Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

need a hint!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dr_bullz_eye

dr_bullz_eye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2006
cine stie ce amplif 2x cat?mi-ar trbui pt niste boxe sony ss-mb 250sa mearga cat de cat bine

#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Man, 2x300W daca vrei sa vezi cum le zboara calota :)
Diepinde ce bani ai si ce vrei sa asculti. In casa la 2x10W incepi sa dai semne de petrecere si probleme cu vecinii! (bineinteles vorbesc de Wati sinus la 0,1 % distorsiuni nu PMPO muzicali si altele)

#3
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View PostKITZU, on Nov 17 2006, 07:41, said:

Man, 2x300W daca vrei sa vezi cum le zboara calota :)
Diepinde ce bani ai si ce vrei sa asculti. In casa la 2x10W incepi sa dai semne de petrecere si probleme cu vecinii! (bineinteles vorbesc de Wati sinus la 0,1 % distorsiuni nu PMPO muzicali si altele)

din cate stiu eu, 2x20 wati e limita maxima legala admisa. Dar, vorba lui Kitzu, depinde cati bani ai la dispozitie. Cat mai mult, cu atat mai bine!!!! :D

#4
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005

View Postteletrance, on Nov 18 2006, 13:19, said:

din cate stiu eu, 2x20 wati e limita maxima legala admisa. Dar, vorba lui Kitzu, depinde cati bani ai la dispozitie. Cat mai mult, cu atat mai bine!!!! :D


asta cu 2x 20w se vrea o gluma?

#5
blktor

blktor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 26.10.2006
NAD C 320Bee, 2x50w
350-400 EU

boxele alea le-am avut si eu 2 saptamani pe amplif pana ce am primit monitor audio b2 dar ampliful recomandat e de nota 10 ;)

Edited by blktor, 19 November 2006 - 00:32.


#6
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

View Postdanutgalati81, on Nov 18 2006, 16:00, said:

asta cu 2x 20w se vrea o gluma?


nu e deloc o gluma. spre exemplu, daca intrebi la agentia pentru protectia mediului, iti vor spune ca in oras, afara, limita maxima admisa e de 50 decibeli. Ei au niste grile dupa care pot masura puterea sunetelor emise si, daca vecinul te reclama, vin astia pe neveu, masoara si primesti sau nu amenda. In realitate, astfel de cazuri se intampla rar. deci nu e o gluma, dar nici o chestiune prea serioasa  :D

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postteletrance, on Nov 18 2006, 18:30, said:

nu e deloc o gluma. spre exemplu, daca intrebi la agentia pentru protectia mediului, iti vor spune ca in oras, afara, limita maxima admisa e de 50 decibeli. Ei au niste grile dupa care pot masura puterea sunetelor emise si, daca vecinul te reclama, vin astia pe neveu, masoara si primesti sau nu amenda. In realitate, astfel de cazuri se intampla rar. deci nu e o gluma, dar nici o chestiune prea serioasa  :D
Or fi aia 50dB in afara casei... Nu insemna automat 20W IN casa.
Desi pe bune, cred ca 50dB este extrem de putin. Daca masoara zgomotul unei stazi aglomerate sare bine peste valoarea aia. Dupa Wiki 50dB sunt intr-un restaurant linistit:
[size=4]dB (SPL)		  Source (with distance) 
194 Theoretical limit for a sound wave at 1 atmosphere environmental pressure; pressure waves with a greater intensity behave as shock waves. 
180 Krakatoa volcano explosion at 1 mile in air [1] 
160 M1 Garand being fired at 1 meter (3 ft) 
150 Jet engine at 30 m (100 ft) 
140 Low Caliber Rifle being fired at 1m (3 ft); the engine of a Formula One car at 1 meter (3 ft) 
130 Threshold of pain; civil defense siren at 100 ft (30 m) 
120 Train horn at 1 m (3 ft). Perforation of eardrums. 
110 Football stadium during kickoff at 50 yard line; chainsaw at 1 m (3 ft) 
100 Jackhammer at 2 m (7 ft); inside discotheque 
90 Loud factory, heavy truck at 1 m (3 ft) 
80 Vacuum cleaner at 1 m (3 ft), curbside of busy street, PLVI of City 
70 Busy traffic at 5 m (16 ft) 
60 Office or restaurant inside 
50 Quiet restaurant inside 
40 Residential area at night 
30 Theatre, no talking 
20 Whispering 
10 Human breathing at 3 m (10 ft) 
0 Threshold of human hearing (with healthy ears); sound of a mosquito flying 3 m (10 ft) away[/size]

Edited by SuperDuper, 19 November 2006 - 02:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate