Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3331
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
vad ca mai nou pt oyster se platesc 3 lire non refundable? pana anul trecut se plateau 5 lire dar ti le luai inapoi la plecare, dupa ce dadeai oysterul. Am iinteles bine, s-au schimbat lucrurile de anul trecut? Si acum daca dai oysterul inapoi nu mai primesti nimic? ca eu l-am pastrat fiindca nu era deschisa casa la metrou cand am plecat si n-am putut sa-mi recuperez cele 5 lire. deci pot sa-mi iau gandul de la ele?

#3332
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
moki, oricum te avantajeaza sa iei un oyster normal decat unul de vizitator, chiar daca vei plati pe el 5 lire. daca il returnezi in mai putin de o luna, pierzi 3. adica : platesti 5 cardul+ 3,5 ramasi dupa toate calatoriile= 8,5 . il returnezi in mai putin de o luna de la cumparare, primesti 5,5 lire. il returnezi la mai mult de o luna, primesti 8,5 , adica toti banii . pt cardul de vizitator pe cei 3 platiti pt el ii pierzi din start. avantajul celui normal e ca iti poti obtine banii (cu sau fara cele 3 lire) de orice ghiseu, cand te hotarasti sa renunti la el.
si o parere pesonala: la M&M nu renteaza nici cu reducerea de 15%.

Rebox, pt visitors oyster se platesc cele 3 lire. cel normal costa la fel,5. iar daca daca data viitoare vrei sa-ti recuperezi banii pe el, o poti face.

Edited by dariuscha, 14 April 2015 - 10:54.


#3333
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
pai care e diferenta intre cel normal si visitor? eu am cerut oyster pt 1 saptamana zona 1-3 si am dat 5 lire depozit. mai e si alta varianta?

Edited by Rebox, 14 April 2015 - 10:56.


#3334
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
dariuscha - multumesc frumos pentru tot ajutorul si sfaturi Posted Image
Eu ma gandesc sa pastrez oysterul, asa ca pe de o parte e ok sa dau 3 Lire pe el si sa il refolosesc.
Asta in masura in care de pe unul normal se poate sa iti iei creditul neutilizat inapoi, iar de pe turist nu, dar vad ca tu zici ca se poate, asa ca nu ar fi o problema.
Pe de alta parte, suna foarte in regula ce zici si tu, adica sa returnez oysterul normal dupa o luna prin posta si sa recuperez toti banii ramasi pe el, inclusiv garantia, urmand ca la urmatoarea calatorie sa iau altul.
O sa vad...

Legat de M&M nu sunt eu mare fan overpriced products, dar fii-mii sigur i-ar placea, asa ca, fericirea copilului... :)

#3335
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
Rebox, oyster nu e pe zone sau pe zile. e un card cu valabilitate nelimitata si pe care il incarci cu ce-ti convine. si e de 2 feluri:
1. turistic,  costa 3 lire care reprezinta taxa de administrare nereturnabila.
2. clasic,  costa 5 lire . il returnezi  in mai putin de o luna, se asimileaza celui turistic si pierzi 3 lire, il returnezi in mai mult de-o luna (cazul tau), primesti pe el cele 5 lire.

moki, cumpara-i copilului inainte dintr-un tesco  bomboane, iar la M&M mergeti doar in vizita, ca la muzeu.

Edited by dariuscha, 14 April 2015 - 11:09.


#3336
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
ideea e ca la o data anterioara l-am returnat dupa 10 zile cat am stat acolo si mi-am luat 5 lire inapoi... ultima data nu l-am mai returnat ca n-am putut, asa ca mi-a ramas.
si... bun sfat treaba cu bomboanele...
moki, ia-i tot M&M de la Tesco, ca sa nu aiba motiv sa spuna ca nu-s la fel...

#3337
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 15.01.2007
:)) daaa...cred ca nu ar fi o idee rea..
Am vazut si eu ca sunt exagerate preturile, iar mie unuia imi place Tesco :))

#3338
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008

View PostRebox, on 14 aprilie 2015 - 11:24, said:

ideea e ca la o data anterioara l-am returnat dupa 10 zile cat am stat acolo si mi-am luat 5 lire inapoi... ultima data nu l-am mai returnat ca n-am putut, asa ca mi-a ramas.
si... bun sfat treaba cu bomboanele...
moki, ia-i tot M&M de la Tesco, ca sa nu aiba motiv sa spuna ca nu-s la fel...

da, insa de anul asta abia dupa o luna iti iei 5 inapoi.
sigur ca si eu tot la bomboane M&M ma refeream. altfel, i-as recomanda bomboanele de la  mr simms. deosebite!

#3339
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
ce naspeti... se nasolesc si astia pe zi ce trece... auzi, dupa o luna... ca sa mai ia si ei niste bani aiurea... cred ca o iau pe urmele romanilor...

#3340
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Posttwinkly_red, on 13 aprilie 2015 - 23:01, said:

Mestere, cand cumperi un oyster te costa 5 (cinci) lire. DUPA acei 5 lire incepi sa discuti despre tarife, zone, etc. si iti pui pe oyster abonamentul care iti place. Ei (nemernicii), spunc a acei 5 lire sunt deposit. Ce numesc nemernicii "depozit" ? Exemplu: ai pe oyster 2 lire si vrei sa mergi din zona 5 in zona 2. atingi mamaliga galbena, iti trage de pe card vreo 6 lire (tu nu stii asta), iar cane iesi in zona 2, atingi mamaliga si iti pune inapoi 4,30 lire pe oyster. Iesi prin bariere si te duci sa verifici creditul la un robot si iti spune ca mai ai 0,30. asta inseamna ca te-a costat calatoria 1,70 lire. Bun. Daca ai cumva o bariera deschisa...si ca turist nu stii ca trebuie sa atingi....si iesi afara ca omul normal, ramai cu un credit pe oyster de -4 GBP. Adica trebuie sa incarci cu 4 lire ca sa revii la zero. Daca esti turist si aia ti-e ultima calatorie, te mictionezi pe el de oyster ca nu-ti mai trebuie. dar daca nu esti turist, te supui regulamentului. De asta sunt niste nemernici, pt ca ei iti iau 5 lire DEPOZIT la cumpararea oysterului, dar tu nu vei savura niciodata toti acei 5 lire. Si nu m-as mira ca in cazul in care vrei sa le dai oysterul inapoi si sa iti recuperezi banii, sa iti dea un numar de telefon (ca asa procedeaza dobitocii), numar care te costa cel putin o lira minutul, din care vreo 10-15 minute stai si asculti muzica pt ca "all our operators are busy at the moment, and will call you as soon as possible".


Nu cred ca pretul de calatorie difera de la oyster la travelcard. Am avut un nebun de coleg care a umblat la lucru ani de zile cu travel card pt ca nu voia sa cumpere un oyster. Dar nu zic ca nu s-au schimbat lucrurile.

P.S. Linkul care la pus SDN e cu preturile de acu 5 ani. De exemplu. pe lista lui, un abonament pe o saptamana pt zonele 2-4 costa 21,40. Exact asta era pretul acu 5 ani. Eu folosesc la lucru in fiecare saptamana zonele 2-4 si ma costa 26,60. Iar, pe lista lui SDN, zonele 1-4 costa 36,80. In realitate, astazi un abonament pe 1-4 costa vreo 46.90. La fiecare 2 ianuarie scumpesc nemernicii transportul.

Repet, nu vad de ce ai cumpara un oyster. Eu stiu ca pretul calatoriilor e ACELASI. Dar daca vrei neaparat, pot intreba maine un nemernic insuportabil (care se crede dumnezeul cailor ferate) de la un ghiseu.


Revin cu o intrebare : ce carduri visa sau mastercard contactless sunt acceptate de tfl ?  Am aflat ca putem plati exact ca la oyster cu acestea !! Deci nu mai e nevoie de oyster ! Sunt aceleasi tarife si beneficii !

#3341
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postvivenda1, on 19 aprilie 2015 - 13:13, said:



Revin cu o intrebare : ce carduri visa sau mastercard contactless sunt acceptate de tfl ?  Am aflat ca putem plati exact ca la oyster cu acestea !! Deci nu mai e nevoie de oyster ! Sunt aceleasi tarife si beneficii !

Dintre cele emise in UK, toate. Ce banca de la noi are carduri contactless? In plus, in strainatate nu cred ca a disparut comisionul la comercianti pentru cardurile de la noi :(. Tu de te omori atat? Ia un Oyster si gata.

#3342
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
ING are contactless

#3343
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Si BRD are contactless...
Ia Oyster! Posted Image

#3344
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
... si cursul de schimb, daca nu ai card in lire, e de exceptie!

#3345
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View PostAprilia, on 19 aprilie 2015 - 19:21, said:

... si cursul de schimb, daca nu ai card in lire, e de exceptie!
  

Pentru cateva zile, maximum 4 calatorii pe zi, cred ca nu e prea scump fata de cazul în care cumpăr lire, iau Oyster...

#3346
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postvivenda1, on 20 aprilie 2015 - 19:39, said:

  

Pentru cateva zile, maximum 4 calatorii pe zi, cred ca nu e prea scump fata de cazul în care cumpăr lire, iau Oyster...
Evident ca faci ce vrei. Eu prefer Oyster-ul, ca nu vreau sa am discutii cand ma sui in autobuz sau metrou, ca nu-s ce are cardul meu. In ecuatie trebuie pus si faptul ca eu ma duc des la Londra.

#3347
RaluC

RaluC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.02.2010
Buna ziua!
Referitor la cardul Oyster am citit ca plafonul maxim care se aplica este de 6.4 euro/zi pentru zonele 1 - 2, si ca  nu mai este diferentiat in functie de peak sau  off peak, asa este?
Acest plafon se aplica pentru orice mijloc de transport, metrou, autobus.. sau pentru autobus, te taxeaza separat ?
Multumesc!

#3348
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,546
  • Înscris: 14.04.2008
da, acum pretul maxim pe care-l poti plati/zi e acelasi indiferent daca faci calatorii peak sau off-peak.
plafonul se aplica pt metrou, dar si daca combini cu bus, dlr, tram...
daca folosesti doar autobuzele&tram plafonul va fi de 4.4 lire/zi. autobuzele nu au tarife pe zone, platesti pt o cursa 1,5 lire indiferent cat mergi cu unul. daca schimbi autobuzul, te taxeaza cu inca 1,5. la 4.4 se opreste.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate