Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum scap de soarecii din pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
abuf

abuf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.10.2005
locuiesc la casa, intr-un ansamblu nou construit de case insiruite. De cateva zile ne terorizeaza soarecii care au patruns in pereti, nu se stie pe unde, intre rigips si caramida, ne fac noptile un calvar din pricina zgomotelor si fosgaielilor de tot felul. La fel este si la vecini, si mai sunt si case nelocuite inca...
Ce se poate face ca sa-i alungam?
problema este ca fiind in pereti nu se pot folosi metode clasice gen curse sau lipici, si am auzit ca nici aparatele cu ultrasunete nu fac doi bani in situatia asta  :cursing:

#2
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View Postabuf, on Nov 15 2006, 09:06, said:

locuiesc la casa, intr-un ansamblu nou construit de case insiruite. De cateva zile ne terorizeaza soarecii care au patruns in pereti, nu se stie pe unde, intre rigips si caramida, ne fac noptile un calvar din pricina zgomotelor si fosgaielilor de tot felul. La fel este si la vecini, si mai sunt si case nelocuite inca...
Ce se poate face ca sa-i alungam?
problema este ca fiind in pereti nu se pot folosi metode clasice gen curse sau lipici, si am auzit ca nici aparatele cu ultrasunete nu fac doi bani in situatia asta  :cursing:
Sunt ceva aparate cu altrasunete care se instaleaza prin casa ca si o metoda principala si ceva otravuri. A-r fi bine sa identifici sursa lor de hrana.

#3
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Cum adica aparatele cu ultrasunete nu fac doi bani?! Soarecii aia sunt surzi, sau ce? esti sigur ca sunt soareci? Eu am alungat definitiv din magazie soarecii cu o muzicutza de la pomul de iarna :naughty: aia produce inclusiv ultrasunete, traductorul e piezo, si are avantajul variatiei continue de frecventa, soarecii innebunesc de la "Dingle Bell" :coolspeak: in casa chestia e super pt. tantari si fluturi de noapte, daca supori sa auzi vara colinde americanesti de Craciun :lol:

#4
anzai

anzai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2006
eu am avut in depozit dar nu in pereti. am incercat capcane dar nu au avut nici un efect. sunt niste folii lipicioase pe care le-am pus pe podea iar in mijloc am pus niste momea. cand merg pe folie soarecii raman intepeniti si nu se mai pot desprinde.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
poate sunt fantome...

#6
barcuta

barcuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2006
ia-ti o pisica, eu asa am scapat, am lasat 2 pisici in camera unde auzeam zgomote 1 zi intreaga. nu se mai aude nimic acum. daca nu ai pisica mai bine imprumuti una.

#7
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postbarcuta, on Dec 19 2006, 16:16, said:

ia-ti o pisica, eu asa am scapat, am lasat 2 pisici in camera unde auzeam zgomote 1 zi intreaga. nu se mai aude nimic acum. daca nu ai pisica mai bine imprumuti una.
Si eu am mers pe pisica ! Am auzit racaieli in peretele din baie, am adus matza, a stat cateva ore la panda, a bagat de cateva ori laba in crapaturi si gata cu soarecii ! Cateodata varianta clasica merge mai bine decat cea moderna ! (auzi , ultrasunete pentru soareci ne trebuiau :D )
Imi pun matza la bataie, solicita 10/Ron ora fara TVA :coolspeak:

Edited by rvic77, 19 December 2006 - 16:27.


#8
abuf

abuf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.10.2005
pai si cum ajunge matza pe dupa rigips, daca nu exista crapaturi? am studiat peretii centimetru cu centimetru, nu e nici o fisura sau crapatura
sau ii sperie pe soareci de la distanta? -_-

oricum, naspa problema si naspa creaturi :cursing:

#9
barcuta

barcuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2006

View Postabuf, on Dec 20 2006, 05:13, said:

pai si cum ajunge matza pe dupa rigips, daca nu exista crapaturi? am studiat peretii centimetru cu centimetru, nu e nici o fisura sau crapatura
sau ii sperie pe soareci de la distanta? -_-

oricum, naspa problema si naspa creaturi :cursing:

nu trebuie sa il prinda ci doar sa fie prezenta la locul respectiv, soarecele are un simt al mirosului f dezvoltat si daca simte miros de pisica pleaca, cel putin asa s-a intamplat in cazul meu.

#10
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003
Pai si dupa ce pleaca pisiku lui rvic77 de la locul faptei?(se termina contractul de inchiriere), soarecii ce fac?:D

#11
kikina

kikina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.01.2006
Am  avut  aceeeasi  problema ,au  intrat  intre   caramida/ polistiren  si faceau  un  zgomot  infernal  :cursing:  Mi-au  stricat  izolatia , am  taiat  rigips-ul  sa   gasesc  gaura .  Paradisul  lor  e  polistirenul . Am  pus  un  aparat  cu  ultrasunete  si  n-au  mai  aparut . Chemati   deratizarea ,  poate  aveti  animale  in  zona .

#12
somcutza

somcutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.01.2007

View Postabuf, on Nov 15 2006, 09:06, said:

locuiesc la casa, intr-un ansamblu nou construit de case insiruite. De cateva zile ne terorizeaza soarecii care au patruns in pereti, nu se stie pe unde, intre rigips si caramida, ne fac noptile un calvar din pricina zgomotelor si fosgaielilor de tot felul. La fel este si la vecini, si mai sunt si case nelocuite inca...
Ce se poate face ca sa-i alungam?
problema este ca fiind in pereti nu se pot folosi metode clasice gen curse sau lipici, si am auzit ca nici aparatele cu ultrasunete nu fac doi bani in situatia asta  :cursing:

Omule, dar unde stai? In ce zona? Ca poate-ti dau o mana de ajutor...

#13
ArnautuIonut

ArnautuIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.12.2006
O sugestie !!!!! Incearca sa folosesti spray de soareci cu miros de pisica ,poate asa scapi de ei . Eu am folosit  o metoda mai putin ortodoxa .Am facut o gaura in rigips ca sa poata iesii la iveala "el soricero" dupa care am cumparat putina branza d-aia care pute si am frecat cu ea pe jos facand o dara de aprox 50cm de branza .Ceea ce mi-a ramas am pus pe capacul unui cos de gunoi din acela care atunci cand vrei sa arunci ceva trebuie sa impingi putin in el  .Logica este ca "el soricero" sa ajunga la branza sa dezechilibreze capacul si astfel sa cada in cos .Prin aceasta metoda planuita indelung am scapat de toti soriceii care ma deranjau .Pentru cei interesati pot pune poze , scheme , calcule trigonometrice pentru constructia capcanei . Bafta la vanatoare !!!!

#14
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Se poate sa nu mearga daca pui generatorul de ultrasunete in casa, ca nu trec prin pereti ultrasunetele. Trebuie sa pui generatorul in spatiul in care traiesc soarecii. Cu pisica ar fi si mai sigur, ca aia ii prinde noaptea cind ies afara.

@ArnautuIonut: Tu sigur ai folosit brinza? Din cite stiu eu soarecii urasc brinza. Sa poate au fugit de la miros. :)

#15
abuf

abuf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 25.10.2005
pana la urma solutia cu otrava in pereti a fost buna, se pare. am day niste gauri in rigips pe unde se auzeau zgomotele si am pus otrava, nenea de la deratizare m-a asigurat ca nu o sa se imputa fiindca otrava asta ii stafideste  :deadtongue: si chiar nu a mirosit si pana acum nici nu au mai aparut... dar atata timp cat habar nu am pe unde au intrat, ma pot astepta sa reapara la un moment dat, poate toamna viitoare, cine stie :death:
oricum, oribile creaturi!

#16
liquid_infinity

liquid_infinity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2007
exista o solutie si mai simpla si cu toate aceastea atat de complexa in imensitatea ei .... CUMPARA UN TIGRU !! te va proteja de micile creaturi jegoase purtatoare de boli venerice intransigente ce ti ruineaza linistea feng-shui-iana a caminului proaspat purchesat

#17
liquid_infinity

liquid_infinity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2007
aa si pentru tigru sa iei si un samurai din acela din mozambic sa l dreseze si sa l initieze in arta consumului de frankenstein :D:D:D   multa bafta

#18
night_elm

night_elm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.08.2005
abuf, ce fel de otrava ai folosit? mi se intampla aceeasi chestie (abia mutata in casa noua mai la periferie) si simt ca o iau razna. mi-e greu sa cred ca nu o sa miroasa, sunt totusi cadavre in putrefactie...

a mai descoperit cineva ceva intre timp?

mi-ar prinde bine si schitele alea calculate riguros :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate