Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Indecis ce mp3 player sa aleg....

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Am castigat 500 RON la concursul Softpedia si m-am decis sa-mi cumpar un mp3 player cu banii respectivi.

Din tot ce am citit pe net in ultimele zile, am ajuns la 2 modele, Ipod Nano 2GB si Iriver U10 2GB, insa mi-e foarte greu sa ma decid.

Ambele playere sunt cam la acelasi pret, in jur de 5 mil 800. Pentru cei curiosi, am gasit Ipod asa de ieftin la http://store.apple.r...jects/Asto.woa/

Iriver cam bate la fund Ipod cand vine vorba de functii.....are radio, video, jocuri flash, inregistrare de la radio, functie reportofon. Display-ul este de asemenea mai mare in cazul playerului Iriver, designul este super si as mai avea un motiv sa il aleg, toata lumea are Ipod, m-as simti mai bine stiind ca am un Iriver in buzunar.

Acum, sa va expun si motivul dilemei mele.....calitatea audio.

Despre Ipod, se spune ca vine cu niste casti cam slabute, s-ar parea insa ca odata cu noua generatie Ipod s-au schimbat si castile incluse. S-a jucat cineva de aici cu noul Ipod, imi poate spune care este calitatea audio cu noile casti?

Despre Iriver, din ce am citit pe net, se spune ca ar avea casti destul de bune in pachet. A ascultat cineva de aici un Iriver....daca da....il rog sa-mi spuna care este calitatea audio. Eventual, as dori o comparatie cu Ipod Nano.

Nu intentionez sa mai investesc in jur de un milion pentru niste casti decente in viitorul apropiat, de aceea ma intereseaza foarte mult calitatea castilor incluse.

Eventual, o comparatie intre cele 2 playere impreuna cu niste casti decente, mi-ar fi de mare folos.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si astept opiniile voastre.

#2
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Am de un an si ceva un iPOD mini de 4GB, cu HDD, si mai nou si-a adus prietena mea un nano de 4GB. Se aude muuuuult mai tare ca mini-ul meu, este uluitor de mic si frumos, exact ce iti trebuie la un player mp3. castile sunt normale, din cate am vazut identice cu cele ale mele, despre care se poate spune doar ca merg, dupa cateva luni incepe una din ele sa baraie la bass mai tare. Dar daca le inlocuiesti e super, calitatea audio e intr-adevar foarte buna.

Dezavantajele unui ipod ar fi ca trebuie sa ai itunes instalat, si dupa ce pui muzica pe el poti doar sa o stergi, nu si sa o iei inapoi. Insa se poate folosi si ca HDD portabil.

Nu stiu cum e iriver, nu am folosit sau vazut, dar nu vad cum umpli aia 20GB fara filme, si daca pui atata muzica nu o asculti nici intr-un an.

Daca te intereseaza functii suplimentare - reportofon, radio, jocuri etc, ia iriver. Daca vrei un player pe care sa pui muzica si care sa iti cante pe drum, si sa faca asta foarte bine, nici nu te mai gandi - ipod. Ar fi bine totusi sa tragi la versiunea de 4 GB, 2 sunt cam putini.

Daca mai ai alte intrebari, shoot.

Bafta

#3
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu nu am auzit de Ipod mini pana acum si in nici un caz de vreun Ipod de 4 GB cu hdd, toate Ipodurile pana la 8 GB inclusiv sunt cu memorie flash, dupa aia vin cele cu hdd. Eu stiu ca exista Ipod Shuffle, Ipod Nano si Ipod, atat, cu diverse versiuni etc.

Iriver are tot 2Gb, nu 20.

Tocmai aceste probleme cu, castile originale, de care ai pomenit si tu, barait etc, ma fac sa ma gandesc foarte serios spre Iriver, despre care se spune ca are o calitate audio asemanatoare de ce a unui Ipod si niste casti mai bunicele.

Edited by morpheusdj, 15 November 2006 - 00:31.


#4
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Nano este inlocuitorul ipod mini, deci gasesti informatii despre el, dar sunt mai ascunse : pe site la Apple, pe Wikipedia (best selling ipod of all time), sau in RO, de vanzare. Eu il am de anul trecut, chiar inainte sa apara nano pe piata.

Destul cu informatia, eu am un an de purtat ipodul dupa mine, si nu l-as inlocui cu altceva decat cu un NANO, cu 4 GB cu flash, unul nou cu HDD incepe de la 20GB, si nu vad ce muzica as baga in el. Pentru transpor de fisiere sunt stick-urile USB, iar pentru frecus DVD-urile (RW).

Edited by DaemoN, 15 November 2006 - 04:14.


#5
zmeutz

zmeutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 25.07.2006
eu unul iti recomand Ipod Nano cunosc multi care au si care il recomanda si altora...despre Iriver nu am am auzit nimic de el.
insa despre calitatea sunetului dintre cele 2 nu stiu deoarece nu am ascultat muzica niciodata la un Iriver...insa la Ipod Nano am ascultat si se aude destul de bine :)

Edited by zmeutz, 15 November 2006 - 09:20.


#6
louiss

louiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.10.2006

 morpheusdj, on Nov 13 2006, 19:45, said:

Am castigat 500 RON la concursul Softpedia si m-am decis sa-mi cumpar un mp3 player cu banii respectivi.

Din tot ce am citit pe net in ultimele zile, am ajuns la 2 modele, Ipod Nano 2GB si Iriver U10 2GB, insa mi-e foarte greu sa ma decid.

Ambele playere sunt cam la acelasi pret, in jur de 5 mil 800. Pentru cei curiosi, am gasit Ipod asa de ieftin la http://store.apple.r...jects/Asto.woa/

Iriver cam bate la fund Ipod cand vine vorba de functii.....are radio, video, jocuri flash, inregistrare de la radio, functie reportofon. Display-ul este de asemenea mai mare in cazul playerului Iriver, designul este super si as mai avea un motiv sa il aleg, toata lumea are Ipod, m-as simti mai bine stiind ca am un Iriver in buzunar.

Acum, sa va expun si motivul dilemei mele.....calitatea audio.

Despre Ipod, se spune ca vine cu niste casti cam slabute, s-ar parea insa ca odata cu noua generatie Ipod s-au schimbat si castile incluse. S-a jucat cineva de aici cu noul Ipod, imi poate spune care este calitatea audio cu noile casti?

Despre Iriver, din ce am citit pe net, se spune ca ar avea casti destul de bune in pachet. A ascultat cineva de aici un Iriver....daca da....il rog sa-mi spuna care este calitatea audio. Eventual, as dori o comparatie cu Ipod Nano.

Nu intentionez sa mai investesc in jur de un milion pentru niste casti decente in viitorul apropiat, de aceea ma intereseaza foarte mult calitatea castilor incluse.

Eventual, o comparatie intre cele 2 playere impreuna cu niste casti decente, mi-ar fi de mare folos.

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si astept opiniile voastre.
Eu sigur iti recomand Iriver.Am auzit de firma inca din 2001.Ei au aparut in 1999 si in comparatie cu alte firme care au traditie in electronica si multi ani de munca in spate Iriver nu au decat 7 ani dar se lauda cu cele mai bune si fiabile mp3 playere din lume.Eu am Iriver ifp 390 t,am avut H 320,PMP 140 si Un T 30.Sunt foarte multumit de ele.Nici nu se pune problema sa nu iti iei un U 10.Ai ecran super si mare 2,2 inch 262.000 culori.radio,o baterie foarte buna peste 25 H playback,inregistrare de la radio,reportofon jocuri flash si ce e cel mai important sunet de o calitate impresionabila Surround Sound,SRS,Tru bass.Pentru mai multe info sunama la 0721140600 si iti pot raspunde la mai multe intrebari despre Iriver.
Oricum alegerea este a ta,noi doar te ajutam sa alegi ce e bine.Respect,Louiss

Edited by louiss, 15 November 2006 - 11:17.


#7
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Scuze despre informatiile mele eronate DaemoN, nu prea m-au interesat produsele Apple pana acum si nu le stiu istoria.

Louiss, in sfarsit un post despre Iriver.

Eu sunt genul de persoana care nu merge dupa trend ( ma refer aici la Ipod, care este in principal un trend ). Nu imi place un obiect doar pentru ca multi il detin si sustin ca este extraordinar ( aici de multe ori este vorba de marketing si mai putin de calitatea produselor ). Posesorii de Ipod sa nu se simta ofensati, este doar opinia mea generala si nu am nici cea mai mica intentie sa va desconsider.

De aceea, Iriver pare sa fie alegerea pe care am sa o fac, mai ales ca din ce am mai citit pe net, lumea il lauda si il plaseaza peste Ipod. Trebuie sa recunosc, Ipodu-ul este totusi un player bun, insa un produs considerat peste Ipod, care este pana la urma cel mai vandut player de pe planeta, trebuie sa fie extraordinar.

DaemoN, ai spus despre castile care vin acum cu Ipod Nano ca sunt la fel cu cele pe care le-ai primti cu vechiul tau Ipod mini, ceea ce ma face sa cred ca, referitor la calitate, sunt la fel si am toate sansele ca dupa 2-3 luni sa fiu nevoit sa le schimb, ceea ce nu ma incanta deloc.

Intradevar, ideal ar fi sa-mi iau alte casti, insa nu ma intereseaza o auditie perfecta in conditiile in care sunt pe strada si o sa folosesc playerul maxim 2 ore pe zi. Mai degraba strang bani si-mi upgradez sonorizarea de acasa pentru fidelitate, asa ca prefer sa folosesc castile originale pentru inceput. Daca sunt chiar jenante, atunci o sa ma gandesc la o alta pereche de casti.

Pe langa asta, mai sunt si omul carui ii plac gadgeturile, iar Iriver este net superior din acest punct de vedere.

Mai astept opinii, abia weekendul viitor am sa palsez comanda, asa ca mai este timp.

Edited by morpheusdj, 15 November 2006 - 17:56.


#8
StefR

StefR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.11.2006
Daca vrei am eu un mp3 player Sandisk e250 de vanzare - 4.000.000 lei
http://www.ces-show....mp3_player.html
id messenger: [email protected]

#9
sebi_glumetu

sebi_glumetu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.10.2006
salut. si eu iti recomand tot un IRIVER U10.  sincera parerea mea bate Ipodul la sunet si DOTARI ( radio cu inreg in mp3, reportofon tot in mp3, jocuri in flash, ECRAN de 320*240 + VIDEO superb. --- parerile mele sincere.
SI te pot ajuta cu un Iriver U10 Clix de 2 gb cu garantie 1 an de zile din momentul cumpararii, factura, bon pachet complet sigilat, SERIOZITAT, pret 580ron. yahoomess: sebi_glumetu sau 0722.533.031.
bafta!

Edited by sebi_glumetu, 24 November 2006 - 21:37.


#10
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006

 morpheusdj, on Nov 13 2006, 19:45, said:

Din tot ce am citit pe net in ultimele zile, am ajuns la 2 modele, Ipod Nano 2GB si Iriver U10 2GB, insa mi-e foarte greu sa ma decid.

Despre Ipod, se spune ca vine cu niste casti cam slabute, s-ar parea insa ca odata cu noua generatie Ipod s-au schimbat si castile incluse. S-a jucat cineva de aici cu noul Ipod, imi poate spune care este calitatea audio cu noile casti?

Nu intentionez sa mai investesc in jur de un milion pentru niste casti decente in viitorul apropiat, de aceea ma intereseaza foarte mult calitatea castilor incluse.

Ca si prima remarca, orice casti ti-ai lua cu un milion vor fi substantial mai bune decat ceea ce se livreaza indeobste cu playerele de pe piata. Exceptie notabila face Sony care are uneori niste casti exceptionale, dar playerele lor au alte probleme. Castile de la iPod sunt niste MARI GUNOAIE ALBE. Cele de la iRiver sunt gunoaie mai mici, si negre.

Ca si calitate audio, cel mai bun MP3 player de pe piata este de departe old iPod Shuffle, acela lunguiet. Chipsetul SigmaTel folosit este foarte bun si componentele adiacente sunt genial alese. Noua generatie foloseste chipuri Samsung si se aude nasol. Nano-urile merg in general pe chipuri audio de la Portal Player care sunt folosite si de multe alte playere de pe piata, si se aud decent (schimba totusi jafurile alea de casti). IRiver are o combinatie de chipuri, pe partea de logica si file management are vechea generatie de Portal Player (de la "vechile" iPod mini) dar ca si codec este Wolfson Microelectronics WM8731, despre care se zvoneste ca ar fi bunicel. Nu te uita insa la functionalitati de gen player video, reportofon, radio FM, etc. iti garantez ca dupa ce te joci 3 zile cu ele, te plictisesti si uiti de existenta lor.

Mai multe informatii:
http://www.pcmag.com...,1777890,00.asp
http://www.audiodesi.../news/193501872
http://www.gadgetman...06-mp3-playere/
http://www.anythingb...isplay.php?f=16
http://www.wolfsonmi...roducts/WM8731/

#11
schumiholic

schumiholic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.10.2004
morpheusdj, ti-ai luat iriver-ul pana la urma? cum e?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate