Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#523
Flori2014

Flori2014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2014
Si daca stie cineva vreun pret oriectativ pentru excursie Wadi Rum de 3-4 ore pentru 4 persoane. Pe forum aici nu am gasit info relevante /pret. Am gasit un blog care dadea pret 47 dinari ptr 3 pers excursie 3.5 ore, dar este relatarea din 2007....
Noi o sa fim cazati in Petra la Hotel La Maison 2 nopti. Ar fi o optiune sa vb la receptie ptr excursie( vreun contact, tarife negociate..)? Se practica asa ceva? Va intreb de pret si de varianta ca cei de la hotel sa ne dea un contact ptr excursie ptr ca nici nu vreau sa fim jecmaniti pe acolo, plus ca nici nu avem timp f mult ca sa cautam la nesfarsit in sat ptr o excursie de cateva ore.
multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.

#524
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View PostFlori2014, on 17 februarie 2014 - 18:55, said:

Ignorati post-ul anterior, am omis sa citesc pag 27 unde dadeati toate info legate de schimb.

Noi am inchiriat masina prin Arguscarhire.com, care ne-au redirectionat la Thrifty.  Am optat pentru inchiriere masina de la aeroport. Am citit numai comment-uri urate despre ei. (in plus noi am ales Renault Megane si la confirmare cei de la Thirfty ne-au scris pe vaucher Renault Logan sau similar, sper sa nu ne dea o rabla...)
Exista riscul sa platesc taxa extra de 85 USD ptr ca ridicam masina din aeroport?  (asa citisem la cineva aici pe forum)
Acum e prea tarziu sa ne razgandim, plecam in cateva zile si banii sunt incasati (80 eur ptr 3 zile).
Eu am simtit pe propria piele "profesionalismul" celor de la Thrifty,in sensul ca mi-au retinut o garantie de 350 JOD pe care nu au vrut sa-i mai inapoieze iar de fiecare data cind am vorbit cu ei pentru rezolvarea situatiei recunosteau ca s-a facut o greseala insa tot de fiecare data au uitat sa retrurneze banii iar alaturi alte chestii de genul asta mi-au facut  un fel de greata fata de Iordania astfel ca alta data pas pentru zona aia. Cred ca ar trebui sa stabiliti cu banca un plafon de bani ce pot fi debitati iar sumele pe care le pretind sa nu fie decit blocate si nu debitate pentru ca altfel se intra intr-un teatru al absurdului. De asemenea atentie la masini ca dupa cum am observat si in Aqaba si in Amman nu am vazut decit masini cam...obosite! Am avut o Toyota Yaris ce consuma cit un tanc - statiile de combustibil nu sunt asa de dese fapt ce mi-a creeat emiotii la un moment dat ca am crezut ca ramin in pana prostului in conditiile in care am facut plinul in Aqaba si a trebuit sa realimentez inainte de Petra. Ambreajul si vitezele masinii erau o adevarata loterie .Nu m-am plins pentru ca am suficienta experienta ca sa patesc vre-o rusine insa viata in Amman la ora de virf cu o masina de asemenea factura in stilul de conducere arabesc a facut viata extraordinar de frumoasa

#525
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View PostFlori2014, on 17 februarie 2014 - 19:47, said:

Si daca stie cineva vreun pret oriectativ pentru excursie Wadi Rum de 3-4 ore pentru 4 persoane. Pe forum aici nu am gasit info relevante /pret. Am gasit un blog care dadea pret 47 dinari ptr 3 pers excursie 3.5 ore, dar este relatarea din 2007....
Noi o sa fim cazati in Petra la Hotel La Maison 2 nopti. Ar fi o optiune sa vb la receptie ptr excursie( vreun contact, tarife negociate..)? Se practica asa ceva? Va intreb de pret si de varianta ca cei de la hotel sa ne dea un contact ptr excursie ptr ca nici nu vreau sa fim jecmaniti pe acolo, plus ca nici nu avem timp f mult ca sa cautam la nesfarsit in sat ptr o excursie de cateva ore.
multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.


  Noi am avut mai multe la pachet , dar poti afla un pret bun de la
Zsuzsanna Gabor: +962 799 940 529
[email protected].
   Riscul sa-ti umfle pretul la hotel este max. In plus , e bine sa vorbesti inainte.


#526
mircea2020

mircea2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.06.2013

View PostFlori2014, on 17 februarie 2014 - 19:47, said:

Si daca stie cineva vreun pret oriectativ pentru excursie Wadi Rum de 3-4 ore pentru 4 persoane. Pe forum aici nu am gasit info relevante /pret. Am gasit un blog care dadea pret 47 dinari ptr 3 pers excursie 3.5 ore, dar este relatarea din 2007....
Noi o sa fim cazati in Petra la Hotel La Maison 2 nopti. Ar fi o optiune sa vb la receptie ptr excursie( vreun contact, tarife negociate..)? Se practica asa ceva? Va intreb de pret si de varianta ca cei de la hotel sa ne dea un contact ptr excursie ptr ca nici nu vreau sa fim jecmaniti pe acolo, plus ca nici nu avem timp f mult ca sa cautam la nesfarsit in sat ptr o excursie de cateva ore.
multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.

Sigur cei de la hotelul din Petra stiu touroperatori din Wadi Rum, dar eu va recomand sa alegeti la poarta sau in sat, si sa negociati pe loc(si cu tupeu). Veti obtine un pret mult mai bun.
Cititi comentariile de aici: http://www.virtualto...Rum-TG-C-1.html
Va vor fi foarte utile sa nu fiti tepuiti, si sunt si recomandari pentru a alege un ghid rezonabil.
Alta solutie: undeva in postarile anterioare ar trebui sa fie nr. de tel al d-nei Zsuzsana (se pronunta Jujana). Sigur ea va poate aranja prin telefon excursia din Wadi Rum la un pret rezonabil. Cei care au folosit serviciile ei au fost multumiti.

#527
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
In materie de rezervat masina in Iordania, in afara de firmele locale cu preturi mici de care vorbea mircea2020, eu pot recomanda din toata inima Montecarlo rent a car
www.montecar.com
Sunt relativ o firma locala (au filiale in Iordania si Emirate).
Tarife foarte bune, mult mai mici decat la cele "internationale":  308 USD pentru 6 zile in care a intrat si plinul de combustibil (258 USD inchirierea cu asigurare completa, fara fransiza, si 50 usd plinul de combustibil, 35 litri)
Gratuit iti pot aduce masina la hotel in Amman si o poti lasa la aeroport (nu au ghiseu propriu dar te asteapta agentul lor in parcarea "short time" a aeroportului).
Tariful pentru GPS-ul suplimentar a fost de departe cel mai bun din piata, 40 usd pentru cele 6 zile.
Singurul relativ minus este ca predarea masinii se face cu rezervorul GOL, ( pick-up full, deliver empty), de aceea e nevoie sa-ti calculezi bine consumul ca sa nu le faci cadou mult combustibil. (eu am reusit foarte bine, la predare mai avea combustibil pentru 64 km, conform computerului de bord :-)
Agentul care a venit a fost un tip foarte amabil, care a notat cu scrupulozitate orice zgaritura existenta pe masina in momentul predarii catre mine. La final a scris pe exemplarul meu ca totul e ok.
Desi inchiriasem cea mai ieftina categorie, Chevrolet Spark de 1 litru, mi-au adus, la acelasi pret, o Kia picanto din 2013, cu 1300 cm3. Cu ea am reusit un consum mediu, la 1180 km parcursi, de 6,18 l/100 km.
Garantia de 300 JOD de pe cardul de credit mi-au deblocat-o la 9 zile de la predarea masinii.

Per total eu am fost foarte multumit de ei si ii recomand cu incredere

In week-end pun aici si impresiile excursiei de 7 zile in Iordania plus foto.

Edited by coco$u, 20 February 2014 - 17:57.


#528
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Pun cateva fotografii din excursia prin Iordania

Citadela romana de pe dealul cel mai inalt din Amman
Attached File  DSCN9086.jpg   209.34K   22 downloads

Amman de la inaltime
Attached File  DSCN9088.jpg   222.63K   25 downloadsAttached File  DSCN9107.jpg   179.04K   25 downloads

Forumul roman "by night"
Attached File  DSCN9152.jpg   144.94K   33 downloads

O mica piata de legume si fructe cu vanzatori foarte guralivi in a-si promova marfa
Attached File  DSCN9168.jpg   254.76K   32 downloads

Castelul roman de la Ajloun
Attached File  DSCN9205.jpg   204.58K   36 downloads

Ruine ale imensului oras roman de la Jerash
Attached File  DSCN9218.jpg   195.75K   26 downloadsAttached File  DSCN9252.jpg   166.39K   20 downloadsAttached File  DSCN9259.jpg   189.29K   20 downloadsAttached File  DSCN9274.jpg   201.74K   18 downloads

Alre ruine de la Jerash
Attached File  DSCN9284.jpg   187.73K   21 downloadsAttached File  DSCN9301.jpg   294.27K   22 downloads

Amman are si zgarie-nori
Attached File  DSCN9326.jpg   92.67K   24 downloads

Amman "by night"
Attached File  DSCN9338.jpg   139.36K   21 downloads

Biserica ortodoxa Sf Gheorghe din Madaba si celebrul mozaic din interior
Attached File  DSCN9367.jpg   178.87K   19 downloadsAttached File  DSCN9368.jpg   223.73K   15 downloads

De altfel Madaba e renumita pentru mozaicurile sale
Attached File  DSCN9388.jpg   300.4K   19 downloads

Biserica Sf Ioan Botezatorul si vedere din turla acesteia
Attached File  DSCN9407.jpg   173.26K   15 downloadsAttached File  DSCN9414.jpg   266.11K   22 downloads

Privelistea de pe Mt.Nebo, locul de unde Moise vazut pamantul fagaduintei
Attached File  DSCN9431.jpg   207.59K   24 downloads

Marea Moarta
Attached File  DSCN9448.jpg   88.89K   31 downloads

unde poti pluti fara nici un efort
Attached File  DSCN9466.jpg   112.52K   37 downloads

Drum de munte cu o sosea si o priveliste incredibila
Attached File  DSCN9479.jpg   131.91K   41 downloads

pana la izvorul termal de la Ma'ain
Attached File  DSCN9490.jpg   147.88K   39 downloads

Castelul cruciatilor de la Karak
Attached File  DSCN9524.jpg   196.31K   31 downloadsAttached File  DSCN9527.jpg   228.93K   21 downloads

si cel de la Shobak
Attached File  DSCN9562.jpg   268.01K   22 downloads

Drumul catre Petra
Attached File  DSCN9550.jpg   236.85K   25 downloads

Experienta incredibila de la "Petra by night"
Attached File  DSCN9588.jpg   78.92K   26 downloadsAttached File  DSCN9594.jpg   83.08K   25 downloadsAttached File  DSCN9598.jpg   61.85K   27 downloadsAttached File  DSCN9614.jpg   71.68K   28 downloads

Petra
Attached File  DSCN9638.jpg   225.94K   27 downloadsAttached File  DSCN9641.jpg   200K   28 downloadsAttached File  DSCN9649.jpg   185.92K   23 downloadsAttached File  DSCN9656.jpg   254.14K   24 downloadsAttached File  DSCN9690.jpg   226.62K   27 downloadsAttached File  DSCN9692.jpg   208.93K   24 downloadsAttached File  DSCN9702.jpg   214.04K   22 downloadsAttached File  DSCN9718.jpg   259.31K   25 downloadsAttached File  DSCN9722.jpg   215.06K   25 downloadsAttached File  DSCN9746.jpg   174.59K   23 downloads

La revedere, Petra!
Attached File  DSCN9752.jpg   221.11K   23 downloadsAttached File  DSCN9766.jpg   129.65K   26 downloads

Marea Rosie la Aqaba
Attached File  DSCN9788.jpg   164.14K   29 downloads

Moscheea centrala din Aqaba e frumoasa atat ziua cat si noaptea
Attached File  DSCN9795.jpg   129.64K   26 downloadsAttached File  DSCN9818.jpg   164.26K   23 downloads

Desertul de la Wadi-Rum si jeep-ul preistoric cu care l-am explorat putin
Attached File  DSCN9837.jpg   95.77K   31 downloadsAttached File  DSCN9846.jpg   202.3K   34 downloadsAttached File  DSCN9858.jpg   163.63K   34 downloadsAttached File  DSCN9890.jpg   145.86K   27 downloads

Apus de soare pe Desert Highway
Attached File  DSCN9904.jpg   58.11K   34 downloads

Attached Files


Edited by coco$u, 23 February 2014 - 18:26.


#529
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
Am nevoie de mai multe informatii referitoare la conditiile de trecere a frontierei din Israel spre Iordania. In cazul in care vin din Israel si ma deplasez cu autocarul spre Ben She"an (Decapolis), as vrea sa stiu daca sunt conditii de securitate mai speciale, restrictii, daca se asteapta mult, etc. As vrea sa stiu cam cat se sta la vama, daca merita efortul.
Am fost intr-o excursie in Israel, iar interviul - ancheta de la aeroport mi s-a parut obositor si as vrea sa mai merg (de data aceasta sa vad si Iordania) si as vrea sa stiu daca sunt la fel de paranoici ca vecinii lor.

#530
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postuser2882, on 02 martie 2014 - 12:23, said:

Am nevoie de mai multe informatii referitoare la conditiile de trecere a frontierei din Israel spre Iordania. In cazul in care vin din Israel si ma deplasez cu autocarul spre Ben She"an (Decapolis), as vrea sa stiu daca sunt conditii de securitate mai speciale, restrictii, daca se asteapta mult, etc. As vrea sa stiu cam cat se sta la vama, daca merita efortul.
Am fost intr-o excursie in Israel, iar interviul - ancheta de la aeroport mi s-a parut obositor si as vrea sa mai merg (de data aceasta sa vad si Iordania) si as vrea sa stiu daca sunt la fel de paranoici ca vecinii lor.

   Cei de la frontiera acolo chiar au traba si nu fac asta doar ca sa se bage in seama iar atita timp cit nu avem niciun motiv de ingrijorare trebuie sa avem rabdare si sa-i convingem pe deplin asupra bunelor noastre intentii. Acum strict la ce ai intrebat, e bine de stiut daca autocarul cu care ajungi in frontiera este de treansport in comun;  de linie ce face legatura intre Nazareth sau Amman sau e o cursa cu turisti . Pe partea de Iarael nu sunt probleme de pierdut timpul dupa efectuarea formalitatilor dar in Iordania depinzi de un autobuz (in cazul in care esti pe cont propriu) care pleaca din frontiera Israel pina la cea Iordaniana nu neaparat dupa un orar anume iar de la punctul de frontiera pina la iesirea propriu-zisa nu se poate ajunge decit cu un taxi la care se plateste o suma forfetara. Eu am trecut in sens invers iar detaliile controlului nu m-au preocupat prea mult ca stiam ca oricit de grabit ai fi tot nu poti face nimic asa ca e nevoie doar de rabdare !

#531
user2882

user2882

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.03.2014
e autocar cu turisti, inchiriat de organizator, doar cu cei din grup, nu e autobuz. pentru mine e important aspectul acesta, daca altora le convine sa stea sa astepte, e problema lor. nu vreau sa platesc o excursie si sa stau mai mult sa astept pentru diverse controale, intrebari, perchezitionari, etc. cand esti turist si ai multe obiective de vizitat, timpul conteaza. esti contra-cronometru, sunt multe obiective incluse in program si nu vreau ca programul sa se decaleze si apoi sa se treaca superficial pe langa obiectivele propuse, din lipsa de timp. sa platesti ceva si apoi sa le vezi din mers, intr-un tur ultra rapid, din autocar, fara sa ai ocazia sa le si vizitezi efectiv.
as vrea sa am o parere obiectiva de la persoane cunoscatoare si as prefera ca informatiile sa nu le obtin numai de la agentiile de turism, care de multe ori dezinformeaza.
ma intereseaza date recente, actualizate, referitoare la traficul din regiune, in conditiile actuale de securitate, daca stau sa controleze bagajele, daca te amprenteaza, te descalta, detalii de genul acesta. cum stau ei la capitolul securitate? sunt si acolo fanatici care se detoneaza in plina strada, ca in israel? e o tara moderat-religioasa sau ultra-religioasa?

#532
mircea2020

mircea2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.06.2013

View Postuser2882, on 02 martie 2014 - 14:14, said:

e autocar cu turisti, inchiriat de organizator, doar cu cei din grup, nu e autobuz. pentru mine e important aspectul acesta, daca altora le convine sa stea sa astepte, e problema lor. nu vreau sa platesc o excursie si sa stau mai mult sa astept pentru diverse controale, intrebari, perchezitionari, etc. cand esti turist si ai multe obiective de vizitat, timpul conteaza. esti contra-cronometru, sunt multe obiective incluse in program si nu vreau ca programul sa se decaleze si apoi sa se treaca superficial pe langa obiectivele propuse, din lipsa de timp. sa platesti ceva si apoi sa le vezi din mers, intr-un tur ultra rapid, din autocar, fara sa ai ocazia sa le si vizitezi efectiv.
as vrea sa am o parere obiectiva de la persoane cunoscatoare si as prefera ca informatiile sa nu le obtin numai de la agentiile de turism, care de multe ori dezinformeaza.
ma intereseaza date recente, actualizate, referitoare la traficul din regiune, in conditiile actuale de securitate, daca stau sa controleze bagajele, daca te amprenteaza, te descalta, detalii de genul acesta. cum stau ei la capitolul securitate? sunt si acolo fanatici care se detoneaza in plina strada, ca in israel? e o tara moderat-religioasa sau ultra-religioasa?

Banuiesc ca vrei sa treci frontiera prin Sheik Hussein/Beit She'an (cea mai nordica vama). E foarte important fiind ca vama de la King Hussein/Allenby nu emite vize pe loc!
La iesirea din Israel vei avea parte de un control complet (scanare bagaje, etc) dar nu cred ca te vor intreba prea multe. Ai de platit 30 USD taxa de iesire din Israel!. Daca autocarul nu trece cu voi in Iordania, iei autobuzul din vama (e vreo 3 USD si NU lua taxi-urile cu VIP transport, e teapa). La iordanieni nu cred ca te va intreba cineva ceva, si se misca mult mai rapid ca israelienii. Daca ajungi si la Aqaba, cere viza de tranzit catre ASEZ. E gratis. Daca nu, platesti 20 JOD. Cand iesi din Iordania ai de platit vreo 8-10JOD taxa iesire!. La controale va fi la fel, dar se poate ca israelienii vor pune mai multe intrebari.
Securitatea in Iordania este OK (dupa parerea mea e o tara mult mai sigura decat Romania!)

#533
georgetocila

georgetocila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 02.01.2009
Eu am fost in Israel-iordania  cu agentia  in luna octombrie 2013, daca mergi cu agentie cei de acolo se vor ocupa de formalitati, adica plata taxa iesire din Israel si intrare in Iordania.
- la iesirea din Israel am stat destul de putin, fara prea multe intrebari, ghidul  a platit taxa de iesire.
- la intrare in Iordania in schimb am stat 2 ore din cauza ca eau foarte multe autocare, si aici taxa a platito ghidul din Iordania, la ghiseu iti scaneaza irisul pentru baza lor de date si cam atat,       nu intrebari nu nimic, dupa ce obtii viza treci cu bagajul la scanare si cam atat.
Daca mai ai intrebari sunt pe aici.


#534
blue_c

blue_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 31.10.2008

View Postcoco$u, on 20 februarie 2014 - 17:33, said:

In materie de rezervat masina in Iordania, in afara de firmele locale cu preturi mici de care vorbea mircea2020, eu pot recomanda din toata inima Montecarlo rent a car
www.montecar.com
Sunt relativ o firma locala (au filiale in Iordania si Emirate).
Tarife foarte bune, mult mai mici decat la cele "internationale":  308 USD pentru 6 zile in care a intrat si plinul de combustibil (258 USD inchirierea cu asigurare completa, fara fransiza, si 50 usd plinul de combustibil, 35 litri)
Gratuit iti pot aduce masina la hotel in Amman si o poti lasa la aeroport (nu au ghiseu propriu dar te asteapta agentul lor in parcarea "short time" a aeroportului).
Tariful pentru GPS-ul suplimentar a fost de departe cel mai bun din piata, 40 usd pentru cele 6 zile.
Singurul relativ minus este ca predarea masinii se face cu rezervorul GOL, ( pick-up full, deliver empty), de aceea e nevoie sa-ti calculezi bine consumul ca sa nu le faci cadou mult combustibil. (eu am reusit foarte bine, la predare mai avea combustibil pentru 64 km, conform computerului de bord :-)
Agentul care a venit a fost un tip foarte amabil, care a notat cu scrupulozitate orice zgaritura existenta pe masina in momentul predarii catre mine. La final a scris pe exemplarul meu ca totul e ok.
Desi inchiriasem cea mai ieftina categorie, Chevrolet Spark de 1 litru, mi-au adus, la acelasi pret, o Kia picanto din 2013, cu 1300 cm3. Cu ea am reusit un consum mediu, la 1180 km parcursi, de 6,18 l/100 km.
Garantia de 300 JOD de pe cardul de credit mi-au deblocat-o la 9 zile de la predarea masinii.

Per total eu am fost foarte multumit de ei si ii recomand cu incredere

In week-end pun aici si impresiile excursiei de 7 zile in Iordania plus foto.

Poate ai timp sa postezi si impresiile mai detaliat, cum te-ai organizat: programul pe care-l ai avut tu, daca l-ai respectat, etc...
eu d-abia astept sa citesc pt ca ma bate gandul spre o excursie aici.

Edited by blue_c, 03 March 2014 - 15:59.


#535
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Cu multa placere, mai ales ca Iordania a fost una din cele mai placute experiente de calatorie pe care le-am avut. Si nu au fost putine sau neinteresante, ajungand in ultimii doi ani in Maroc, Iran, Liban, India si Kuweit. Plus multitudinea de destinatii europene.
Din pacate timpul e destul de presant in ultima vreme.
Insa cochetez si cu ideea unui blog (sau pagina de net) pe care sper sa il lansez curand.
Va tin la curent.

#536
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.12.2006
Intrebare rapid: pot intra in Israel din Iordania? Vreau sa stau la Aqaba si sa trec si in Israel la Eilat. Imi trebuie viza sau vreo taxa pentru a face asest lucru? Sau dureaza mult trecerea granitei?

Pentru Iordania cum pot sa-mi procur viza cel mai usor tinand cont ca vreau sa face excursia pe cont propriu (zbor cu Tarom)?

Mersi!

#537
mircea2020

mircea2020

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.06.2013

View Postallah2, on 09 martie 2014 - 21:39, said:

Intrebare rapid: pot intra in Israel din Iordania? Vreau sa stau la Aqaba si sa trec si in Israel la Eilat. Imi trebuie viza sau vreo taxa pentru a face asest lucru? Sau dureaza mult trecerea granitei?

Pentru Iordania cum pot sa-mi procur viza cel mai usor tinand cont ca vreau sa face excursia pe cont propriu (zbor cu Tarom)?

Mersi!

Citeste postarile anterioare. Vei afla toate detaliile despre trecerea din Iordania in Israel.
Inteleg ca vii cuTtaromul in Iordania. Viza o poti lua direct la aeroport (20JD), sau, cere viza de tranzit catre Aqaba (ASEZ). E gratis.
In Israel nu-ti trebuie viza. Cand iesi din Iordania spre Israel platesti taxa de iesire (vreo 10 JD). Cand iesi din Israel catre Iordania, la fel (33 USD).

#538
ayu1

ayu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.05.2014
Eu cred ca Iordania ar fi cel mai bine sa o iei prin agentie . Vezi ca au cei de la Movenpick touroperator and travel Agency Iordania in toate variantele posibile si imposibile. Am fost plecata anul trecut prin ei in Iordania si au fost ok . Tipul care are agentia este iordanian si are agentie si in Iordania . Daca ti-ai luat bilete de avion , vezi poate te ajuta ei cu cazari si excursii , sunt foarte de treaba.
Succes cu Iordania , a fost frumos acolo.

#539
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
Iordania e o tara teribil de frumoasa, cu peisaje si locuri exceptionale, incarcate de istorie, in acelasi timp cu oameni ospitalieri si deschisi turistilor.
Prin agentie sau nu (desi eu intreb........ "ce rost are sa manaci mancare digerata de alti?") ea merita vizitata, traita si vazuta.

#540
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,495
  • Înscris: 14.11.2005
In perioada 23 mai-1 iunie am fost la o scurta plimbare prin Iordania. Am inchiriat o masina si traseul a fost : 2 zile wadi rum, 2 zile petra, 2 zile marea moarta si 2 zile in amman in care am facut de fapt excursii de o zi la locul unde a fost botezat Isus si in partea de nord: Ajloun, Umm Qais si Jerash.
Pentru inceput cateva pareri despre vizita la Petra:
-pentru cazare exista doua posibilitati: ori in hotelurile de langa intrarea in Petra ori la hotelurile din centrul Wadi Musa (de obicei sunt descrise ca hotelurile de la sensul giratoriu). Cele de langa intrarea in Petra sunt de obicei parte din lanturi hoteliere internationale si au un pret pe masura. Noi pentru ca aveam masina inchiriata am decis sa scutim cateva sute de euro pentru cele 3 nopti petrecute acolo si am ales unul in centru. Am condus pana la intrarea in petra si am parcat masina chiar langa poarta pentru ca am ajuns la niste ore foarte matinale
-sfatul meu este sa incepeti vizita cat mai devreme dimineata. Petra se descide la ora 06.00 si daca mergeti atunci o sa aveti Siq-ul si Tresury si restul numai pentru voi. Noi am inceput pe la 06.20 si eram singuri in Siq. Cand am ajuns la Tresury mai erau trei turisti. Atat. Nici un vanzator de suveniruri, nici o camila sau magar de inchiriat, nici un copil cu bratari de argint trei la 1 JD, sau vederi la brat. Absolut uimitor. Din ce am auzit in timpul saptamani este mult mai liniste decat pe week end deci si daca ajungeti in jur de 07.30 tot putina lume este. Tururile ajunge la tresury abia in jur de pranz deci pana atunci te poti plimba foarte linistit.
-in nici un caz nu as lua un tur de o zi din Aqaba sau din alta parte ca sa vizitez Petra. Este pacat. Macar doua zile ar trebui acordate vizitarii si din doua maca una ar trebui inceputa in zori de zi. am auzit turisti care au facut doar un tur de o zi cu o agentie si au ajuns doar pana la tresury. atat. nu au avut timp sa mearga mai departe. si e pacat.
-incercati sa ajungeti pe pereti de stanca de o parte si de alta a canionului. Petra vazuta de sus este garantat cea mai frumoasa Petra. Exista rute de hiking care va vor duce la view pointuri de genul asta. O varianta extrem de cunoscuta este hikingul pana la High point of sacrifice care ofera niste vederi frumoase catre Royal tomb. Sfatul meu ar fi sa nu coborati pe acelasi drum ci sa continuati traseul prin spatele peretelui de stanca pana ajungeti in celalalt capat al petrei la muzeu. O alta varianta de hiking este una mai putin cunoscuta dar muuuult mai impresionanta: incepe in spatele Royal Tombs (imediat dupa Palace tomb sunt niste scari foarte abrupte) urca pe deasupra peretelui asa ca ai niste vederi geniale catre amfiteatru si apoi ajunge fix in fata Tresury. Este absolut uimitor:

https://www.flickr.c...157645125845342

-si nu ratati hikingul pana la Monastary. Mie personal mi-a placut Monastary mai mult decat Tresury. Si acolo faceti la fel ca mai sus: incercati sa urcati la view pointuri. vederile sunt extraordinare.

Pentru Wadi rum v-as sfatui sa luati neaparat o noapte de stat in desert. Atmosfera in tabara "beduina" este ceva ce nu trebuie ratat.

Dupa lungi plimbari in lung si-n lat pe tripadvisor, agentia pe care am ales-o pentru cele doua zile (o noapte) in desert este Bedouin Directions. Mi-a placut pentru ca avea parte de niste descrieri destul de elogioase pe tripadvisor, pentru ca mi-au raspuns foarte prompt la e-mail, pentru ca aveau extrem de multe detalii si sfaturi incluse in mailul lor nu doar un pret si doua cuvinte, pentru ca mi-au raspuns cu rabdare la toate intrebarile avute si m-au ajutat sa facem un tur de doua zile care sa ni se potriveasca, pentru ca aveau o locatie pentru tabara unde sa ne petrecem noaptea care m-a vrajit si pentru ca au fost extrem de receptivi la dorintele noastre.
Si acum dupa ce ne-am petrecut timpul cu ei, pot spune ca nu regret nici un moment alegerea facuta si ii recomand cu inima deschisa tuturor. Ne-au oferit tot ceea ce ne-au promis si chiar mai mult de atat.
In prima zi am rezervat un tur cu jeep-ul prin desert care sa ne duca la tot felul de formatiuni interesante si dune interesante. Pentru ca soarele apune in jur de ora 7 seara (si aveam de gand sa vedem apusul de soare undeva din desert in afara taberei) si pentru ca am inceput turul in jur de ora 10.00, am avut timp suficient incat sa ne plimbam in voie si negrabiti de nimeni pe la toate locurile pe unde ne-am oprit.
Am inceput cu Lawrence Spring unde ne-am plimbat nitel la deal in cautarea izvorului dar si mai important in cautarea unei vederi de sus catre desert.
Am mers apoi la niste dune rosii de nisip unde am avut sarcina neoficiala sa vedem care reuseste ca stranga cel mai mult nisip in pantofi in incercarea de a urca si apoi de a cobora duna.
Ne-am adapostit apoi la umbra in Khazali Canyon si ne-am jucat un pic incercand sa vedem care ajunge cat mai departe in interiorul lui. Insa eu m-am dat repede batuta. Nu-s facuta pentru catarari. Eu ametesc si daca ma urc pe scaun.
Mai ne-am oprit pe la niste dune mari, apoi pe la inscriptiile de pe Anfishieh Jebel din perioada Thamudica si Nabatean, pe la casa lui Lawrence si dupa o tura hai hui prin desert am ajuns la locul unde trebuia sa luam pranzul
Eu ma asteptam la niste paine cu ceva. Mancare rece. Insa nu a fost deloc asa ci am avut parte de o masa baduina in adevaratul sens al cuvantului. Si cred ca a fost de departe cea mai buna mancare de care am avut parte in Iordania. Si dupa o masa atat de copioasa si dupa o noapte petrecuta pe avion am picat amandoi prada somnului la umbra rocilor cat ai clipi. Ne-am trezit la timp sa strangem bagajul si sa ne continuam plimbarea cu jeep-ul prin desert.

Ne-am oprit langa un bazin construit artificial in care beduinii strang apa de ploaie si de acolo am avut prima intalnire cu un pod natural: Burdah Arch. Era destul de departe de locul unde ne aflam noi si ar fi durat in jur de o ora sa ne cataram acolo. Insa dorinta de adrenalina a fost satisfacuta prin vizita la Um Frouth Arch. Un pod de piatra natural pe care te poti urca. Asta daca nu iti e frica de inaltime asa cum imi este mie. Am avut o leaca de vointa si am urcat nitel insa m-am dat repede batuta . Mi se inmoaie genunchi si acum ca scriu despre a urca pe podul ala deci este evident ca nu aveam nici o sansa de reusita. Dar cine are curaj are parte de niste poze perfecte de pus pe facebook :)

Ne-am continuat apoi plimbarea si ne-am oprit la un canion foarte frumos, apoi la niste dune unde ne-am tavalit mai ceva ca niste copii mici si pentru ca seara se apropia cu pasi rapizi ne-am indreptat catre o roca numita "The Chicken" (dintr-un motiv cat se poate de evident) unde am asteptat apusul cu toata magia lui.

Ne-am indreptat apoi catre tabara unde trebuia sa ne petrecem noaptea si am avut parte de o surpriza extraordinara. Viata intr-o tabara beduina pentru turisti nu are nimic in comun cu viata beduinilor in desert. Tabara noastra arata extraordinar. Era situata intr-o zona inchisa din toate directiile de niste pereti de stanca foarte inalti si intrarea se facea printr-un canion ingust fara sa iti inchipui ce te asteapta cativa metri mai departe. Corturile aratau exceptional. Aveai dusuri cu apa calda, toalete curate, curent electric si un cort mare in care sa stai la masa, sa asculti muzica (cantata live), sa te uiti la barbatii care danseaza (femeile nu danseaza deci nu va alaturati barbatilor ca o sa straniti priviri dezaprobatoare). Mancarea a fost exceptionala iar atmosfera si mai si.


Ne-a placut foarte mult dar cum eram extrem de obositi am picat ca mustele si am dormit neintorsi pana la 7.30 dimineata cand cineva a batut la usa cortului sa ne anunte ca micul dejun e gata. Nici nu stiu cand a trecut noaptea atat de bine am dormit.
A doua zi a fost o zi de hiking. Am mers cu jeep ul pentru mai bine de o ora catre partea de sud a Wadi Rum-ului unde se afla cel mai inalt varf din Iordania - Um Ad Dami.
In pirm a zi am facut traseul clasic cu jeep-ul pe care il face toata lumea. Inclusiv cei care vin intr-o excursie de o zi din Aqaba. Asa ca erau destul de multe jeep-uri care se vedeau traversand desertul intr-o parte si alta. Nu era ingrozitor de aglomerat si rar erau mai mult de trei jeep uri la o locatie insa cand te uitai in departare si vedeai atatea urme si atatea masini aveai impresia ca totul e mult prea turistic. Nu inseamna ca prima zi ne-a fost stricata in vreun fel. Chiar ne-a placut foarte mult. Insa a doua zi insa a fost o zi absolut extraordinara. Eram atat de departe in partea de sud incat nu am vazut nici un jeep trecand pe acolo. Singurii de pe munte eram noi si inca trei persoane din aceeasi tabara ca noi. In rest pustiu. O cu totul si cu totul alta atmosfera. Parca erai rupt de lume. Si asa departe de vanzoleala masinilor simteai ce inseamna cu adevarat desertul. Singurii cu care imparteam spatiul ala erau beduinii care pazeau turmele de oi si de camile. Iar vederile de pe munte au depasit orice asteptare. Se vedea pana la Marea Rosie intr-o directie si dincolo de granita cu Arabia Saudita in cealalta directie. Daca va duc picioarele si daca rezistati la cateva ore de urcat pe un traseu extrem de pietros intr-o caldura sufocanta atunci nu ratati Um Ad Dami. Pentru mine  a fost starul vacantei in Iordania. Si asta in conditiile in care era in competitie cu Petra (una dintre minunile lumii).


Dupa hiking ne-am oprit pentriu un pranz la fel ca cel avut cu o zi inainte. Unde ne-am delectat iar cu tocanita beduina, salata cu ton si lipiile absolut delicioase. Am tras un somn bun. Si ne-am intors incet incet catre satul Wadi Rum unde ni se termina aventura beduina.
Poate pentru niste oameni care sunt obisnuiti cu deserturile Wadi Rum nu este nimic iesit din comun. Insa pentru noi a fost un loc magic si il recomandam cu inima deschisa tuturor. Este acel loc care va fi imaginea Iordaniei in mintea nostra atunci cand ne vom gandi la vacanta de acum. Ceea ce spune cred eu extrem de multe.

Si asa de final cateva detalii organizatorice.
Preturile pentru activitatile din cele doua zile petrecute in desert au fost:
Day one: Mehedi Special Jeep Tour inc lunch: 40JD p.p (80JD)

One night in the Camp inc dinner & breakfast: 25JD p.p (50JD)

Day two:

Heavens & Beyond Hiking tour: Um Ad Dami & White Desert

Bedouin Guide: 35JD + Use of Jeep inc lunch: 80JD (115JD)


In pret erau incluse toate mesele si apa si ceai. Nu era inclusa taxa de intrare in Wadi Rum de 5 JD care se plateste la un birou aflat cu cativa kilometri inainte de Wadi Rum Village. Nu ii luati in seama pe cei care stau la intrare si va cer ei banii spunand ca lucreaza acolo. Pentru ca va mint. Mergeti la birou si platiti direct.
Soferii au fost foarte buni ghizi si ne-au raspuns cu rabdare la toate intrebarile avute desi uneori au existat ceva bariere lingvistice.
Organizarea a fost foarte buna si oamenii foarte punctuali. Si sincer spun ca nu ma asteptam la asta.

Poze gasiti aici:

https://www.flickr.c...57645178055723/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate