Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3259
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009

Quote

TAROM a scos la vanzare bilete dus-intors la preturi de la 99 de euro,  catre orice destinatie externa. In banii astia intra toate taxele, plus bagaj de mana, bagaj de cala si o masa la bord.
Poti cumpara biletele de pe site-ul mobil m.tarom.ro, de la agenţiile proprii TAROM şi agentii autorizati IATA, in perioada 2-15 Februarie. Cu această ofertă, pasagerii pot călători  oricând, cu excepţia următoarelor perioade: 9-16 aprilie 2015, 1-31 august 2015, 21 decembrie 2015 – 10 ianuarie 2016. În cazul în care cel puţin un tronson de călătorie este într-unul dintre intervalele menţinonate, oferta nu se aplică.
Oferta TAROM se supune unor termene şi condiţii:
- La această ofertă locurile sunt limitate
- Perioada minimă de şedere la destinaţie este de 4 zile sau noaptea de sâmbătă spre duminică ; perioada maximă de şedere la destinaţie este de 14 zile.

Eu am luat bilete la Londra (Heathrow) pentru 3 persoane si am platit 296,7 Euro pret final dus-intors.

Edited by Dinutzel, 04 February 2015 - 08:29.


#3260
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
WoW, Multumim de info!

#3261
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Programam o vizita  la Londra la vara. A fost cineva cazat la St Giles(3 stele)  langa Soho / British Museum ? Pretul este de 160 Euro/ noapte cu mic dejun inclus. Aveti alte sugestii la pretul asta pentru zona Soho/Leicester ?

Mersi pentru raspuns.

#3262
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postchevic, on 08 februarie 2015 - 19:44, said:

Programam o vizita  la Londra la vara. A fost cineva cazat la St Giles(3 stele)  langa Soho / British Museum ? Pretul este de 160 Euro/ noapte cu mic dejun inclus. Aveti alte sugestii la pretul asta pentru zona Soho/Leicester ?

Mersi pentru raspuns.

Salut,
Zona este foarte buna. Pretul este totusi foarte ridicat. In apropiere, zona Euston Station preturile sunt mai normale. Succes.

#3263
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postchevic, on 08 februarie 2015 - 19:44, said:

Programam o vizita  la Londra la vara. A fost cineva cazat la St Giles(3 stele)  langa Soho / British Museum ? Pretul este de 160 Euro/ noapte cu mic dejun inclus. Aveti alte sugestii la pretul asta pentru zona Soho/Leicester ?

Mersi pentru raspuns.

Iti recomand hotelurile Premier Inn. Din cate stiu eu sunt cele mai ieftine. Dar sigur sunt mai ieftine decat cele centrale. Si nu cauta hotel in zona centrala. Ai metrou in Londra de unde vrei pana unde vrei,  harti in orice statie, si personal foarte amabil sa-ti explice orice vrei in legatura cu metroul. Orice. A merge cu metroul in Londra e joaca de copil.

Succes !

#3264
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Am verificat Premier Inn, pretul este asemanator cu St Giles, Blackfriers de ex. Am stat cu serviciul langa, la Crown Plaza(pret prohibitiv pentru vacanta) si era pustiu seara. Pentru un concediu nu e cea mai buna locatie, ne place sa ne plimbam. Camera arata mai bine decat la St Giles dar din site nu inteleg daca are mic dejun inclus si cat ar costa micul dejun daca nu e inclus. In epoca internetului astia dau un nr de telefon pentru informatii, fara email. iar la FAQ nu apare chestia cu mic dejun. Daca ai stat la ei spune-mi te rog cum e cu micul dejun.

#3265
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postchevic, on 13 februarie 2015 - 22:09, said:

Am verificat Premier Inn, pretul este asemanator cu St Giles, Blackfriers de ex. Am stat cu serviciul langa, la Crown Plaza(pret prohibitiv pentru vacanta) si era pustiu seara. Pentru un concediu nu e cea mai buna locatie, ne place sa ne plimbam. Camera arata mai bine decat la St Giles dar din site nu inteleg daca are mic dejun inclus si cat ar costa micul dejun daca nu e inclus. In epoca internetului astia dau un nr de telefon pentru informatii, fara email. iar la FAQ nu apare chestia cu mic dejun. Daca ai stat la ei spune-mi te rog cum e cu micul dejun.
Nu am stat la ei. Eu locuiesc in Londra. Nu cunosc nimic din regimul hotelurilor. Nu inteleg de ce toti intrebati de micul dejun. Sunt multe alte tzepe ce urmeaza sa le ia un turist in Londra. Va doresc sa fie micul dejun cea mai mare problema a voastra. Poti sa mananci ieftin prin fast food-uri care de regula deschid dupa ora 10. Daca vrei mai repede de ora 10 poti sa intri in orice super market (Sainsbury`s, Asda, Tesco, Lidl....blablabla), iti iei o caserola sau daca nimeresti intr-un supermarket care are buffet suedez, iti iei o portie cu 2-3 lire si te pui pe marginea trotuarului si mananci. Stiu ca suna ciudat, insa englezii practica des mancatul pe marginea drumului. Nimeni nu se uita ciudat la tine daca te vede ca mananci in fata palatului Buckingham. Daca se uita, sigur e roman Posted Image

Si inca ceva ce nu inteleg. Cum poti sa vezi o data Anglia si apoi sa alegi tot Anglia ca destinatie de concediu ? N-as alege Anglia niciodata. Cred ca Bulgaria e mai primitoare :)

Edited by twinkly_red, 14 February 2015 - 00:24.


#3266
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Poate omul are totusi o sotie, un copil, ceva... si nu tocmai placut sa bei un ceai si o cana cu lapte pe marginea drumului, pe o ploaie racoroasa de vara, in timp ce cu cealalta mana infuleci dintr-o caserola rece ca gheata Posted Image
In fine, poate am eu mentalitate de roman, asa ca faceti cum va e mai bine.

Edited by dan_slack, 14 February 2015 - 00:36.


#3267
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 03.08.2008
@chevic ... de ce nu cauti/ faci rezervare  pe booking ? Acolo iti da exact ofertele cu/fara mic dejun.

@twinkly_red - poate omul vrea sa isi bea in liniste cafeau, poate vrea sa bage la matze un "english breakfast" nu sa manance pe bordura. Si logic ca nu ai vizita Anglia inca odata pentru ca locuiesti acolo, nici eu nu as vizita Bucurestiul in concediu.

#3268
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postdan_slack, on 14 februarie 2015 - 00:36, said:

Poate omul are totusi o sotie, un copil, ceva... si nu tocmai placut sa bei un ceai si o cana cu lapte pe marginea drumului, pe o ploaie racoroasa de vara, in timp ce cu cealalta mana infuleci dintr-o caserola rece ca gheata Posted Image
In fine, poate am eu mentalitate de roman, asa ca faceti cum va e mai bine.

oho ...  si inca cum ...  si in mall, si in piete, si normal ca in fata palatului.
Am nimerit, la un moment dat, in Trafalgar Square la un concert de opera, vizionat pe niste panouri uriase. La intrare in piata am fost intampinati de organizatori cu o cana de vin si cu pernuta gonflabila pentru a sta jos. Acolo, cred ca nici  intr-un restaurant indian, nu ar exista miresme mai puternice.

... a ... am mai primit si sepci ... sa nu ne bata soarele in cap :)

Edited by mischaela, 14 February 2015 - 08:37.


#3269
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
OK, m-am prins cum afli despre mic dejun. faci o simulare de rezervare pe site si ai optiunea de mic dejun. Pana acum am vorbit doar la agentii si imi dadeau ei tot.

Exclus sa mananc micul dejun pe trotuar. Nu pentru ca sunt mofturos ci pentru ca vreau ca macar in concediu sa am conditii bune. Pe iarba de la Tour Eiffel am mancat si baut vin de mai multe ori seara asteptand jocul de lumini( erau francezi veniti cu fete de mese, sampanie si pahare). Dar asta este altceva decat sa iti incepi dimineata fiind servit.

Cat despre revenire la Londra....in primul rand am fost cu serviciul si nu am vizitat nimic, dar din plimbarile scurte mi-a placut extraordinar de mult orasul. La categoria "primitori" incearca Elvetia.

#3270
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Si eu recomand bookingul, apare acolo daca micul dejun este inclus in pret sau cat costa platit separat. Sa fiu sincera, am ales de fiecare data sa iau micul dejun la hotel si a fost mai practic la organizare decat sa ies pe strada si sa mananc un sandwich pe bordura. De ex., dimineata ne trezeam si coboram la masa, mancam bine, cafea, suc, cereale, paine, branzeturi, croissanturi, unt, mezeluri, ma rog, depinde de hotel si preferinte, apoi ne intorceam la camera, ne spalam pe dinti, mergeam la toaleta ca oamenii, luam cu noi rucsacul cu ghid turistic, harta, crema solara, o haina in plus etc. si pe la 9- 10 dimineata eram deja in drum spre primul obiectiv turistic programat pe ziua respectiva, in loc sa cautam hamesiti un local sa luam micul dejun. Pentru noi a fost mai practic, mai igienic, mai confortabil din toate punctele de vedere.

#3271
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Posttwinkly_red, on 14 februarie 2015 - 00:20, said:

Nu am stat la ei. Eu locuiesc in Londra. Nu cunosc nimic din regimul hotelurilor. Nu inteleg de ce toti intrebati de micul dejun. Sunt multe alte tzepe ce urmeaza sa le ia un turist in Londra. Va doresc sa fie micul dejun cea mai mare problema a voastra. Poti sa mananci ieftin prin fast food-uri care de regula deschid dupa ora 10. Daca vrei mai repede de ora 10 poti sa intri in orice super market (Sainsbury`s, Asda, Tesco, Lidl....blablabla), iti iei o caserola sau daca nimeresti intr-un supermarket care are buffet suedez, iti iei o portie cu 2-3 lire si te pui pe marginea trotuarului si mananci. Stiu ca suna ciudat, insa englezii practica des mancatul pe marginea drumului. Nimeni nu se uita ciudat la tine daca te vede ca mananci in fata palatului Buckingham. Daca se uita, sigur e roman Posted Image

Si inca ceva ce nu inteleg. Cum poti sa vezi o data Anglia si apoi sa alegi tot Anglia ca destinatie de concediu ? N-as alege Anglia niciodata. Cred ca Bulgaria e mai primitoare Posted Image
Buna seara. Care ar fi supermarketurile cu bufet suedez ? Sau vă referiți la combinația de suc+sandwich+cartofi la pungă sau iaurt +.... de la Sainsbury sau Tesco ?

#3272
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postvivenda1, on 14 februarie 2015 - 21:52, said:

Buna seara. Care ar fi supermarketurile cu bufet suedez ? Sau vă referiți la combinația de suc+sandwich+cartofi la pungă sau iaurt +.... de la Sainsbury sau Tesco ?
Nu, nu combinatie de suc cu sandwich. Chiar bufet suedez, iti iei caserola de plastic si pui in ea ce iti place din meniul lor. Unele magazine Sainsbury`s au asa ceva. Concret, am vazut asta in Sainsbury`s din Camden Town si din Angel.

Si o completare pentru "chevic" - majoritatea supermarketurior au raioane de gustari calde: tot felul de carnuri la cuptor, pui intregi, coaste, chips, mofturi, salate etc. iesi dimineata din hotel, cobori in supermarket, iti iei pachetul cald si vii inapoi in camera. mananci bine si ieftin (fata de hotel). Baiul mare e ca nu stiu cate supermarketuri o sa gasesti intr-o zona centrala. Sunt destul de rare in zona 2 de metrou, iar dinspre zona 3 spre periferie e rasfat de supermarketuri; in zona 1 chiar nu au loc. Nu degeaba iti recomand sa eviti zona centrala. Cu cat te apropii mai mult de centru, cu atat te ustura mai tare preturile. Dar...daca zici ca iti sta cardul prea bombat in buzunar, treaba ta Posted Image

Edited by twinkly_red, 14 February 2015 - 22:27.


#3273
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Si la Tesco au acum ceva asemanator. Plus ca sunt sandvisuri senzationale, caserole cu salata de fructe care au si furculita sa le poti manca etc.

#3274
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
160 Euro pe noapte mi se pare enorm, in fine, nu stiu ce pretentii ai la cazare. Eu am stat in zona Pimlico, zona foarte OK, 50 Euro pe noapte, cu mic dejun inclus (english sau continental, la alegere). Hostel, nu hotel, camera mica, baie si mai mica, dar curat, si nu m-a mai interesat alt aspect, din moment ce umblam de la 8 dimineata la 10-11 seara.

Ca tot se vorbeste de haleala, am mancat foarte bine si ieftin la niste libanezi, pe Oxford St., din pacate nu mai tin minte numele stabilimentului. Daca ajungin in Camden, nu rata street food-ul, este exceptional, ai de ales din cel putin 20 de feluri, pret 4-5 Euro o portie generoasa.

#3275
Dinutzel

Dinutzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 23.04.2009
Pentru ca tot se discuta de cazare si toata lumea nu stie decat booking.com (inclusiv eu), vreau sa zic ca tocmai mi-am facut rezervare pentru septembrie  aici: http://www.travelodg...l-Green-hotel .   Am platit 303 Lire pentru 8 nopti ceea ce e pomana pe langa ce gasesti pe booking (niste camere vai mama lor cu baie comuna). Pentru cazare in Londra recomand sa cautati si pe laterooms.com pentru ca au hoteluri care nu sunt pe booking.

Edited by Dinutzel, 09 March 2015 - 11:39.


#3276
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Foarte interesant hotelul, la un pret extraordinar. Vad insa ca este in zona 2 de metrou, ce inseamna asta la abonament zilnic sau saptamanal, ca nu am apucat inca sa ma uit cum e cu transportul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate