Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Porti residentiale automate

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006
caut sa inlocuiesc poarta cu deschidere manuala cu mana cu ceva automat. Nu am gasit subiect asemanator aici sau undeva sa se discute in detaliu despre asta

diferitele firme de pe net au in special usi de garaj- unde motorul si sistemul culisant se prind de tavan- nu se preteaza pentru exterior, intrare in curte, sau automatizari de porti. Asta inseamna sa faci, vii cu constructia metalica, instalata eventual si ei sa instaleze motoarele -automatizarea
chiar nu exista o poarta dintr-o singura bucata cu deschidere intr-o parte sau in sus? Si cu usa pietonala inclusa.
Atasez o poza pentru cei care pot oferi solutii.
deschiderea are cam 3,5 m. poarta auto si poarta pietonala separat e exclus- pre ingust
asta ar fi o idee dar e problema cu usa pietonala in poarta si poate ar trebui acoperita cumva sa nu se vada in interior:
automatizari-pentru-porti-batante

Hormann are mai multe pe site dar tot nu ma ajuta prea tare. Poate ar trebui mers la ei la sediu..


oferte concrete astept si pe PM

multam

Attached Files



#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Un sfat: pentru batante, motorul ingropat e de 2-3 ori mai rapid decit cel cu brate pe porti.

#3
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postabancor, on Nov 23 2006, 13:58, said:

Un sfat: pentru batante, motorul ingropat e de 2-3 ori mai rapid decit cel cu brate pe porti.

ingropat unde?

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Scuze, credeam ca ai vazut ceva porti automate si nu stii ce sa alegi. Sa ma apuc acum sa fac desene tehnice nu pot.

Tu ai atasat un link, unde se vede o poarta cu brate pe ea, si o poza unde e o poarta careia nu is e vede sistemul de actionare. Ala e motor ingropat, actioneaza poarta de jos prin rotire. Bratele o actioneaza prin "alunecarea" prinderii portii intr-un sant din brat, micsorind astfel distanta deci deschizind poarta.

Exista si porti glisante, care si alea se deschid/inchid rapid. Pentru tine alea par a fi solutia. Ti le poti face si din tabla daca nu vrei sa se vada nimic in curte.

#5
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postabancor, on Nov 24 2006, 12:14, said:

Scuze, credeam ca ai vazut ceva porti automate si nu stii ce sa alegi. Sa ma apuc acum sa fac desene tehnice nu pot.

Tu ai atasat un link, unde se vede o poarta cu brate pe ea, si o poza unde e o poarta careia nu is e vede sistemul de actionare. Ala e motor ingropat, actioneaza poarta de jos prin rotire. Bratele o actioneaza prin "alunecarea" prinderii portii intr-un sant din brat, micsorind astfel distanta deci deschizind poarta.

Exista si porti glisante, care si alea se deschid/inchid rapid. Pentru tine alea par a fi solutia. Ti le poti face si din tabla daca nu vrei sa se vada nimic in curte.

Mi-ai dat o veste foarte buna! Nici nu stiam ca am motor ingropat la poarta mea.... o sa sap dupa ia el maine:nonobad:
Aia e o poarta vai mama ei cu actionare din mana care trebuie modernizata ca de UE

sorry pentru confuzia creata

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pai am crezut ca in poza ai dat exemplul unei porti actionate electric, dorind sa alegi intre acel model si cel din link!

Daca aia din poza e poarta ta, poti sa ramii cu ea si sa ii instalezi motor ingropat. Nu mai trebuie sa schimbi portile. Eventual trebuie astea inaltate nitel, sau decupate putin la baza, linga "balamale", ca sa instaleze prinderea pentru motor. Adu pe cineva de la o firma sa vada despre ce e vorba. Nu exista sa nu se poata instala pe poarta ta. Daca iti zice vreo firma ca trebuie sa iei poarta de la ei inseamna ca vor sa iti bage pe git o poarta sau ca nu au solutia care te intereseaza pe tine. Tu pune problema direct: vreau sa pun motor la porti! NU: vreau sa cumpar o poarta cu motor.

Daca optezi pentru motor ingropat trebuie asigura-te ca au solutii pentru inundarea acestuia. Teoretic nu sunt probleme, stiu motor ingropat care a trecut deja prin 8 ierni, fara probleme. Dar tu nu uita sa intrebi: ce se intimpla cind ploua. Vezi ce raspund.

#7
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postabancor, on Nov 24 2006, 16:33, said:

Pai am crezut ca in poza ai dat exemplul unei porti actionate electric, dorind sa alegi intre acel model si cel din link!

Daca aia din poza e poarta ta, poti sa ramii cu ea si sa ii instalezi motor ingropat. Nu mai trebuie sa schimbi portile. Eventual trebuie astea inaltate nitel, sau decupate putin la baza, linga "balamale", ca sa instaleze prinderea pentru motor. Adu pe cineva de la o firma sa vada despre ce e vorba. Nu exista sa nu se poata instala pe poarta ta. Daca iti zice vreo firma ca trebuie sa iei poarta de la ei inseamna ca vor sa iti bage pe git o poarta sau ca nu au solutia care te intereseaza pe tine. Tu pune problema direct: vreau sa pun motor la porti! NU: vreau sa cumpar o poarta cu motor.

Daca optezi pentru motor ingropat trebuie asigura-te ca au solutii pentru inundarea acestuia. Teoretic nu sunt probleme, stiu motor ingropat care a trecut deja prin 8 ierni, fara probleme. Dar tu nu uita sa intrebi: ce se intimpla cind ploua. Vezi ce raspund.


merci, asta era a doua varianta - sa instalam automatizarea si sa modificam poarta actuala.
Nu am vazut pana acum motor ingropat. nu ma deranjeaza si daca sta intr-o parte linga gard. Alte tipuri si aici

#8
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002
Kirin,
ai nevoie de un kit cu motor ingropat (cum bine ai fost sfatuita deja), desi un asemenea kit este substantial mai scump.
din cauza usii pietonale incluse nu (cred ca) poti monta sistemul obisnuit cu brate deoarece articulatia bratului din stinga s-ar prinde chiar pe usa pietonala.
deschisesem si eu un thread despre asta, dar a ramas 'blog' pina la urma, vezi link
bafta!

#9
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006

View Postcalinux, on Nov 27 2006, 16:40, said:

Kirin,
ai nevoie de un kit cu motor ingropat (cum bine ai fost sfatuita deja), desi un asemenea kit este substantial mai scump.
din cauza usii pietonale incluse nu (cred ca) poti monta sistemul obisnuit cu brate deoarece articulatia bratului din stinga s-ar prinde chiar pe usa pietonala.
deschisesem si eu un thread despre asta, dar a ramas 'blog' pina la urma, vezi link
bafta!

merci calinux,

s-a inteles mai mult ca vreau carpesc poarta actuala cu automatizare.
Preferam sa schimbam poarta cu una automatizata. eventual sa pastram stalpii daca se preteaza. Daca nu punem to de la blana


cred ca o sa mergem pe :
- Wingo kit- 694E+TVA+100E-instalarea. - mult mai scump decat cea cu motor ingropat de care zice calinux. Poate gasim un pret mai bun...
- poarta ca in poza. va fi cam dezechiligrate din cauza usii pietonale.
Sa vedem ce propune mesterul

Attached Files



#10
calinux

calinux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 19.09.2002

View PostKirin, on Nov 28 2006, 03:32, said:

merci calinux,

s-a inteles mai mult ca vreau carpesc poarta actuala cu automatizare.
Preferam sa schimbam poarta cu una automatizata. eventual sa pastram stalpii daca se preteaza. Daca nu punem to de la blana
cred ca o sa mergem pe :
- Wingo kit- 694E+TVA+100E-instalarea. - mult mai scump decat cea cu motor ingropat de care zice calinux. Poate gasim un pret mai bun...
- poarta ca in poza. va fi cam dezechiligrate din cauza usii pietonale.
Sa vedem ce propune mesterul

in general mesterii propun ce le convine... iar clientul accepta sau...nu.
'porti automatizate' nu vinde nimeni, doar pentru garaje. intrebati-l si pe Google
la pretul de mai sus gasiti kit cu motoarele ingropate si mai dati o vopsea pe poarta existenta,
poarta noua + orice kit va costa oricum mai mult
atentie la banii de instalare - este doar manopera sau include si piesele pentru montaj?
           pot apare surprize destul de mari gen alte balamale pe bile, prezoane chimice samd
majoritatea kiturilor pot programa deschidere pietonala din telecomanda - se deschide doar un canat
           acesta eventual ar putea fi mai ingust sa semene a poarta pietonala - daca schimbati poarta
           dar timpul de deschidere/inchidere va fi oricum >15-20 sec
           iar daca nu e curent sau se defecteaza ceva va incepe distractia (in general au o cheie de deblocare a mecanismului pe care nu doresti sa o porti la tine tot timpul)

pe poarta veche am vazut trei cutii postale, intrebati si cit costa fiecare telecomanda in plus...

servus,

#11
Rodeo

Rodeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 11.08.2004
Din ce am vazut eu in Italia in scurta mea calatorie pe acolo toti care au porti au automatizare si majoritatea erau pe brate. De asemenea toate aveau ingropate in aleea din interior un sistem cu inductie care "simtea" prezenta unei masini care vrea sa iasa si deschidea automat portile ca sa eviti folosirea telecomenzii.

#12
Kirin

Kirin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 03.07.2006
am facut contract , am platit avans acu 1luna si baietii au tirat-o cu banii de poarta.

Aviz amatorilor..ca mine:
TEAPA a-la Romanika

baietii nu mai raspund la telefoane au inchis sediile- de la Spheracenter si undw mai aveau ei si gata! ciau, ciau Bubi!

daca-mi spunea cineva ca in anu 2006 se mai dau tunuri din astea nu-l credeam
Am scris la OPC www.anpc.ro/ dar deja cred ca e treaba de politie.

Un site util inainte sa iei tzeapa. Sau macar sa vezi cu cine ai de-a face inainte de a da banu:
http://www.recom.ro/
bagi
nume firma, numar de inmatriculare sau cod unic de inregistrare

la mine, Maradonistii stam cam asa:



SERCO MANAGEMENT SRL
Judet :Ilfov, Loc :BRAGADIRU J23/2157/2005,R18168369
stare firma:
> functiune
> sediu expirat 03.01.2007

SERCO DESIGN SRL
Municipiul Bucuresti
BUCURESTI SECTORUL 6 J40/10657/2005,R17692771
stare firma:
>deschidere procedura cf.L64/1995 republicata
>sediu expirat 27.10.2006

hai sa vedem opinii; unde vedeti locul unor compatrioti ca acestia?

#13
LeoD

LeoD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2004
Firma: Serco Managenet SRL
Adresa: Sos. Giurgiului 33A
Cod poștal: 077120
Localitate: Jilava
Județ: Ilfov
Persoana de contact: Sergiu Popescu
Telefon: 0766585232, 0724926381
E-mail: [email protected]

Acum tipu' s-a reprofilat, cica ar avea agentie imobiliara. Cert este ca eu sunt cel care l-a dat pe mana politiei si inca ma judec cu el pt recuperarea unei datorii cu mai mulze zerouri in coada. Oricum, am aflat ca ar fi cautat de niscaiva baieti mai bronzati. Am facut un efort  si le-am dat dat toate coordonatele unde poate fi contactat!

#14
automatizarenice

automatizarenice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.01.2012
daca ai nelamuriri de ce automatizare iti trebuie pentru poarta eu zic sa cauti si aici au preturi bune http://www.pebuton.r...TIAUTOMATE.html

#15
montezfolie

montezfolie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.01.2010
Buna Ziua, vreau sa cumpar o usa sectionala izolata pentru garaj , Second-Hand de la un amic , Usa nu contine kit automatizare , se deschide manual , problema e ca usa are 2,70 latime si 2,35 inaltime , ma gandeam daca se pricepe cineva sa decupeze din sandwich (sa o modifice), pentru ca latimea garajului meu este de 2,35 m , iar inaltimea 2,10m, astept un link cu recomandari ... va multumesc.

#16
rothvv

rothvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.04.2010
Salut,

Problema pe care o vei avea dacă faci modificarea respectivă de dimensiune va fi că arcurile care cotrabalansează greutatea ușii nu vor mai fi la fel de bine echilibrate. În funcție de sistemul de arcuri și de posibilitățile de reglare a armării acestora, ușa va merge mai prost. Fie o ridici greu de jos și când este sus merge corect, fie o ridici normal de jos dar sus ia viteză și izbește în capetele de cursă.

#17
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
daca vrei sa montezi portile inaintea automatizarii (ingropate, NICE), ce trebuie avut in vedere? Cam la ce inaltime de sol trebuiesc prinse, iar prinderea dintre automatizare si cadrul portii, unde trebuie sudata? multumesc anticipat pt lamuriri

#18
rothvv

rothvv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.04.2010
Salut,

Pentru automatizari ingropate trebuie sa acorzi atentie mai mare. Motoarele stau in niste cutii pe care trebuie sa le ingropi in placa si, mai ales, din cutiile respective trebuie sa tragi niste scurgeri pentru apa care se va stringe in ele. Automatizarile ingropate nu sunt genul care se monteaza ulterior. Daca esti sigur ca vrei ingropate, este preferabil sa le montezi acum.
PS La toti producatorii acest sistem ingropat este mult mai scump decit cel aplicat.
Si, ca sa raspund la intrebare, portile se pozitioneaza normal ca inaltime, automatizarea se pozitioneaza sub foaia de poarta astfel incat bratul de actionare sa fie sub ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate