Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3529
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mdt, on 13 martie 2016 - 22:46, said:

Studiez si eu acum transportul in comun la Londra. Mergem in aprilie pentru 5 zile, aterizam si decolam de pe Heathrow si stam relativ central, langa Kensington gardens. Suntem 2 adulti si 3 copii de 14, 10 si 3 ani.

Din ce am citit ne putem lua un Oyster card de pe care sa platim transportul pentru ambii adulti "pay as you go", un Oyster pe care il setam pentru copil 11-15 ani, iar cei mai mici circula gratis daca sunt insotiti de parinti. Intentionam sa folosim doar metroul si sa mergem cat mai mult pe jos. Am inteles bine? Multumesc anticipat.
Cate un Oyster pentru fiecare adult, nu unul pentru amandoi :)

#3530
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
da, fiecarui adult ii trebuie cate un oyster. si da, (mai nou) pt copii intre 11-15 ani puteti activa la ghisee un oyster ''vizitator junior'' (valabil  max 14 zile). v-as sfatui sa folositi si autobuzele, sunt tare faine . Posted Image

#3531
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc pentru raspunsuri. De ce trebuie sa avem fiecare adult cate un oyster daca folosim doar pay as you go? Scrie pe site ca ppti sa imprumuti oysterul daca nu ai abonamente pe el sau alte reduceri.

Edited by mdt, 14 March 2016 - 17:28.


#3532
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
ce-i drept, astia sunt intr-o continua schimbare. totusi, scrie ca poti sa imprumuti sau ca poti sa folosesti simultan oyster-ul?

#3533
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
https://tfl.gov.uk/f...#on-this-page-3

Aici vad eu ca zice ca poti sa-l imprumuti altcuiva daca nu ai pe el abonament sau vreo reducere de vreun fel insa nu zice nimic de folosire consecutiva imediata de pay as you go.

Ce sa zic acum, poate pentru comoditate o sa ne facem 3 dar atunci chiar trebuie sa le dam inapoi la plecare pentru ca 15 lire sunt ceva bani.

Edited by mdt, 14 March 2016 - 21:15.


#3534
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
cu siguranta va trebui sa va luati 3! banii ii puteti recupera la heathrow, inclusiv de la automat. sa nu aveti pe el ramase mai mult de 10 lire (exceptand cele 5 garantia).

#3535
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Ok, multumesc mult!

#3536
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
Un singur Oyster de persoana la fiecare călătorie. Daca stai acasă altcineva poate folosi cardul tău . Se urmareste traseul fiecărei persoane. Nu pot calatori 2 persoane ca la Bucuresti.


#3537
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 mdt, on 14 martie 2016 - 17:28, said:

Multumesc pentru raspunsuri. De ce trebuie sa avem fiecare adult cate un oyster daca folosim doar pay as you go? Scrie pe site ca ppti sa imprumuti oysterul daca nu ai abonamente pe el sau alte reduceri.
Pai, poti sa il imprumuti cuiva care calatoreste si tu sa stai acasa, nu sa intrati unul dupa celalalt. Asta inseamna ca nu este nominal; in plus, nu e ca portofelul electronic din Bucuresti, unde poti taxa doua bilete deodata.

#3538
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
Corect.


#3539
arthuraxeit

arthuraxeit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.03.2010
buna ziua,
rog cunoscatorii:
e greu de gasit  statia de imbarcare EASYBUS la aeroportul STANSTED?
va multumesc

#3540
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 28.05.2008

 arthuraxeit, on 14 mai 2016 - 14:04, said:

buna ziua,
rog cunoscatorii:
e greu de gasit  statia de imbarcare EASYBUS la aeroportul STANSTED?
va multumesc
Nu este deloc greu de gasit; iata harta zonei : http://easybus.three...us-station.html

#3541
OlavFanatic

OlavFanatic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.05.2016
Imi cer scuze daca sunt intrebari stupide, dar pentru doamnele de la Raiffeisen au fost foarte complicate si raspunsurile date de ele puteam sa le gasesc si in horoscop.   
Eu: "Cardul meu Visa Electron (poza: http://i.colnect.net...feisen-Bank.jpg ) ar functiona la bancomatele din Anglia ? As putea sa scot bani cash cand ajung acolo."
Raspuns reprezentant RZB: "Umm.... pai puteti sa platiti cu cardul acolo"
Eu: "Dar daca am nevoie de cash as putea sa il folosesc la bancomate acolo ?"
Rep RZB: "Umm... d... aa .... probabil"
Eu: "Ce comisioane s-ar aplica daca as folosi un bancomat acolo ? Comision banca din Anglia + Comision RZB + curs valutar ?"
Rep RZB: "Umm... pai depinde ... ce fel de bancomat este. La cele de RZB nu avem comision, doar cursul valutar"
Eu: "Din cate am cautat, nu exista bancomate RZB in Anglia, deci va trebui sa le folosesc pe cele ale altor banci de acolo. M-ar fi intresat daca se aplica alt comision inafara de cel al bancii respective." (chestia asta am citit-o pe net pe un blog mai vechi)
Rep RZB: "Asta nu putem sa spunem exact..."
Eu: "....O_o.....  In fine, vroiam sa mai intreb daca sigur nu sunt probleme cu cardul meu, fiind fara cifre/litere embosate (asa cum sunt cardurile in majoritatea tarilor). Am citit pe net ca e posibil sa fie probleme."
Rep RZB: "A nu, cele embosate nu functioneaza corect pentru ca doar ce au aparut. Cardul dvs Visa Electron este vechi si sigur functioneaza peste tot !"
Eu: "....o_O ...."
Eu: "Mai am si un card de USD pe care mai am cativa bani. Daca il folosesc pe acela la bancomatele de acolo, conversia se face USD->RON->GBP ? Sau direct USD->GBP ?"
Rep RZB: "...umm... pai din nou depinde de ce fel de bancomat e. La cele de RZB se face USD->RON"
Eu: "..................................."
Eu: "Am un cont de depozit la voi care va face 1 an in ziua de 15 iunie. Nu voi fi in tara ca sa pot sa vin in ziua aceea ca sa il pot inchide. Cum pot sa opresc reinnoirea automata ?"
Rep RZB: "A nu, asa ceva este imposibil. Trebuie sa veniti personal sa il inchideti, altfel se va reinnoi personal."
Eu: "Ok, dupa data de 15 iunie, in ce zi se face reinnoirea automata ? Cat timp am la dispozitie sa vin in tara sa il inchid ? Pana pe 1 iulie ?"
Rep RZB: "Trebuie sa nu veniti inainte de 15 iunie !"
Eu: "Dar incepand cu 15 iunie cat timp am la dispozitie pana banii se blocheaza din nou ?"
Rep RZB: "...??...??..??....pai dupa 15 iunie puteti sa nu veiti chiar in ziua aia ca mai dureaza un pic ..."
In momentul acela am renuntat la astfel de intrebari mai ales ca parea din ce in ce mai frustrata ca nu mai avea timp de facebook. (agentia era goala - toti de acolo se bateau de musca) Si am incercat sa le cer ceva ce credeam ca ar fi simplu. Sa se faca plata automat la Vodafone in fiecare luna si eu nu o sa fiu in tara ca sa pot sa o achit in persoana. Au ramas din nou socate cand au aflat ca eu nu primesc prin posta factura si nu pot sa aduc factura precedenta si m-au trimis la o agentie Vodafone ca sa le cer factura mea fizica.
Dupa asta le-am spus ca ma intorc urmatoarea zi sa ma hotaresc ce fac cu depozitul si cu Vodafonul.
_______________________________



Cam asta este experienta mea legata de lamuririle bancii. As dori sa ma ajutati voi, deoarece persoanele platite sa isi ajute clientii fideli de 9 ani nu sunt capabile de asa ceva. Sau poate ca si-au dat seama ca trebuie sa imi inchid contu la ei si nu au vrut sa isi foloseasca amandoi neuronii ca sa ma ajute.

1. Pot sa folosesc cardul din poza de mai sus la bancomate in Londra ? O sa locuiesc ceva timp in hosteluri pentru ca nu am unde sa stau si nu as vrea sa am prea mult cash la mine.

2. Este mult mai rentabil sa schimb in GBP de aici ? Sunt comisioanele pentru retragere de acolo foarte mari ?

3. Hostelurile de acolo sunt relativ sigure ? A stat cineva de aici in asa ceva ?


Va multumesc anticipat

#3542
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008

 dariuscha, on 22 februarie 2016 - 12:18, said:

ai inteles corect!
biletele de tren le poti cumpara si de pe net si le scoti la imprimanta. voucher iti trebuie doar unul. scoti mai multe doar daca vrei sa vizitezi acelasi obiectiv de mai multe ori. evident, biletul de tren ti se returneaza.

Plec si eu poimaine la Londra.
Am o intrebare in legatura cu biletele de tren pentru "intri doi la pret de 1"
Pot sa cumpar de exemplu din  statia Victoria de la automatele de bilete, bilete pentru Waterloo - Vauxhall dus-intors ?

Multumesc pentru raspuns.

#3543
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 OlavFanatic, on 17 mai 2016 - 21:10, said:

Cam asta este experienta mea legata de lamuririle bancii. As dori sa ma ajutati voi, deoarece persoanele platite sa isi ajute clientii fideli de 9 ani nu sunt capabile de asa ceva. Sau poate ca si-au dat seama ca trebuie sa imi inchid contu la ei si nu au vrut sa isi foloseasca amandoi neuronii ca sa ma ajute.

1. Pot sa folosesc cardul din poza de mai sus la bancomate in Londra ? O sa locuiesc ceva timp in hosteluri pentru ca nu am unde sa stau si nu as vrea sa am prea mult cash la mine.

2. Este mult mai rentabil sa schimb in GBP de aici ? Sunt comisioanele pentru retragere de acolo foarte mari ?

3. Hostelurile de acolo sunt relativ sigure ? A stat cineva de aici in asa ceva ?


Va multumesc anticipat
Ma uimeste slaba pregatire a unor angajati ai bancilor...Incerc eu sa-ti dau cateva raspunsuri:
1. Poti folosi cardul pe care il ai. Fiind card visa conversia se face mai intai in USD si apoi in RON. Visa lucreaza cu USD, pe cand mastercard cu EUR.
2. Clar este mai rentabil sa pleci cu GBP de aici. Poti gasi un curs foarte ok.
Este de preferat sa faci plata cu cardul decat sa scoti bani din bancomat, pt ca la plata direct cu cardul se face conversie GBP-USD-RON pe cand la retrageri pe langa conversie se adauga si comisionul perceput de banca emitenta (poti gasi comisioanele pe site-ul banci mai mult ca sigur).
3. Londra e f scumpa la cazari si cele ieftine sunt jalnice (dupa review-urile de pe tripadvisor). Sper sa nu ai probleme. Noi am gasit cu greu si la un pret destul de mare.

#3544
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008

 rivali, on 17 mai 2016 - 22:05, said:


Pot sa cumpar de exemplu din  statia Victoria de la automatele de bilete, bilete pentru Waterloo - Vauxhall dus-intors ?


din cate stiu, automatele sunt setate cu pct de origine locatia unde sunt amplasate. nu stiu daca asta se poate modifica, insa logic ar fi ca da, sa se poata.
daca nu, iti sugerez sa iei bilete victoria-  clapham high street, de ex.

#3545
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 OlavFanatic, on 17 mai 2016 - 21:10, said:


Cam asta este experienta mea legata de lamuririle bancii. As dori sa ma ajutati voi, deoarece persoanele platite sa isi ajute clientii fideli de 9 ani nu sunt capabile de asa ceva. Sau poate ca si-au dat seama ca trebuie sa imi inchid contu la ei si nu au vrut sa isi foloseasca amandoi neuronii ca sa ma ajute.

1. Pot sa folosesc cardul din poza de mai sus la bancomate in Londra ? O sa locuiesc ceva timp in hosteluri pentru ca nu am unde sa stau si nu as vrea sa am prea mult cash la mine.

2. Este mult mai rentabil sa schimb in GBP de aici ? Sunt comisioanele pentru retragere de acolo foarte mari ?

3. Hostelurile de acolo sunt relativ sigure ? A stat cineva de aici in asa ceva ?


Va multumesc anticipat
Nu stiu cum e cu Visa, pentru ca si pe pagina TfL scrie clar ca nu prea sunt suportate cele din alte tari.
Insa cu MasterCard nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema.

E gratuit cardul MasterCard Mondo Contactless de la BT.
PT GBP, tot la MasterCard de la BT ai cele mai mici comisioane de conversie valutara/ aplicate de banca.

 shadow_x3x, on 18 mai 2016 - 09:17, said:

Este de preferat sa faci plata cu cardul decat sa scoti bani din bancomat, pt ca la plata direct cu cardul se face conversie GBP-USD-RON pe cand la retrageri pe langa conversie se adauga si comisionul perceput de banca emitenta (poti gasi comisioanele pe site-ul banci mai mult ca sigur).
Eu am facut un calcul simplu si de fiecare data s-a aplicat cursul cardului (cursul MasterCard) + comisionul bancii pt conversie valutara.

#3546
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007

 gumball3000, on 18 mai 2016 - 22:14, said:

Nu stiu cum e cu Visa, pentru ca si pe pagina TfL scrie clar ca nu prea sunt suportate cele din alte tari.
Insa cu MasterCard nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema.

E gratuit cardul MasterCard Mondo Contactless de la BT.
Vezi ca link-ul dat de tine se refera la cardurile contactless, pe cand el a intrebat de retrageri de la ATM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate