Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3457
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Cu siguranta 2 cartuse !

#3458
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Voi pleca in noiembrie in Anglia la Birmingham si vrem ca la intoarcere sa stam 1 noapte in Londra si apoi sa luam avionul spre casa. Problema este ca nu gasesc deloc o cazare acceptabila si relativ ieftina.
Caut o cazare ok cu BAIE in camera (pt ca vad ca majoritatea sunt la comun). Ma intereseaza ori 2 camere duble ori una de 4 persoane, dar la un pret acceptabil (nu am gasit decat de la 100 euro in sus). Nu conteaza dotarile ci doar sa fie curat si cu baie in camera. Aveti vreo sugestie? Va multumesc.

#3459
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
E scumpa Londra. Pentru 2 adulti si 3 copii eu am gasit la 150 de lire, o camera cu baie si mic dejun inclus.

Incearca la Premier Inn. E un lant de hoteluri iar in family room se pot caza 2 adulti si 2 copii si cred ca gasesti si pana in 100 lire. Din pacate cu 3 copii nu ne puteam caza la Premier Inn.

Edited by mdt, 30 September 2015 - 20:30.


#3460
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Am observat cat este de scumpa o cazare decenta in Londra. Sper ca voi gasi ceva ok. Ce alte sfaturi mi-ati da pt o zi intreaga in Londra?

- Pt o zi cea mai buna varianta este sa iau un Travel card de 1 zi? Voi fi intr-o sambata si cred ca pot lua si Travel card Day Off-Peak (vad ca in weekend e la fel ca unul normal numai ca iti permite sa te deplasezi in zonele 1-6). Cardul e valabil 24 ore sau doar in ziua respectiva?

- Ce e de vizitat intr-o zi in Londra? Vom vizita intr-un ritm f alert si bine organizat (imi voi pune POI pe GPS-ul telefonului si alte harti), insa as dori sa stiu ce e "must see".

- La plecare cred ca voi pleca de pe aeroportul Stansted. A mers cineva cu easybus? Vad ca ei au preturile cele mai mici.

Multumesc.

#3461
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Intr-o zi in Londra ??
Cam greu - poti vizita cam ce e in zona centrala dar mai mult pe-afara. Daca mai vrei sa si intri intr-un obiectiv, cam greu, mai ales daca e cu plata ( intrarile sunt foarte scumpe ) si sunt cozi imense.

Si evident, mai mult pe jos. Chiar si cu autobuzul pierzi destul timp, iar cu metroul nu prea vezi mare lucru...

Mergi si tu la Big Ben - de-acolo spre Buckingam, pe urma printre parcuri spre National Galleries, mai departe spre British Museum - astea doua sunt gratis si nu e coada - poti intra un pic in ele, apoi mai departe spre City si spre Turnul Londrei si Podul de langa el. Eventual te intorci pe partea cealalta a Tamisei - vezi reconstructia teatrului lui Shakespeare si ceva mai deparet London Eye si te-ai intors la Big Ben.

Intr-o zi se poate face asta, intr-un ritm decent.

Daca esti Speedy Gonzales poti sa faci intr-un ritm mai rapid - eventual poti in cazul asta sa mai faci si o plimbare de la Turnul Londrei pana la Greenwitch, cu vaporul ( si inapoi ).

Edited by eiffel, 01 October 2015 - 10:38.


#3462
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Mersi de info. As fi vrut sa stau mai mult dar nu imi permite timpul. Oricum as vrea sa vizitez majoritatea obiectivelor importante din exterior, fara sa intru in muzee si eventual sa urc in Tower sau in London Eye. Prefer sa ma plimb pe stradute / prin parcuri (daca si vremea imi va permite). Voi face o harta cu obiective importante salvata in telefon si le voi vizita intr-o ordine cat mai eficienta. :)

#3463
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai mie de unul singur mi-a luat o zi ( de la 10 dimineata pana pe la 19 seara ) la Big Ben- cu tot cu vizita la Greenwich tot traseul de mai sus. Am ratat cu 15 minute schimbarea garzii la Buckingam ptr ca am intrat in catedrala de langa Big Ben si am pierdut acolo o ora si ceva ( stat la coada destul de mare plus vizita in interior ).
Am stat tot cam o ora in National Galleries si British Museum.

Am prins insa ridicarea podului - tocmai trecusem pe sub el cand au inceput alertele deasupra.

Cam pe la ora 18 s-a intamplat asta.

#3464
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Nu stiu daca a intrat de astazi oferta, caci eu m-am tot uitat si nu era acum ceva timp : a fost cuprins si Westminster Abbey in campania 2for1 : http://www.daysoutgu...ster-abbey.aspx

#3465
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Din cauza ei am ratat schimbarea garzii...
Nu-mi mai aduceam exact aminte cum ii zice.

#3466
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
O intrebare :
In extrasezon (jumatatea lui octombrie in cazul meu), ar trebui sa ma astept la cozi mari la diverse obiective? Cam cat timp se poate pierde la o coada (in , atat la achizitie bilete cat si la intrare, pentru ca voi opta pentru oferta 2 for 1) - cumparat bilet la fata locului/intrare?
Am ,,inghesuit'' in 2 zile printre altele : Westminster Abbey, Madame Tussauds, HMS Belfast, London Eye, Tower of London, Tower Bridge, The London Dungeon, insa cum de regula in alte city break-uri luam cam totul online si mergeam mai in toiul verii, nu prea am idee cat poate insemna timpul de asteptare la bilete/intrari in perioada actuala.
Thx.

Edited by TheGrudge, 02 October 2015 - 14:17.


#3467
ervin8571gm

ervin8571gm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.10.2013
Cum pot ajunge mai usor de la Heathrow T4 la gara Victoria? Doresc o vairanta mai usoara deoarece am bagaje si un copil de 4 ani. Autocarul National Express este o varianta buna? Vad ca acesta pleaca de la T2 si T3, cum ajung acolo de la T4? Daca merg cu metroul si schimb pe linia galbena sau verde la South Kensington ar fi OK? Nu am mai fost cu copilul si o distanta asa mare si nu stiu cum se va comporta, de aceea as vrea sa evit, atat cat se poate, aglomeratia din transportul public.
Multumesc

#3468
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postervin8571gm, on 04 octombrie 2015 - 18:45, said:

Cum pot ajunge mai usor de la Heathrow T4 la gara Victoria? Doresc o vairanta mai usoara deoarece am bagaje si un copil de 4 ani. Autocarul National Express este o varianta buna? Vad ca acesta pleaca de la T2 si T3, cum ajung acolo de la T4? Daca merg cu metroul si schimb pe linia galbena sau verde la South Kensington ar fi OK? Nu am mai fost cu copilul si o distanta asa mare si nu stiu cum se va comporta, de aceea as vrea sa evit, atat cat se poate, aglomeratia din transportul public.
Multumesc
Fie metrou cum ai spus, fie Heathrow Connect pînă la Paddington si de acolo linia galbena sau verde.

#3469
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010
vazut, placut! ne=am intors din vacanta de 10 zile, dintre care o saptamana in Londra.
Londra e altceva decat ce mai vazusem in Europa, oras deosebit de zgomotos, plin de viata, cosmopolit, conservatorism si futurism deopotriva, nou si vechi, contradictoriu si pe dos uneori...altceva.
Noi am ajuns in Londra de la Paris, cu Eurostarul, direct in st Pancras. Acolo am intrat la biroul de info turistica, m-a convins si operatoarea ca cea mai buna solutie e sa iau Oyster ptr o saptamana, doar zona 1-2, aprox 33lire, mi-a dat harti si good luck!
Am stat chiar pe granita dintre zona 1-2, la Earl's Court, la Boka Hotel, camera twin, rezervata prin Booking, 81lire/noapte, md inclus,6 nopti. La receptie era camera 120lire. Prima noapte am stat intr-o dubla si-apoi aruncandu-mi ochii pe rezervare am vazut ca de fapt eu cerusem twin, asa ca a doua zi m-au mutat fara comentarii. Am lasat bagajele dimineata la receptie, iar seara le-am gasit in noua camera, mai spatioasa. Camera avea un hol in care era o chicineta cu chiuveta si dulap deasupra, cu vesela ptr 2 pers,  plita electrica incorporata cu 2 ochiuri, mo, frigider mic cu congelator, cafea-nes, lapte condensat, ceai si zahar la discretie - adica ne lasau vreo 8 portii in fiecare zi. O alta incapere mica era baia, cu dus, plus camera propriu-zisa, twin, un cuier f interesant, cu agatatorile mobile, le mutai daca nu le foloseai pe toate, masuta cu tv, o comoda pe care tineam trolerul mare si inca unul mic - adica marisoara, 2 scaune. Ramanea loc suficient sa te misti intre paturi care erau la perete, pe diagonala camerei. Lenjerii f curate, nu ni le-au schimbat in cele 6 nopti, prosoape schimbate zilnic, gel, sampon, sapun, hartie igienica mai multe decat necesar. Adaptor ptr priza ne-au dat gratuit. Md englezesc, un carnacior, o felie bacon prajit, un ou ochi, 2 linguri mancare de fasole, paine prajita, unt, gem de 3 feluri, ceai, cafea, lapte, compot din fructe exotice, doua feluri de cereale, La cerere, ouale ti le fierbeau sau facute omleta. Suficient, cam monoton, nicio vegetala. Pozitie excelenta, 2 statii de metrou f aproape West Brompton si Earl's Court, plus statie de autobuz, un Tesco mare-mare, nu expres, in apropiere.
Singurul minus era ca ar mai fi trebuit insistat la curatenie: se observa ca mopul prin camere sau in baie trecuse in dorul lelii, gaseam fire de par pe gresia alba, am mutat noi frigiderul ca sa folosim priza si era praf dupa, geamurile cam soioase, perdele vechi si de o culoare incerta...niste urme de tantari morti pe pereti...trebuia insistat mai mult la capitolul asta. Personal f amabil, camera de bagaje - gratuit tinute.
Am vazut tot ce-am notat de pe-aici, ne-am dat cu roataPosted Image si mi-a placut si filmuletul 4D de dinainte , am fost la turnuri, vazut bijuteriile&stuff, catedrale, palat regina, garzi, poduri si podulete, ridicate sau nu,  BigBen, parlament+catedrala,  vaporas pe Tamisa, Soho, muzee - cel mai misto V&A! -, parcuri - ce parcuri! - cel mai misto St James's Park, cumparat la greu arahide ptr veverite -1lira/300gr la Tesco mare, Vizitat expozitia numita Harrod's, enervat la culme pe timpul pierdut in PrimarkPosted Image , bericioaica in puburi, cafele de 3lire/zeama, fish&chips, Windsor, Camden Market si-alte piete de-alte feluri, Trafalgar i.e, Stamford Bridge, fumurile din partea luxoasa a Kensingtonului, Shard si-alte dracovenii 'nalte din sticla si otel...si-or fi si altele ratate, prilej de-ntoarcere, sa zicem. Mi=a placut, mai vreau!
Ce m-a contrariat, sa nu zic enervat: in afara de monedele de-o lira, nu reuseam sa le disting pe celelalte decat cu ochelarii si citindu-le atent, zebre nu exista, locul e marcat cu o dunga transversala intrerupta, dar scrie peste tot unde tre sa te uiti. La baie, la chiuveta, apa calde e la un robinet, cea rece la altul, nu le poti incropi, mancarea e dulce si sunt prea multi romani, si cersetori, si turisti, si vanzatori la terase, la magazinele cu suveniruri... merg in tricou fara maneci sau in rochii de voal la 12-15grade, dar sunt blindati c-un sal mare la gat, prea multa presa gratuita si aruncata peste tot, ca nu au simtul distantei, totul li se pare aproape. De exemplu de la metrou ne-au zis ca e f aproape stadionull Chelsea, si am mers vreo douazeci de minute, strabatand chiar si-un cimitir! ...si totul e scump.
Ce mi-a placut extrem; stilul eclectic, fara a fi obositor ochiului, faptul ca par toleranti si impacati cu toata lumea, ca au de toate inclusiv noroc,  verde-verde-verde in parcuri, se construieste si se renoveaza continuu si f mult, ca-si iubesc regina. Cred ca-i grozav sa fii englez si sa traiesti in Londra. Si-apoi mi-a placut enorm ca am avut 7 zile cu soare, fara pic de ploaie.
Am plecat de la Stansted, am predat Oysterul in Liverpool tube, am luat banii, apoi am intrat in Liverpool rail station si am luat expresul ptr aeroport, care vine la fiecare 15min. Liber, curat, f comod, basca gratuit ptr ceferistii romani, ca si trenul spre Windsor, cu FIP. Va trebuie doar o stampila pe casuta afectata zilei respective din FIP. Stansted airport e cat 3-4 OTP si am avut de mers vreo 20 min pana la terminalul Ryan de imbarcare Bucuresti. O chestie care m-a enervat e ca nu pun pret decat pe kg bagajului de cala, 15kg doar, 30lire ptr un kil in plus. Ptr 400gr in plus a trebuit sa desfacem bagajul sa scot o pereche de blugi si sa-i pun in poseta. In schimb, la bagajul de cabina nici nu clipeau: eu am incercat sa respect regulile si sa ma incadrez in dimensiuni, dar pe banda de control erau niste trolere cat doua normal admise, cel putin. Iar ceea ce trebuia sa fie o poseta, era transformat in rucsac in toata legea, Jur ca de-acuma nu mai cumpar bagaj de cala!
Per ansamblu a fost o vacanta memorabila, as vrea sa revin si chiar am sa ma straduiesc s-o fac.
Multumesc celor care-si fac timp sa raspunda tuturor prostiilor de nestiutori, rabdarea voastra m-a luminat personal f mult in pregatirea acestei calatorii.

Edited by canarel, 05 October 2015 - 16:56.


#3470
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postcanarel, on 05 octombrie 2015 - 16:50, said:

Cred ca-i grozav sa fii englez si sa traiesti in Londra.


`ai dreq cu Londra lor... In Vanuatu m-as duce daca as face aceiasi bani, numai sa nu mai vad Londra. Adevarul e ca la inceput iti inspira familiarul acela, prin designul cladirilor cu fatade de caramida zidita perfect dar copilareste. Garduri scunde, tot din caramida, aspect de vechi si de prietenos,  e adevarat.  In rest, vomit. Cand vad cladirile alea de sticla cu care se mai si mandresc, imi vine sa ma impusc.


Nu te lasa derutat cu privire la verdeata. Sunt suficient de dobitoci sa o detroneze in favoarea cladirilor din sticla si metal. Si oricum, la cat de poluati sunt, daca n-ar avea niste buruiene pe marginea drumului ar fi imposibil habitatul in Londra. Totusi, cand e vorba de bani, nici nu discuta. Rad totul, ca niste animale. Mare parte din santierele pe care le-ai vazut, au castigat fata de natura.

#3471
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 13.10.2010

View Posttwinkly_red, on 05 octombrie 2015 - 20:43, said:

Si oricum, la cat de poluati sunt, daca n-ar avea niste buruiene pe marginea drumului ar fi imposibil habitatul in Londra.

la asa cum e acum, m-as risca!

tu esti nativ englez? ca eu de-aia ziceam.

Edited by canarel, 06 October 2015 - 20:30.


#3472
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Am tot vazut ca exista diverse tipuri de oferte si carduri pt transport si pt obiective turistice (Travel card, oyster, London card, 2for1 etc). Pt o vizita de o zi in Londra ce recomandati sa luam? Vom ajunge dimineata devreme cu trenu din Birmingham si ne vom plimba toata ziua prin Londra iar a doua zi dimineta vom pleca spre gara de unde luam trenul spre Aeroport.
La Travel card vad ca nu e valabil 24h ci pana la 4:30 a doua zi (deci trebuie sa iau dimineata inca 2 bilete de o calatorie care costa exagerat de mult)
Oyster vad ca il poti incarca cu credit si are si o limita in ziua respectiva, asa ca daca faci multe calatorii si ajungi la limita celelalte calatorii nu vor mai fi taxate. Am dreptate? De pe un oyster poti retrage bani sau daca raman ii pierzi si gata? Mersi.

Edited by shadow_x3x, 07 October 2015 - 11:46.


#3473
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 14.04.2008
oyster, caci oricum cu biletul de tren beneficiati de oferta 2for1. si da, iti poti recupera banii ramasi pe oyster.

#3474
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Fiecare pers trebuie sa aiba propriul card oyster nu? Pt a obtine un refund cum trebuie procedat? Din ce am citit am inteles ca trebuie sa ai sub 10 lire ca sa obtii un refund de la automatele de bilete, corect?. Se mai percepe o taxa suplimentara mai nou?

Cam cat credit sa imi iau la un card oyster? Voi calatori in zonele 1-3 sau 1-4 (depinde de cazare) toata ziua de sambata (deci e posibil sa "activez" daily cap) plus dimineata catre Gara de unde am tren spre aeroport. 10 lire sau 15 lire?

Mersi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate