Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Boxe Jazz Speakers J9940 ...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
sake

sake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.10.2006
Am si eu o problema si sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta:
Posed un sistem de boxe 5.1 Jazz Speakers J9940 (Link) de care sunt foarte multumit. De curand am achizitionat un AV Receiver Yamaha prin care am trecut totul: TV, DVD, PC iar boxele de mai sus le folosesc la iesire. Stiu ca sunt doar de 20W iar receiverul meu duce 80W, dar nu am nevoie de mai mult momentan (nu vreau sa fac discoteca acasa :) ). Cele 5 boxe de la sistemul Jazz le-am legat usor la receiver si functioneaza bine, singura problema a fost cu subwoofer-ul care are intrarea pe un alt tip de mufa decat RCA, din cate am reusit sa ma documentez se pare ca ar fi 9 PIN DIN (o mufa rotunda gen S-Video dar cu mai multe contacte). Receiver-ul are iesirea pentru subwoofer pe mufe RCA.
Intrebarea este: cum pot sa leg subwoofer-ul cu intrare pe 9PIN DIN la un receiver ce are iesirea pe RCA?

PS:
1. Stiu ca ar trebui alte boxe, dar momentan nu am bani pentru altceva, asa ca nu-mi sugerati aceasta solutie.
2. Stiu si ca as putea cumpara un alt subwoofer dar daca se poate rezolva cu asta care il am acum ar fi super

#2
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
intrarea la sub este de fapt pentru tot sistemul.
desfaci sub-ul separi intrarea lui si o pui pe rca si gata. adica te conectezi direct la difuzor si gata.

#3
sake

sake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.10.2006

View Postpownee13, on Oct 30 2006, 18:27, said:

intrarea la sub este de fapt pentru tot sistemul.
desfaci sub-ul separi intrarea lui si o pui pe rca si gata. adica te conectezi direct la difuzor si gata.

M-am gandit la asta dar as prefera sa nu-l desfac ci sa scot direct din mufa aia. Problema e ca nu stiu care cum sunt firele si nici cum as putea sa le identific fara sa risc sa busesc ceva.

#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
iei cablul original, identifici mufa jack de centru + sub , si desfaci de acolo semnalul ptr. sub cu un cablu Y intrare jack stereo iesire doua rca.

#5
sake

sake

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.10.2006

View Postpownee13, on Nov 1 2006, 15:23, said:

iei cablul original, identifici mufa jack de centru + sub , si desfaci de acolo semnalul ptr. sub cu un cablu Y intrare jack stereo iesire doua rca.

Si cum fac identificarea? :wallbash:

#6
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 31.03.2005
te uiti la placa audio din calc. si vezi ce culoare are pentru sub. ar trebui sa aiba mufa de aceeasi culoare si boxele.
sau le iei pe rand sunt trei doar.

#7
McDoSich

McDoSich

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2018
Dear forum users! I really need your help with this audio system. 9-pin connectors were broken on all boards.
I really need photos of two boards with connector wiring.

Connector wiring from main board of Center Speaker and connector wiring subwoofer.

Please help.

Attached Files


Edited by McDoSich, 30 September 2018 - 23:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate