Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3583
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
La cat costa acum roamingul in tarile EU e ok prin roaming, mai ales ca nu cred ca stati in telefon cu orele. Ai tarife aici: https://www.orange.r...rd/britain.html

#3584
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

View Postarthuraxeit, on 19 septembrie 2016 - 08:11, said:

aveti idee cum e mai convenabil sa comunici (la telefon,roaming) in Londra...(asta in cazul in care ma despart de sotie la shoping)
Daca nu te intereseaza absolut deloc internetul mobil, atunci tarifele de roaming au devenit suficient de atractive incat sa nu mai ai nevoie de altceva: 1 cent apelul primit, 5 centi apelul efectuat (/ minut).

Pentru a avea si internet mobil, eu folosesc SIM-urile Lebara. La o reincarcare de minim 5 lire primesti bonus 1000 min + 1000 SMS in Lebara. De acele 5 lire poti activa un pachet de 500 MB de date mobile / 30 de zile, viteza 3G+. Poti incarca si mai mult, 6, 7 lire, etc, iar de diferenta ramasa sa vorbesti catre RO, fix si mobil, la 1 pence / minut, cu optiunea gratuita Best Tariff (valabila timp de 7 zile, pentru o reincarcare minima de 5 lire).

#3585
andrulina

andrulina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara,

Ne dorim sa petrecem un revelion in alta tara si avand in vedere ca nu am mai fost in Londra niciodata, ne gandeam ca poate ar fi o varianta buna. As dori sa stiu, daca, dupa brexit, se mai poate calatori doar pe baza pasaportului?
Ce imi puteti spune despre Londra, pe timp de iarna? Comparativ cu Romania, temperaturile sunt mai ridicate, sau este la fel de frig?
Multumesc.

#3586
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
brexitul e la stadiul de un referendum si atat , nu sa intamplat nimic mai mult

#3587
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postandrulina, on 25 septembrie 2016 - 17:47, said:

Buna seara,

Ne dorim sa petrecem un revelion in alta tara si avand in vedere ca nu am mai fost in Londra niciodata, ne gandeam ca poate ar fi o varianta buna. As dori sa stiu, daca, dupa brexit, se mai poate calatori doar pe baza pasaportului?
Ce imi puteti spune despre Londra, pe timp de iarna? Comparativ cu Romania, temperaturile sunt mai ridicate, sau este la fel de frig?
Multumesc.

N-am fost in Decembrie dar am fost anul trecut la sfarsitul lui Noiembrie si vremea a fost ok pentru mine. In principiu au mai rar extreme deci ger probabil nu o sa fie dar evident poate sa ploua si sa bata vantul(mai ales pe langa Tamisa). Daca ai noroc, poate sa fie si mai cald ca la Bucuresti. Eu cand am fost am stat aproape o saptamana si ziua au fost cam 7-10 grade , a plouat foarte putin, parca doar in prima zi si intr-o seara, erau si niste pomi infloriti. Diferentele mai mari la vreme comparativ cu noi sunt vara nu iarna.

Cred ca e destul de aglomerat de sarbatori dar nu stiu. Era frumos decorat orasul, la Covent Garden de ex aveau un pom urias de Craciun si era o atmosfera specifica. Probabil au destule petreceri si tot felul de chestii de Revelion. Eu sincer as incerca o piesa de teatru daca au in perioada aia si daca va place teatrul Musicalurile gen Les Mis sunt scumpe si mega turistice(desi am inteles ca-s bune) dar la teatrele normale bilete sunt cam intre 10-50 lire dar se vand repede(recomand National Theatre, Donmar Warehouse, Almeida, The Garrick, toate usor de gasit).

Brexitul nu inseamna nimic deocamdata deci regulile sunt ca si pana acum.

Edited by entity22, 26 September 2016 - 12:27.


#3588
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Citisem din intamplare pe un forum ceva de pasaport. Din cate stiu eu se poate intra in UK (Londra) doar cu buletinul de Romania, fara pasaport, nu?

#3589
savasile55

savasile55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007
Buna ziua, Stie cineva de ce nu pot accesa http://www.nationalrail.co.uk din Romania , pentru trasee si bilete de tren??

#3590
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
@savasile55 la mine merge, RCS&RDS.

#3591
savasile55

savasile55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.04.2007

View PostLord_Silver, on 29 septembrie 2016 - 15:41, said:

@savasile55 la mine merge, RCS&RDS.
Esti norocos! De pe UPC si Vodafone, nu prea merge, adica deloc....?! Ce alt site mai este pentru trenuri in UK???

Edited by savasile55, 29 September 2016 - 18:51.


#3592
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postsavasile55, on 29 septembrie 2016 - 14:29, said:

Buna ziua, Stie cineva de ce nu pot accesa http://www.nationalrail.co.uk din Romania , pentru trasee si bilete de tren??

Salut,
incearca www. thetrainline.com, poate ai mai mult noroc :-)

Edited by lls869, 29 September 2016 - 18:56.


#3593
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
pt viitorii calatori in Londra: recomand autobuzul 11 catre Liverpool street : eu luam de la gara Victoria si avea un treaseu interesant : vedeam Westminster cu Big Ben, Westminster Abey,Downing Street (pazit tot timpul!)HorseGUARD, Trafalgar Square, Royal Curt of Justice,Catedrala SaintPaul si ajungeam in City cu celebrele cladiri Gherkin , Tower 42,s.a..asta daca doriti un bus turistic Low costPosted Image

#3594
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008
Salut.Plec la Londra la inceputul lui noiembrie, am rezervat deja la Premier Inn Blackafairs, sper sa nu-mi ziceti lucruri rele despre zona sau hotel.Posted Image
Am o gramada de intrebari, dar incep cu cea mai stringenta pentru mine: nu gasesc sa cumpar bilete la Chelsea sau West Ham care joaca pe 5 nov. acasa. Vreo sugestie sa gasesc bilete?

Edited by sorinvictor, 06 October 2016 - 16:08.


#3595
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postsorinvictor, on 06 octombrie 2016 - 16:06, said:

Salut.Plec la Londra la inceputul lui noiembrie, am rezervat deja la Premier Inn Blackafairs, sper sa nu-mi ziceti lucruri rele despre zona sau hotel.Posted Image
Am o gramada de intrebari, dar incep cu cea mai stringenta pentru mine: nu gasesc sa cumpar bilete la Chelsea sau West Ham care joaca pe 5 nov. acasa. Vreo sugestie sa gasesc bilete?


Salut,
Incearca pe www.viagogo.com  sau , pe siteul clubului, ''ticket hospitality''-bilete care au incluse, pe langa intrarea la meci, si o eventuala cazare. Cum tu ai cazare asigurata...
Multa bafta!!!!

#3596
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008

View Postlls869, on 06 octombrie 2016 - 19:16, said:

Salut,
Incearca pe www.viagogo.com  sau , pe siteul clubului, ''ticket hospitality''-bilete care au incluse, pe langa intrarea la meci, si o eventuala cazare. Cum tu ai cazare asigurata...
Multa bafta!!!!
Multumesc, am vazut acolo niste preturi care m-au "scandalizat".Cred ca ma resemnez cu meciul, spre fericirea familieiPosted Image

Salut!Sa stiti ca chiar am nevoie de sfaturi, pentru ca mi se pare fff complicata Londra asta!
Zona Blackfriars pare ok, nu?
Biletele de la Thameslink pe care intentionez sa l folosesc pe ruta Luton Airport Parkway-London Blackfriars Station permit accesarea ofertelor 2 for1?
Apropos de aceste bilete de tren, pentru ruta repectiva tur-retur, la o simulare pe net, costa aprox. 50 lire pentru doi adulti si doi copii.Nu-i prea ieftin?Sau gresesc eu ceva?
In plus, pentru pasageri, fara sa mi ceara varstele, site ul ma obliga sa cumpar pt 3 adulti si un copil.

Multumesc si  revin cu bombardament-chestionar pentru cunoscatori.

Edited by sorinvictor, 07 October 2016 - 09:42.


#3597
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
da, permit accesarea ofertelor. insa ofertele nu sunt valabile si pt tarifele copiilor. fie cumparati bilete cu tarif pt copil fiecaruia, fie le accesati si lor oferta 2 for 1pt adulti. exista si bilete pt familii, vedeti care dintre toate astea va avantajeaza.
in ceea ce priveste pretul biletelor, daca asa iti da, asa e! biletele dus-intors sunt mai ieftine, iar daca sunt in week-end sunt si mai ieftine. poti cumpara si  bilete luton airport-london, pretul fiind mai mare pt ca are inclus si shuttle bus-ul pana la lut. air. parkway. altfel, il veti plati separat (cred ca e 1,5/pers). pretul nu difera daca cumperi online sau de acolo, de la automat. in aeoport automatele de bilete sunt in sala de recuperare a bagajelor, altfel poti cumpara doar din gara iar autobuzul il platesti separat, direct la sofer.
a! chiar nu stiu cum te obliga site-ul, atata timp cat tu trebuie sa selectezi nr de adulti si copii.

Edited by dariuscha, 07 October 2016 - 11:23.


#3598
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008

View Postdariuscha, on 07 octombrie 2016 - 11:21, said:

da, permit accesarea ofertelor. insa ofertele nu sunt valabile si pt tarifele copiilor. fie cumparati bilete cu tarif pt copil fiecaruia, fie le accesati si lor oferta 2 for 1pt adulti. exista si bilete pt familii, vedeti care dintre toate astea va avantajeaza.
in ceea ce priveste pretul biletelor, daca asa iti da, asa e! biletele dus-intors sunt mai ieftine, iar daca sunt in week-end sunt si mai ieftine. poti cumpara si  bilete luton airport-london, pretul fiind mai mare pt ca are inclus si shuttle bus-ul pana la lut. air. parkway. altfel, il veti plati separat (cred ca e 1,5/pers). pretul nu difera daca cumperi online sau de acolo, de la automat. in aeoport automatele de bilete sunt in sala de recuperare a bagajelor, altfel poti cumpara doar din gara iar autobuzul il platesti separat, direct la sofer.
a! chiar nu stiu cum te obliga site-ul, atata timp cat tu trebuie sa selectezi nr de adulti si copii.
Multumesc frumos, voi continuaPosted Image

Deci, daca am inteles bine:  cumpar bilete online de la Thameslink, pe care le ridic din aparat dupa aterizare, probabil pe baza unei parole, chiar daca le cumpar cu 2 sapt inainte.
Intre timp imi iau bilete 2 for one, tot online, iar voucerele printate le pot folosi numai daca arat si biletele de tren.
Acum! Noi folosim trenul doar pe ruta Luton air.-London Blackfraiars si retur, pe 2 respectiv 6 nov. Pe site ul 2 for one scrie ceva de cea mai apropiata statie de locul atractiei, ca obligatie atunci cand prezinti hartiile.
Putem folosi voucerele oricand in perioada 2-6, la orice  ora?   Si.... la unele oferte scrie, de exemplu , ca expira pe 31.10. Adica le poti cumpara pana la 31.10 si le folosesti si in noiembrie?Sau 31.10. e finish cu totul?
Merci din nou!

Edited by sorinvictor, 07 October 2016 - 12:21.


#3599
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
din cate stiu eu
- biletele 2 for 1 nu se vand online, ci numai la fata locului, pe baza biletelor de tren.
- iti descarci de acasa voucherele care te intereseaza, cel mai sigur
- le poti folosi in toata perioada pt care tu ai cumparate biletele tur-retur (respectiv 2-6)
- tinand cont ca biletele la oferta le poti cumpara doar acolo, trebuie sa urmaresti daca oferta care e valabila doar pana pe 31.10  se prelungeste.
si nu stiu ce scrie despre cea mai apropiata statie de locul atractiei, insa nu cred ca are vreo relevanta atata timp cat oferta e valabila pe toata perioada sejurului, intre calatoriile cu trenul, pt nenumarate obiective.

Edited by dariuscha, 07 October 2016 - 14:22.


#3600
sorinvictor

sorinvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 27.08.2008

View Postdariuscha, on 07 octombrie 2016 - 14:18, said:

din cate stiu eu
- biletele 2 for 1 nu se vand online, ci numai la fata locului, pe baza biletelor de tren.
- iti descarci de acasa voucherele care te intereseaza, cel mai sigur
- le poti folosi in toata perioada pt care tu ai cumparate biletele tur-retur (respectiv 2-6)
- tinand cont ca biletele la oferta le poti cumpara doar acolo, trebuie sa urmaresti daca oferta care e valabila doar pana pe 31.10  se prelungeste.
si nu stiu ce scrie despre cea mai apropiata statie de locul atractiei, insa nu cred ca are vreo relevanta atata timp cat oferta e valabila pe toata perioada sejurului, intre calatoriile cu trenul, pt nenumarate obiective.

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate