Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?

Problema centrala IsoTwin Condens...
 telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !
 Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 

Vacanta în nordul Moldovei - Bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
330 replies to this topic

#235
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postkatran, on 21st August 2009, 15:58, said:

Eu personal nu inteleg de ce nordul Moldovei este promovat sub numele de Bucovina :
-majoritatea manastirilor vechi au fost facute pe vremea cand Bucovina nici nu exista, de catre domnitori moldoveni;
-Bucovina a aparut in 1775, dupa ce a fost alipita imperiului Autro-Ungar si este o "inventie" austro-ungara ;
-Bucovina nu a existat decat 140 ani ; in rest, timp de sute de ani a facut parte din Moldova;
-multe din manastirile din nordul Moldovei sunt in afara regiunii numita Bucovina, insa vad ca pe zi ce trece Bucovina "creste" ; adica inghite tot mai multe zone din Moldova de Nord. Va disparea Moldova de Nord ?  :-)
Bucovina in marea parte a existentei ei, a inclus o parte din judetul Suceava (cam 80%) si o zona care e acum la Ucraineni.
Vad ca au aparut deja harti pe internet care arata tot nordul Moldovei ca fiind Bucovina. :-)

Din punctul meu de vedere nu exista decat Nordul Moldovei.


M-a uns pe suflet mesajul tau :). Aceeasi problema o am si eu cu unii prieteni care vor sa includa cu orice pret Neamtul (sunt din zona) in Bucovina :)
Pe de alta parte ma fac sa zambesc si cei care sunt din Suceava (zona care, intr-adevar, face parte din Bocovina) si exclama plini de emfaza "eu nu sunt din Moldova, sunt din Bocovina". Ete na! :))

Nordul Moldovei este un tinut minunat, iar cei care n-ati ajuns niciodata acolo, e pacat sa-l ratati. Asa cum e pacat sa ratati Maramuresul, Delta Dunarii, Trasfagarasanul, Sighisoara, Sibiul, bisericile fortificate din Trasilvania...

Edited by iulia_, 01 February 2011 - 14:01.


#236
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

View Postsofian george, on 17th October 2010, 22:06, said:

Secu, Sihastria, Agapia, Sihla, Varatec sunt pentru habotnici, iar din punct de vedere arhitectonic reprezinta...fix- zero - asta e parerea multor critici de arta. Bucovina ascunde mai multe manastiri si biserici spectaculoase decat cele prezentate pentru turisti si ,,n" locuri surprinzatoare de o salbaticie desprinsa din basme. Daca vrei sa cunosti ceva din vechea arhitectura moldava si din dulcea Bucovina viziteaza Putna pentru biserica de lemn atribuita lui Dragos, Bogdana -cea mai veche constructie de piatra din Moldova, Biserica Sfintei Trieimi din Siret (prima biserica in stil moldovenesc), Biserica Balinesti- biserica in care vei observa arcele specifice goticului decorate cu picturi bizantine, totodata Mirauti, Slatina, Dragomirna sunt obiective pentru initiati. Pentru zone salbatice mergi pe zona vaii Sucevei in amonte de Straja si vei intalti o populatie ce traieste in alt timp si dupa alte reguli decat majoritatea - hutulii. Incaleca pe un cal hutul din Lucina si colinda obcinile si satele bucovinene precum: Ciocanesti, Fundu Moldovei, Frumosu si poate vei intelege de ce Dragos si mai apoi Bogdan au ales a ramana pe aceste meleaguri si sa stabileasca prima capitala (Baia) si urmasii lor pe urmatoarele doua (Siret si Suceava) in zona Bucovinei.


Cu singura mentiune ca nici Secu, nici Sihastria, nici Varatecul si nici macar Agapia nu sunt in Bucovina, ci in frumosul tinut al Neamtului.
Intr-adevar nu poti compara valoarea arhitecturala a Bogdanei, sau a Dragomirnei cu Sihastria sau Secu...cum nu poti compara nici Moldovita si Sucevita cu Horaita sau Manastirea Pangarati, dar nu cauti doar valoarea arhitecturala ;). Sus la Sihastria e un peisaj ce-ti taie respiratie, daca nimereste primavara la Agapia miile de lalele din curte iti umplu sufletul de frumos, iar la Horaita gasesti atata liniste, atata "alb", atata pace ca nu poti pleca decat impacat...


Putine mentiuni despre Manastirea Bistrita. E foarte aproape de Piatra Neamt ( 7-8 km) si e deosebita. Puteti urca in clopotnita, in manastire gasiti mormantul domnitorului Alexandru cel Bun, dar si al cronicarului Grigore Ureche. Nu o ocoliti ca e pacat, cum pacat este sa ajugi in Piatra Neamt si sa nu treci prin Cheile Bicazului...

#237
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Mie chiar mi-a placut Cetatea Neamtului, aveau la intrare colaci secuiesti foarte buni, si de asemenea Agapia, tot la intrare e un chiosc unde vand maicutele branzoiace si alte cele produse chiar de ele.  ;)
Nu mai zic de susurul izvoarelor eminesciene, parca brusc esti intr-o alta lume. De asemenea casa memoriala Al. Vlahuta, mi-a placut mai mult zona in care se afla.

#238
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
revin cu o intrebare pusa si pe topicul alaturat. acolo nu mi s-a raspuns, si am pus intrebarea inainte sa observ acest topic. nu s-a prea discutat pe aici, doar 2 locatii, despre cazare la manastiri. voi ce stiti? se poate? ma pot interesa dinainte la vreuna din ele? unde ar fi conditii decente, nu suntem pretentiosi, sa fie curat doar. vom merge la vara.

#239
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Imi imaginez ca te intereseaza cazarea la manastirile din Moldova, nu?  Avand parintii in Piatra Neamt nu am stat niciodata la manastire, dar stiu ca se poate ramane peste noapte. Una dintre locatiile cele mai frumoase pentru a innopta e Agapia (fie sat, fie in chilie la maicute).

Si, da, cred ca n-ar strica sa dai niste telefoane. Mai toate manastirile mari din Moldova au site, cauta contactele. Ar fi minunat daca ai putea innopta in cele din Bucovina (Voronet, Sucevita, Moldovita, Humor samd)

Am stat o singura data o noapte la o manastire si a fost minunat. Dar asta s-a intamplat in Maramures, la manastirea Rohia. Am fi putut dormi la un hotel, o pensiune, dar imi doream enorm sa dorm o noapte in acea manastire. Fusese locul in care isi petrecuse ultimii ani scriitorul meu preferat.
N-am regretat alegerea: a fost o experienta pe care as recomanda-o oricui. Tin minte ca la ora 18.00 am mancat impreuna cu calugarii, mancare simpla, dar sentimentul nu poate fi descris in cuvinte, iar dimneata la ora 08.00 cand ne-am trezit dn somn si am deschis geamul am vazut asta...

Attached Files



#240
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
In Neamt Manastirea Secu are un hotel chiar in incinta manastirii. La fel si la Sihastria si la Varatec (nu stiu sigur de Agapia dar probabil ca au si acolo locuri de cazare)

#241
bubus8

bubus8

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 11.09.2010
iulia, exact de asta am intrebat, tocmai de asta vreau sa stau la o manastire.
multumesc de sugestii.

#242
avramarian

avramarian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.08.2007
Poate sa ma ajute cineva cu o recomandare pt o pensiune ok in Sucevita (cazare+masa) ?
Multumesc

#243
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008
Salutare,

Stiti cumva vreo vila/pensiune/hotel in Vatra Dornei unde sa te poti caza intr-un apartament dotat cu bucatarie complet utilata? Vrem sa mergem cateva zile la inceputul lui aprilie la Vatra Dornei cu un copil de 1 an si 4 luni si am avea nevoie de ceva cazare cu bucatarie. As vrea sa fie cu o camera separata si living.

Merci.

#244
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut!
In perioada 20-25 aprilie voi merge cu masina in Suceva (plecand din Bucuresti) pt. a-l insoti pe fiul meu la o olimpiada. Ce sugestii de cazare aveti pt. orasul Suceava? Ce mici excursii pot face cu el dupa amiaza, dupa ce iese de la concurs (deci timpul e oarecum limitat)?
Va multumesc!

Edited by nickro, 20 March 2011 - 18:00.


#245
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

Quote

Va salut!
In perioada 20-25 aprilie voi merge cu masina in Suceva (plecand din Bucuresti) pt. a-l insoti pe fiul meu la o olimpiada. Ce sugestii de cazare aveti pt. orasul Suceava? Ce mici excursii pot face cu el dupa amiaza, dupa ce iese de la concurs (deci timpul e oarecum limitat)?
Va multumesc!

In ultima vreme,la capitolul cazare  Suceava cred ca poate acoperi si satisface la un nivel bun maoritatea cererilor.Sugestia mea e sa apelezi la o pensiune din rindul nenumaratelor deschise in oras.Fiind vorba despre o olimpiada cred ca se va desfasura intr-unul din liceele de aici ,drept pentru care cred ca potrivita ar fi Casa Alice care e situata in intr-o locatie convenabila Cred ca un search pe Google te poate edifica .Despre obiective de vizitat trebuie sa spun ca observ  ca perioada coincide cu ajunul si sarbatorile pascale lucru de care trebuie sa tii cont. In orice caz daca vremea permite nu rata o plimbare la Cetatea de Scaun, cu tot ce se gaseste impreurul acesteia, de asemenea Muzeul de Istorie ,Muzeul  Stiintelor Naturii  trebuiesc introduse in agenda. Cred ca mai in apropiera evenimentului se pot face mai multe precizari intrucit Sarbatorile de Paste ,sunt frumos organizate prin partea locului.Ca atentionare spun ca orasul e afectat de numeroase lucrari de amenaare ,ce fac traficul dificil iar venirea conjudetenilor din strainatate sa puna ''cireasa pe tort''dar tu in citeva zile ai sacapat ...pentru noi e mai dificil !!

#246
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
oare ma poate ajuta careva cu o oferta de paste pt 2 persoane in zona vatra dornei-bicaz-suceava???
caut de vreo 2 zile oferte pe net da din pacate toate trec de 1200 lei de persoana. decat sa dau 600 euro pentru o vacanta de 4 zile in nordu moldovei mai bine ma duc in ungaria si imi raman si bani de buzunar.

#247
delmon01

delmon01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.06.2009
Si eu am cautat destul de mult oferte de Paste in zona Bucovinei. Niste prieteni de-ai nostri au fost de Craciun in localitatea Vama, Suceava la Tanti Cornelia. Eu am cautat sa stau la cineva in gazda (oferta agroturism), sa ne asigure toate conditiile strict necesare (noi mergand cu 2 copii). Cum Tanti Cornelia nu mai avea locuri disponibile mi-a recomandat pe Tanti Florica, vecina. Noi o sa mergem acolo, din ce am tot discutat la telefon pare ok. Mai avea vreo 2 camere disponibile, asa ca daca vreti puteti sa cautati pe net Casa cu flori, localitatea Vama. Are acolo si poze si numere de contact. Pe mobil nu prea are semnal. Succes la cautari. A, pretul este de 450 ron de persoana cazare si demipensiune+masa festiva, de vineri pana luni.

Edited by delmon01, 06 April 2011 - 13:08.


#248
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
am gasit pana la urma la arieseni, la 425 pensiune completa masa festiva si cos de dus la biserica si sfintit. pentru 3 nopti e chiar suer si e mai aproape de casa.

nu stiu daca fac sau nu reclama dar am cautat de mi-au sarit ochii pe site-ul de la turist info. acolo chiar ca gasesti orice vrei, bani sa ai

#249
ici78

ici78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.07.2009

View PostVipeR85, on 31st March 2011, 12:36, said:

oare ma poate ajuta careva cu o oferta de paste pt 2 persoane in zona vatra dornei-bicaz-suceava???
caut de vreo 2 zile oferte pe net da din pacate toate trec de 1200 lei de persoana. decat sa dau 600 euro pentru o vacanta de 4 zile in nordu moldovei mai bine ma duc in ungaria si imi raman si bani de buzunar.

Incearca la Pensiunea Lacramioara din Sacel Maramures.  (cauta pe google- nu stiu daca este permis sa pun adresa web a pensiunii).
Nu am fost niciodata, dar l-am cunoscut pe proprietar care mi-a lasat o impresie mai mult decat buna, eram hotarat sa merg, dar doream sa fac o excursie de 7 zile cu vizitarea N Moldovei si Maramures cu petrecerea Pastelui acolo, dar timpul nu ne mai permite, iar de la Bucuresti pana acolo pentru 3 zile e cale cam lunga.
Nu am renuntat la idee, am amanat pana la vara. Ceva recomandari pentru traseu si obiective?

#250
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut! Ati putea sa-mi recomandati cel mai bun traseu de vizitat manastiri, cu masina, cu plecarea din Suceava, pt. o zi!? Nu stiu in ce ordine sa le pun! Multumesc anticipat.

#251
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

Quote

View Postnickro, on 14th April 2011, 23:53, said:

Va salut! Ati putea sa-mi recomandati cel mai bun traseu de vizitat manastiri, cu masina, cu plecarea din Suceava, pt. o zi!? Nu stiu in ce ordine sa le pun! Multumesc anticipat.

Eu recomand ,Suceava
Dragomirna
Radauti cu Manastirea Bogdana si orice mai ofera orasul.
Manastirea Putna
Manastirea Sucevita
Atit zona Putna cit mai ales Sucevita ofera numeroase posibilitati pentru masa de prinz
Marginea cu centrul de ceramica neagra  si magazine cu suveniruri specifice zonei
Pasul Palma cu monumentul respectiv ofera o vedere panoramica superba
Manastirea Moldovita
Manastira Voronet
Complexul de agrement Arinis
Gura Humorului-Muzeul Etnografic e interesant
Manastirea Humor
Am ales aceasta ordine pentru a putea beneficia de o dupa amiaza (daca vremea permite) ce poate fi petrecuta agreabil in zona Voronet-Humor

[

Edited by elbriga, 15 April 2011 - 08:11.


#252
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

View Postelbriga, on 15th April 2011, 09:08, said:

Eu recomand ,Suceava
Dragomirna
Radauti cu Manastirea Bogdana si orice mai ofera orasul.
Manastirea Putna
Manastirea Sucevita
Atit zona Putna cit mai ales Sucevita ofera numeroase posibilitati pentru masa de prinz
Marginea cu centrul de ceramica neagra  si magazine cu suveniruri specifice zonei
Pasul Palma cu monumentul respectiv ofera o vedere panoramica superba
Manastirea Moldovita
Manastira Voronet
Complexul de agrement Arinis
Gura Humorului-Muzeul Etnografic e interesant
Manastirea Humor
Am ales aceasta ordine pentru a putea beneficia de o dupa amiaza (daca vremea permite) ce poate fi petrecuta agreabil in zona Voronet-Humor

[

Multumesc pt. sugestie, am respectat traseul indicat de dvs. si a fost excelent (in plus am dat si pe la Salina Cacica). In Suceava am fost cazati la hotelul Albert, de 2 stele (avea inconvenientul ca era situat la intrarea in oras, dar era mai ieftin - am stat 4 persoane (2 adulti, 2 copii) intr-o camera tripla, cu 100 RON/noapte, cu raport calitate preț convenabil, adica frigider, televizor, curat etc). Am incercat si la vila Alice in Suceava dar proprietarul a cerut 150 RON/noapte desi la telefon fusese de acord cu 100. In fine, am vizitat in Suceava Cetatea de Scaun a Sucevei, Muzeul Satului Bucovinean, Muzeul Stiintelor Naturii, Planetariul.  O zi am fost la manastirile pictate (Sucevita, Moldovita, Voronet) dar si la Putna si Cacica iar la intoarcere am dat o raita si prin zona Targu Neamt (Manastirea Neamtu, rezervatia de zimbri Dragos Voda, Cetatea Neamtului-restaurata, deosebita, un must see dupa parerea mea, mult mai bine conservata-reabilitata decat Cetatea de Scaun din Suceava, Agapia, Varatec, Humulesti).

Edited by nickro, 22 April 2011 - 20:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate