Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3223
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostNarodna, on 24 septembrie 2014 - 09:55, said:


Operating hours
24 hours a day, 365 days a year
Night quota restrictions apply during period 23:30 - 06:00 -  partea asta  nu prea am inteles - adica noapte sunt niste restrictii intre 23.30 - 06.00  ce fel de restrictii or fi?!?!?

Restrictii operationale, adica nu decoleaza si nici nu aterizeaza avioane, decat in situatii exceptionale.

#3224
9ac0s

9ac0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.04.2014
Apropo de London Pass. Am facut un calcul. Am platit pe ele 563 lire (3 adulti si un copil - 6 zile) cu tot  cu travel card iar numai la intrari + audioguide gratis la unele muzee + reducere la Emirates AirLines si alte reduceri as fi dat cam 545 lire. Deci daca mai adaugam si transportul si-a scos banii.

#3225
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
A fost cineva la Warner Bros Studio din Marea Britanie?
Aveți idee de magazine DIY in Londra, unde s-ar găsi tarozi şi filiere?

#3226
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
credeam ca doar eu mi-am cumparat lipici si bomfaier de la Londra... Posted Image  dar nu de la DIY.

#3227
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Eu imi iau mustar de acolo, de fiecare data Posted Image . Ceaiul nu se pune, ca doar e English Breakfast.

#3228
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: ( de fapt cu doua)
Anul viitor undeva undeva intre 20 aprilie si 31 mai as vrea sa fac o vizita de 4 zile la Londra si vreau sa cumpar biletele de avion din timp.

Am doua intrebari :
1. Exista vreo perioada in acest interval pe care ar trebui sa o evit (exemplu: zi nationala, sarbatoare nationala , ziua Reginei etc..) cand poate cazarea ar fi foarte scumpa , muzeele inchise etc.

2. Ce perioada din saptamana er fi mai potrivita pentru o vizita de 4 zile? de luni pana vineri?  de miercuri pana duminica ? etc. Nu vreau sa am surpriza sa gasec muzee sau atractii turistice inchise sau alte situatii neplacute. De exemplu anul acesta in Paris multe muzee erau inchise martea si parca lunea sau miercurea celelalte.

#3229
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postrivali, on 06 octombrie 2014 - 19:38, said:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: ( de fapt cu doua)
Anul viitor undeva undeva intre 20 aprilie si 31 mai as vrea sa fac o vizita de 4 zile la Londra si vreau sa cumpar biletele de avion din timp.

Am doua intrebari :
1. Exista vreo perioada in acest interval pe care ar trebui sa o evit (exemplu: zi nationala, sarbatoare nationala , ziua Reginei etc..) cand poate cazarea ar fi foarte scumpa , muzeele inchise etc.

2. Ce perioada din saptamana er fi mai potrivita pentru o vizita de 4 zile? de luni pana vineri?  de miercuri pana duminica ? etc. Nu vreau sa am surpriza sa gasec muzee sau atractii turistice inchise sau alte situatii neplacute. De exemplu anul acesta in Paris multe muzee erau inchise martea si parca lunea sau miercurea celelalte.
Uita-te si tu pe http://www.timeout.com/london pentru perioada respectiva. E oricum prea departe de momentul asta ca sa stii daca nu cumva inchid un muzeu sau stiu eu, London Eye sa schimbe trei suruburi. Daca stii ce vrei sa vezi, te uiti pe site la fiecare obiectiv si vezi care e programul de vizitare, cand e inchis etc. Exista intotdeauna si riscul sa apara situatii neprevazute, bine ar fi sa ai si un program alternativ.

#3230
rivali

rivali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAprilia, on 07 octombrie 2014 - 04:57, said:

Uita-te si tu pe http://www.timeout.com/london pentru perioada respectiva. E oricum prea departe de momentul asta ca sa stii daca nu cumva inchid un muzeu sau stiu eu, London Eye sa schimbe trei suruburi. Daca stii ce vrei sa vezi, te uiti pe site la fiecare obiectiv si vezi care e programul de vizitare, cand e inchis etc. Exista intotdeauna si riscul sa apara situatii neprevazute, bine ar fi sa ai si un program alternativ.
Nu ma refeream la ceva punctual ci doar daca luna mai este o perioada potrivita pentru a vizita Londra. M-am decis pentru perioada 14-18 mai 2015, asta inseamna ca voi pleca joi si ma voi intoarce luni.
Este weekendul potrivit pentru a vizita Londra ?

#3231
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,957
  • Înscris: 18.12.2007
http://www.visitlond...public-holidays
http://www.visitlond...on-by-month/may

Nu e chiar atat de greu sa dai o cautare pe google dupa sarbatori in Londra...

#3232
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postrivali, on 08 octombrie 2014 - 13:23, said:

Nu ma refeream la ceva punctual ci doar daca luna mai este o perioada potrivita pentru a vizita Londra. M-am decis pentru perioada 14-18 mai 2015, asta inseamna ca voi pleca joi si ma voi intoarce luni.
Este weekendul potrivit pentru a vizita Londra ?

  Da/nu. Biletele de avion sunt mai ieftine.Sunt foarte mulți turisti veniți în city break. Atenție că duminica pe Oxford street magazinele se deschid la 12:00.
So...KEEP CALM AND ENJOY THE WEEKEND

#3233
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Am bilete de avion deja cumparate pt Londra, cu plecarea pe 21 oct si intoarcerea pe 27.
Trebuia sa stam la o prietena, dar a intervenit ceva pe ultima suta de metri si nu se mai poate. Pe scurt: Plecam in mai putin de o saptamana si nu avem cazare.
Tot ce am gasit pe booking si alte site-uri au niste preturi imense (sau cel putin asa mi se pare mie). Cred ca ies mai ieftin daca schimb destinatia si pierd banii pe biletele de avion.
Ceva recomandari aveti? Suntem 2 persoane, vrem ceva relativ central (nu vrem sa facem 100 de ore pe drum in fiecare zi). Vrem ceva curatel, si sa fim neaparat singuri in camera.
Iar legat de buget, maxim 50 lire pe noapte.
Avem sanse sa gasim ceva? Aveti vreun prieten/cunostinta care inchiriaza vreo camera?
Va multumesc!

#3234
Rgirl

Rgirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 17.07.2008
A călătorit cineva cu animale de companie?  Daca da cu ce companie aeriana?  Vreau sa plec la Londra cu beglelul din dotare si nu găsesc soluții:(

#3235
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View PostRgirl, on 16 octombrie 2014 - 12:56, said:

A călătorit cineva cu animale de companie?  Daca da cu ce companie aeriana?  Vreau sa plec la Londra cu beglelul din dotare si nu găsesc soluții:(
Din cate stiu, toate companiile aeriene ofera solutii pt tansportul animalelor de companie. Contra cost, evident!

http://www.britishai...lling-with-pets

#3236
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Da, eu am calatorit, dar nu catre  Londra. Eu am folosit Taromul si sunt o serie de detalii importante ce trebuie rezolvate din timp: cip, pasaport, vaccinari, cusca/ geanta speciala. Dar Londra are regim restrictiv, uite ce zice pe siteul tarom :
Nu este permis transportul animalelor de companie, atat al celor transportate in cabina de pasageri (PETC), cit si al acelora transportate in cala avionului (AVIH), catre urmatoarele destinatii: Marea Britanie (Londra), Irlanda (Dublin) si Emiratele Arabe Unite (Dubai), datorita legislatiei locale restrictive.
Nici Blueairul nu transporta animale catre Marea Britanie.

#3237
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostRgirl, on 16 octombrie 2014 - 12:56, said:

A călătorit cineva cu animale de companie?  Daca da cu ce companie aeriana?  Vreau sa plec la Londra cu beglelul din dotare si nu găsesc soluții:(

https://www.gov.uk/p...-for-pet-owners

#3238
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Rugaminte: imi poate explica cineva cum ajung de pe aeroportul Stansted la statia de metrou East Finchley ?
Dar explicatie ca pentru blonde, va rog. Cam cat ar dura toata "excursia" asta? Imi pot cumpara bilete pt autobuz/autocar/tren sau ce e nevoie de pe net?
Multumesc anticipat!

Edited by claudiaa, 17 October 2014 - 14:47.


#3239
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postclaudiaa, on 17 octombrie 2014 - 14:43, said:

Rugaminte: imi poate explica cineva cum ajung de pe aeroportul Stansted la statia de metrou East Finchley ?
Dar explicatie ca pentru blonde, va rog. Cam cat ar dura toata "excursia" asta? Imi pot cumpara bilete pt autobuz/autocar/tren sau ce e nevoie de pe net?
Multumesc anticipat!
Intri frumusel pe www.tfl.gov.uk si gasesti acolo toate informatiile.

#3240
claudiaa

claudiaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 07.03.2009
Mda, evident ca am folosit site-ul de 1000 de ori, dar nu mi-a dat prin cap sa caut si acolo.

Edited by claudiaa, 17 October 2014 - 19:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate