Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3421
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postcanarel, on 26 august 2015 - 14:02, said:


multumesc, am inteles, tre sa mai trec o strada si sa fac cativa pasi. pare ca s-ar putea face pe jos.

Exact, parasesti statia de metrou, iar imediat peste strada fata de iesire este intrarea in gara Liverpool. Maximum 2 minute pana la casele de bilete (unde am stat cam 10 - 15 minute la coada). Evident, sunt si automate de bilete, dar tocmai recuperasem depozitul si ce mai ramasese pe oyster-uri si voiam sa platesc biletele de tren cu lirele primte + diferenta cu card.

#3422
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
multumesc, stedan, ptr confirmare.
as mai avea o nedumerire, nu se incadreaza chiar aici, dar poate stiti.
din franta in anglia vin cu eurostar. cand am rezervat biletele  nu era nicio trimitere care sa te puna sa platesti bagaj ca la avion, de exemplu. pe biletele online trimise se specifica ca e voie cu 3 bagaje de mana/calator. oare bagajele de mana sunt acelasi lucru ca la avion - nu se face referire la vreo dimensiune. noi avem cate un rucsac normal si-un singur troler de cala (la avion). ce credeti, as avea vreo problema?

#3423
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Ce recomandati ptr. un transfer cat mai fara griji si rapid intre Lutton si Londra?
Ca optiuni am vazut ca se recomanda Greenline bus, la vreo 30 lire (dus-intors, un adult si un copil - peste 5 ani)., precum si trenul, care insa ajunge la 70 lire dus-intors.
Merita diferenta?

E vreun inconvenient daca o sa cumpar biletele de GreenL. direct de la Lutton?

Multumesc.

#3424
dodel2015

dodel2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.02.2015
e simplu, bilete dus-intors direct din aeroport, cind mergi spre ieshire  undeva pe stinga e un ghiseu mare, poti intreba, dac le iei combinate (return) ai reducere de la 40 la 30 lire, asha ceva am luat eu, iar orarul e undeva din 30 in 30 min, la peroane te indruma un coordonator de trafic, soferul pleaca la fix pe ceas, te ajuta cu bagajul daca e cazul si anunta statiile in care va face oprire, e amabil si poti sa-i ceri indruari.drum bun!

Edited by dodel2015, 30 August 2015 - 22:10.


#3425
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
as vrea sa ma lamuresc cum e cu oysteru':
1. am inteles ca in afara de creditul efectiv folosit ptr plata calatoriilor tb un depozit de 5lire, recuperabil la sfarsitul distractiei.
2. se taxeaza cu preturi diferite calatoria cu diferite mijloace de transport, metroul e si in functie de zona.
3. sunt preturi diferite in functie de ora la care faci calatoria peak/off peak.
4. cel mai ieftin e cu bus, 1,5lire indiferent de zona.
5. ca sa fim taxati la pretul corect, la bus e suficient sa taxezi oysterul doar la plecare, in metrou trebuie sa taxam si la inceperea si la sfarsitul calatoriei. asta ca sa vada zona in care faci iesirea si astfel sa-ti ia banii corespunzator.
zice asa:How do I use use a Visitor Oyster card?
To use your Visitor Oyster card, just touch the card on the yellow card reader.
To pay the correct fare, you must always touch in at the start and out at the end of every journey you make on Tube, London Overground, DLR and National Rail services. When travelling on a bus or tram you only need to touch in at the start of your journey.
Visitor Oyster cards are valid across all travel zones in London and automatically calculate the best value fare for all the journeys you make in a single day as long as you have touched in and out.
6. poti face calatorii nelimitate intr-o zi, in zona1-2, iar taxarea de pe oyster va fi de 6,4lire. adica ma plimb intr-o zi de-o suta de lire in zona1+2, iar costul de pe oyster e limitat la 6,4lire? asta nu stiu daca am inteles bine, help!

de ce zice pe site ca depozitul de inceput e de 3 lire si pe-aici vorbim de 5lire?

a, si inca ceva: nu vad nimic de reduceri la muzee, 2in 1. deci nu conteaza de unde e luat, de la gara sau din metrou, la oyster nu se aplica, nu?

va rog mult sa ma mai luminati un pic! multumesc Posted Image

Edited by canarel, 01 September 2015 - 17:20.


#3426
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt doua tipuri diferite de carduri: Oyster Card si Visitor Oyster Card.
Oyster Card il cumperi cu 5 lire pe care ii poti recupera prin returnarea lui la automatele de la metroul londonez + inca vreo cateva locatii.


Quote

A Visitor Oyster card costs £3 (plus postage) and is pre-loaded with pay as you go credit for you to spend on travel. You can choose how much credit to add to your card: £10, £15, £20, £25, £30, £35, £40 or £50.
The credit on your card never expires - it stays there until you use it. If you run out of credit on your card, it's easy to top it up and use it again.
Visitor Oyster Card il poti primi prin posta in Romania, costa 3 lire, bani ce nu iti vor mai fi rambursati.
Sursa: https://tfl.gov.uk/t...tor-oyster-card

Edited by gumball3000, 01 September 2015 - 17:29.


#3427
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
aa, da, acuma parca-mi amintesc ca s-a mai vorbit despre asta. pe site unde am citit eu nu zicea ca-s mai multe feluri.
deci noi vom cere oyster de 5lire, ca ala de 3 nu se vinde la ghiseu:lol:
multumesc ptr promptitudine. in rest am zis bine?

acuma, citind, imi dau seama ca eu nu am facut diferenta intre visitor o.c si o.c simplu.
cel mai mult ma intereseaza limitarea aia de 6,4lire, e valabila numai la visitor oc?

#3428
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, vezi ca scrie aici chiar foarte detaliat diferenta intre cele doua:
http://www.visitlond...d-london/oyster

Quote

A Visitor Oyster card is one of the cheapest ways to pay for single journeys on the bus, Tube, DLR, tram, London Overground and most National Rail services in London:
    Save time – your card is ready to use as soon as you arrive in London
    It’s more than 50% cheaper than buying a paper Travelcard or single tickets with cash
    There is a daily price cap – once you have reached this limit, you won't pay any more
   Enjoy special offers and promotions at leading London restaurants, shops and entertainment venues – plus discounts on the Emirates Air Line cable car and Thames Clippers river buses.
+

Quote

Oyster cards work in the same way as Visitor Oyster cards but do not include special offers and promotions. Oyster cards cost £5 (refundable) and can also be loaded with credit.


#3429
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
multumesc mult de luminare, studiez cand vin de la sala.

#3430
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La autobuz si tramvai tariful este unic, indiferent de zona/zi: £1.50 daca platesti cu oyster card, faci doar "touch in".
La metrou faci touch in si touch out, touch in-ul se face ca sa se stie de unde pleci si de la ce ora (vezi tarifele speciale pt orele de varf).
Iar "touch out-ul" il faci ca sa stie  exact catre ce zona ai calatorit si ce tarif sa-ti aplice. Daca uiti sa faci touch out, ti se va aplica tariful maxim de vreo 8.80 lire.



Quote

Tube, DLR, London Overground, TfL Rail and some National Rail services in London*
Peak fares apply Monday to Friday (not on public holidays) from 06:30 to 09:30 and 16:00 to 19:00
Off-peak fares apply at all other times and if you travel from a station outside Zone 1 to a station in Zone 1 between 16:00 and 19:00, Mondays to Fridays
Tariful se aplica in functie de ora la care faci touch in, daca faci touch in la 06:31 si ajungi la 12:30, ti se aplica tarif de peak hour, daca faci touch in la 18:59 si cobori la 20:00 se considera tot peak hour.
Deci nu conteaza la ce ora termini calatoria.

Ai aici detalii despre Capping, practic daca faci 100 calatorii pe zi cu metroul nu vei fi niciodata tarifat mai mult decat valoarea maxima prevazuta acolo:
https://tfl.gov.uk/f...#on-this-page-0
+
https://tfl.gov.uk/f...what-is-capping
Poate fi considerat ca un fel de "abonament" zilnic ce se activeaza automat dupa ce atingi o anumita valoare de plata a calatoriilor.

View Postcanarel, on 01 septembrie 2015 - 17:34, said:

cel mai mult ma intereseaza limitarea aia de 6,4lire, e valabila numai la visitor oc?
E valabila pt orice tip de Oyster Card.

Ai aici detalii despre promotia 2 for 1: http://www.daysoutgu...uk/2for1-london

Edited by gumball3000, 01 September 2015 - 17:57.


#3431
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
esti deosebit de amabil, multumesc mult.
mi s-au mai luminat niste chestii doar din ce mi-ai spus, acum ma duc la linkuri sa citesc si eu.

#3432
marko

marko

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2006
Buna ziua,

in decembrie voi vizita pentru cateva zile Londra.
As dori sfatul vostru legat de zona in care va fi situat hotelul.
Am restrans aria de cautare la King's Cross si Chelsea.
Ce parere aveti de hotelurile Premier Inn?

Orice sfat este binevenit. Va multumesc!

#3433
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postmarko, on 02 septembrie 2015 - 07:37, said:

Buna ziua,

in decembrie voi vizita pentru cateva zile Londra.
As dori sfatul vostru legat de zona in care va fi situat hotelul.
Am restrans aria de cautare la King's Cross si Chelsea.
Ce parere aveti de hotelurile Premier Inn?

Orice sfat este binevenit. Va multumesc!


Eu te sfatuiesc sa iti iei un hotel pe la marginea Londrei. Am mai spus aici si inca mai spun din cauza ca topicul nu se citeste in intregime si e si normal atunci cand ai o singura intrebare.

Ia-ti hotel la marginea londrei deoarece preturile difera crucial de la margine la centru. Iar pentru a ajunge de la margine in centru iti ia cateva zeci de minute cu metroul. 20-25-30 min. Iar diferenta de bani dati pe metrou plus un hotel la periferie nu suplineste nici pe departe pretul unui hotel central.

Si totusi vad in continuare ca toti se inghesuie in centru. Poate sunteti oamenii banilor si va place sa vomitati bani la Intercontinental si Renaissance in King`s Cross pe o camera inalta de 5 metri si cu ferestre de 3 metri inaltime. Inmormantati-va banii acolo fratilor !

Prietene, sunt catvea zone in Londra unde preturile sunt de varf. King`s Cross este una din ele. Iti mai dau niste sugestii daca insisti sa-ti dai foc la bani: Marble Arch, Canary Wharf, Kensington Olympia, Oxford Circus, si mai sunt. Totusi, sa retii ca statia King`s Cross este lipita de St. Pancras. Adica sunt doua statii in acelasi corp de cladire si, coincidenta sau nu, hotelul Renaissance este deasupra lor. Statia St. Pancras administreaza trenurile Eurostar, care alearga intre cateva capitale europene. Acolo este focarul turistilor si afaceristilor care folosesc Eurostar. Sa vezi tu preturi de hotel acolo. Buna zona ti-ai ales. Lucrez la cateva sute de metri de statia King`s Cross St. Pancras si cunosc foarte bine inghesuiala de acolo. Ti se electrizeaza hainele pe tine cand traversezi o singura data statia. Posted Image

Am o parere buna despre Premier Inn. E singurul nume de hotel pe care il recomand. Nu stiu conditiile dar au preturi bunicele fata de restul. Ar mai fi bine de sondat si Holiday Inn, care pare vizitat de clasa de mijloc.

Ca sa-ti faci o idee, te cazezi la Premier Inn la periferie, platesti 60-80-100 gbp pe noapte de persoana, te trezesti dimineata, sari in nadragi, iti iei un bilet de metrou, dai pe el 8-9 gbp si te plimbi toata ziua pe unde vrei. Te cazezi in King`s Cross, dai 4-5-600 pe noapte la Renaissance, te rezesti dimineata, cumperi un bilet de autobus pe care dai 5 gbp, iar cu diferenta de bani economisiti, faci ce vrei tu Posted Image .

Zona King`s Cross este pentru afaceristi, castigatori la loto si Illuminati. Nu pentru noi. Razgandeste-te repede si foloseste timpul sa cauti un hotel pe care sa-ti permiti sa-l platesti. Succes !

P.S. fa-ti o idee : https://www.google.c...h0KxAe_#imgrc=_

Edited by twinkly_red, 02 September 2015 - 23:00.


#3434
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
salut

O sa am in curand ocazia unui tranzit cu masina pe centura sudica a Londrei (venind de la Dover spre Cardiff)
Din pacate e doar o singura zi dar ar fi totusi un interval de vreo 7 ore (interval 10-17, incercand sa evit "rush hour") in care as vrea sa dau o raita prin centrul meropolei sa vad (pozez) ce e mai important de vazut (doar outdoor fara muzee si alte chestii expansive)..

Am inteles ca e total neindicat sa intru cu masina in zona centrala, si nici nu intentionez;)

1. Poate sa-mi recomande cineva care ar fi cel mai sudic punct al orasului unde as putea lasa masina in siguranta (cu numar de Germania)?
o parcare cat mai ieftina si cu acces cat mai apropiat la o statie de metrou? Zona in care e statia "Morden" (Mitcham, capat linia neagra) e safe?

2. Ce card de metrou/autobuz ar trebui sa am in vedere pentru 1 zi, ca sa ajung in centru, si cam cat m-ar costa?

Merci anticipat!

Edited by asyst72, 04 September 2015 - 00:33.


#3435
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Am stat de doua ori la Premier Inn
- prima data in Luton, super faina experienta, micul dejun excelent
- a doua oara langa Gatwick airport, o experienta rezonabila dar nu deosebita
In ambele cazuri am apreciat pozitiv calitatea patului.
Mi s-au parut hoteluri "cinstite", cu preturi corecte. Vezi ca din cand in cand la unele din ele au promotii.

Edited by coco$u, 04 September 2015 - 23:25.


#3436
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
nu merita sa faci abonament pentru o zi, decat daca ai cardul Oyster, daca nu... va trebui sa dai 5£ pe el si apoi inca 7£ pentru toate mijloacele de transport, plateste pentru fiecare calatorie in parte...

#3437
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View Postfloraur, on 04 septembrie 2015 - 23:41, said:

nu merita sa faci abonament pentru o zi, decat daca ai cardul Oyster, daca nu... va trebui sa dai 5£ pe el si apoi inca 7£ pentru toate mijloacele de transport, plateste pentru fiecare calatorie in parte...

dar nu pot cumpara cardul Oyster (5£) il incarc ca sa pot calatori pe toate mijloacele o zi (inteleg ca inca 7£) iar apoi la sfarsitul zilei returnez cardul si imi recuperez cei 5£?

#3438
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
La returnarea cardului iti poti recupera cele 5 lire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate