Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3367
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.londonpas...sor-castle.html

- Show your London Pass to the ticket controller at the ticket barrier at London Paddington and they will let you through. Travel is free of charge and included in the price of the package. Do not use your Oyster Travelcard at the barrier as this will affect your credit.

#3368
Cristy76

Cristy76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 07.04.2007

View Postcatalinicola, on 20 mai 2015 - 21:28, said:

Eu o sa stau in Londra doar 7 ore si jumatate. Ajung in gara "London St Pancras Int'l" la ora 19.30, iar la ora 20.00 pleaca trenul spre Paris. Mi-as dori, ca orice turist prezent pentru prima oara pe malul Tamisei, sa vad cat mai multe. M-am documentat in ceea ce priveste transportul in comun , o sa-mi iau un Travel Card pentru o zi.

Primul popas as vrea sa-l fac la ora 11. 30 la Palatul Buckingam, iar dupa schimbarea garzii sa iau un mijloc de transport spre "London Eye".

Lista de mea de obiective mai cuprinde :
Big Ben - foto din toate unghiurile posibile
Westminister Palace - foto
Westminster Abbey - exterior
Trafalgar Square - 1 ora de hoinarea
Piccadilly Circus - cateva self-uri

am sanse sa vad tot ce mi-am propus? Ziceti-mi si mie cat de repede pot sa urc in London eye? E clar ca trebuie sa-mi fac rezervare pe net. Daca imi rezerv la ora 14, cat timp mai stau la coada, aveti idee?

Ce vrei sa faci o ora in Trafalgar Square? Intri la muzee? Dureaza mai mult de o ora sa vezi National Gallery si National Portait Gallery

Daca nu te intereseaza muzeele, poti vedea mai mult decat ti-ai propus

Ia the tube din King's Cross pana la Picadilly Circus, coboara spre Trafalgar Square, apoi pe Mall spre Buckingham Palace. Dupa schimbarea garzii, traveseaza St. James Park spre Horse Guards Parade, la dreapta pe Whitehall spre Westminster Abbey si Big Ben, Traveseaza Tamisa spre London Eye, mergi pe malul apei spre OXO Tower, apoi Tate Modern, The Globe, The Shard, treci pe north bank la Tower Bridge pentru Tower of London, urci la Sky Garden in Walkie Talkie pt ca e gratis, cobori la metrou la Bank si te duci la King's Cross.
Ca alternativa, cand ajungi la Tate Modern, poti trece pe Millenium Bridge la St. Paul's si de acolo mergi spre Tower of London.

Pentru Sky Garden faci rezervare aici: www.skygarden.london

#3369
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postcatalinicola, on 20 mai 2015 - 21:28, said:

Eu o sa stau in Londra doar 7 ore si jumatate. Ajung in gara "London St Pancras Int'l" la ora 19.30, iar la ora 20.00 pleaca trenul spre Paris. Mi-as dori, ca orice turist prezent pentru prima oara pe malul Tamisei, sa vad cat mai multe. M-am documentat in ceea ce priveste transportul in comun , o sa-mi iau un Travel Card pentru o zi.

Primul popas as vrea sa-l fac la ora 11. 30 la Palatul Buckingam, iar dupa schimbarea garzii sa iau un mijloc de transport spre "London Eye".

Lista de mea de obiective mai cuprinde :
Big Ben - foto din toate unghiurile posibile
Westminister Palace - foto
Westminster Abbey - exterior
Trafalgar Square - 1 ora de hoinarea
Piccadilly Circus - cateva self-uri

am sanse sa vad tot ce mi-am propus? Ziceti-mi si mie cat de repede pot sa urc in London eye? E clar ca trebuie sa-mi fac rezervare pe net. Daca imi rezerv la ora 14, cat timp mai stau la coada, aveti idee?

Alege între London Eye și restul ! Nu ai timp să realizezi toate aceste dorințe. Atenție la St. Pancras ! Vei fi controlat ca la avion. Deci trebuie să fi prezent mai devreme. Chiar dacă ai cunoaște obiectivele menționate e foarte greu .  Succes !

View Postmonnie, on 21 mai 2015 - 11:26, said:

Buna!


Stiti cumva daca cu London Pass  transportul cu trenul din gara Paddington spre castelul Windsor  este gratuit? pe site-ul lor am inteles ca nu pe alte forumuri in  anii trecuti am citit ca da....Daca nu ar fi gratuit cum ar fi mai avantajos:  sa imi fac rezervare de pe net sau sa iau biletele  pentru  tren cand ajung la fata locului?  Multumesc de raspuns

Edited by vivenda1, 21 May 2015 - 18:16.


#3370
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postmonnie, on 21 mai 2015 - 11:26, said:

Buna!


Stiti cumva daca cu London Pass  transportul cu trenul din gara Paddington spre castelul Windsor  este gratuit? pe site-ul lor am inteles ca nu pe alte forumuri in  anii trecuti am citit ca da....Daca nu ar fi gratuit cum ar fi mai avantajos:  sa imi fac rezervare de pe net sau sa iau biletele  pentru  tren cand ajung la fata locului?  Multumesc de raspuns

Nu este gratuit transportul din Paddington spre Windsor. Noi am avut London Pass (fara Travel) si am luat biletele din Paddington dus-intors. Au costat 18.4 lire dus-intors pentru 2 persoane.
Daca aveti London Pass recomand sa vizitati si Westminster Abbey si sa faceti o plimbare cu vaporasul.

View PostMembruAnonim, on 21 mai 2015 - 11:41, said:

http://www.londonpas...sor-castle.html

- Show your London Pass to the ticket controller at the ticket barrier at London Paddington and they will let you through. Travel is free of charge and included in the price of the package. Do not use your Oyster Travelcard at the barrier as this will affect your credit.

Inainte sa plecam eu am trimis un mail si cei de la London Pass mi-au spus urmatoarele:
"I can confirm that the London pass and travel option no longer covers travel to Windsor as we now supply the travel as an Oyster card rather than the paper travel card."

Edited by shov54, 21 May 2015 - 19:25.


#3371
monnie

monnie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2013
Multumesc foarte mult pentru sugestii si informatii.Eu am ales London Pass pentru 3 zile cu optiunea Travel Card  si m-am gandit sa le organizez asa:

Prima zi:Turnul Londrei ,Excursie cu Thames River Boats Cruise.Royal Greenwich Observatory.
Ziua 2: Hampton Court .Kew Royal Gardens
Ziua 3:Windsor Castle.HMS Belfast.London Bridge Experience
Credeti ca se pot face toate acestea in 3 zile ?
M-am gandit si la Westminster Abbey dar nu sunt mare amatoare de biserici  si spatii inchise preferand mai degraba locurile unde sa ma bucur de natura si de  peisaje.Din pacate timpul este scurt si multe obiective se inchid devreme asa ca trebuie o organizare foarte buna  dar in acelasi timp sa vizitezi si ceea ce iti place si
fara sa simti ca esti intr-o continua alergatura.

#3372
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

View Postshov54, on 21 mai 2015 - 19:24, said:

Nu este gratuit transportul din Paddington spre Windsor. Noi am avut London Pass (fara Travel) si am luat biletele din Paddington dus-intors. Au costat 18.4 lire dus-intors pentru 2 persoane.
Daca aveti London Pass recomand sa vizitati si Westminster Abbey si sa faceti o plimbare cu vaporasul.



Inainte sa plecam eu am trimis un mail si cei de la London Pass mi-au spus urmatoarele:
"I can confirm that the London pass and travel option no longer covers travel to Windsor as we now supply the travel as an Oyster card rather than the paper travel card."

e f. posibil ca recent sa fi intervenit schimbari, mai exact revenirea la vechea formula cu transportul inclus. eu nu-mi amintesc ca, la inceputul acestui an, la prezentarea generala a castelului windsor/london pass sa fi existat textul atasat de xwh.

#3373
monnie

monnie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.02.2013
Nici eu nu imi amintesc de textul de la xwh de la a inceputul acestui an cand am achizitionat  cardul.Eu inteleg asa: ca ii arati controlorului de tichete  Londonul pass-ul tau  si el te va lasa sa treci fara a mai utiliza oyster cardul pt ca iti va  afecta creditul de pe el.(adica cele 10,15,25 sau 40lire)

"Your travel to and from Windsor Castle is included in your London Pass + Travel package. Journeys are valid from London Paddington to Windsor & Eton Central via Slough only. Show your valid London Pass to the ticket controller at London Paddington to board to train at no extra cost."

De asemenea  in Travel card nu este inclus transportul la/ de la aeroporturile Luton,Stanstead si Gatwick  ci doar cele din Heatrow si London City.

Edited by monnie, 22 May 2015 - 10:16.


#3374
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postmonnie, on 22 mai 2015 - 08:29, said:

Multumesc foarte mult pentru sugestii si informatii.Eu am ales London Pass pentru 3 zile cu optiunea Travel Card  si m-am gandit sa le organizez asa:

Prima zi:Turnul Londrei ,Excursie cu Thames River Boats Cruise.Royal Greenwich Observatory.
Ziua 2: Hampton Court .Kew Royal Gardens
Ziua 3:Windsor Castle.HMS Belfast.London Bridge Experience
Credeti ca se pot face toate acestea in 3 zile ?
M-am gandit si la Westminster Abbey dar nu sunt mare amatoare de biserici  si spatii inchise preferand mai degraba locurile unde sa ma bucur de natura si de  peisaje.Din pacate timpul este scurt si multe obiective se inchid devreme asa ca trebuie o organizare foarte buna  dar in acelasi timp sa vizitezi si ceea ce iti place si
fara sa simti ca esti intr-o continua alergatura.


Ai timp să vizitezi și Oxford street, mai ales Primark !

Edited by vivenda1, 22 May 2015 - 17:55.


#3375
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Cred ca cel mai bine e sa trimiti un mail si sa intrebi direct. Noi saptamana trecuta ne-am intors din Londra, dar nu am avut Travel inclus. Mailul l-am trimis la sfarsitul lui martie, deci raspunsul ar trebui sa fie de actualitate. Ma gandesc ca nu mi-au raspuns aiurea... Mi-au raspuns foarte rapid, deci poti sa incerci.

HMS Belfast a fost o experienta interesanta si deosebita, dar acolo simti mult mai tare ca esti intr-un spatiu inchis si si miroase ciudat. Oricum, cred ca merita vizita. Nici eu nu sunt mare amatoare de biserici, dar Westminster Abbey a fost... altceva.

Edited by shov54, 22 May 2015 - 21:54.


#3376
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
O sa renunt la London Eye si as opta in schimb pentru Tower of London.
Se asteapta mult la bijuteriile coroanei?
Sa fac rezervare pe net la Tower of London sau sa iau bilet de la fata locului ? Sunt porti separate de intrare pentru cei care au rezervare ?

#3377
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
a folosi cineva in Londra airbnb.com?

#3378
maimu

maimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 12.05.2004
Are cineva idee de uinde pot cumpara Travelcard-uri cu National Rail logo? Voi locui exact langa statia de metrou Bounds Green si vad ca este si o statie de tren langa, Bowes park, dar am inteles ca Travelcard-urile care sunt valabile pentru oferta 2for1 se vand doar in anumite statii. Cum as putea face in acest caz?

#3379
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postcatalinicola, on 26 mai 2015 - 08:57, said:

O sa renunt la London Eye si as opta in schimb pentru Tower of London.
Se asteapta mult la bijuteriile coroanei?
Sa fac rezervare pe net la Tower of London sau sa iau bilet de la fata locului ? Sunt porti separate de intrare pentru cei care au rezervare ?

Nu sta pe gânduri. Tower of London este cea mai veche piesă vie de istorie din Londra și martor la multe evenimente. Nu se așteaptă prea mult la bijuterii, dar este indicat să mergi dimineață.  Rezervarea pe net te scutește de stat la coadă. Parcă nici nu ai prea mult timp... Succes !

#3380
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcatalinicola, on 26 mai 2015 - 08:57, said:

O sa renunt la London Eye si as opta in schimb pentru Tower of London.
Se asteapta mult la bijuteriile coroanei?
Sa fac rezervare pe net la Tower of London sau sa iau bilet de la fata locului ? Sunt porti separate de intrare pentru cei care au rezervare ?
Ia biletul pe net, sunt ghisee separate, coada e mult mai mica la cel de la care se ridica biletele cumparate pe net. Vezi ca sunt tururi ghidate, gratuite, cred ca la fiecare 15 min. Merita. Coada la bijuteriile coroanei e lungaaaaaaaaaaa, insa merita si se misca destul de repede.

#3381
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcatalinicola, on 26 mai 2015 - 08:57, said:

O sa renunt la London Eye si as opta in schimb pentru Tower of London.
Se asteapta mult la bijuteriile coroanei?
Sa fac rezervare pe net la Tower of London sau sa iau bilet de la fata locului ? Sunt porti separate de intrare pentru cei care au rezervare ?
London Eye e misto ca vezi Londra de sus, daca n-ai timp, poti sari peste.

In general la bijiterii nu e coada. A patit-o nevasta-mea anul trecut in jurul Craciunului de era o coada de vreo 3 ore.



#3382
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Postcatalinicola, on 26 mai 2015 - 08:57, said:

O sa renunt la London Eye si as opta in schimb pentru Tower of London.
Se asteapta mult la bijuteriile coroanei?
Sa fac rezervare pe net la Tower of London sau sa iau bilet de la fata locului ? Sunt porti separate de intrare pentru cei care au rezervare ?

Cand am fost noi a fost coada destul de lunga, de ne-am speriat un pic, dar nu stiu exact cat a durat pana am intrat. Insa a meritat.
Nu cred ca are rost sa faci rezervare pe net, deoarece daca ai London Pass, oricum o sa stai la randul mai scurt. Ai Fast Track Entry. Noi foarte repede am intrat.

Edited by shov54, 28 May 2015 - 06:16.


#3383
catalinicola

catalinicola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 13.01.2012
Nu imi iau London Pass, stau doar o zi si nu se renteaza. Singur loc pe care l-as vizita, cu intrare platita, ar fi Turnul Londrei. Ma gandeam sa fac rezervare pe net pentru a nu mai sta acolo de doua  ori la coada. Ma gandesc ca se formeaza o coada pentru achizitionarea tichetului si alta de a intra propriu-zis.

#3384
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmaimu, on 26 mai 2015 - 14:15, said:

Are cineva idee de uinde pot cumpara Travelcard-uri cu National Rail logo? Voi locui exact langa statia de metrou Bounds Green si vad ca este si o statie de tren langa, Bowes park, dar am inteles ca Travelcard-urile care sunt valabile pentru oferta 2for1 se vand doar in anumite statii. Cum as putea face in acest caz?
eu cred ca se vand in toate statiile de tren din londra, fara exceptie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate