi!!!
M-ia promis ca am astazi banii si cind i-am sunat au zis ca poate miine!!
Aveam de dat cuiva o datorie si astia m-au facut praf !
Acum o sa ma fac de ris din cauza acestor jegosi .
In viata mea nu mai lucrez cu iei!!
Si asa va sfatuesc si pe voi!!!

#204
Alustor

Alustor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 03.12.2007
pana la urma care firma mai permite verificarea coletului inainte de achitare?

#205
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut!

Cunoasteti o firma OK ptr expeditii internationale? Adica si IN si OUT.

Am folosit de curand DPD, dar dezamagitor la timpii de livrare.Poate sa fie din cauza aglomeratiei din vami, dupa zapada?

Chestia e ca la ei pe site scrie 3-4 zile timp de tranzit in zona respectiva, eu am pus coletul pe 24 februarie abia pe 5 martie seara clientul a intrat in posesia lui.
Fara mare bataie de cap, cred ca era livrat chiar pe 6 sau nici atunci!
Eu zic ca de la 3-4 zile timp de tranzit la 10 zile, e diferenta de la cer la pamant !

Deci concluzie: stiti vreun curier bun pe rute externe care sa nu ti se lungeasca urechile dupa el si la  un pret decent?
Ma intereseaza in special in UE.

#206
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pentru UE, ai putea să încerci GLS, care are tarife foarte competitive, cu excepția a ceea ce ei numesc "Europa îndepărtată", adică Grecia, Cipru, Suedia, Finlanda, țările baltice.
În rest, e vorba de expediere pe camion, timpi de tranzit între 2 și 7 zile lucrătoare. Dar îți trebuie contract cu ei.

#207
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View Postretele, on 8th March 2012, 17:16, said:

Pentru UE, ai putea să încerci GLS, care are tarife foarte competitive, cu excep?ia a ceea ce ei numesc "Europa îndepărtată", adică Grecia, Cipru, Suedia, Finlanda, ?ările baltice.
În rest, e vorba de expediere pe camion, timpi de tranzit între 2 ?i 7 zile lucrătoare. Dar î?i trebuie contract cu ei.

Am vb deja cu ei.Dar cer sa ai contract.Nu mai doresc sa lucreze cu persoane fizice.
Pot face si contract cu ei pe firma, nu e problema.Doar ca pe unde am citit -numai lucruri naspa despre ei!

Nu stiu daca e doar concurenta invidioasa sau...chiar sunt probleme.Plus ca la faza cu "trebuie contract", am auzit ca te  leaga de el intr-un mod destul de urat.

Edited by M4V3RiCk_, 08 March 2012 - 18:47.


#208
dolphspeed99

dolphspeed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.09.2007

View Posttapuricamihai, on 22nd November 2011, 15:40, said:

Astia de la URGENTCURIER sunt niste jegosi!!!
M-ia promis ca am astazi banii si cind i-am sunat au zis ca poate miine!!
Aveam de dat cuiva o datorie si astia m-au facut praf !
Acum o sa ma fac de ris din cauza acestor jegosi .
In viata mea nu mai lucrez cu iei!!
Si asa va sfatuesc si pe voi!!!

Am contract cu Urgentul si primesc rambursurile in cont colector. Sa va zic cum sta treaba la ei: rambursul la o expeditie livrata in tara, daca cei care fac livrarea trimit rambursul la Bucuresti in aceeasi zi cum ar trebui, eu il primesc in 2 zile lucratoare de la livrarea coletului. Se mai intampla insa sa vina si in 3-4 zile lucratoare. Problema cea mai mare este, de la inceputul anului, cu expeditiile livrate in Bucuresti. Daca cer rambursul in cont colector il primesc dupa minim 3 zile de la livrare!!!! Iar daca cer rambursul in plic il primesc a 2-a zi de la livrare! Treaba e simpla: ei ruleaza milioane de lei noi pe zi. Stiti ce inseamna o zi de stationare a banilor la ei in cont? Inseamna, la o dobanda de 5% pe an cca 140 RON dobanda/zi la 1 milion RON in cont. Nu e logic ca ei au tot interesul sa intarzie plata rambursurilor? La 1 milion RON intarziati o zi timp de o luna (ca la ei aceasta treaba e permanenta) inseamna un profit de 4200 ROn, profit pt care nu fac absolut nimic! Si asta e la 1 milion RON. Daca sunt 10 milioane ei castiga din dobanda 42000 RON/luna, ruland banii nostri!

Sunt foarte suparat pe ei din acest motiv, din toamna mi se tot promite ca implementeaza nu stiu ce sistem si se rezolva problema insa .... problema persista. La livrari stau f bine, nu am nimic de reprosat. Dar cand e vorba sa-ti dea banii pe care i-au incasat pt tine innebunesti asteptand. Si eu aveam de mai multe ori nevoie sa primesc banii in ziua in care trebuia, si din cauza ca ei m-au intarziat 1-2 zile nu am avut bani sa iau marfa si am pierdut niste comenzi.

Pe de alta parte Cargus sta extraordinar de bine la livrarea banilor, primesc banii in cont in 1 maxim 2 zile lucratoare de la livrarea coletului. Insa la livrari stau mai rau.

Pe total nu gasesti curierul perfect, pt ca nu exista. Asa ca trebuie sa lasi de la tine la anumite aspecte si, in functie de asta, te poti decide ce curier este mai bun pt tine: daca te intereseaza livrari facute la timp de cele mai multe ori, eu personal votez pt Urgent Curier si Fan Curier. Daca vrei rambursurile la timp, atunci ori Cargus pt cont colector, ori Urgent Curier sau Fan Curier pt banii in plic, insa in acest caz taxa de ramburs este aproape dubla.

#209
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Aceasta este o scrisoare trimisa Fancourier-ului, insa aceeasi situatie exista in randul tuturor firmelor de curierat.

Buna ziua,

Am comandat de multe ori de la compania dvs, insa un lucru este contrar valorilor dvs si bunei dezvoltari a companiei dvs:

De pe site-ul dvs:
"“Oriunde cu placere” este promisiunea pe care FAN Courier le-o face clientilor sai zi de zi, fara exceptie.
Toate resursele si toate ideile noastre merg spre o singura tinta: clienti satisfacuti."


Cum pot fi clientii satisfacuti cand dvs. livrati doar intre 15:00 - 16:30 ???

Majoritatea clientilor dvs. nu sunt persoanele care lucreaza, au un job si abia ce ies de la serviciu la 17:00 - 18:00, fiind disponibili incepand cu 17:30, 18:30 ??? Nu cei care chiar produc banii comanda online prin curier rapid ?
Va adresati doar elevilor, studentilor, pensionarilor sau milionarilor in euro care sunt mai mereu acasa ???

Mai ales pentru produsele mai grele, incepand cu cele de dimensiunea unei unitati de calculator, cuptor cu microunde, pe care nu le poti primi la serviciu si duce acasa in mana, pentru ca ar insemna sa iei taxi-ul sau sa fi venit la serviciu cu masina personala (daca o ai) !
CE sens mai are sa comandam online, prin fancourier, sau alt curier rapid, daca nu ne poate livra acasa in functie de disponibilitatea noastra (rezonabila, zic eu, dupa serviciu 18:00 - 20:00), si ar insemna sa il ridicam apoi fie de la magazinul sediu al site-ului de unde am cumparat (emag, domo, etc), sau sa mergem tocmai pana la depozitul dvs. fancourier ??? ASA mai bine mergem direct in magazinul respectiv, sediul magazinului din orasul nostru. Sau mai bine, daca e sa-l luam online, mai bine il comandam prin posta romana, prioripost, vine tot la fel de repede, costul total este la jumatate, nici el nu ne va gasi acasa la intervale orare de varsta 3-a si tot asa trebuie sa ne deplasam sa-l ridicam de la sediul curierului, DAR macar pachetul se afla la o locatie cat mai apropiata de noi. (oficiul postal de care apartinem)


Si nici dimineata la 7:30 - 9:00 nu poate veni fancourierul acasa, inainte sa plec la serviciu.

Este inacceptabil asa ceva si continuand astfel o sa va indepartati din ce in ce mai mult clientii.
Faceti cumva sa fie livrarile disponibile de la 18:00 - 20:00 de luni pana vineri, va rog.

Va multumesc.

#210
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 06.09.2008
Problema cu ce vrei tu (si nu ma intelege gresit, si eu as vrea sa-mi aleg un interval de 2-3 ore in care sa vina curierul), problema este ca ei au  o singura tura de oameni care distribuie la clienti.

Adica de la 9-10 la 18, uneori ajung si la ora 19 seara....
Pt cativa clienti (si eu as prefera sa vina coletul intre 7 si 9 dimineata) nu cred ca o sa mai bage o tura de oameni, fiindca asta inseamna multi bani.

Personal nu vreau sa dau mai mult pe transport.

Poate va apare o firma Premium de curierat, unde transportul costa mai mult cu 50%-dublu fata de ceilalti, dar iti livreaza coletul in intervalul de 2 ore hotarat de client.
Dar as fi curios daca va avea clienti destui care sa dea acei bani in plus....

Edited by sirgoofy, 01 August 2012 - 12:15.


#211
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Da mah, te inteleg, o singura tura, dar de ce nu poate tura asta sa fie de la 12 cand sigur e sculat omul care dimineata la 9-10 s-ar afla ipotetic acasa (ca logic ca cineva care are serviciu nu e la ora aia acasa, iar cine este sigur se scoala la 10-10 jumate ca are programul flexibil si sta pana tarziu), si pana la ora 20.  
9-18 inseamna 9 ore
10-18 inseamna 8 ore
12 + 8 = 20
12 + 9 = 21

Ar fi mai mult decat perfect, zic eu, sa fie pana mai tarziu seara decat cu noaptea in cap.

View Postsirgoofy, on 1st August 2012, 13:05, said:

Problema cu ce vrei tu (si nu ma intelege gresit, si eu as vrea sa-mi aleg un interval de 2-3 ore in care sa vina curierul), problema este ca ei au  o singura tura de oameni care distribuie la clienti.

Adica de la 9-10 la 18, uneori ajung si la ora 19 seara....
Pt cativa clienti (si eu as prefera sa vina coletul intre 7 si 9 dimineata) nu cred ca o sa mai bage o tura de oameni, fiindca asta inseamna multi bani.

Personal nu vreau sa dau mai mult pe transport.

Poate va apare o firma Premium de curierat, unde transportul costa mai mult cu 50%-dublu fata de ceilalti, dar iti livreaza coletul in intervalul de 2 ore hotarat de client.
Dar as fi curios daca va avea clienti destui care sa dea acei bani in plus....


#212
dvdrw

dvdrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2007
Am trimis prin Fan Curier un colet de 3Kg cu ramburs 200RON la 300Km. Fan Curier are sediul destul de aproape de mine si m-am dus la ei pentru livrare.
Clientul voia sa verifice coletul inainte de a achita rambursul dar Fan Curier nu are optiunea asta. Am sunat clientul si i-am zis ca nu am optiunea asta
dar mi-a zis sa trimit totusi prin Fan pentru ca livratorul din zona lui este de fapt un prieten si il va lasa sa deschida coletul pentru a verifica continutul.
I-am zis baiatului de la Fan ca platesc eu transportul si rambursul, si ca tot ce trebuie sa plateasca destinatarul sa fie cei 200RON. Toate bune si frumoase.
Va costa 27RON. Imi zic in gand ca la banii astia trebuia sa-i sun sa mi-l ia de acasa, dar achit si plec.

Dupa 3 zile mi se trimite mesaj ca mi-a ajuns rambursul si ma prezint la sediu. Cand ajung acolo mi se mai cer 18RON pentru acesta. Am simtit ca ma fac rosu. I-am zis baiatului ca am platit transportul si rambursul deja dar mi-a raspuns ca am platit doar transportul si ca rambursul se achita la predare. -Pai si de ce nu
mi-ai spus ca ma duceam si trimiteam cu altii, care poate acceptau si verificare colet? -Nu m-ati intrebat! De intrebat nu l-am intrebat dar i-am specificat ca vreau sa achit si transportul si rambursul si nu mi-a zis ca se platesc separat.

In fine, il intreb ce tarife au, de 3Kg la 100 Km ma costa 28 de RON? Cica 16.5 RON primul Kg si 1.35 urmatoarele. -Pai tot lipsesc 9RON din ecuatie. -Dupa ce
adaugati TVA-ul si valoarea coletului de 200 de RON nu mai lipseste nimic. -Si 18RON pentru un ramburs de 200RON la 100Km? - Astea sunt tarifele noastre la
plicuri, 14.5RON plus TVA.

In concluzie, 45RON pentru un colet de 3Kg cu ramburs 200RON la 100Km mi se pare exagerat. Aproape un sfert din valoarea coletului a ramas la Fan Curier.

Acum caut curier care sa-mi ia coletul de acasa si sa-mi aduca rambursul tot acasa, la preturi omenesti.
Are cineva idee, exista vreun site gen price.ro unde sa gasesti tarifele lor actualizate cat de cat des?

#213
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
Da au preturi f mari fancurierul si eu sunt in cautarea unei firme de curierat cu preturi mai decente.

#214
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 06.09.2008
Voi n-ati auzit de cont colector ? (parca asa ii zice...)
Adica in loc sa primiti rambursul prin curier, ii dati contul si vi-i pune in cont...acolo va mai costa doar comisionul bancar 3-4lei, dar macar nu e 12-18ron cat costa sa va aduca banii acasa ;)

#215
Vietta

Vietta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2011
RCE Activ Logistic curierat rapid national si international    http://www.rcelogistic.ro

Edited by Vietta, 10 August 2013 - 19:10.


#216
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 21.09.2006
Astazi am semnat pe firma un contract de colaborare pentru curierat rapid cu Bookurier. Am obtinut un tarif mai mic cu peste 20%  decat cel afisat pe site-ul lor. Apelati cu incredere la ei ! O sa revin cu detalii dupa cateva livrari, pentru concluzii complete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate