Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#1315
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 10:54, said:

Marlboro si se dau cu32- 35lire cartusul.

Daca stii pe cineva ca vrea, sa-mi spui...ajung in Londra pe 4 aprilie :coolspeak:

#1316
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Din fericire pt mine nu fumez. Cei care fumeaza au sursa lor de unde cumpara mereu.  
Nu te pot ajuta ,imi pare rau ! Incearca sa la dai la receptia hotelului !
Anyway nu am sustinut never aceasta afacere cu tigari, tara asta iti ofera atatea incat merita sa dai cu 2 lire mai mult pt viciul tau.

Edited by ferrellroo, 21 March 2010 - 13:16.


#1317
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 14:14, said:

Din fericire pt mine nu fumez. Cei care fumeaza au sursa lor de unde cumpara mereu.  
Nu te pot ajuta ,imi pare rau ! Incearca sa la dai la receptia hotelului !
Anyway nu am sustinut never aceasta afacere cu tigari, tara asta iti ofera atatea incat merita sa dai cu 2 lire mai mult pt viciul tau.

Merci mult pt informatii :kisstogether:
Din punctul meu de vedere nu este o afacere pt mine.Tot ajung la Londra, cu sau fara tigari.Suntem 5 persoane, adica in total 40-45 cartuse.Multi din prietenii mei care au fost deja la Londra mi-au zis,ca si tine, ca le pot da direct la hotel.Nu este o prioritate pt mine ...asa ca daca le dau repede, mai greu sau deloc...asta e.
Salutari si numai de bine !!!  :thumbup:

#1318
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Legea iti da voie 200tigari = 20 pachete=1cartus. Merge sa treci 2-3 . Dar pana la 45 cartuse. . .! In fine, nu vreau sa facem un chat din asta.

"Țigaretele care depășesc cantitatea de 200 bucăți trebuie declarate "

Edited by ferrellroo, 21 March 2010 - 18:10.


#1319
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 19:07, said:

Legea iti da voie 200tigari = 20 pachete=1cartus. Merge sa treci 2-3 . Dar pana la 45 cartuse. . .! In fine, nu vreau sa facem un chat din asta.

"Țigaretele care depășesc cantitatea de 200 bucăți trebuie declarate "


aaaaa, n-am stiu. Aici pe forum, am citit ca poti trece cu mai multe cartuse. Chiar spuneau ca legea in Anglia te lasa cu 12 cartuse de persoana.O sa caut pe forum sa va arat. Dar daca tu stii mai bine...asa o fi!! Eu habar nu am !!! Chiar asa aveam de gand sa facem.
Daca stie careva, cate cartuse avem voie sa avem de persoana??? Dar sa fie siguranta...sa nu ne trezim ca ne ridica de pe aeroport pt trafic de tigari

#1320
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pai  legea din UK zice asta:  

EU countries where limits are applied

Some EU countries are exceptions to the above, and limits on the amount of tobacco products brought into the UK without paying duty are applied. These are as follows:  

    * Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia or Slovenia – 200 cigarettes*
    * Estonia – 200 cigarettes or 250g of smoking tobacco*


La fel si legea din Romania te obliga sa declari daca ai mai mult de 200 tigari la iesirea din Romania.  
Daca ai cetatenie Germana de ex, ai voie "3,200 cigarettes" daca faci dovada ca sunt pt. consumul propriu si nu pt vanzare. Ai bilet intors peste 5 zile, nu poti declara ca tu fumezi 16 cartuse. La fel si cu tigarile venite din Ucraina/Moldova in Romania .
Ti-am zis, poti trece 2-3 cartuse. Unde este avantajul daca ei te lasa sa treci cate vrei? ce mai cumperi din tara lor daca tu iti aduci totul ieftin din tara ta?

PS: Poate te ajuta asta: If you are caught smuggling or selling alcohol or tobacco goods they may be seized, and for a serious offence you could get up to seven years in prison.

Edited by ferrellroo, 21 March 2010 - 20:09.


#1321
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 20:59, said:

Pai  legea din UK zice asta:  

EU countries where limits are applied

Some EU countries are exceptions to the above, and limits on the amount of tobacco products brought into the UK without paying duty are applied. These are as follows:  

    * Bulgaria, Czech Republic, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia or Slovenia – 200 cigarettes*
    * Estonia – 200 cigarettes or 250g of smoking tobacco*


La fel si legea din Romania te obliga sa declari daca ai mai mult de 200 tigari la iesirea din Romania.  
Daca ai cetatenie Germana de ex, ai voie "3,200 cigarettes" daca faci dovada ca sunt pt. consumul propriu si nu pt vanzare. Ai bilet intors peste 5 zile, nu poti declara ca tu fumezi 16 cartuse. La fel si cu tigarile venite din Ucraina/Moldova in Romania .
Ti-am zis, poti trece 2-3 cartuse. Unde este avantajul daca ei te lasa sa treci cate vrei? ce mai cumperi din tara lor daca tu iti aduci totul ieftin din tara ta?

PS: Poate te ajuta asta: If you are caught smuggling or selling alcohol or tobacco goods they may be seized, and for a serious offence you could get up to seven years in prison.

gata, am gasit...pe la pagina 30 si ceva..chiar tu ai zis :    Pe data de 02-martie cu WizzAir , a plecat sora mea inapoi la Londra si a luat cu ea 4 cartuse in bagajul de cala si vre-o 6-7 pachete in ala de mana...fara probleme.

L.E: Plecare de pe Baneasa

Si altii au mai spus ca poti sa iei...si de aici am tras eu concluzia ca am voie sa iau mai multe...oricum, m-am lamurit...mai mult de 5 cartuse/persoana este riscant...si nu vreau sa risc.Multumesc pt raspunsuri

#1322
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Da, si in mesaj ti-am zis ca poti lua 2-3 fara probleme. Insa 5 pers/45 cartuse = !!! Eu ti-am zis ce zice legea si ca daca depasesti cu 1-2 nu ai probleme dar cand am auzit de 45 cartuse...In fine, esti libera sa alegi !

#1323
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 22:30, said:

................................................................................
..........................

Buna Ferrellroo

Cum este vremea acum la Londra?Eu ajung vineri si din cate am vazut voi avea parte numai de ploaie......... :confuzzled:

#1324
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Azi a fost ok, a inceput sa picure acum...!

#1325
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru Ferrellroo

Te mai bat la cap cu o intrebare.
Mi-am luat bilete de avion, cumparat London Pass + Travel, rezervat hotel ( sfarsitul lui mai ) si facut program de vizitat.
L-am si postat pe forum  :coolspeak:
Pe hartie totul pare realizabil  :thumbup:
Intre timp, am mai taiat din el, deoarece imi dau seama ca l-am cam aglomerat  :thumbdown: .
Cu ce te rog sa ma ajuti.
M-ar ajuta foarte mult daca mi-ai da cateva exemple referitoare la durata transportului ( metrou sau bus ) in Londra.
De exemplu de la Victoria Station ( acolo mi-am rezervat hotelul) pana la Trafalgar Square, Kensington Palace sau ce stii tu, se fac n minute cu metroul si n minute cu bus-ul.
Multumesc anticipat.

#1326
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Cu Bus-ul nu stiu. Depinde de trafic. Oricum cand astepti un bus in statie vine o data la 8-13 minute, depinde de ora.
La metrou, de ex linia gri ( jubilee line ) de la un capat la celalalt face cca 45min ( 26 statii cred ) Oricum calculeaza cam 2-3 minute pt fiecare statie.


Later Edit:  Pt cine este/calatoreste in perioada asta in Londra, sunt ceva oferte la telefoane "pay as you go" Aici  . ex: Nokia 5230 la vodafone Romania este 169euro aici 80 lire. ( la unele telefoane oferta este valabila numai daca cumparati si un top-up de 10 lire, care oricum il puteti utiliza sunand acasa ) In functie de zona unde locuiti gasiti cel mai apropiat magazin prin functia Store Finder    

Pentru transferuri de la si la Aeroport National Express pune la bataie 35,000 locuri cu 5lire or less.

Wrestling : RAW tv 12 aprilie - Smackdown 13 aprilie la O2 arena ( www.wwe.com )  pt tickete : Aici
RIHANNA - 10 may / sold out  11 may pt bilete incercati Aici Tot la O2 arena.

Edited by ferrellroo, 27 March 2010 - 10:36.


#1327
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002
Cursele Bucuresti-Londra si retur, anulate timp de cinci zile din cauza grevei de la British Airways

Sper ca nu afecteaza si cursele BlueAir catre Luton... :o

#1328
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

View Postpakatosu, on 27th March 2010, 16:41, said:


Evident ca nu... am lamurit-o intre timp :D

#1329
crysttine

crysttine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2007
M-am intors de la Londra in urma cu cateva ore.
Am regasit capitala londoneza la fel de frumoasa si interesanta ca anul trecut.
Am fost si la un meciul de fotbal Chelsea vs Aston Vila (7-1).Super atmosfera !Locurile au fost in randul al-3-lea (pentru cunoscatori).

Am stat la acest hotel http://www.imperialh.../royal-national
Sincer, nu il recomand.Hotelul este foarte mare , camerele destul de modest utilate ( cam la nivelul unui hotel de 2* cu indulgenta de pe litoralul nostru),mic dejun continental sarac , daca doreai englezesc plateai 4,5 lire.Punctul pozitiv al acestul hotel este locatia.

Nu am folosi niciun fel de travelcard.Am mers cat s-a putut de mult pe jos.O singura data am luat metroul, pretul biletului fiind 4 lire.Biletul pina la aeroportul Heathrow 9 lire.

Vremea a fost destul de buna si ploaie si soare si vant , ca doar esti la Londra.

Vacanta placuta celor ce doresc sa viziteze aceasta capitala europeana !

#1330
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

View Postcrysttine, on 29th March 2010, 13:13, said:

Vremea a fost destul de buna si ploaie si soare si vant , ca doar esti la Londra.
Ca tot veni vorba de vreme... plec peste doua zile si chiar ma intrebam cum a fost acolo zilele astea ca una e ce vezi la meteo si alta e ce simti pe pielea ta :)
Adica e de tricou + jacheta sau de pulover + geaca, de exemplu?

#1331
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Pentru cine va avea nevoie de bus ,  Luton -Londra - Luton, este o oferta la http://www.easybus.co.uk/

Toate bune.

#1332
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postpakatosu, on 29th March 2010, 12:27, said:

Adica e de tricou +jacheta
Cand nu ploua si da putin sdoarele , e de tricou. Cand nu, poti lua ceva peste. Acum ( 17:46 ) picura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate