Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

home theater din SUA - pot sa 'vad" format Pal?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Buna,
Am tot citit pe forum dar nu gasesc raspunsul la intrebarea mea...
Promit o cafea si o pizza (reale, nu virtuale) oricui ma ajuta cu urmatoare situatiune...
Am un home theater system Panasonic (SC-HT67) care din pacate, la originile lui a fost cumparat din SUA...
Evident, asta seara, in culmea fericirii am incercat sa vad vreun DVD ceva
... :cursing: nimic nu merge !! Minunatul meu sistem citesste doar NTSC...
Se pare deci ca am nevoie de o solutie pentru a-l converti in PAL ...
Cum fac??
Exista solutie (sper ca da!!)
E nevoie sa kilaresc persoana de la care l-am cumparat??
Sa nu ma considerati pls stupid, dar eu nu am stiut, asta e...

#2
mr_know_it_all

mr_know_it_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 14.09.2006
daca am inteles bine ce povestesti, atunci cred ca faci o mica confuzie: ai spus ca nu merge sa vezi DVD-uri. Asta este din cauza ca respectivul dvd-player (care face parte din sistem) citeste dvd-uri scrise pentru regiunea 1 (US) iar tu probabil ai bagat un DVD scris pentru regiunea 2 (Europa).  In state gasesti si DVD playere pentru regiunea 0 (adica care citesc toate DVD-urile) dar sunt mult mai rare.

Ce poti sa faci acuma? Ai 2 solutii:

1. cea mai putin riscanta:
a) daca iti scrii tu DVD-ul pe calculator (sau ti-l scrie cineva), scrie-l pentru regiunea 1 in loc de 2
B) daca ai un DVD cumparat, faci imaginea pe calc, iar apoi o scrii pentru regiunea 1

2. cea care solicita mai multe eforturi si riscuri: faci rost de un soft care sa deblocheze limitarea pe zona (un exemplu ar fi DVD Unlocker, dar stiu ca sunt mai multe) insa trebuie sa aibe suport pentru sistemul tau. Daca tu nu vrei sa risti, dar stii pe cineva care se pricepe, atunci roaga pe cineva.

Insa, dupa parerea mea, dc iti scrii singur dvd-urile, pur si simplu scrie-le pentru regiunea 1. Sper ca am fost de folos

#3
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
1.poti sa il vinzi la un pret rezomabil ca sistem audio pt pc sau stand alone.
sunt destui care folosesc hc aproape numai pt muzica si filme la calculator pt ca are telecomanda, dolby, radio spre deosebire de un sistem 5.1 normal.
2.poti sa cumperi un dvd-player destul de bun cu vreo 2.5 milioane si hc sa-l folosesti ca sistem audio impreuna cu dvd-playerul si in cazul asta nu vei pierde bani la revanzare ca in cazul 1. mi se pare o solutie mai buna decat sa scrii dvd-uri special pt el de fiecare data

.
astept o pizza la venetia si o cafea la rio de j.   :D

Edited by danutgalati81, 19 November 2006 - 12:27.


#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In afara de solutia cu back-up-ul discurilor originale (cu dezactivatea regiunii) mai poti sa cauti solutii aici:
http://www.dcevoluti...x...2&Itemid=54

#5
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Super Duper,
Am tot scanat site-ul respectiv si altele afliate, dar nu am gasit nimik legat de modelul meu SC-HT67...;
Evident, pot spera ca intra la 'restul' despre care scrie ca "e posibil sa mearga" dar ...as fi preferat sa gasesc macar un user care sa fi facut asa chiar cu modelul pe care il posed.
Problema e ca modelul meu este foarte vechi (pentru standardele lor) si de aici (banuiesc) lipsa de info...

DanutGalati81,
Pizza la Venetia e proasta. Mai bine cafea la Venezia si pt pizza ramane sa vedem :D .
Am decis sa pastram sistemul (dupa ce prima reactie a fost sa ma duc sa il pun vechiului proprietar in cap) :angry:  :ciocan:
Dar si eu gandeam cam ca tine, ca totusi ca sistem audio e OK, si poate voi lua in timp un alt dvd-player.Apropo, cand spuneai ca gasesc ceva OK la 2,5 mil aveai vreun model anume in minte?
intre timp, voi aplica solutia propusa de mr_know_it_all, adica voi incerca sa fac rost de dvd-uri NTSC si nu Pall. (inca nu stiu de unde , dar oi gasi o solutie...). DVD writer nu am , deci eu nu pot sa actionez in vreun fel...

Multumesc ca m-ati lamurit,

#6
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
LG dar nu mai stiu modelul.
s-ar putea sa fie mai putin de 2.5 mil si nu e dintr-ala care tine doar garantia si-l arunci dupa.
in plus cred ca recunoaste toate formatele video

dar sa stii ca e fara boxe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate