Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Centura de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
da,asa e, devine obositor, dar cui crezi ca o sa ii para mai rau daca intri intr-unu fara stopuri? lui sau tie? mai ales ca o masina fara stopuri rareori este o masina moderna sau noua sau intretinuta cat de cat :)
cei care merg fara stopuri sunt o problema foarte mare in trafic. dar astia vor fi mereu...important e sa iti iei toate masurile de siguranta asupra caruia ai control (centura, luminile si mai ales atentia)

nici eu nu folosesc handsfree la volan, dar convorbirile mele nu dureaza niciodata mai mult de 1 minut cand conduc.

#20
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

si sa stii ca se verifica si "frane, stopuri, semnalizatoare, directie, validitatea vizei medicale".

Da, dar abia DUPA ce organu' a constatat ca ai centura pusa, incepe sa verifici alte chestii "suspecte". In shimb daca te-o prins fara centura, nici ca mai verifica altceva... e superexcitat ca o mai prins un fraier fara centura! Pana la urma problema mea se rezuma la importanta care se acorda acestei probleme!

Caz concret, un amic bun de-al meu pleaca de la mine pe la ora 23.30, are de mers pana acasa vreo 800 m (distanta masurata, fiindca am vrut sa facem la un moment dat o retea WiFi) pe 2 stradute printre case, la nici 50 de m de casa il opreste un garcea si ii da amenda ca nu avea centura... asta e! Noi sa fim santosi... Dupa vreo luna il opreste acelasi garcea si ce credeti ca verifica prima data CENTURA, da' fraieru nici macar nu s-o uitat daca-i pusa sau nu (era in jur de ora 22) amicu meu zice: - "Da' asta nu-i buna?" da, da... pai ia sa vedem daca ati baut ceva!

Deci garcea ala are un fix! Daca omu nu avea centura, lua amenda si gata.... credeti ca-l mai verifica de alcoolemie, da' pa dracu! Ma repet din nou, se de prea multa importanta centurii, purtarea ei ar trebui sa fie ultima chestie verificata la un control de rutina!

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

stopurile si semnalizatoarele sunt verificate si la itp si la controalele de rutina ale politiei rutiere.

Chestia cu IPT-ul e apa de ploaie, in cei doi ani poate sa-ti dispara complet masina in urma ruginii, dar din puct de vedere legal ea are viza ITP, deci e ok! Iar controalele de rutina ale politiei rutiere nu cred ca au competenta necesara sa verifica starea tehnica a unei masini, acuma ca se vede daca nu-ti merge un stop e clar... da cum determina garcea daca franele tale nu functioneaza la parametrii optimi?

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

sa nu mai zic ca daca esti un sofer cu experienta, iti dai seama daca vehiculul din fata da franeaza si fara stopuri sau daca schimba directia de mers fara semnalizare (ca doar am avut si eu din astia destuli in fata mea).

eu zic ca am ceva experinta, dar nu pot sa-mi dau seama in timp util cand cineva isi schimba directia de mers fara sa semnalizaze , deoarece schimbarea directiei de mers se semnalizaza din TIMP si nu atunci cand tragi de volan.

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

daca medicul de familie observa ca au aparut anumite afectiuni la un pacient posesor de permis, iar acesta este implicat intr-un accident, doctorul comite o INFRACTIUNE  care se pedepseste cu inchisoarea de la 3 luni la 2 ani!

In Romania? Pai multi figureaza pe listele medicilor de familie, da' n-o trecut veci p-acolo... ca de cele mai multe ori e un incompetent! (aici vorbesc din proprie experinta, eu data viitoare cand trec pe la el... trec doar sa-i spun ADIO si sa-mi iau fisa)

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

toate comparatiile mi se par de prisos. purtatul echipamentului de protectie in orice domeniu care cere acest lucru ar trebui impus prin lege (si in majoritatea cazurilor e , prin Normele de Protectie a Muncii)

Aici partial sunt deacord cu tine... dar atunci si prezervativul si filtrele de nicotina sunt echipament de protectie si trebuiesc stipulate in lege!

#21
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
da, se pune prea mare accent pe purtatul centurii pentru ca este usor de controlat. dar si pentru ca este printre cele mai importante elemente de siguranta ale unei masini. ce te costa o miscare pe diagonala a mainii, inainte sa pleci cu masina din parcare?
ce-ai vrea?! sa se organizeze puncte de control pe margine drumului in care, pe langa verificarea actelor, a purtatului centurii, a starii de ebrietate si a luminilor de intalnire,  sa se faca inspectia la masina si cat timp se face inspectia la masina, soferul sa fie pus examenului medical?!
eu sunt de acord cu noul cod rutier si obligativitatea de a purta centura, il consider un pas in fata. un pas mic, dar in fata...
nu am auzit pana acuma ca , intr-un accident, sa mori din cauza centurii, sa fii supravietuit daca nu  o aveai...

cum puteti compara un mijloc de contraceptie cu o masura de siguranta?!  :cursing:
cu fumatul e problema doar in locurile publice sau in spatiile inchise, unde poti afecta pe cei de langa, care nu au nicio vina ca tu fumezi.

#22
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
daca nu ai centura si eu te accidentez, atunci eu nu ar trebui sa fiu judecat decat pt ranile care ar fi aparut daca purtai centura.

de ranile ulterioare tu raspunzi. cam asa vad eu treaba. asa ca obligativitatea centurii este buna din punctul meu de vedere.

DAR....
ai dreptate ca se pune prea mult accent pe centuri.... adica politistii nu cauta decat sa dea amenda... si asta nu imi place.... poate masina are defectiuni grave sau exista alte probleme care pun in pericol circulatia, dar pe ei nu ii intereseaza decat sa dea amenda si sa raporteze cifre din care sa reiasa ce mult au redus ei nr de accidente cu actiunile de prevenire....
deci la faza asta ai dreptate, nu si la obligativitatea purtarii centurii

ps.uitati-va la video din articol, cel din dreapta sus cu grasul cu cioc, sa vedeti cam ce inseamna sa nu ai centura si sa te rostogolesti. inchipuiti-va acum ca aveti si copiii in masina.

Edited by mst, 13 December 2006 - 15:37.


#23
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
asa cum noi avem grijile noastre si statul are grijile lui ; din punctul  de vedere al statului ,  romania este  tara europeana  cu una dintre cele mai ridicate  rate ale mortalitatii datorate accidentelor rutiere ..din cate stiu  chiar si UE ne-a cam tras de urechi la capitolul asta , asa ca mi se pare normal ca statul sa faca tot cei sta in puteri pt a limita numarul deceselor  indiferent daca vrem sau nu

Edited by axel_1, 13 December 2006 - 15:47.


#24
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postaxel_1, on Dec 13 2006, 15:46, said:

mi se pare normal ca statul sa faca tot cei sta in puteri pt a limita numarul deceselor  indiferent daca vrem sau nu
DE ACORD. E corect ce spui.

#25
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 00:34, said:

cine a vehiculat idea conform careia politia impune purtatul centurii de siguranta pentru a micsora cheltuielile spitalelor se inseala. cel mai mult ar reduce cheltuielile spitalelor daca ar impune nepurtatul centurii. dar ar mari cheltuielile unitatilor de morga :)
N-a spus nimeni ca politia controleaza centurile pt a micsora cheltuielile spitalelor.E datoria lor sa protejeze populatia si s-o apere.De-aia e platita politia. Una din masuri este si fortzarea tuturor de a se proteja cu centura!Cu forta daca nu vor altfel.Daca vor sa se sinucida, sa riste la sporturi extreme, etc-sunt liberi s-o faca dar pe spinarea lor.
Mie nu mi-ar conveni ca spitalele sa ia din TVA-ul platit de mine, atunci cand cumpar orice, sau din impozitul pe salariu al sotiei si sa plateasca spitale pline de cetateni accidentati f grav din cauza CA NU VREA MUSCHII LOR SA POARTE CENTURA. Si ei platesc taxele dar e treaba mea sa consider ce ma deranjeaza si ce nu.
Am fost lovit din spate, odata, de un Cielo si daca nu aveam tetiera si centura, era nasol. Asa , am ras de fraieru' cu Cielo care a spart parbrizul cu capul si si-a facut un cucui de zile mari. Conducea in slapi, era smecher pustiul. Si-a facut Cielo-ul praf-proasta masina la accidente.De 2 lei, ce mai.Frane ioc, cutie automata, etc etc..vai mama lor.
Da, omu' avea CASCO si nu a avut probleme ,mie mi-a dat RCA-ul si gata, am scapat cu un deviz de 80 de milioane (ASIROM),...Ca am avut spoilerul crapat si toba finala indoita, plus un stop crapat.La un Passat desigur...A!, si bara de protectie metalica din interiorul spoilerului a fost indoita serios.

Edited by sanddy1964, 13 December 2006 - 17:06.


#26
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 13:53, said:

cum puteti compara un mijloc de contraceptie cu o masura de siguranta?!  :cursing:

Simplu, noi vorbeam de prezervativ ca si masura de siguranta in prevenirea raspandirii BTS incurabile care duc la deces, si nu ca si mojloc de contraceptie

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 13:53, said:

cu fumatul e problema doar in locurile publice sau in spatiile inchise, unde poti afecta pe cei de langa, care nu au nicio vina ca tu fumezi.

iar la fumat ne refeream in sensu ca tu iti faci rau ca mana ta si noi iti platim spitalizarea... nu s-a pus problema de efectele fumatului asupra celor din juru tau!

View Postmst, on Dec 13 2006, 15:07, said:

daca nu ai centura si eu te accidentez, atunci eu nu ar trebui sa fiu judecat decat pt ranile care ar fi aparut daca purtai centura.

de ranile ulterioare tu raspunzi. cam asa vad eu treaba. asa ca obligativitatea centurii este buna din punctul meu de vedere.

Da, intr-adevar la aspectu' asta nu prea m-am gandit... ca poti sa NU fi tu de vina si atunci se complica treaba.

In schimb imi sustin parerea referitoare la "centura" ca prioritatea numaru unu a politatilor . Un cod rutier sanatos trebuia sa le ofere si lor o lista cu ordinea in care sunt controlati soferii... si dupa mine ultimu punct as pune centura!

View Postaxel_1, on Dec 13 2006, 15:46, said:

asa ca mi se pare normal ca statul sa faca tot cei sta in puteri pt a limita numarul deceselor  indiferent daca vrem sau nu

Da' dar sa le limiteze in ordinea prioritatilor si gravitatii, adica mai intaii omuciderea si apoi sinuciderea. Nu stiu daca ma intelegeti, da consider ca-i mult mai important sa previi un eveniment care poate duce la decesul altor nevinovati (vezi cei care lovesc pietonii fiindca nu vad bine, da' totusi au obtinut viza medicala sau tiru care intra in casele oamenilor ca ramane fara frane) decat evenimetele care pot duce doar la afectarea sanatatii personale. Nu zic ca aceastea nu trebuiesc controlate... dar nu sunt cele mai importante!
Pe cand la noi daca n-ai centura esti privit ca si un infractor !!! Chestia asta ma deranjeaza cel mai tare!

Edited by Berti, 13 December 2006 - 17:32.


#27
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu zic ca prudenta e mai buna decat centura. Anul trecut parintii mei au avut un accident :din lateral a venit un vitezoman si daca maica-mea avea centura pusa, avea cel putin o mana lipsa. A avut timp sa vada masina si a sarit in bratele lui taica-miu alegandu-se doar cu o sperietura. Jumatatea lovita a masinii i-a facut tandari poseta. Acolo era bratul ei daca avea centura pusa. De aste ce ziceti ?!E obligatoriu ca centura sa protejeze viata ?!
Nu sunt pentru obligativitatea centurii in oras. Daca s-ar respecta cei 50 km/h si celelalte restrictii nu ar fi nevoie de asa ceva ! Acum masinile sunt mai bune, franeaza mai repede, sunt mai rezistente ca acum 20-30 de ani cand nu era obligatoriu sa pui centura, iar accidentele sunt mai multe si mai nasoale din cauza teribilismului unora si nu din cauza ca nu se poarta centura !

#28
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postrvic77, on Dec 13 2006, 17:23, said:

accidentele sunt mai multe si mai nasoale din cauza teribilismului unora si nu din cauza ca nu se poarta centura !
Daca avea airbag lateral, nu i se intampla nimic , probabil ca nici poseta nu se spargea-da ce-are posete din sticla?
Nu purta tu centura si gata. Cotizeaza la greu amenzi, nu e nici o chestie.Accidentele nu se petrec din cauza purtarii centurilor sau a nepurtarii ei. Ci din cauzele care se cunosc. CENTURA LIMITEAZA DAUNELE.In 90% din cauze. Altfel tre sa ai si airbag-uri si alte chestii care sa contribuie la limitarea daunelor (umane).

Edited by sanddy1964, 13 December 2006 - 17:48.


#29
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Acum 10 ani m-a lovit si pe mine unul din spate, dar sanatos, la Dacia respectiva s-au spart toate alea, eu eram atunci cu un Oltcit.
Pot sa spun ca nu aveam centura si nu a fost nici o problema, foarte periculos ar fi fost daca nu aveam tetiera, si asa m-a durut gitul o saptamina. Nici ala cu Dacia nu avea centura, nici el nici cel din dreapta, si nu au avut nimic.
Nevasta-mea dormea, si din bubuitura se trezeste si ea si intreaba : facuram pana ?   :lol:
Politia ?  :lol:   ce gluma buna, astia vor sa nu purtam centura, sa aiba ei cui sa dea amenzi.
Da buna faza cu politia, daca esti cu musca pe caciula nu porti centura si ai scapat.
:w00t:  n-ai centuraaaa ? amenda   :drac:  :bigwhitegrin:  si numai vede ca esti gogoase de beat, frine, la anu; faruri, la magazin, gume, slicuri....
Chiar, mai au voie sa te opreasca asa aiurea ? cica control de rutina   :cursing:

#30
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
nu imi place sa ma repet, dar ce poate sa constate agentul cand te opreste pe marginea drumuli?
daca esti baut, iti zic eu ca observa. daca nu ai frane, atunci nu mai poti spune ca te "opreste" agentul.
teoretic, nu mai au voie sa faca controale de rutina. dar daca ai incalcat legea si constata asta printr-un control de rutina, iti zic eu ca nu o sa scapi fara amenda :)

si teribilismul unora este cauza de accident, pe cand centura este o masura de siguranta. nu poti sa le compari.  iar tu daca porti centura, poti sa faci ca accidentul cauzat de teribilismul unuia sa fie mai putin nasol!

oricum, nu mai are rost, ca nu se ajunge la niciun consens.
daca ai chef , poarta centura, daca nu, nu o purta. da nu te astepta ca agentul sa nu aplice legea, ca , vezi doamne, sunt altii care o incalca si mai tare, si pe aia nu ii amendeaza nimeni.


inca o nota informativa : http://www.pp.okstat...IT/seatbelt.htm :D

Edited by toxicristi, 13 December 2006 - 23:42.


#31
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 23:41, said:

oricum, nu mai are rost, ca nu se ajunge la niciun consens.

Asta-i clar, da pana la urma 80% din discutiile de pe forum nu duc nicaieri... noi povestim doar ca sa mai piedem timpu. Nu?

View Posttoxicristi, on Dec 13 2006, 23:41, said:

daca ai chef , poarta centura, daca nu, nu o purta. da nu te astepta ca agentul sa nu aplice legea, ca , vezi doamne, sunt altii care o incalca si mai tare, si pe aia nu ii amendeaza nimeni.

Si eu ma repet... nu-i vorba de mine, eu port centura in afara localitatilor de cand am permis, iar in localitate de la 1 decembrie, dar nu-mi place vanatoarea care se face pe motivu asta de catre politia romana! Adica e un fel de "tara arde si baba se piaptana" sunt multe chestii mai importante de verificat si amendat, chestii care pun in pericol nu doar viata ta ci si cea a participantilor la trafic.

Pana la urma dintr-un singur punct de vedere zic ca aveti dreptate... poporu asta minutat nu poate fi invatat cu frumosu, trebuie sa intrii in ei cu ranga (teapa) ca altfel nu se invata minte. Din pacate asta-i realitatea...

#32
toxicristi

toxicristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 12.12.2006
oricum, cred ca la un lucru suntem cu totii de acord : numarul de accidente si , implicit , numarul de morti pe sosele, se poate reduce si se va reduce dramatic prin modernizarea infrastrucutii. atat timp cat avem magistrale rutiere de importanta mai mult decat nationala, care trec prin mijlocul localitatilor (cate comune au ocolitoare? eu cred ca < 1%) sau care au cate o banda pe sens, nu ne putem astepta la o reducere prea mare a mortalitatii pe sosele.

ideal va fi cand infrastructura, gandita cu scopul de a proteja participantii la trafic, va conlucra cu grija soferului asupra sigurantei (atat proprii cat si a celorlalti participanti la trafic). dar atata timp cat asupra primului element enumerat mai sus nu se prea poate lucra, se va pune accent exagerat pe al doliea.

am citit intr-un raport al politiei ca romania are de 2 ori mai multe accidente/numar de autovehicule fata de bulgaria. si de 4 ori fata de tarile uniunii. vom fi primii si noi la ceva!!!

eu de cand mi-am luat carnet nu cred ca am mers in total 5km fara centura; la fel de mult am mers si fara faza de intalnire.  deja nu ma mai incomodeaza, mi-a intrat in reflex, de multe ori nici nu mai constientizez cand imi pun centura si cand aprind luminile.

si cand ziceam "daca ai chef,poarta centura, daca nu , nu o purta" nu ma refeream la tine, berti. scuze daca s-a inteles asa. ma refeream la sofer in general.

Edited by toxicristi, 14 December 2006 - 01:27.


#33
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Cind in 1990 a venit un neamt in vizita la noi si am coborit cu el sa mute masina din fata garajului vecinului in fata garajului meu, m-am distrat ca din reflex si-a pus centura pt a merge cu masina 10 metri. La acea vreme puneam centura numai in afara orasului (desi nu era obligatoriu, a fost din septembrie 1994).

Judecind cu mintea din 2006, nu as mai ride. Acum si mie mi-a intrat in reflex, o pun automat...

Cind am mers acum o luna (citiva km prin TM) cu cineva cu o dacie 1300 din 70 toamna, nu am putut sa imi pun centura pt ca erau fixe, reglate aiurea (largi) si masina era toata numai tabla ruginita. Desi se circula in coloana, cu max 40km/h, nu m-am simtiti de loc in siguranta!   :scared:

Edited by H725, 14 December 2006 - 01:44.


#34
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 28.11.2001
In oras, centura nu numai ca este inutila, dar mai si incomodeaza. In exterior este o cu totul alta poveste.

#35
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

View PostBerti, on Dec 14 2006, 00:17, said:

... vanatoarea care se face pe motivu centurii de catre politia romana!

La orele cu circulatie de varf, in orasele de peste 100.000, politistul nu sta sa scrie PV la toti ce nu au centurile puse.
Are o intersectie de dirijat, si asta e o problema mult mai importanta pentru el.
Daca te vede ca nu ai centura, se uita in ochii tai si iti aminteste de centura printr-un gest simplu;
isi plimba palma in diagonala peste burta de 2-3 ori. Tu iti pui centura / n-ai luat amenda / si toata lumea e multumita.
Dar da... in orasele mici unde politistii nu prea au ce dirija, sau la ore cu circulatie lejera, ii mi apuca plictiseala
si iau la bani marunti tot ce misca. Cred ca din cauza asta se percepe diferit problema.

De altfel, centura este un element de siguranta - pe cat de simplu, pe-atat de eficient. Dar din pacate ajuta numai la ciocniri frontale.
Nu stiu de ce nu s-a introdus si obligativitatea tetierei, care (dupa parerea mea) e cel putin la fel de utila in cazul unei loviri din spate.
Mai exista destule tomberoane ambulante nedotate cu tetiere... sa nu mai vorbim de airbaguri.

Deci nu pun in discutie utilitatea centurii, dar in acelasi timp nu pot sa nu observ ca politistii ii vaneaza soferi ca niste pit-bull -i cu ochii in sange,
si intra de-a dreptul in fibrilatii la gandul de a le pune iute in carca niste amenzi pe diverse motive.

Dehh ... trebuie sa-i intelegem ... vine craciunul si la ei.   -_-

Edited by NightShift, 14 December 2006 - 04:37.


#36
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View PostSkizo, on Dec 14 2006, 02:27, said:

In oras, centura nu numai ca este inutila, dar mai si incomodeaza. In exterior este o cu totul alta poveste.

Citeste in topic accidente postul 873, unde soferul nu a purtat centura (in oras) si postul 886, unde a purtat-o.

Edited by H725, 14 December 2006 - 09:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate