Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Atentie la Pet Shopul din Carrefour Baneasa

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
M-am gandid daca aici sau in Pet Zone. Si am hotarat sa postez aici. Daca moderatorii au alta parere sa il mute.
Am gasit cazul intamplator pe net, dar el este valabil pt multe pet shopuri bucurestene si multi crescatori.Mai ales ca si eu am fost patit candva cu un crescator de caini.....
Sursa: http://www.hotnews.r...7&ss=-1&a=60618

"Aceasta pisicutza a fost cumparata in data de 8 Noiembrie 2006 de la Petshop-ul din Carrefour Baneasa. Am primit pentru animalutz si un certificat de garantie pt 7 zile (lucru care inspira seriozitate) si am primit recomandari sa cumparam tot felul de accesorii.

Primul semn ar fi trebuit sa fie acela ca ni s-a spus ca pisicutza care dormea in vitrina (deasupra unui pui de ciobanesc intr-un loc unde nu se poate spune ca animalele au conditii pentru a trai) nu poate fi platita cu cardul ci se prefera "cash".

Am scos de la bancomatul de vis-a-vis cash si am achitat fix 960 RON (pisicutza cu toate accesoriile, inclusiv hrana).

Fotografia a fost facuta in aceeasi seara, in care ne-am bucurat de o matza jucausa si simpatica, insa...
... incepand cu a doua zi aceasta nu a mai vrut sa manance si a inceput sa vomite. Cum sunt crescator de animale cu ceva experienta, am sunat medicul veterinar de la clinica cu care lucrez de multa vreme si m-am dus urgent la doctor cu animalutzul, care, nu avea inca vaccinurile facute.

Auzind de unde am cumparat animalul, cei din clinica si-au pus mainile in cap spunandu-mi ca aproape toate animalele din Pet Shop Carrefour sunt bolnave si ca au primit amenintari de la canisele furnizoare ale magazinului sa nu mai puna diagnostice alarmante (gen parvoviroza - care este o boala mortala pt caini in majoritatea cazurilor)

In fine, pisicutza noastra avea o boala virala careia nu i-a putut rezista si a murit in mainile noastre dupa fix o saptamana de chin in care i-am facut inclusiv perfuzii si am alergat ca pentru orice membru al familiei mele.

Nu m-am ganidt nici o clipa sa citesc "garantia" data de magazin, care spunea ca ...citez; "animalul iese din garantie daca in cele 7 zile viziteaza alt cabinet veterinar decat cele din lista", pentru ca prima mea grija a fost sa salvez animalul..

Garantia ar fi presupus ca descoperind animalul bolnav m-as fi debarasat de el si as fi primit banii inapoi? Probabil ca da, aceasta este cultura companiei insa eu si cu sotia mea am facut tot posibilul sa o salvam. Perioada de incubatie a bolii respective este de 14 zile iar garantia data de magazin este de 7. Intelegti ce puteti.

Am ingropat pisicutza dupa 7 zile intr-un parc din Bucuresti, impreuna cu certificatul de garantie si cu livretul de sanatate emis de magazin si cred ca orice om care a crescut vreodata un animal isi imagineaza ce a fost in sufletul nostru.

Nu ma intereseaza nici un ban sau despagubire din partea magazinului, dar am simtit nevoia sa impart acest strigat cu voi, poate veti invata din asta si poate veti spune mai departe.

Pentru toti cei care nu ma cred sau vor dovezi, pe langa adresa de mail aveti si telefonul meu si va stau la dispozitie. Daca as avea o putere as inchide acea infectie de magazin si nu as mai permite comercializarea de "vieti" cu certificat de garantie.

Dar traim in Romania si nu pot decat sa strig! "
[attachment=175418:attachment]

#2
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.04.2004
10 milioane pentru o pisicutza? in conditiile in care exista nus cite pisicutze pe care le poti lua gratuit? :coolspeak:

#3
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
Niciodata nu trebuie sa cumperi animale ce au fost tinute in acelasi loc cu altele din alte cuiburi.

Parvoviroza la caini e f. periculoasa si cu toate vaccinurile facute. Am vazut si eu tinuti in Carffour Orhideea 2 caini de rase diferite (deci din cuiburi diferite. Banuiesc ca seara sunt luati de stapani si dusi inapoi in cuib, ceea ce exitinde riscul.

Ma indoiesc ca un crescator serios si-ar periclita intreg cuibul pentru a isi afisa un animal in Carrfour. Puii campionilor sunt vanduti inainte de a se naste de obicei, sau crescuti cateva luni pentru a se vedea forma si aptitudinile.

Sfatul meu e pentru catei sa cautati canise...iar la pisici nu stiu cum le zice  :P

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mai bine nu citeam :-s

e evident ca singurul lor scop e sa faca bani, nu poti sa tii un pui de pisica intr-o cusca 10 ore pe zi, zile intregi, e evident. toata lumea ar trebui sa evite pet shop-urile.

#5
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002

View Postreclamagiu, on Nov 27 2006, 15:29, said:

Niciodata nu trebuie sa cumperi animale ce au fost tinute in acelasi loc cu altele din alte cuiburi.

Parvoviroza la caini e f. periculoasa si cu toate vaccinurile facute. Am vazut si eu tinuti in Carffour Orhideea 2 caini de rase diferite (deci din cuiburi diferite. Banuiesc ca seara sunt luati de stapani si dusi inapoi in cuib, ceea ce exitinde riscul.

Ma indoiesc ca un crescator serios si-ar periclita intreg cuibul pentru a isi afisa un animal in Carrfour. Puii campionilor sunt vanduti inainte de a se naste de obicei, sau crescuti cateva luni pentru a se vedea forma si aptitudinile.

Sfatul meu e pentru catei sa cautati canise...iar la pisici nu stiu cum le zice  :P

PARVOVIROZA la catei e perfect controlabila din punct de vedere al profilaxiei .Un program de vaccinare bine condus asigura o imunitate puternica catelusilor .

#6
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postmadvet, on Nov 27 2006, 15:58, said:

PARVOVIROZA la catei e perfect controlabila din punct de vedere al profilaxiei .Un program de vaccinare bine condus asigura o imunitate puternica catelusilor .
sa inteleg ca esti de acord cu punerea in comun a spatiului pentru mai multe animale alternativ intr-un loc care nu beneficiaza de prezenta unui doctor veterinar?


Uite ce se cere la admiterea unui caine intr-o pensiune:

Quote

Admiterea in pensiune se face numai pe baza unei programari si pe baza unui consult medical riguros efectuat in cadrul spitalului veterinar Ilioara,Clinica veterinara Armeneasca sau Facultatea de Medicina Veterinara, de unde vi se elibereaza un certificat medical al cainelui.

si uite ce se ofera:

Quote

Fiecare padoc este de 14 mp complet acoperite si cu gratar si cusca de lemn in interior. Complet betonate, padocurile sunt spalate de 2 ori pe zi cu Domestos si sunt dezinfectate la fiecare 2 zile cu cloramina.Din primavara vor fi date in functiune 10 padocuri de iarna cu incalzire in pardoseala,aer conditionat si monitorizare video.Pensiunea noastra este intr-o continua dezvoltare iar grija ce o purtam fiecarui caine ce ne este oaspete  ne recomanda ca fiind cei mai buni in domeniu din tara.  
Cainii nu se pot atinge intre ei si nici nu se vad cu vecinii din lateral. In fiecare saptamana un medic veterinar face o vizita obligatorie asa incat nu am avut niciodata evenimente de ordin medical.

Stiu ca esti veterinar insa am vazut caine cu parvoviroza, in perfuzii desi avea toate vaccinele facute la zi (stapanul era tehnician veterinar si a crescut zeci de caini).

Nu cred ca aprobi modul in care sunt depozitati micutii la carrfour

Edited by reclamagiu, 27 November 2006 - 16:27.


#7
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
Nici vorba !
Cazarea cateilor asa cum se face ea .... varste diferite ....provenienta incerta dpdv al starii imunologice  a parintilor etc ; e de nedorit .
Ce ai patit tu e regretabil !
Poate tehnicul acela sa fi crescut 21111 catei ... daca imunizarea nu e facuta cu vaccinuri beton (straine ) transportate in cond de temp specificata ... tot degeaba !
O spun din experienta ... daca nu se respecta cele 2 sapt de evitare a contactului cu alte animale purtatoare de virus , animalul se poate inbolnavi .Apropo de dezinfectarea cu domestos si cloramina ... bani dati in vant .... nu omoara virusul parvo !
In concluzie .... cumparatorii de animalute ar trebui sa solicite un certificat medical veterinar de sanatate , care sa ateste faptul ca animalul nu este bolnav ,ca este in grafic cu vaccinarile si deparazitarile ...lucru facut de un medic (nume ,prenume ,parafa ) care sa si raspunda de eventulele probleme aparute .

#8
adriana_golo

adriana_golo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2006

View PostMcDude, on Nov 27 2006, 16:12, said:

.. am primit un mail cu situatia aceasta, erau trecute si datele de contact a persoanei in cauza:

Marian Paraschiv
General Manager

Phone: +40 21 599 5371 Fax: +40 21 599 5374 Mobile: +40 749 014 014 E-mail: marian.paraschiv@ securifort. ro Web: www.securifort. ro <http://www.securifo rt.ro/>


... poate foloseste la ceva



M-am gandid daca aici sau in Pet Zone. Si am hotarat sa postez aici. Daca moderatorii au alta parere sa il mute.
Am gasit cazul intamplator pe net, dar el este valabil pt multe pet shopuri bucurestene si multi crescatori.Mai ales ca si eu am fost patit candva cu un crescator de caini.....
Sursa: http://www.hotnews.r...7&ss=-1&a=60618

"Aceasta pisicutza a fost cumparata in data de 8 Noiembrie 2006 de la Petshop-ul din Carrefour Baneasa. Am primit pentru animalutz si un certificat de garantie pt 7 zile (lucru care inspira seriozitate) si am primit recomandari sa cumparam tot felul de accesorii.

Primul semn ar fi trebuit sa fie acela ca ni s-a spus ca pisicutza care dormea in vitrina (deasupra unui pui de ciobanesc intr-un loc unde nu se poate spune ca animalele au conditii pentru a trai) nu poate fi platita cu cardul ci se prefera "cash".

Am scos de la bancomatul de vis-a-vis cash si am achitat fix 960 RON (pisicutza cu toate accesoriile, inclusiv hrana).

Fotografia a fost facuta in aceeasi seara, in care ne-am bucurat de o matza jucausa si simpatica, insa...
... incepand cu a doua zi aceasta nu a mai vrut sa manance si a inceput sa vomite. Cum sunt crescator de animale cu ceva experienta, am sunat medicul veterinar de la clinica cu care lucrez de multa vreme si m-am dus urgent la doctor cu animalutzul, care, nu avea inca vaccinurile facute.

Auzind de unde am cumparat animalul, cei din clinica si-au pus mainile in cap spunandu-mi ca aproape toate animalele din Pet Shop Carrefour sunt bolnave si ca au primit amenintari de la canisele furnizoare ale magazinului sa nu mai puna diagnostice alarmante (gen parvoviroza - care este o boala mortala pt caini in majoritatea cazurilor)

In fine, pisicutza noastra avea o boala virala careia nu i-a putut rezista si a murit in mainile noastre dupa fix o saptamana de chin in care i-am facut inclusiv perfuzii si am alergat ca pentru orice membru al familiei mele.

Nu m-am ganidt nici o clipa sa citesc "garantia" data de magazin, care spunea ca ...citez; "animalul iese din garantie daca in cele 7 zile viziteaza alt cabinet veterinar decat cele din lista", pentru ca prima mea grija a fost sa salvez animalul..

Garantia ar fi presupus ca descoperind animalul bolnav m-as fi debarasat de el si as fi primit banii inapoi? Probabil ca da, aceasta este cultura companiei insa eu si cu sotia mea am facut tot posibilul sa o salvam. Perioada de incubatie a bolii respective este de 14 zile iar garantia data de magazin este de 7. Intelegti ce puteti.

Am ingropat pisicutza dupa 7 zile intr-un parc din Bucuresti, impreuna cu certificatul de garantie si cu livretul de sanatate emis de magazin si cred ca orice om care a crescut vreodata un animal isi imagineaza ce a fost in sufletul nostru.

Nu ma intereseaza nici un ban sau despagubire din partea magazinului, dar am simtit nevoia sa impart acest strigat cu voi, poate veti invata din asta si poate veti spune mai departe.

Pentru toti cei care nu ma cred sau vor dovezi, pe langa adresa de mail aveti si telefonul meu si va stau la dispozitie. Daca as avea o putere as inchide acea infectie de magazin si nu as mai permite comercializarea de "vieti" cu certificat de garantie.

Dar traim in Romania si nu pot decat sa strig! "
Attachment attachment


#9
claunux

claunux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMcDude, on Nov 27 2006, 16:12, said:

M-am gandid daca aici sau in Pet Zone. Si am hotarat sa postez aici. Daca moderatorii au alta parere sa il mute.
Am gasit cazul intamplator pe net, dar el este valabil pt multe pet shopuri bucurestene si multi crescatori.Mai ales ca si eu am fost patit candva cu un crescator de caini.....
Sursa: http://www.hotnews.r...7&ss=-1&a=60618

"Aceasta pisicutza a fost cumparata in data de 8 Noiembrie 2006 de la Petshop-ul din Carrefour Baneasa. Am primit pentru animalutz si un certificat de garantie pt 7 zile (lucru care inspira seriozitate) si am primit recomandari sa cumparam tot felul de accesorii.

Primul semn ar fi trebuit sa fie acela ca ni s-a spus ca pisicutza care dormea in vitrina (deasupra unui pui de ciobanesc intr-un loc unde nu se poate spune ca animalele au conditii pentru a trai) nu poate fi platita cu cardul ci se prefera "cash".

Am scos de la bancomatul de vis-a-vis cash si am achitat fix 960 RON (pisicutza cu toate accesoriile, inclusiv hrana).

Fotografia a fost facuta in aceeasi seara, in care ne-am bucurat de o matza jucausa si simpatica, insa...
... incepand cu a doua zi aceasta nu a mai vrut sa manance si a inceput sa vomite. Cum sunt crescator de animale cu ceva experienta, am sunat medicul veterinar de la clinica cu care lucrez de multa vreme si m-am dus urgent la doctor cu animalutzul, care, nu avea inca vaccinurile facute.

Auzind de unde am cumparat animalul, cei din clinica si-au pus mainile in cap spunandu-mi ca aproape toate animalele din Pet Shop Carrefour sunt bolnave si ca au primit amenintari de la canisele furnizoare ale magazinului sa nu mai puna diagnostice alarmante (gen parvoviroza - care este o boala mortala pt caini in majoritatea cazurilor)

In fine, pisicutza noastra avea o boala virala careia nu i-a putut rezista si a murit in mainile noastre dupa fix o saptamana de chin in care i-am facut inclusiv perfuzii si am alergat ca pentru orice membru al familiei mele.

Nu m-am ganidt nici o clipa sa citesc "garantia" data de magazin, care spunea ca ...citez; "animalul iese din garantie daca in cele 7 zile viziteaza alt cabinet veterinar decat cele din lista", pentru ca prima mea grija a fost sa salvez animalul..

Garantia ar fi presupus ca descoperind animalul bolnav m-as fi debarasat de el si as fi primit banii inapoi? Probabil ca da, aceasta este cultura companiei insa eu si cu sotia mea am facut tot posibilul sa o salvam. Perioada de incubatie a bolii respective este de 14 zile iar garantia data de magazin este de 7. Intelegti ce puteti.

Am ingropat pisicutza dupa 7 zile intr-un parc din Bucuresti, impreuna cu certificatul de garantie si cu livretul de sanatate emis de magazin si cred ca orice om care a crescut vreodata un animal isi imagineaza ce a fost in sufletul nostru.

Nu ma intereseaza nici un ban sau despagubire din partea magazinului, dar am simtit nevoia sa impart acest strigat cu voi, poate veti invata din asta si poate veti spune mai departe.

Pentru toti cei care nu ma cred sau vor dovezi, pe langa adresa de mail aveti si telefonul meu si va stau la dispozitie. Daca as avea o putere as inchide acea infectie de magazin si nu as mai permite comercializarea de "vieti" cu certificat de garantie.

Dar traim in Romania si nu pot decat sa strig! "
Attachment attachment


#10
claunux

claunux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2007
Buna,
     :(  :nonobad: si eu am patit asa ceva; anul acesta am primit de la prietenul meu un iepuras(cumparat tot din acel hipermarket) ..normal cu tot ce ii trebuie. Insa nu am avut parte de el decat 7 zile
Exact a 7a zi a murit. A fost dureros sa vezi ca un sufletel cat o palma nu-si putea misca capul si nu mai respira cum trebuia! La veterinar i-au facut o injectie cu calciu , parca, dar nu a rezistat.
                          Foarte dureros! Presupun ca animalele nu sunt hranite cum trebuie si de aceea nu rezista, nici vaccin nu au.

#11
lilla

lilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007
ah..eu de la feeria am luat un papagal superb si mi-a murit in 4 zile..am plans de am rupt si am mers sa iau altul si am constatat cu stupoare ca ce mai aveau pe acolo erau bolnavi si batrani.Acum mi-am luat un iepure angora de 2 zile din orhideea , inainte cautand pe net si nu am gasit niciun vanzator...de 2 zile il am ..este bine .sper sa nu pateasca nik k moor.

pisik alba era superba...imi pare asa rau :((

Edited by lilla, 18 August 2007 - 18:25.


#12
lilla

lilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007

View Postlilla, on Aug 18 2007, 19:24, said:

ah..eu de la feeria am luat un papagal superb si mi-a murit in 4 zile..am plans de am rupt si am mers sa iau altul si am constatat cu stupoare ca ce mai aveau pe acolo erau bolnavi si batrani.Acum mi-am luat un iepure angora de 2 zile din orhideea , inainte cautand pe net si nu am gasit niciun vanzator...de 2 zile il am ..este bine .sper sa nu pateasca nik k moor.

pisik alba era superba...imi pare asa rau :((


a murit azi:(((( am fost cu el la Ilioara, era prea tarziu...am plans de nu mai am lacrimi...:(((((

#13
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
oh ... come on man ... e deja prea de tot ...

deci, nu mai cumparati de acolo, destul de clar, nu? :)

si eu am fost la un carrefour, nu mai tin minte care si m-am holbat (acu vreo 2-3 ani) la petshop ca disperatu... cate animale care de care pe acolo ...

dar mi-as fi luat, poate, doar un soricel d-ala cu urechile mari ca era simpatic :P

#14
lilla

lilla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.08.2007
"""
From: "lilla sensations" <[email protected]>
Subject: despre Animax
To: [email protected]
Buna ziua...
stiu ca primiti zilnic zeci de reclamatii, pentru mine nu mai este oricum nimic de facut..poate pt viitor...
Va scriu cu durere in suflet ..abia ce mi-am ingropat iepurasul...un iepuras angora superb pe care nu am rezistat joi in fata vitrinei din Carrefour Orhideea de la Animax. Cat am dat pe el, prea putin important...l-am luat din dragoste si speram sa-l am multi ani...dar azi a murit...subit si dintr-o data...Mi-am amintit ca am intrebat-o pe doamna de la casa, daca are vaccin..etc si  mi-a zis k nu are, dar am garantie 7 zile k dc pateste ceva il inlocuiesc...-exact ca la magazinul de jucarii - apoi peste 1 min mi-a zis k nu are cum sa imi dea garantia pt ca nu-mi pot da bon pt el...atunci numai de garantie nu-mi ardea, cine se gandea ca ghemotocul o sa moara...
Am mai avut iepuri si stiu cum se ingrijesc...deci nu a fost vina mea...Acum oricum altul nu mai vreau...doar ca sper, dc iubiti animalele sa fiti miscati de conditiile in care sunt expuse la vanzare.,,probabil strategie de marketing sa te sensibilizeze sa ii iei de acolo si de alte cazuri prezentate aici : http://forum.softped...p;#entry3254679   oameni care reclama acelasi lucru.Deci nu vreau inlocuiri, despagubiri...vreau sa se schimbe ceva pe la Animax...si anume sa nu mai puna la vanzare animale bolnave, nevaccinate,batrane si mai ales in niste conditii improprii unei tari europene.

Sper ca nu v-am plictisit cu ceea ce am scris mai sus..Va doresc o zi frumoasa! ""




poate poate se va misca ceva....

Edited by lilla, 20 August 2007 - 00:31.


#15
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
OPC, Protectia animalelor, garda de mediu, sesizari in grup.... poate se rezolva

#16
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Intr-o pagina de forum s-au strins deja 3 cazuri de animalute care nu au trait nici o saptamina dupa "adoptare". Nu ia nimeni nici o masura? Aude, vede, intereseaza pe cineva? Mi-e mila cind vad vietatile alea in vitrina, cum se chinuie si cit sint de triste. Cu mina mea le-as pune lacat pe usa:death:

#17
silvinho_o7

silvinho_o7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.05.2007
Date: Fri, 24 Aug 2007 07:51:56 -0700 (PDT)
From: "Ghitulescu Silviu" <[email protected]>  Add to Address BookAdd to Address Book  Add Mobile Alert
Subject: Cascati ochii...si faceti ceva!!!
To: [email protected]
Buna ziua! Uitati-va si cititi cu atentie linkul asta : http://forum.softped...hp/t186286.html Chiar nu se poate face nimic pentru a preintampina asa ceva..este strigator la cer sa se intample asa ceva intr-o tara europeana...Daca nu se vor lua masuri..suntem de rasul comunitatii europene...si imi pare rau pentru asta..foarte rau!

  Le-am trimis si io un mail..poate or misca vre-un deget...Sincer...imi pare rau pentru cei pacaliti..si imi apre rau si de mine...pt ca mi-am facut inima rea cu acesti...sadici..altfel nu le putem spune! :angry:

#18
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Mi se pare incredibil ca exista asa ceva ... ARE U SURE !?!? Parca e o poveste ciudata :samui: (bietele animalute...)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate