Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ma ajuta careva!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
dr_bullz_eye

dr_bullz_eye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2006
Imi zice si mie careva dak leg 2 boxe pasive sony ss-mb 250 h/b la un dvd-player merg?scot cv?dak stie careva ?pls..k's paralel in zona AUDIO Attached File  ssmb250.jpg   149.26K   18 downloads

Edited by dr_bullz_eye, 13 November 2006 - 17:10.


#2
rhad000

rhad000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 07.04.2005

 dr_bullz_eye, on Nov 13 2006, 16:36, said:

Imi zice si mie careva dak leg 2 boxe pasive sony ss-mb 250 h/b la un dvd-player merg?scot cv?dak stie careva ?pls..k's paralel in zona AUDIO attachment
ai vreun amp la ele?

#3
dr_bullz_eye

dr_bullz_eye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2006

 rhad000, on Nov 13 2006, 18:25, said:

ai vreun amp la ele?
nu...

#4
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Cred ca ti-e destul de clar ca nu o sa scoti mare branza......e ca si cum le-ai pune direct pe iesirea audio de la calculator.

De auzit se va auzi ceva, insa extraordinar de incet si pe langa asta, exista posibilitatea sa arzi iesirea audio a dvd-playerului la care le conectezi.

Ia-ti un amplificator.

#5
dr_bullz_eye

dr_bullz_eye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.10.2006

 morpheusdj, on Nov 13 2006, 19:26, said:

Cred ca ti-e destul de clar ca nu o sa scoti mare branza......e ca si cum le-ai pune direct pe iesirea audio de la calculator.

De auzit se va auzi ceva, insa extraordinar de incet si pe langa asta, exista posibilitatea sa arzi iesirea audio a dvd-playerului la care le conectezi.

Ia-ti un amplificator.
ce amp imi recomanzi...asa sa mearga cat de cat bine

#6
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Depinde ce vrei tu sa faci cu el si ce pretentii ai, vrei sa asculti muzica in casa cu o fidelitate deosebita, vrei sa dai petreceri mai des, vrei sa te uiti la filme, esti pasionat de scule audio. Sunt scule care incep de pe la 7-8 mil si sunt unele care costa mii de euro, trebuie sa dai mai multe detalii sa te pot ajuta exact.

Exista amp 5.1, exista amp normale (stereo), fiecare amp are avantajele si dezavantajele lui cat si o anumita calitate acre, de obicei, variaza in functie de pret.

Totusi, eu am senzatia ca esti un utilizator normal si te intereseaza o auditie decenta din cand in cand, un film, poate  de cateva ori pe an o petrecere, asa ca am sa-ti fac o sugestie din experienta proprie.

Cumpara-ti un JVC RX-230 R. L-am gasit aici http://www.xmag.ro/i.....ceivere HI-FI

Iti recomnd scula asta pentru ca o am de vreo 5-6 ani si merge fara nici o problema. Am dat si petreceri cu ea cand eram in liceu si se tine bine. Pentru boxele tale este arhisuficient, are 2 canale de 50 de W, poti sa pui maim 4 incinte audio pe ea si in cazul asta o sa ai si surround, are multe facilitati insa nu este foarte pretentioasa, stie sa-ti protejeze incintele audio etc.

Recomandarea mea este practic o solutie de buget, ai sa gasesti multe scule in gama de pret 7-9 milioane, totul depinde de ce vrei tu sa faci cu amp pe care il cumperi, e plina piata de astafel de scule de la Sony, Pioneer la firme consacrate cum ar fi Harman Kardon, Marantz, Jamo....insa cele din urma cam sar de 10 mil ca si pret si de mult ori sunt amp 5.1, 6.1 si asa mai departe, ceea ce tie nu-ti trebuie daca ai doar aceste boxe, fara un sistem audio complet nu o sa te poti bucura de ele.

Alegerea este a ta.

#7
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006
de. bullz eye,

e destul de scump amplificatorul, daca esti un utilizator normal si cauti doar sa vezi un film cu sunet decent si un party din cand in cand. Mie, personal, mi se pare mai ieftina varianta achizitionarii un dvd player cu amplificator. Eu am unul, pe care nu il folosesc, e un philips 7100SA, 5+1. E fara boxe si fara DivX. Daca vrei, ne intelegem.

#8
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
totusi ti-ai cumparat boxele ale sau intentionezi sa iei boxele si un amp dar nu stii decare sa iei.
in cazul in care nu le-ai luat eu ti-as recomanda sa-ti iei combina pt ca:
-are telecomanda
-are radio
-se va auzi mai bine/tare decat combinatia statie+boxe pt ca amp din combina si boxele au fost calculate sa mearga impreuna pe cand tu ai putea sa cumperi o statie "nepotrivita" pt boxele tale si le poti arde (am obs ca nu prea te pricepi)
-boxele alea sunt de obicei folosite "rear" in sisteme suround sony si s-ar putea ca nici bassul sa nu te multumeasca pt ca sunt inchise(?)

#9
teletrance

teletrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 16.11.2006

 danutgalati81, on Nov 18 2006, 10:27, said:

totusi ti-ai cumparat boxele ale sau intentionezi sa iei boxele si un amp dar nu stii decare sa iei.
in cazul in care nu le-ai luat eu ti-as recomanda sa-ti iei combina pt ca:
-are telecomanda
-are radio
-se va auzi mai bine/tare decat combinatia statie+boxe pt ca amp din combina si boxele au fost calculate sa mearga impreuna pe cand tu ai putea sa cumperi o statie "nepotrivita" pt boxele tale si le poti arde (am obs ca nu prea te pricepi)
-boxele alea sunt de obicei folosite "rear" in sisteme suround sony si s-ar putea ca nici bassul sa nu te multumeasca pt ca sunt inchise(?)


Da, o combina e intr-adevar o solutie excelenta: ai boxe+amplifer pe care le poti conecta unde vrei tu, si la radio din bucatarie, si la compul din camera, chiar si la radioul cu ceas de pe televizor, daca are iesire jack 3,5!  :D

succes

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate