Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3241
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011
Buna ziua, am nevoie de un pic de ajutor. Am cumparat bilete de pe net pentru trenul de la aeroport Stansted la statia de metrou Liverpool Street. Am listat acele bilete. Cum se procedeaza cu ele? Cand urci in tren le arati .... cui? au pe ele si niste "timbre" care se pot scana - ca pe retele romanesti. Plecam pe 26 noiembrie. Sper ca vremea sa tina cu noi. Cand am fost de Paste, in aprilie, a fost o vreme superba.

#3242
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
pai trenurile la ei functioneaza pe acelasi principiu ca metroul. Scanezi biletul si te lasa sa intri pe peron (asta cel putin prin garile mari) . Oricum mai sunt si controlori ca la noi care iti cer biletele la control.

#3243
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011

View Postyonut_a, on 06 noiembrie 2014 - 11:23, said:

pai trenurile la ei functioneaza pe acelasi principiu ca metroul. Scanezi biletul si te lasa sa intri pe peron (asta cel putin prin garile mari) . Oricum mai sunt si controlori ca la noi care iti cer biletele la control.
Multumesc frumos

#3244
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011
 




#3245
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postcamelia61, on 06 noiembrie 2014 - 11:21, said:

Buna ziua, am nevoie de un pic de ajutor. Am cumparat bilete de pe net pentru trenul de la aeroport Stansted la statia de metrou Liverpool Street. Am listat acele bilete. Cum se procedeaza cu ele? Cand urci in tren le arati .... cui? au pe ele si niste "timbre" care se pot scana - ca pe retele romanesti. Plecam pe 26 noiembrie. Sper ca vremea sa tina cu noi. Cand am fost de Paste, in aprilie, a fost o vreme superba.
La orice statie de tren sau metrou ai un negru la "bariere". Ii intinzi biletele si ii zici "hau ar ia mait ? ia rait ?" Se uita la bilet, nu intelege nimic si te lasa sa intri. La iesire la fel.

Biletele care se scaneaza prin "mamaliga" au pe spate o banda magnetica (pe care tu n-ai scos-o din imprimanta, ca n-ai cum). Nici un negru nu are scanner de cod de bare sa-ti citeasca vreun bilet. Ti-l citeste el litera cu litera, daca e capabil. De regula nu sunt capabili sa citeasca.

Dar sa-ti fie biletul ultima grija Posted Image

Edited by twinkly_red, 09 November 2014 - 10:23.


#3246
camelia61

camelia61

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.01.2011

View Posttwinkly_red, on 09 noiembrie 2014 - 10:22, said:

La orice statie de tren sau metrou ai un negru la "bariere". Ii intinzi biletele si ii zici "hau ar ia mait ? ia rait ?" Se uita la bilet, nu intelege nimic si te lasa sa intri. La iesire la fel.

Biletele care se scaneaza prin "mamaliga" au pe spate o banda magnetica (pe care tu n-ai scos-o din imprimanta, ca n-ai cum). Nici un negru nu are scanner de cod de bare sa-ti citeasca vreun bilet. Ti-l citeste el litera cu litera, daca e capabil. De regula nu sunt capabili sa citeasca.

Dar sa-ti fie biletul ultima grija Posted Image
I-am vazut la metrou, ai dreptate. Si sa stii ca biletul ala era cea mai mare grija. Randul trecut am luat un autobuz Green Line, dar era de pe Luton. Am vrut sa postez niste foto din primavara, dar m-am incurcat. Daca ma puteti ajuta ...

#3247
bijubuju

bijubuju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare tuturor. Apelez la cunoscatorii care au mai completat comenzi on-line pt bilete la Easybus (Luton-Londra), sa ma lamureasca exact ce trebuie completat in campurile "Billing Address - this should be the same address where payment card is registered at", "House/Flat Number" si "Address 1" sau "Address 2", atunci cand te inregistrezi pentru prima oara. N-as vrea sa ma incurc, sa-mi ia banii de pe card si sa privesc luuuung in zare dupa bilete. Si, am inteles bine: ei ti le trimit pe adresa de mail completata, tu le printezi si le prezinti soferului la urcare. Corect ? Plec pe 28 noiembrie, asa ca am cam intrat pe ultima suta de metri. Va multumesc frumos.

#3248
camelutza79

camelutza79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.07.2014
Buna! Eu am trecut adresa mea peste tot. Oricum nu au nici o treaba. Biletele le listezi de pe mail si asta e tot... Mai trebuie sa fii la ora exacta acolo :)

#3249
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
@ bonygy

Scuze pentru intarzierea uriasa... probleme de sanatate interminabile

Cu oysterul a fost in unele zile ok, in altele nu chiar ok. Ni s-a intamplat sa ne suprataxeze de vreo 2 ori. In general faceam cam 2-3 drumuri cu metroul pe zi si eventual unul sau doua cu autobuzul. Spre sfarsitul sejurului ne-am mai desteptat si am mers mai mult cu autobuzul fiindca era mai ieftin. Cred ca eram undeva in jur de 7-8 lire pe zi. Cred... sincer nu am stat sa calculez. Oricum la oyster e si un cap fee zilnic pe care nu il mai depasesti, noi cam asa ne-am incadrat. A fost destul transportul dar travelcardul mi s-a parut usor complicat.

#3250
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postbijubuju, on 17 noiembrie 2014 - 05:45, said:

"Billing Address - this should be the same address where payment card is registered at", "House/Flat Number" si "Address 1" sau "Address 2", atunci cand te inregistrezi pentru prima oara.

Cand ti se cere o adresa pentru o inregistrare a unui cont, se presupune ca locuiesti in UK. Asadar, trebuie o adresa valida din UK. Asa sunt ei, dobitoci. Ca daca esti turist si NU ai o adresa de UK,  e posibil sa nu iti aprobe inregistrarea. In cazul tau, iti si spune " Billing Address -.........where payment card is registered at  ". Adica ei presupun ca tu ai un loc de munca si locuiesti in UK, iar de la locul de munca esti platit obligatoriu PE CARD BANCAR, acelasi de pe care faci plata biletelor. Pe ei ii intereseaza adresa acelui card pentru ca in caz de orice eveniment, cum ar fi anularea biletelor si decontul, sa te anunte printr-un plic trimis cu posta, ca "at your request, you have been refunded blablabla". Asta cu decontul nu prea se intampla. Rareori.

Unii operatori doar verifica daca adresa furnizata de tine este valida, nu verifica si legatura cu cardul bancar. Si in acest caz, poti sa le dai o adresa valida a oricui vrei tu si mergi cu inregistrarea mai departe. Altii verifica daca la acea adresa exista intr-adevar cardul cu seria pe care le-o dai tu. In acest caz nu cred ca iti merge un card de la o banca dinafara UK. Astia din urma sunt mai nemernici, deoarece ei vor sa stie mai multe despre tine decat strictul necesar prin care te-ar ajuta doar cu confirmarea prin posta.

De regula companiile nu-ti iau banii si te lasa fara bilete. Pentru orice tranzactie in UK ti se aloca un numar de referinta (reference number). Numarul ala e printat pe chitanta, respective bilet...si iti este CANON BISERICESC. Il iei cu tine la drum si ala ajuta ca tranzactia ta sa fie gasita de catre functionar, si situatia se rezolva chiar daca ai pierdut biletul.

In schimb brokerii sunt parsivi si fac totul doar ca sa-ti ia banii. Banii incasati prin broker NU se restituie niciodata, iar daca te ajuta ulterior in caz de neplaceri, e alegerea lor. Atentie si prin cine cumperi biletul: Compania Easybus sau broker.

Sper sa iti ajute informatiile. Nu te speria tare. Orice s-ar intampla, fa o poza pe telefon la numarul de referinta, pt orice eventualitate, si tine minte detaliile pe care le dai pe site la inregistrare, sau mai bine scrie-le pe ceva. Se poate intampla sa te intrebe la cate grade Celsius rezista la spalat chilotii unchiului preferat al vecinului din fata magazinului din spatele blocului. Sa nu mergi cum am mers eu la Vodafone cu doua date de nastere ca sa-mi recuperez cartela cu numar Posted Image .

Succes !

View Postraluca2005, on 17 noiembrie 2014 - 13:13, said:

@ bonygy

Scuze pentru intarzierea uriasa... probleme de sanatate interminabile

Cu oysterul a fost in unele zile ok, in altele nu chiar ok. Ni s-a intamplat sa ne suprataxeze de vreo 2 ori. In general faceam cam 2-3 drumuri cu metroul pe zi si eventual unul sau doua cu autobuzul. Spre sfarsitul sejurului ne-am mai desteptat si am mers mai mult cu autobuzul fiindca era mai ieftin. Cred ca eram undeva in jur de 7-8 lire pe zi. Cred... sincer nu am stat sa calculez. Oricum la oyster e si un cap fee zilnic pe care nu il mai depasesti, noi cam asa ne-am incadrat. A fost destul transportul dar travelcardul mi s-a parut usor complicat.

Tarifele la calatorii cu metroul variaza in functie de zonele in care intri, in functie de zi si in functie de ora la care calatoresti. Metroul nu te suprataxeaza niciodata. Asa au ei tarifele. Poti sa mergi pe aceeasi ruta de patru ori cu patru tarife diferite.

Cand cumperi un travelcard pe zonele 1-6 platesti (din cate retin eu de ultima data) vreo 8.50 gbp. Asta daca il cumperi dupa 9:30 dimineata. Inainte de ora 9:30 sare bine de 10 lire. Undeva pe la vreo 13-14.  ala este valabil toata ziua si pana la orele 4 dimineata a doua zi. Asadar si "cap fee"-ul de pe oyster se opreste la 8.50 daca prima calatorie cu metroul a fost dupa ora 9:30, respectiv la vreo 14 gbp daca prima calatorie a fost inainte de 9:30.

Travelcard-ul ti s-a parut complicat dn cauza ca nu l-ai cumparat pe toate zonele (1-6). Cand penetrezi o zona pe care nu ai platit-o apar probleme la bariere. Daca iti pui travelcard pe oyster (se poate si la ghisee si la roboti), cand penetrezi o zona neplatita iti ia din banutii "pay as you go". Si iti ia de te deshidrateaza.

Cap fee -ul la autobuzele de Londra este 4,5 gbp. Nu mai stiu exact, plus-minus cativa "p".  Eu am mereu travelcard saptamanal. Merg pe pay as you go numai cateva zile pe an.

Cu travelcard-ul de la metrou, fie ca e printat, fie ca e pe oyster, se poate calatori cu orice autobuz de Londra, oricand, oridecateori ai nevoie. Nu se taxeaza din banii pay as you go.

Edited by twinkly_red, 17 November 2014 - 21:45.


#3251
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Salutare,

A trecut mai bine de o luna de cand m-am intors de la Londra si n-am apucat sa povestesc impresii pe forum.
N-are rost sa mai vorbesc despre ce am vizitat pentru ca deja s-a vorbit pe aici si n-a fost o experienta diferita de a celorlati care au scris aici.

Am avut bilete la Easybus (Luton-Londra si retur) cumparate din timp de pe net. Am avut emotii ca aveam rezervarea facuta si pe ore, dar a fost ok (desi avionul a aterizat cu o jumatate de ora mai tarziu). Erau autobuze National Expres (ma asteptam la niste microbuze). Recomand varianta aceasta. Cumparate din timp, biletele sunt foarte bune ca pret.

Am stat la hotel Americana si am fost foarte multumita de el. E situat in apropiere de statia de metrou Baker Street, foarte aproape si de statia autobuzului care duce spre aeroport.

Am prins o vreme nesperat de buna pentru mijlocul lunii octombrie. Doar in ultima zi a fost o vreme mai capricioasa.

#3252
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007
Revin cu o intrebare mai veche : a fost cineva la Alton Towers? Ceva impresii/recomandari? Vreau sa cuplez un sejur cu Thorpe Park si Londra

#3253
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
Da, e naspa.De fapt in general anglia e cea mai urata tara din Europa. Vrei park adevarat dute in Germania la europapark sau in spania langa Barcelona

#3254
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostSacDePureci, on 25 decembrie 2014 - 22:31, said:

Revin cu o intrebare mai veche : a fost cineva la Alton Towers? Ceva impresii/recomandari? Vreau sa cuplez un sejur cu Thorpe Park si Londra
Tu vrei sa te duci la Thorpe Park si Alton Towers in acelasi sejur?

#3255
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007

View PostAprilia, on 26 decembrie 2014 - 07:12, said:

Tu vrei sa te duci la Thorpe Park si Alton Towers in acelasi sejur?

Da, ma plimb prin europa doar pentru parcurile de distractii, vizitarea oraselor e ca un bonus :). Stiu ca sunt 300 km  intre ele, am analizat traseele. Eram curios sa stiu daca a fost cineva in Alton Towers si are ceva recenzii/sugestii

View PostPagan14, on 26 decembrie 2014 - 06:56, said:

Da, e naspa.De fapt in general anglia e cea mai urata tara din Europa. Vrei park adevarat dute in Germania la europapark sau in spania langa Barcelona

Am fost in amandoua. Europa park e ideal pentru cei mici in principal, nu mi-a satisfacut nevoia de adrenalina, dar e un parc tematic frumos. Port Adventura din barcelona  e superb din toate punctele de vedere, astept sa termine de construit "Ferrari World" in 2016 si ii mai fac o vizita.

#3256
todea20

todea20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 04.06.2013
[ http://s17.postimg.org/afx7da9hb/MG_3148.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
free photo hosting

#3257
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View PostPagan14, on 26 decembrie 2014 - 06:56, said:

Da, e naspa.De fapt in general anglia e cea mai urata tara din Europa. Vrei park adevarat dute in Germania la europapark sau in spania langa Barcelona


Hy there ! Have You ever been in England  sir/madame ?

#3258
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPagan14, on 26 decembrie 2014 - 06:56, said:

Da, e naspa.De fapt in general anglia e cea mai urata tara din Europa. Vrei park adevarat dute in Germania la europapark sau in spania langa Barcelona

Are you for real ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate