Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#3133
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Aaaa si inca ceva, incercand acum sa imi printez ofertele pentru 2n1 am observat ca imi cere sa spun ziua calatoriei, ceea ce eu evident acum nu stiu, mai ales ca vor fi in zile diferite majoritatea. Ce sa completez? Inteleg ca la gara iti da oricum acest card, indiferent daca ai sau nu bilet de tren pentru ziua respectiva. Completez la intamplare o data in perioada in care sunt acolo?

#3134
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Mi se pare ca am pus o data la intamplare.
Da, la gara iti da brosurica, dar am inteles ca au fost cazuri cand nu o mai aveau.

Dc te mai pot ajuta cu ceva, PM ;)

#3135
adano

adano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 27.09.2007
Eu am fost acum 3 sãptãmâni si am circulat spre Londra cu trenul si de fiecare data când coboram erau brosuri 2in1 aferente companiei feroviare de care apartinea trenul.

#3136
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Mersi mult de tot :) Pe moment, nicio nelamurire...

#3137
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Tocmai ce am venit si eu din mini vacanta de 5 zile din Londra. Ofer cateva informatii, poate ajuta pe cineva.

1. Am zburat cu Ryan Air pe Stansted, fara intarziere. De la aeroport pana la Stratford am luat coach-ul celor de la Terravision (6 lire / pers), fara book-uire in avans, bilete cumparate direct din aeroport.
2. Daca nu stie cineva, Londra este EXTREM de scumpa, de la mancare (ex: 1 lira o sticla cu apa la 750ml / 4 lire o bere la restaurant etc) la haine, deci pregatiti-va cu ceva bani ca aveti nevoie
3. Am cumparat London Pass-ul din Leicester Square cu ~77lire / 3 zile. Partea buna, e ca poti intra cu el la o GRAMADA de obiective turistice. Partea proasta, e ca nu prea ai timp de ele, deci...
Parerea mea e ca, LP-ul cumparat pe mai putin de 3 zile, nu merita. Noi plecam dimineata si pana seara nu reuseam sa vedem mai mult de 3-4 obiective pe zi, pt ca toate inchid la ora 17 sau 18. Si cu banii pe care ii dai pe LP, poti sa iei bilet individual la anumite obiective care chiar merita si te pasioneaza. Mai mult, atractiile principale din oras, zic eu, adica London Eye, London Dungeon, Madame Tussauds etc NU sunt incluse in LP, nu ai niciun fel de reducere la ele. Eu pt intrare la London Eye + Acvarium + London Dungeon am mai platit 56 lire....asa ca interesati-va din timp pt ce vreti sa vedeti si ce merita (pt voi).
4. Recomand pt cei cu smartphone, cateva aplicatii de pe Play Store pt o mai multa orientare in oras ex: harta metroului + trip advisor London - foarte utile cand vrei sa ajungi la un obiectiv turistic
5. La intoarcere am zburat cu Blue Air de pe Luton. Pana la aeroport am luat coach-ul celor de la Greenline de langa Gara Victoria (10 lire / pers) fara book-uire in avans, bilete cumparate de la sofer
6. In fiecare zi, am carat umbrela dupa noi, dar am folosit-o o singura data, deci vremea nu ne-a facut probleme. Ploua pt cateva minute si se oprea, dar nimic de speriat.

Cam atat, pe scurt. Posted Image

Edited by JAWS, 04 July 2014 - 19:06.


#3138
carmenlaura

carmenlaura

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2014
In  aceasta vara, in luna iunie aveam planificata o vacanta la Londra. Din cauza unor probleme de sanatate, a trebuit sa anulam vacanta. Cumparasem din timp 3 Travel pass pentru 2 adulti si un copil pentru 3 zile. Acestea sunt valabile 1 an de la data la care au fost comandate(12 mai 2014). Daca este cineva interesat, poate sa ma contacteze.

#3139
miha74

miha74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2009
Buna ziua , mergem peste 3 saptamini la Londra si stam 7 nopti ! Pentru transport am optat pentru travelcard pe 7 zile in zonele 1-2 ( stam linga stadionul Stamford Bridge ). Cu acest travelcard putem beneficia de ofertele 2 in 1 de la obiectivele turistice? cum putem beneficia de ele? Multumesc !

#3140
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postmiha74, on 22 iulie 2014 - 16:03, said:

Buna ziua , mergem peste 3 saptamini la Londra si stam 7 nopti ! Pentru transport am optat pentru travelcard pe 7 zile in zonele 1-2 ( stam linga stadionul Stamford Bridge ). Cu acest travelcard putem beneficia de ofertele 2 in 1 de la obiectivele turistice? cum putem beneficia de ele? Multumesc !


Salut,
Ofertele 2in1 sunt valabile doar pentru cei care au un bilet de tren valabil

http://www.daysoutgu...uk/2for1-london

bafta multa si sejur placut la Londra !!

#3141
miha74

miha74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2009
Multumesc pentru amabilitate,dar nu am prea inteles! Daca imi iau bilet de tren pentru a calatorii de la Luton la Londra (in 12 august) si Londra-Luton(19 august,la intoarcere) pot beneficia in perioada 13-18 august de ofertele 2 in 1?  Multumesc inca o data!

#3142
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Eu am vizitat vara trecuta in august Londra, deci daca s-au mai schimbat unele lucruri rog cei ce au vizitat recent sa ma corecteze.
Daca ai bilet la tren in 12 august, vei beneficia de ofertele 2in1 doar in acea data. Asa functioneaza oferta, trebuie sa ai un bilet din ziua respectiva. Deci biletele de tren le poti folosi NUMAI in data de 12 si NUMAI in data de 19.

Noi am folosit travelcard cumparat zilnic si l-am aratat la ghiseul unde aveam voucherele, de obicei controlau si data. Deci da, poti folosi travelcardul de 7 zile daca el este emis pe zilele 12-19, atunci beneficiezi de oferta numai in aceasta perioada. Inca ceva foarte important! Travelcardul (indiferent daca e pe o zi sau 7) trebuie sa contina sigla nationalrail. Uite diferenta, am facut eu o poza la 2 travelcarduri (unul cumparat din gara, celalalt de la metrou). Primul de sus e cumparat din gara si contine sigla (in stanga jos).

Attached Files


Edited by Ananke, 23 July 2014 - 11:15.


#3143
miha74

miha74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2009
In sfirsit am priceput si eu! Multumesc mult!

#3144
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Buna,
O mare intrebare, pentru cei care au avut astfel de experiente. Pe wizzair se poate intra cu un tripod care incape, strans, in bagajul de mana adica rucsac? Am mare nevoie de el si tot vad informatii contradictorii pe net, ba ca e voie ba ca nu. Apoi, cu o umbrela mica la fel, in bagajul de mana, se poate trece de checking? Vorbesc henry coanda- londra luton si intors. Adica sa se poata trece in ambele parti.si la dus si la intors. As vrea sa stiu 100%. Multumesc anticipat

#3145
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Ca sa stii 100% scrie-le celor de la Wizzair, ca noi am avut fiecare experienta lui, care nu e obligatoriu sa poata fi generalizata.

#3146
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Mi-am anulat rezervarea la Studios2Let la sfarsitul lunii septembrie, deci gasiti o camera libera, daca va interseaza (standard studio). E in apropiere de King's Cross/ St Pancras.

#3147
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Buna,

Suntem in Londra si am dori sa iesim maine undeva din oras, intr-o excursie de o zi. Ne gandeam la Oxford sau la Cambridge. Ne suradea si Beighton dar pare cam scump transportul. Merita vreunul? Am vazut poze pe net si in afara de colegii nu prea vad nimic iesit din comun. Ideea e ca nu prea imi dau seama ce as putea sa vad la un colegiu care chiar sa ma dea pe spate in afara de dormitoare si amfiteatre... Lumea zice de cladiri si strazi frumoase dar sincer nu prea vad nimic din ce nu am mai vazut...

#3148
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postraluca2005, on 28 iulie 2014 - 17:02, said:

Buna,

Suntem in Londra si am dori sa iesim maine undeva din oras, intr-o excursie de o zi. Ne gandeam la Oxford sau la Cambridge. Ne suradea si Beighton dar pare cam scump transportul. Merita vreunul? Am vazut poze pe net si in afara de colegii nu prea vad nimic iesit din comun. Ideea e ca nu prea imi dau seama ce as putea sa vad la un colegiu care chiar sa ma dea pe spate in afara de dormitoare si amfiteatre... Lumea zice de cladiri si strazi frumoase dar sincer nu prea vad nimic din ce nu am mai vazut...
Du-te la Greenwich, de exemplu, este vaporul restaurat, muzee, observatorul astronomic, daca crezi ca niste opere de arhitectura, cum sunt colegiile din Oxford si Cambridge nu sunt f interesante. Ia vaporul, personalul serveste si de ghid si vei afla probabil multe lucruri interesante.

Edited by Aprilia, 28 July 2014 - 18:01.


#3149
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postraluca2005, on 28 iulie 2014 - 17:02, said:

Buna,

Suntem in Londra si am dori sa iesim maine undeva din oras, intr-o excursie de o zi. Ne gandeam la Oxford sau la Cambridge. Ne suradea si Beighton dar pare cam scump transportul. Merita vreunul? Am vazut poze pe net si in afara de colegii nu prea vad nimic iesit din comun. Ideea e ca nu prea imi dau seama ce as putea sa vad la un colegiu care chiar sa ma dea pe spate in afara de dormitoare si amfiteatre... Lumea zice de cladiri si strazi frumoase dar sincer nu prea vad nimic din ce nu am mai vazut...

Vă recomand Canterbury, iar seara un spectacol în zona Covent Garden. Distracție plăcută.

#3150
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Am fost la Greenwich deja. Si in Salisbury in drum spre Stonehenge. Multumesc mult. Ma gandeam Canterbury sa nu fie oarecum la fel. Nu e vorba de ce capodopere de arhitectura or fi colegiile, posibil sa fie, dar nu sunt prima oara in fata unor capodopere de arhitectura, am fost intr-o multime de orase in Italia, in Franta, in Spania, in Austria, am vazut zeci de biserici, de castele, de orasele, de fantani, de piete, de cladiri in diverse stiluri, de muzee, caut sa vad ceva deosebit, cu un farmec aparte.Transportul e destul de scump si as vrea sa merite. Eu voiam sa stiu daca exista si altceva in oraselele astea doua in afara de colegii si daca merita vizitate. Asta si findca am citit ca Oxford si Cambridge nu ar fi chiar tourist friendly.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate