Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cel mai ieftin si mai bun CURIER !

- - - - -
  • Please log in to reply
242 replies to this topic

#1
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Asistam in ultima perioada la o explozie de firme ce efectueaza curierat in tara sau chiar strainatate !
Am o dilema ...... care firma e cea mai ieftina sau mai serioasa , astfel ca va rog sa impartasiti opinii despre firmele pe care le cunoasteti sau la care ati apelat . Exemplificati cu preturi si eventual daca au site ... ar fii util o confruntare intre acestea ! :D
Doresc sa trimit un aparat cuiva , persoana respectiva imi va trimite banii pe aparat tot prin acel curier (ramburs).
Eu personal de Posta Romana nu vreau sa aud .......  <_<

Edited by a21alex, 19 December 2006 - 15:54.


#2
Kareem

Kareem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 21.11.2006
Dude, ieftin inseamna prost, e asa greu de inteles?
FanCurier este cel mai bun. Suna inainte livrare daca le scrii pe pachet. Cargus, aiuriti, nu suna, livreaza greu.

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 Kareem, on Dec 19 2006, 16:03, said:

Dude, ieftin inseamna prost, e asa greu de inteles?
FanCurier este cel mai bun. Suna inainte livrare daca le scrii pe pachet. Cargus, aiuriti, nu suna, livreaza greu.

Kareem, vorbesti din punctul tau de vedere, nu? Eu folosesc Cargus de cel putin 2-3 ori pe saptamana si nu am avut nici o problema cu ei, nici daca mentionam "contactare telefonica", nici ca timp de livrare si nici la primirea rambursului. De Fan Courier am citit chiar aici pe forum povestiri din cripta cu monitoare aruncate ca la rugby...  B)



a21alex, intr-adevar, am vazut/citit/auzit de o gramada de firme. Eu in general ma feresc de astia mici si noi, am avut experiente neplacute cu o astfel de firma si de atunci mi-am spus ca mai bine platesc mai mult la un curier consacrat, dar stau linistit. In general firmele de curierat nou intrate pe piata au lipsuri, fie ca ele sunt la logistica/dotari, la resurse umane, la organizare, etc.

www.cargus.ro

www.fancourier.ro

Asta ca sa ai si siteurile celor de care s-a vorbit pana acum. O sa ma abtin de la a spune care e cel mai bun, ca nu le-am testat pe toate  :)   Preturile de pe ambele siteuri s-ar putea sa nu fie actualizate sau corecte, mai bine suni la reprezentantii lor din orasul tau si faci o intrebare.




P.S. Stiam eu ca s-a mai vorbit despre asta aici  :D  Gasesti mai jos un topic inceput de mine in august, in care e vorba tot despre firme de curierat rapid.

http://forum.softped...howtopic=158328

Edited by spe, 19 December 2006 - 23:21.


#4
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Danke ! :)

#5
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Orice curier e bun sau prost, in functie de cat de important esti tu ca si client pt. ei si cat de bine negociezi contractul cu respectiva firma. Asa, daca trimiti un pachet din an in pasti, poti sa ai noroc sau poti sa fi in cei 1% cu ghinion (ca si cu pierderea bagajelor prin aeroporturi).

#6
tudorc

tudorc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.12.2006
fun curier si cargus sunt cam la fel, mai putin tarifele, care la fun curier sunt cam cu 15% mai mici ,
la extern lucrez cu ups, care are de ex aceleasi tarife ca si dhl, doar ca sunt in usd fata de euro la dhl, de unde o diferenta de 30%

#7
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
iti recomand fan courier, pana acum numai de bine.

#8
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Eu folosesc Rocurier si sunt foarte multumit. Fac comanda produselor la o firma in Craiova dimineata, a doua zi primesc colet in Braila. Daca fac comanda dupa-amiaza, primesc coletul a treia zi. Inainte ma suna curierul, dar acum nu mai suna, vine direct la mine la serviciu, caci stie unde ma gaseste.
Cei de la firma la care lucrez folosesc Fancurier, probabil pentru rapiditate, costul e mai putin important asa, curierat, avem intern, in firma, ajunge coletul in 2-3zile.
Calitatea serviciilor depinde si de agentul zonal. Daca firma are agenti buni dar cel de pe zona ta e aiurit, e posibil ca o firma pe care eu o laud pe tine sa te nemultumeasca.

#9
Shambala

Shambala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2005
In orice caz, de acum inainte sfatuiesc pe oricine sa se fereasaca de CARGUS  !!  
vezi  postul meu -   http://forum.softped...howtopic=196660

Edited by Shambala, 30 December 2006 - 14:28.


#10
skytrancer

skytrancer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am semnat in decembrie un contract cu Fan Courier si sunt total dezamagita de ei. Mi-au creat o gramada de probleme, mi-au intarziat livrarea (a durat 7 zile!!!) si nici macar nu m-au anuntat care e motivul. Le-am scris o reclamatie si acum astept sa imi raspunda, dar probabil ca astept degeaba. Sunt deja mult prea mari, si exact asa cum a mai zis cineva pe forum, te trateaza in functie de cat de important esti pentru ei. Nu au nici un pic de respect pentru clientii mici. Nu o sa mai lucrez never ever cu ei. Lucrez si cu Nemo Express, care sunt mai mici, dar sunt si mai ieftini si foarte flexibil. Pana acum nu am avut probleme. Ti-i recomand: www.nemoexpress.ro

#11
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Si tocmai ce ma pregateam sa spun ...
Sa nu folositi niciodata serviciile Nemo Expres ...
Am vrut sa trimit ceva prin ei din acelasi considerent , ca sunt ieftini .... Bun, sun de 3 ori sa ma intalnesc cu reprezentantul in Hunedoara si pana la urma ma intalnesc, ii dau pachetul si ma intreaba :
- Vreti chitanta pe transport ? La care eu ma uit mirat la el si ii spun ...
- Da !
Si cauta prin bord, pe sub scaune si pana la urma epuizat spune ...
- Nu cred ca am sa va tai chitanta !
Am luat pachetul si am sunat la altii ... Colet Expres, de care de-asemenea nu am fost multumit cu alta ocazie.
Primeam un colet si m-a sunat sa ma anunte ca ne intalnim undeva ...... sa-mi dea pachetul. Bun, din cate stiu eu firma de curierat trebuie sa-ti aduca pachetul acasa. Sau ma insel ..... ?! Degeaba am discutat cu el problema asta .....
Azi spre exemplu astept un alt colet sosit prin RoCourier. Si aici lucrurile nu stau pe roze.
De putin timp l-am sunat pe reprezentantul zonal sa-l intreb de pachetul meu. Si el imi serveste o gogoasa zicandu-mi ca azi dimineata la
9:00 m-a sunat de cateva ori si i-a intrat mesageria, asa ca el s-a dus din oras in alta parte a judetului. M-am luat de el si pana la urma a dat-o la intors ca e posibil sa fi gresit el numarul. Voi astepta poate pana la Sf asteapta sa revina prin Hunedoara. Mi-a zis ca poate azi de dupa-masa sau maine il voi avea.
Asa se prezinta firmele de curierat ieftine, ca bune ... nici pe departe nu sunt, cel putin in zona mea!
La lucru am Cargus si Fan Curier, 2 firme mari, puternice cu personalitate. Merita toti banii !

Edited by a21alex, 09 January 2007 - 13:36.


#12
bandreyi9

bandreyi9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.01.2007
Eu lucrez cu Urgent-curier si sunt foarte multumit (daca dai un pachet sambata dupaamiaza luni este ajuns la destinatie )La FUN curier deja citesti ce este scris in fata  :D      incercati si voi                       http://www.urgent-curier.ro/

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
skytrancer - Inscris ca membru ieri, un singur post, in postul ala "omori" Fan Courierul si recomanzi cu caldura Nemo Express

bandreyi9 - Inscris azi, un singur post, in care ne zici cat de adevarati is aia de la Urgent Curier

Jalnic... Firmele ( de curierat si nu numai ) ar trebui sa stie ca un client multumit e cea mai buna reclama, si deci sa lucreze sa-si imbunatateasca serviciile. Reclama pe Softpedia venind din partea unor utilizatori atat de "fresh" nu cred ca e prea bine vazuta...


A21alex, am trimis doar de cateva ori cu Nemo, in toate cazurile plata transportului facandu-se la destinatie, iar marfa fiind platita in avans. Au ajuns in 2 zile, in celalalt capat de tara. Nasoala faza cu negasitul chitantierului, nu stiu ce sa zic, nici mie nu-mi inspira incredere. Daca face la fel si cu coletele? "Vreti coletul? Pai sa vad, aici era, sa ma mai uit o data in masina... Nu cred ca vi-l pot da"  :mellow:  
De Coletex vad ca avem cam aceeasi parere buna...
Ca si in toate celelalte domenii, ieftin si bun nu prea exista. Ori ieftin, cu intarzierile si riscurile aferente, ori mai scump, dar macar stai mai linistit.

Asa, si pentru ca tot am citit ca Shambala e nemultumit de faptul ca i-au venit greu banii de ramburs prin Cargus... Am patit-o si eu! De-abia ieri am fost sunat ca imi vor aduce un plic cu bani, ramburs pentru un colet trimis de mine si livrat in 22-23 decembrie! Nu am primit nici o explicatie, nici nu am cerut vreuna, nu ma bazam pe banii aia, important era sa ajunga. De altfel, chiar daca as fi cerut explicatii, stiam deja placa, vin cu o masina blindata, iar traseul plicurilor cu bani e diferit de cel al trimiterilor normale, bla bla, bla bla. Nu avea nici un rost sa le spun ca am vazut cum vin plicurile cu bani ( "valoare" ), in aceleasi masini in care se pun si colete/plicuri normale... Cel mult plicurile cu bani se pun in saci separati, dar in aceeasi masina, nu o data am vazut asta.
E, asta e, oricum nu mai am nevoie de nici un serviciu de curierat rapid pana in februarie sau martie, iar atunci voi face o analiza a pietii si voi alege, sper, o firma care sa-mi scoata cat mai putini peri albi  :D   Cu voia voastra, voi posta undeva pe aici ( topicul asta, sau in cel deschis de mine, cu aproximativ acelasi subiect ) ce am gasit, ce firma am ales, precum si cum se comporta si cum se "misca" lucrurile cu ei.

Over & out!


P.S.:

Quote

La FUN curier deja citesti ce este scris in fata
  zice bandreyi9. Bre, in afara de Urgent Curier, nu mai stii cum se scriu altele? Hai, ca ar trebui sa-ti stii concurenta... E FAN COURIER. Mai stiu una care se dadea mare sefa cand lucram eu la o firma de curierat rapid, si scria prin mailurile trimise la HQ "Fun Curier". Fun, nu?

Edited by spe, 10 January 2007 - 17:34.


#14
adishor

adishor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 16.11.2004
Eu am primit un colet din Bucuresti in Oradea prin Nemo Express si am fost foarte multumit. In aprox. 24 de ore m-au si sunat sa ma intrebe cand mi-l pot livra.

#15
RADUNEMO

RADUNEMO

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2007

 a21alex, on Jan 9 2007, 13:27, said:

Si tocmai ce ma pregateam sa spun ...
Sa nu folositi niciodata serviciile Nemo Expres ...
Am vrut sa trimit ceva prin ei din acelasi considerent , ca sunt ieftini .... Bun, sun de 3 ori sa ma intalnesc cu reprezentantul in Hunedoara si pana la urma ma intalnesc, ii dau pachetul si ma intreaba :
- Vreti chitanta pe transport ? La care eu ma uit mirat la el si ii spun ...
- Da !
Si cauta prin bord, pe sub scaune si pana la urma epuizat spune ...
- Nu cred ca am sa va tai chitanta !
Am luat pachetul si am sunat la altii ... Colet Expres, de care de-asemenea nu am fost multumit cu alta ocazie.
Primeam un colet si m-a sunat sa ma anunte ca ne intalnim undeva ...... sa-mi dea pachetul. Bun, din cate stiu eu firma de curierat trebuie sa-ti aduca pachetul acasa. Sau ma insel ..... ?! Degeaba am discutat cu el problema asta .....
Azi spre exemplu astept un alt colet sosit prin RoCourier. Si aici lucrurile nu stau pe roze.
De putin timp l-am sunat pe reprezentantul zonal sa-l intreb de pachetul meu. Si el imi serveste o gogoasa zicandu-mi ca azi dimineata la
9:00 m-a sunat de cateva ori si i-a intrat mesageria, asa ca el s-a dus din oras in alta parte a judetului. M-am luat de el si pana la urma a dat-o la intors ca e posibil sa fi gresit el numarul. Voi astepta poate pana la Sf asteapta sa revina prin Hunedoara. Mi-a zis ca poate azi de dupa-masa sau maine il voi avea.
Asa se prezinta firmele de curierat ieftine, ca bune ... nici pe departe nu sunt, cel putin in zona mea!
La lucru am Cargus si Fan Curier, 2 firme mari, puternice cu personalitate. Merita toti banii !





SALUT
INAINTE DE TOATE VREAU SA IMI CER SCUZE TUTUROR DACA PRIN CEEA CE VOI SCRIE ,AS PUTEA AFECTA SENTIMENTELE CUIVA. :nonobad:
VREAU SA FIU SCURT SI LA OBIECT
     INAINTE DE A FACE ASTFEL DE AFIRMATII ,ALEX ,AR TREBUI SA STII CA DEFAIMAREA TE POATE COSTA EXTREM DE SCUMP IN ZILELE ASTEA.CA SA IMI ARGUMENTEZ CELE ZISE ,VOI SPUNE DOAR CA   NEMO EXPRES NU TAIE NICIODATA CHITANTA PE LOC CI ELE VIN DE UNDEVA DE LA BUCURESTI PTR TOATA TARA.
ASA CA CELE SPUSE DE TINE SUNT DOAR O INVENTIE.NU AVEA CUM SA ITI ZICA ASA CEVA COLEGUL MEU DE LA  HUNEDOARA .INCA CEVA ....DACA INTR-ADEVAR AI LUCRA CU .....SERVICII DE CURIERAT RAPID AI STI ....FFF BINE ACEST LUCRU.NEMO E SINGUIRUL CARE NU TAIE CHITANTA PE LOC.TOTI STIU ASTA.
2. REFERITOR LA PROBLEMA TA CU ...LIVRATUL LA USA SUNT 4 VARIANTE :
   a. PTR A LIVRA LA O USA ...REGULA DE BAZA ESTE CA ...ACEASTA SA EXISTE.SI MA REFER LA MIILE DE COLETE PE CARE, EXTREM DE PRETENTIOSII NOSTRI ROMANI, LE EXPEDIAZA ,NEAMBALATE ,SAU AMBALATE TOTAL NERECORESPUNZATOR,FARA ADRESA COMPLETA ,NR DE TELEFON SAU MAI NOU ....FARA  ORAS .
DA FRATILOR ,ATI AUZIT BINE FARA ORAS.AM LIVRAT SI UN ASEMENEA COLET DE CURAND.DUPA CE IN PREALABIL AJUNSESEM IN PRAGUL DISPERARII.
  b.O ALTA  REGULA ESTE CA LA CEA ADRESA SA RASPUNDA CINEVA , NU SA STAI SI SA ASTEPTI SA TE RUPA CAINELE DIN FUNDUL CURTII SAU SA IASA VECINUL SI SA TE POCNEASCA PTR CA S-A SATURAT SA TE TOT AUDA IZBIND CU PUMNUL IN USA SPERAND CA DUPA ZECE MIN DE CAUTARI ITI VA RASPUNDE CINEVA SI-TI VA PRELUA coletul`.DE OBICEI ROMANII NOSTRI UITA DE MICILE ASPECTE ALE COTIDIANULUI ,cum ar fi ...faptul ca au comandat un colet,SI PLEACA DUPA TIGARI SPUMA DE RAS ....IAR ATUNCI CAND II SUNI SI CU MULTA FERICIRE IN GLAS -ca macar ti-a raspuns cineva la tel-TE ROAGA DUIOS ...SAU IMPERATIV   UNERI SA II ASTEPTI TU DRAGALAS LANGA USA CA UN CUTULICA DRAGUT CE ESTIPANA VIN EI DE LA MARKET SAU ....AM AVUT SI BUCURIA SA FIU RUGAT SA ASTEPT LINISTIT LANGA USA PANA CE SCUMPUL  NOSTRU DESTINATAR .....TERMINA.....STITI VOI CE.DA ,ATI AUZIT BINE.aceasta varianta ma face fericit si pe mine gandindu-ma ...ca macar EL e fericit in acea zi
:inlove:

si aici vin cu o ...intrbare:daca la toti stam cateva zeci de minute asteptand, ce  naiba se alege de ultimul nostru client?cand va primi el acel colet ca doar si el se grabeste si il vrea repede .sa fim sinceri ,el nu are nici o vina ca se afla ultimul ca si livrare pe caietul meu.
???????????????????? am dreptate sa nu dragii mei?
  C ALTA MICA PROBLEMA AR FI CA CEI CE SUNT ATAT DE NERABDATORI SA ISI  PRIMEASCA COLETELE ...SA MAI SI AIBA BANII DE RAMBURS SAU DE FACTURA TRANSPORT.CA NU DE MULTE ORI AM INTALNIT SI ROMANI FERICITI CARE CREDEAU CA RAMBURSURILE SI TRANSPORTUL SE ACHITA DE INSUSI CURIERUL CE TI-L ADUCE.
d.   O ULTIMA NECESITATE ............SE NUMESTE ..SIMPLU: MULT BUN SIMT.

LUCRU PE CARE ROMANII L-AU UITAT.NU UITATI ..CA SI NOI SUNTEM OAMENI SI AVEM FAMILII POATE SI NU ESTE ABSOLUT NECESAR SA ASCULTAM INJURIILE MULTORA DINTRE VOI.

IN INCHEIERE VREAU SA VA SPUN CA NEMO EXPRESS ESTE UNA DIN FIRMELE BUNE DE CURIERAT LIVRARILE SE FAC LA 24 DE ORE ATUNCI CAND SI EXPEDITORUL RESPECTA ANUMITE CONDITII SI LA CAPITOLUL SEROZITATE NU CRED CA VA POT SPUNE DECAT UN SINGUR LUCRU.DACA VA E DE AJUNS SAU NU VOI DECIDETI:DE  1 AN SI JUMATATE DE CAND LUCREZ LA EI UN SINGUR COLET SA DETERIORAT SAU PIERDUT IN TOATA AGENTIA UNDE LUCREZ .SI VREAU SA VA ZIC CA E UN ORAS CU MAI MULT DE 700.000 de locuitori.cat despre tarife ...nu mai are rost sa zic.stiti bine.
NU VREAU SA INTELEGETI GRESIT ,AM DE GANND SA PLEC CAT DE CURAND DIN CURIERAT ,TOCMAI PTR CA SUNT SUPER SATUL DE LIVRAYT COLETE SI LA 9SEARA -tocmai ptr a nu depasi cele 24 de ore- SUNT SATUL DE MARLANIA OAMENILOR-A MULTORA DINTRE EI  NU TOTI SA FIM SINCERI-SI NU VREAUSA LE FAC FIRMA CELOR DE LA NEMO DAR FITI VA ROG SINCERI SI APRECIATI LA JUSTA VALOARE MUNCA UNOR BAIETI CE ISI RUP OASELE LA PROPRIU PTR A VA ADUCE VOUA COLETELE LA TIMP-SI AICI MA REFER LA TOTI COLEGII MEI DE BREASLA:FAN CURRIER,RO EXPRESS,CARGUS,FAST CURIER ,DRAGON STAR , ROMTRANS CURRIER,URGENT CURRIER,SPRINT CURRIER ...SI TOTI CEILALTI  PE CARE POATE NU MI-I AMINTESC ACUM,.   si poate chiar sa fiti putin mai intelegatori cu noi ...ca la urma urmei suntem si noi oameni.
am sa inchei cu rugamintea de a nu apela la nemo ca si asa sunt satul de atatea  tone pe care le duc si cat mai stau vreau sa fiu linistit ci sa continuati sa apelati la cei pe care voi ii credeti mai buni.
tot ce am vrut eu sa zic este ca nu e firma buna sau rea.exista un raport pret calitate pe care nu trebuie sa il uitati.unul dintre voi a scris ceva putin mai sus legat de CAT DE IMPORTANT ESTI TU CA SI CLIENT  ptr firma de curierat.nimic mai adevarat.si va explicat chiar el de ce.
VA UREZ O ZI BEST LA TOTI SI  SPER CA V-AM MAI SCHIMBAT PUTIN DIN PAREREA  VOASTRA DESPRE CURIERI.
O INTRBARE PTR VOI TOTI ..:   CATI DINTRE VOI STITI SA FACETI PIPI CU CEASUL IN MANA ????????????? :naughty:

NU PE MANA...


          RADU

#16
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Astept sa fiu dat in judecata ...  ;)
Hai sa fim seriosi ...
In baza a ce sa-i fi dat pachetul daca nu avea sa-mi dea nimic concret la mana ca i-am dat un pachet? Nu e o aberatie ? Scuza-ma ca-ti spun .... Aia e firma de doi lei daca nu-si permite sa-i elibereze clientului o dovada ca acesta i-a dat un pachet ce trebuie livrat undeva .... In cazul in care pachetul nu ajungea la destinatie, eu cum dovedeam ca am pus pachet pe ei ... Si sa-i mai si platesc lucrul acesta. Daca zici de ,,colegul,, tau de la HD iti dau numarul lui de telefon, desi ma indoiesc ca nu-l poti procura, sa-l intrebi daca avea la el atunci asa ceva ..... De ce a mai venit, putea sa-mi spuna la telefon ca nu are ce-i trebuie si ca nu ma poate servi.
Dar atunci cine a venit la mine daca zici ca politica firmei e sa nu taie chitanta, din moment ce domnul respectiv cauta chitantier prin masina ? Nu era mai simplu sa-mi spuna ... dom`le noi nu eliberam factura, chitanta, ceea ce e contrar legii si atunci nu rezulta ca firma e inafara legii? Si e doar singura din tara care face asa ceva, dupa cum bine ai afirmat si tu! Stai linistit ca nu-s de ieri de azi si in plus nu-s paranoic ... altii sunt daca au imprsia ca pot face asa ceva in anul 2007! Eu nu eram firma ca sa am un contract cu ei iar pe site nu am vazut ca s-ar adresa doar  persoanelor juridice, nu si celor fizice!
Pentru livrare la domiciuliu stiu ca e obligatoriu numatul de telefon pe langa adresa, deci suni si il intrebi pe om cand e de gasit acasa, dupa care ii duci pachetul, nu iti da intalnire intr-un loc din oras. Ca sa mai bine lucrezi ca Posta daca tot iesi din casa pentru a-ti lua pachetul. Ca de aia e firma de curierat, sa nu te implice prea mult in procesul asta de distributie a coletelor. Daca nu pot face asta, sa renunte. Oricum pana acum am incercat vreo 8 firme de curierat la care am renuntat pe rand datorita acestor probleme.
de ce la lucru la mine cele 2 firme de curierat aduc la sediu. In plus tot cu ele cand am trims-primit veneau acasa,unde eram persoana fizica. Asta e politica lor, isi respecta clientul, restu` chiar daca au tarifele mai mici isi bat joc de clienti.
unul din punctele ochite de tine lipseste aproape tuturor curierirlor ... BUN SIMT. Sunt convins ca el lipseste si in randul multor clienti, dar nu clientul e firma de curierat si nu el si-a asumat acest risc. Cunosti vorba Clientul nostru stapanul nostru! ......
Daca vrei sa faci curierat atunci fa si nu-ti bate joc de oameni .... asta nu te priveste pe tine, ci o spun in general!
Daca nu, lasa pe altu` mai bun ca oricum omul alege ce-i place!

Edited by a21alex, 16 January 2007 - 08:55.


#17
rolo

rolo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 24.02.2006

 bandreyi9, on Jan 10 2007, 15:53, said:

Eu lucrez cu Urgent-curier si sunt foarte multumit (daca dai un pachet sambata dupaamiaza luni este ajuns la destinatie )La FUN curier deja citesti ce este scris in fata  :D      incercati si voi                       http://www.urgent-curier.ro/


Eu cred ca lucrezi la urgentii aia. Nu cu ei.

Edited by rolo, 16 January 2007 - 09:14.


#18
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Drept, rolo, asta e impresia pe care o lasa cineva care la primul post incepe sa faca reclama...

Cat despre RADUNEMO, ar fi cateva de spus. IN PRIMUL RAND, PE TASTATURA AI SI O TASTA "CAPS LOCK". N-O MAI UITA APASATA CAND SCRII / TIPI .
S-o luam pe rand si cu oleaca de logica. Defaimare? Si cum defaimeaza firma, bre? Spunand ca nu i s-a taiat chitanta si factura pentru un serviciu prestat? Chiar tu spui ca Nemo e singura firma din tara care da facturile mai tarziu. Nu ti-a trecut prin cap ca poate e ceva in neregula cu Nemo? Normal si legal este sa ii completezi omului nota de transport si sa ii tai factura ( + chitanta la plata pe loc ) atunci, in clipa preluarii coletului.
Despre problemele ridicate de tine la livrare:

a - Nu este clientul vinovat ca unul din colegii tai a preluat un colet fara adresa / numar de telefon / oras completate. Curierul are obligatia de a verifica la preluare existenta tuturor datelor de contact necesare pentru livrarea in siguranta a respectivei trimiteri. Nu te supara pe clienti, poate multi dintre ei trimit atunci prima data. Fii suparat pe colegul tau care gandeste "da-l incolo, se descurca el" cand preia un colet pentru zona ta stiind ca iti va fi greu sa-l livrezi. "Neambalate sau ambalate total necorespunzator" ? Get real... curierul are dreptul de a refuza preluarea unui colet daca observa ca nu este ambalat cum trebuie sau daca ii lipsesc datele complete de contact ale destinatarului.

b - Se poate rezolva foarte simplu. Dai telefon inainte de livrare. Ii spui la ce ora ajungi si sa fie acasa. Daca mergi, incerci sa livrezi si nu e nimeni acasa, lasi frumos biletel in usa/poarta, ii scrii data si ora la care l-ai cautat, precum si de la ce depozit Nemo sa vina sa-si ridice coletul. Cargus cum poate face asta?

c - Vezi ca-ti cam dai cu stangu'-n dreptu' la faza asta. Deci nu ii dai factura pe loc celui care trimite, in schimb cand mergi la livrare, ai factura de transport care trebuie achitata. Pai cum vine asta, bre? Si faza cu " nu am bani" se rezolva elegant, ca la punctul b: "Nici o problema, coletul va asteapta la sediul nostru din.... O zi buna."

d - Injurii? Imi vine greu sa cred ca o firma cat de cat serioasa nu isi apara angajatii de clientii care ii injura... Nemo are si el jurist la Bucuresti, nu? Telefon la el, ii spui ce s-a intamplat, precum si ca nu mai mergi sa livrezi acolo vreodata.

De acord, curieratul este un domeniu foarte solicitant, nu toti pot / rezista in bransa. In orice domeniu vei gasi marlanie, lipsa de bun simt, lipsa de respect din partea clientilor. Important este sa nu le lasi sa te afecteze, sau, mai rau, sa te molipsesti si sa incepi sa te comporti si tu la fel cu clientii... Este si regula aia cu "trateaza-i pe altii asa cum vrei si tu sa fii tratat de ei".

Sincer, ma indoiesc tare ca lucrezi la Nemo... Asa, subtil, ai strecurat in postul tau tot felul de acadele care sa ii indeparteze de Nemo pe potentialii clienti care citesc: amenintare ( "defaimarea te poate costa scump" ), creezi o imagine neprofesionista firmei Nemo ( colete preluate fara date de contact, neambalate corespunzator, ba chiar si unul pierdut ), iar la urma chiar ne indemni sa nu mai apelam la Nemo ca esti satul de " tonele " livrate... Cam cusuta cu ata alba, 75% esti de la alta firma de curierat si vrei sa profiti de faptul ca un client nu e multumit de serviciile Nemo pentru a-i omori si mai tare.


Vad ca topicul asta atrage tot mai multi membri foarte noi ( cu 1 post ), care fie fac reclama pe fata, fie incearca sa strice si mai tare imaginea vreunei firme de curierat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate