Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3403
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
De ce sa fie fite ? Esti din UE, nu ai nevoie de pasaport.

#3404
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai na, ceva zvonuri, am vrut sa ma asigur.

#3405
dodel2015

dodel2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.02.2015
Cu rabdarea de a studia posturile anterioare si toate trucurile de a economisi maxim, am scos un miniconcediu de 3 zile cu circa 220 lire cu totul (zbor WIZZ, cazare Curzon House cu 55 lire dubla, mese tip gustari, dupa mic dejun pina la suportabilitate mok, intrari gratuite la National Gal, British, John Soan - superb, muzeul medicinei, Natural, Science, Victoria & Albert -must see, Tate Modern - o ciudatenie nebuna rau de tot, St Paul dupa 16, ramas la slujba cu episcopul Londrei si vreo 3 fomei cleric, orgile imense si corul exceptional, o relaxare totala), parcurile de neratat, schimbarea garzii e mai faina din fata palatului St James, au trecut la o jumatate de metru de ni , au facut ceremonia la 15, fara gard despartitor si auzi efectiv toate comenzile si muzica instrumentelor, gradinile interioare din HydePark cu Kensington in capat dupa o plimbare pe linga Albert Memorial-unde trebiuie sa insisteti la detaliile grupurilor statuare, iar noaptea centrul, cu zona The Eye luminata, cu circiumile de-a lungul Tamisei de-a lungul Milenium Bridge, London Bridge si zona pietei din fata Bigului cu statui celebre si Westminster-ul senzational cu tot cu Abbey, dar Buckingham ziua pentru sclipire pe care o da statuia poleita cu aur cred ca prea era de senzatie.Pentru transport la distante am luat doar travel 1-6 pentru o zi care fiind cu logo  rail asigura intrari 2 in 1 la obiectivele care apar in pliantele cu taloane din gara.Transferul de la Luton de facut cu Greenline, am luat cu 30 2 persoane dus-intors folosibil oricind, pe mine ma lasat in gara Victoria foarte aproape de Gloucester, unde dealtfel am avut cazare, chiar linga Natural - 5 min de mers, dar cea mai frumoasa zona din LOndra am remarcat-o spre Kensington Palace pe stradutele din zona de sud a HydePark, cu o explozie de trandafiri si pomisori infloriti, cu regret ca nu intra si mirosul in filmari si foto.
Pentru cei care vor sa vada mai mult recomand minim 4 zile, eu am facut maraton, ca dealtfel si in alte capitale, dar eram presat de timpii de zbor pentru ca altfel preturile aveau de suferit. Grav in sus...

#3406
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Inside hint: luați loțiune de plaja la voi.

#3407
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Sa nu-mi zici a acu e seceta la voi :D

#3408
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Posteiffel, on 01 iulie 2015 - 13:30, said:

Sa nu-mi zici a acu e seceta la voi :D
Iarba-i galbena.

#3409
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Misto. Sper sa stea asa pana plec de-acolo :)
Adica fara ploaie.

Mai am nitel si ajung.

#3410
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008
Atentie ! Cardurile Mastercard merg pe tfl fara probleme. Anumite carduri Visa nu merg deloc, anumite carduri Visa au mers 2 zile, apoi nu. Concluzie > MASTERCARD OK la transportul in Londra ! Daca nu va place stresul, OYSTER. Succes !

View Postmufa, on 01 iulie 2015 - 17:18, said:

Iarba-i galbena.

Iarba e galbena si Hyde Park e neingrijit ! Nu ma asteptam... Ai nostri ....tot acolo, la capatul parcului langa Marble Arch.

Edited by vivenda1, 06 July 2015 - 01:52.


#3411
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
@cristy76

Sky garden poate fi vizitat doar sau trebuie sa si consumi la barul de acolo ?

#3412
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009

View Postmaimu, on 15 mai 2015 - 19:19, said:

Noi plecam la Londra in perioada 3.06 - 9.06.2015 - 6 zile pline (2 adulti si o fetita de 6 ani). Vom locui la rude in zona 3, chiar langa statia de metrou Bounds Green, iar eu consider ca pentru noi un Travelcard de 7 zile pe zonele 1-3 e cel mai potrivit. De ce zic asta: pretul pt un Travelcard zonele 1-3 este 37.7 lire/persoana fara limita de calatorii sau de ora. Cu Oyster (le putem lua de la rude, fara sa platim 5 lire depozit) daca facem un drum dimineata la ora 8.30 de exemplu, din zona 3 inspre centru (zona 1) cu metroul, ne-ar costa 3.3 lire calatoria iar la intoarcere, off-peak 2.8 lire, deci un total de 6.1 lire pt un drum dus-intors x 6 zile = 36.6 lire. Deci tot pe acolo ca pret dar cu numar de calatorii muuuult mai mic. In plus o sa cumparam cardurile dintr-o gara si nu de la metrou, pentru a putea beneficia de oferta 2for1 la cateva obiective turistice, ceea ce Oysterul nu ofera.
Daca am gresit cu ceva, va rog sa ma corectati ca sa invat cum e mai bine.


Cum a fost ? Eu am gasit pe net ca poti beneficia de 2+1 la travel card numai daca prezinti un bilet de tren din ziua respectiva. te rog sa raspunzi pana joi seara daca poti ca vineri plec.

#3413
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004

View Postchevic, on 13 iulie 2015 - 14:04, said:



Cum a fost ? Eu am gasit pe net ca poti beneficia de 2+1 la travel card numai daca prezinti un bilet de tren din ziua respectiva. te rog sa raspunzi pana joi seara daca poti ca vineri plec.


Am achizitionat doua Travelcard pentru 7 zile, zonele 1-3 dintr-o statie de tren si am primit si pliantul cu reduceri 2for1, desi noi le aveam listate de acasa pe cele pe care le doream. La obiectivele turistice care participa la aceasta campanie (Kensington, Tower of London etc) am prezentat cele doua abonamente si am platit doar un bilet, pe celalalt fiind trecuta valoare 0. Daca mai ai nevoie de informatii, iti stau la dispozitie.

#3414
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Mersi pentru raspuns. Eu iau 7 zile zonele 1 si 2, am gasit pe net ca tipul asta a fost retras de la 2 pentru 1. Am pus o intrebare pe site-ul lor ca sa fie clar. De asemenea acolo spune ca ai nevoie de poza pentru travelcard pentru 7 zile, asa e ?

In plus daca ai fost la Windsor e adevarat ca transportul e gratuit cu travelcard din Padington ?

#3415
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
La Travelcard pe 7 zile trebuie poza, intr-adevar. Noi le-am avut de acasa pregatite, tip pasaport. Nu stiu ce sa-ti zic, daca au fost retrase sau nu, cert e ca noi le-am folosit cu 2for1 intre 3-9 iunie, deci acum o luna. Uite ce scrie aici: http://www.daysoutgu...cket-types.aspx (ultimul rand de la punctul 1).
La Windsor nu am fost din pacate, asa ca nu te pot ajuta.

#3416
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 15.07.2013
Am facut o scurta excapada de 5 zile in Londra si totul a fost conform asteptarilor. Motivul principal a fost pentru doua piese de teatru (absolut fantastice: The War Horse si The Curios Incident of the Dog in the Night-Time), dar am avut timp si sa (re)vizitez atractiile clasice (Tower Bridge, Tower Hill, Belfast, London Dungeon, London Eye, Greenwich, Soho, etc).

Pot sa recomand hotelul The Tower Hotel (Guoman Collection), hotel cu vedere la Tower Bridge (eu am stat la etajul 8), iar micul dejun cu vedere la marina si Banchetul Medieval. Micul dejun clasic, room service de calitate. Singurul inconvenient a fost legat de lifturi, care nu functionau toate o data, lucru care facea ca in orele aglomerte sa astepti cateva minute. Poate si faptul ca multi turisti veneau la The Lawn (terasa hotleului), lucru care seara devenea putin galagios.

In restul totul a fost foarte frumos, eu am ramas impresionat de noile dezvoltari imobiliare din partea centrala, totul este foarte curat si impunator. La fel si restaurantele, atat in spate la Banchetul Medievel (foarte bun restaurant turcesc si italian) cat si in Soho, am avut timp sa manac din toate bucatariile de la indiana la italiana si britanica, iar preturile au fost mai mult decat acceptabile. Un pranz costa undeval a maxim 30 de lire, iar in cazul in care insisti cu mai multa bere si cafea ajungi pe la 50 de lire. Singurul restaurant care nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor a fost cel thai, mult mai slab calitativ comaprat cu media restaurentelor din Suedia.

In total, pe noi mica excapada in Londra ne-a costat undeva la 1700 de lire.

Edited by HEX2FUN, 20 July 2015 - 13:42.


#3417
Cristy76

Cristy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.04.2007

View Postchevic, on 09 iulie 2015 - 14:47, said:

@cristy76

Sky garden poate fi vizitat doar sau trebuie sa si consumi la barul de acolo ?

Nu esti obligat sa consumi nimic la bar.
Ai nevoie doar de confirmarea rezervarii si ID pentru fiecare persoana.

Enjoy the view :)

#3418
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
Hello, hello!
In septembrie plecam intr-o mica vacanta externa Posted Image
Vom merge 3 nopti la Paris - am mai fost, ne-a placut, mai vrem! Si-apoi 6 nopti la Londra - n-am mai fost.
Dupa sejurul parizian, vom merge cu Eurostar la Londra. Noi suntem cfr-isti si avem ceva reduceri la tren de care am vrea sa profitam.
Deci vom ajunge la St Pancras si de-acolo cu metroul catre Boka Hotel, 486lire/6 nopti, de pe booking. Am studiat terenul si-ar trebui sa merg pe linia bleu, Victoria, pana la Brixton, apoi pe linia verde, District, pana la Earl Court sau West Brompton. Aici as vrea un pic de-ajutor, va rog,  care statie ar fi mai aproape de hotelul nostru?
Iar cand plecam, m-am orientat la un tren luat din Liverpool Street - Stansted Airport.  Statia de metrou Liverpool street e aceeasi cu statia de tren? Adica nu-mi inchipui ca sar din metrou in tren, dar e mult de trambalat bagaje intre ele? La Stansted vad ca e o singura oprire, sunt mai multe terminale la aeroportul asta?  E mare aeroportul, necesita timp sa gasesti portile de imbarcare?
Multumesc anticipat daca-si gaseste cineva timp si de mine si prevad ca mai revin pentru lamuriri.

Edited by canarel, 26 August 2015 - 12:18.


#3419
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcanarel, on 26 august 2015 - 12:16, said:

Statia de metrou Liverpool street e aceeasi cu statia de tren?

Nu.
https://www.google.c...&tbm=lcl&rlha=0

#3420
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

View Postgumball3000, on 26 august 2015 - 12:19, said:


multumesc, am inteles, tre sa mai trec o strada si sa fac cativa pasi. pare ca s-ar putea face pe jos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate