Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LIMBA ROMANA ESTE MAI VECHE DECAT...

Alegere smartphone - 500 lei

Zgomot la rulare Golf 6

Caut un furnizor
 Ce politician as vrea sa vad in p...

Rutare in SW2014 si setari ptr Dr...

Intrebare Router wi-fi

Galaxy S5 Tine EXTREM de putin in...
 Share Play - Playstation 4

Alimentare hartie HP F2480

Speed Taxi.

Toshiba Satellite P50-B-10V
 Problema Android

Activare Windows 8.1 full version

Ce Versiune Windows pt calcu nou ...

Win 8.1 = temperatura mai mare? (...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Donatii/Adoptii Pisici

• Please log in to reply
1883 replies to this topic

nicollec

nicollec

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 97,156

View Postananda, on Oct 2 2006, 14:32, said:

Diane, zau daca pricep. Acum am venit de la piata si in drum spre casa am dat peste 4 pisici abandonati sub o masina iar ieri alti 4 la gunoi, fara ochi. Nu esti prima care da indicatii gresite si care, din egoism, lasa pisica sa fete. Si nu esti nici ultima, sunt sigura, care crede ca face un bine doar prin faptul ca nu abandoneaza puii pe care i-a fatat mandretea de pisica.
In mediul lor, motanul nu sta langa pui iar pisica ii creste pana la maxim 6 luni apoi fata altii. Sunt atatia pui care urla de foame pe la gunoi si pe sub masini iar tu le lasi pe ale tale sa se inmulteasca crezand ca le place si ca e normal. Puii de la tine din casa nu sunt cu nimic mai speciali fata de cei de la gunoi. Daca tot ai energia sa cauti stapani si sa cresti pui ai fi putut sa faci asta macar pentru cativa dintre cei care mor afara. Cu fiecare stapan pe care il gasesti celor de la tine din casa furi sansa unui pui amarat de afara.
Este foarte bine sa oferi companie pisicii din casa dar nu e neaparat nevoie sa fie de sex opus. Mult succes in a gasi stapani pentru pisicuti, ei saracutii nu au nici o vina.

Printesa inca isi cauta o casuta. Sa revenim on topic. :)

Am dat si eu peste pisoi, si exact de-asta ma revolt.
Am 2 pisici in casa, nu mi-o permit pe-a treia, dar am luat-o, pt ca era de o luna si arata ca un animal pe moarte.De 2 saptamani ma tot duc la doctor cu el, am bagat pe putin 4 milioane in conditiile in care va mai dura cel putin o saptamana, daca am noroc.
Pisicile mele adulte sunt fata si baiat, dar pe ea am castrat-o cand am luat-o, ca sa nu ma trezesc cu pui.Motanul mai asteapta pana il insanatosesc pe cel mic si dupa aceea il rezolv si pe el, ca sa nu mai urle noaptea la luna.
Te asigur ca pisica mea, castrata la fix 6 luni, este cu mult mai fericita de cand nu mai are calduri.Alearga ca nebuna, mananca mai mult, drept pt care a reusit ca in 3 luni sa puna pe ea aproape 2 kg, de unde inainte era rahitica.

Imi pare foarte rau, Diane, ca nu am lasat-o sa moara de foame pe strada, cu un picior rupt.Ce drept am avut oare? Nu stiu, dar pun pariu ca imi este recunoscatoare dupa cum se freaca de mine dimineata, torcand, dupa ce s-a trezit din somnul profund efectuat fix pe perna mea, nu intr-un cos.
Si o sa ma straduiesc sa o musc des, sa o bat si sa aduc bacterii cu sacosa de afara ca sa ii fac un mediu cat mai natural. :naughty:  Cel mai bine e sa bag o masina in casa si s-o lovesc putin cu viteza. Mediul natural, auzi!

On-topic: Printesa e superba! Sunt sigura ca daca va fi adoptata rapid! :rolleyes:

Edited by mufă, 04 October 2006 - 21:31.

Diane

Diane

Active Member

• ID membru: 8,698
  • Locație: Bucuresti

View Postnicollec, on Oct 2 2006, 14:54, said:

Am dat si eu peste pisoi, si exact de-asta ma revolt.
Am 2 pisici in casa, nu mi-o permit pe-a treia, dar am luat-o, pt ca era de o luna si arata ca un animal pe moarte.De 2 saptamani ma tot duc la doctor cu el, am bagat pe putin 4 milioane in conditiile in care va mai dura cel putin o saptamana, daca am noroc.
Pisicile mele adulte sunt fata si baiat, dar pe ea am castrat-o cand am luat-o, ca sa nu ma trezesc cu pui.Motanul mai asteapta pana il insanatosesc pe cel mic si dupa aceea il rezolv si pe el, ca sa nu mai urle noaptea la luna.
Te asigur ca pisica mea, castrata la fix 6 luni, este cu mult mai fericita de cand nu mai are calduri.Alearga ca nebuna, mananca mai mult, drept pt care a reusit ca in 3 luni sa puna pe ea aproape 2 kg, de unde inainte era rahitica.
Imi pare foarte rau, Diane, ca nu am lasat-o sa moara de foame pe strada, cu un picior rupt.Ce drept am avut oare? Nu stiu, dar pun pariu ca imi este recunoscatoare dupa cum se freaca de mine dimineata, torcand, dupa ce s-a trezit din somnul profund efectuat fix pe perna mea, nu intr-un cos.
Si o sa ma straduiesc sa o musc des, sa o bat si sa aduc bacterii cu sacosa de afara ca sa ii fac un mediu cat mai natural. :naughty:  Cel mai bine e sa bag o masina in casa si s-o lovesc putin cu viteza. Mediul natural, auzi!
On-topic: Printesa e superba! Sunt sigura ca daca va fi adoptata rapid! :rolleyes:

Ananda si nicollec,

Poate ma lamuriti si pe mine care este acea indicatie gresita pe care am dat-o aici. Cu indicatia medicala ne-am lamurit, nicollec ar fi trebuit sa-si ceara scuze, pentru ca m-a acuzat degeaba, si asta n-ar fi fost o problema, tonul si maniera in care a facut-o nu aveau nimic de a face cu o discutie civilizata. Dar trecem peste. Daca sunteti femei, banuiesc ca veti respecta argumentatia dezvoltata aici si o sa va faceti ovaro-histerectomie cand veti dori sa aveti copii, infiind copii sarmani de prin orfelinate sau luati direct de pe strazi. Daca nu faceti asta, inseamna ca sunteti egoiste si dati un rau exemplu celorlalti oameni. Sau biologia voastra nu e de catei ? N-o fi ! V-as avertiza ca acelasi tip de argumentatie atrage injuraturile "oamenilor", care cred ca daca ajuti un animal bolnav de pe strada, ducandu-l intr-o clinica veterinara, este un semn de nebunie si egoism, fiindca de banii cu care platesti interventia chirurgicala a unui caine, cu ochii scosi si picioarele rupte, mai bine ai da de mancare unui aurolac. Mergand mai departe pe firul logic al "oamenilor" respectiv, medicii veterinari nici n-ar trebui sa lucreze in clinici veterinare, ci doar in abatoare, unde sa dea avize sanitar-veterinare pentru carnea animalelor sacrificate.

De cand e orasul "mediu natural" ? Orasul este un mediu care s-a dorit "bun" nevoilor oamenilor. Cu toate astea, el a incetat de mult timp sa mai functioneze in conformitate cu scopul pentru care a fost creat. Probabil ca va reveni la bunele intentii atunci cand animalele nu se vor mai chinui in el ca acum. Si nu ma gandesc ca asta ar insemna sa vezi haite de caini sfasiind oamenii pe strazi, ziua si noaptea. Atunci cand din ecuatia binelui omul exclude natura, ragaind indiferent, orasul n-are cum sa faca bine cuiva. Mai ales la noi, oamenii sunt foarte departe de a avea respect pentru ce a lasat Dumnezeu ca un dar pe pamant : aer, plante, animale si cate altele. Toti se vaita de cainii de pe strazi, dar solutia cea mai des invocata este otravirea lor. Astia sunt oamenii, isi imagineaza ca tot ce exista este la discretia lor, oricand si ORICUM. Uite ca nu-i chiar asa, prin urmare, n-aveti decat sa muriti pe capete, de prosti ce sunteti, intoxicati si sfasiati de animalele a caror viata nu stiti s-o respectati, de parca voi le-ati dat-o !

Deci, nici prin gand nu-mi trecea sa vad orasul mediu natural. Un animal poate fi luat de pe strada, tratat, daca este nevoie, si dus undeva la tara. Asta intelegeam eu prin mediu natural. Nu tot ceea ce se intampla animalelor in natura imi place, animalele sufera in natura, dar hai sa nu se credem mai destepti decat Dumnezeu, ca nu ne sta bine. Eu nu traiesc atat de linistita ca voi la gandul ca tin incuiate in casa niste pisici, chiar daca stiu ca in casa le este mai bine decat pe strazile Bucurestiului. Poate ca trebuia sa le duc cat mai repede undeva la tara. Uneori ma gandesc sa fac asta, dar ma tem ca este deja tarziu, nu stiu daca s-ar mai adapta.  

Conceptia mea este diferita de a voastra, eu tratez fiecare animal ca pe un unicat, care are dreptul la valorificarea tuturor datelor sale naturale. Daca exista animale care sufera pe strazi, nu inseamna ca pisica nu are voie sa-ti mai fete in casa. Ar fi aberant !

Edited by Diane, 02 October 2006 - 18:36.

Maria M.

Maria M.

Junior

• ID membru: 59,548
Am gasit o pisicuta neagra in varsta de aproximativ 2 luni pe strada, era ranita si am dus-o la doctor sa fie ingrijita. E micuta, dragalasa, iubitoare si mi se rupe sufletul sa o las pe strada, imi este imposibil sa o pastrez eu, desi cred ca ar fi o prezenta care ar aduce multa bucurie in caminul in care se va afla. Daca doreste cineva sa o adopte, m-as bucura nespus, acum este inca sub tratament si sper sa se faca bine cat mai repede, insa dupa aceea nu stiu ce se va intampla cu ea. Daca nu se va gasi nici un stapan, va intreb daca stiti cumva un adapost pentru pisicute unde as putea sa o incredintez.
E un puiut cu niste ochi mari, curiosi si imediat ce o atingi incepe sa toarca, a luptat mult ca sa supravietuiasca, iubeste viata si are nevoie de un stapan.

Edited by Maria M., 02 October 2006 - 21:31.

had3z

had3z

Active Member

• ID membru: 8,304
i-am gasit pe malul neajlovului, abandonati. i-am luat, i-am spalat, i-am uscat biggrin.gif, le-am dat ceva lapte...si acum incerc sa scap de ei intr-un mod civilizat smile.gif

aruncati un ochi aici: http://www.bestofpps.com/pisoi
ar fi asa: unu blond (mascul), cred ca cel mai mare, tantos, cu coada-n sus, jucaus si galagios cat cuprinde smile.gif. mai ales galagios
alt mascul gri (ala cu nasu alb), jucaus , la fel de tantos, si mai putin galagios.
o femela (cu nasu negru, seamana un picut cu hitler, cuminte foc. mai mult somnoroasa decat jucausa, dar abia e a doua zi de cand ii am, are timp sa-si revina.
cine e din bucuresti si poate avea grija de unul din ei, aruncati un mail la acu.paul at gmail.com
ps: au ochii albastri...inca, si torc "la sfert". nici nu stiu sa bea din bol, se ineaca cand le dau lapte, probabil au fost luati de la tzatza :(

Posted Image

Edited by had3z, 03 October 2006 - 06:38.

sensuela

sensuela

Junior

• ID membru: 89,139
  • Locație: bucuresti
Doamne ce scumpi sunt! Mi s-a inmuiat inima! Iti vine sa-i mananci cand se uita asa dulce si inocent la tine.

Later:
Si prietenul a fost incantat de poze! Eu am deja o pisicuta de 2 ani, si egoista cum sunt o consider "a mea". Si vrea si el un pisoi "al lui". Eh, cred ca ladita tot eu o voi curata, dar las de la mine..  -_-

Deci, cand putem sa venim sa-i vedem ? Ma inscriu pt cel cu boticul alb si blanita gri!

ananda

ananda

Junior

• ID membru: 52,072
Printesa inca are nevoie de casuta...

shiva

shiva

Nameless hero. Professional bug slayer.

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 6,999
  • Locație: Cluj-Napoca

View PostMaria M., on Oct 2 2006, 22:26, said:

Am gasit o pisicuta neagra in varsta de aproximativ 2 luni pe strada, era ranita si am dus-o la doctor sa fie ingrijita. E micuta, dragalasa, iubitoare si mi se rupe sufletul sa o las pe strada, imi este imposibil sa o pastrez eu, desi cred ca ar fi o prezenta care ar aduce multa bucurie in caminul in care se va afla. Daca doreste cineva sa o adopte, m-as bucura nespus, acum este inca sub tratament si sper sa se faca bine cat mai repede, insa dupa aceea nu stiu ce se va intampla cu ea. Daca nu se va gasi nici un stapan, va intreb daca stiti cumva un adapost pentru pisicute unde as putea sa o incredintez.
E un puiut cu niste ochi mari, curiosi si imediat ce o atingi incepe sa toarca, a luptat mult ca sa supravietuiasca, iubeste viata si are nevoie de un stapan.

E in Cluj?

Maria M.

Maria M.

Junior

• ID membru: 59,548

View Postshiva, on Oct 3 2006, 18:38, said:

E in Cluj?

In Bucuresti, am uitat sa mentionez, dar daca o doreste cineva din alt oras, poate gasim o solutie.

ananda

ananda

Junior

Ti-am scris pe ym (am luat id-ul de la profil).

mianna

mianna

Senior Member

• Grup: Banned
  • ID membru: 40,214

View PostDiane, on Oct 2 2006, 19:27, said:

Poate ma lamuriti si pe mine care este acea indicatie gresita pe care am dat-o aici.

in lumea crescatorilor de pisici, a proprietarilor lor (ca nu-i acelasi lucru) si a medicilor veterinari inca mai exista doua curente: unul pe care il sustii tu, si unul exact opus.

hai sa le luam pe rand:

- cresterea - STH-ul isi mai face datoria si dupa castrare; dar nu spune nimeni ca nu e bine sa se dezvolte complet inainte de castrare, daca este posibil. in special la motani.

- la pisicute, intr-adevar, caldurile le slabesc organismul; dar asta n-ar fi o problema iremediabila pentru o pisica sanatoasa. dar pot sa apara si alte probleme, mai grave. cand imi castram motanul urma la rand dupa noi o pisicuta cu piometru facut la o luna dupa ce avusese pui. de asemenea pot sa apara tumori mamare, care n-au o rata de vindecare prea crescuta. nu zice nimeni ca vor aparea cu siguranta, vorbim de riscuri la care le expunem.

- la motani - ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa se-mplineasca  :)  majoritatea motanilor adulti sexual isi marcheaza teritoriul. asta in general dispare dupa castrare, insa nu intotdeauna.

si zau ca nu inteleg - de ce sunt mai fericite pisicile tale, care au "gustat" o data din chestia asta si pe urma gata, decat ale mele care nu stiu ce-au pierdut?  :rolleyes:

argumentul cu sutele de puiuti care ar avea nevoie de o sansa l-au zis fetele, nu-l mai repet. deocamdata vad ca alor tai le cauti stapani. esti sigura ca o sa le gasesti? si daca da (ceea ce le doresc), esti sigura ca prima data cand pisica isi incearca ghearele pe canapeaua noua, nu vor ajunge in strada, dand apoi nastere unui lung sir de pui?

sunt perfect de acord cu ideea de doua pisici in loc de una singura. doi motanasi e mai greu sa se inteleaga, pot fi destul de agresivi (a nu se intelege ca-i imposibil sa convietuiasca fericiti). dar doua pisicute, sau un motan si o pisica, se vor intelege foarte bine.

ananda

ananda

Junior

Printesa cauta si ea o casuta. Este jucausa si afectuoasa, ii place sa toarca in brate  :inlove: . Este educata (stie sa mearga la toaleta cu nisip) si deparazitata intern si extern.

Daca vreti o pisicuta ca ea puteti sa ma sunati la 0721632532 sau 0765440665 sau pe email (id) okarmae@yahoo.com

Attached Files

sensuela

sensuela

Junior

• ID membru: 89,139
  • Locație: bucuresti
Avem un nou "copilash" in casa!!! Am primit motanelu cu nasuc alb, nu va imaginati ce bucurie pe noi! Ieri i-am facut cunostinta cu noua locuinta si cu "sora cea mare"- pisica de 2 ani.  La inceput parea indiferenta, preocupata mai ales sa fie mangaiata dupa ce a fost lasata cateva ore bune singura acasa. Apoi cand a realizat ca "pufuletul cu 4 labute" nu are de gand sa plece si sta cam mult in casa ei.. a inceput sa miroase, sa adulmece, sa-l pandeasca de dupa colturi, de sub pat, de dupa usa.  Dar ma bucur  :worthy: ca aparent s-au impacat, si azi dimineata biau lapte din aceeasi farfurie.  

Acum ma gandesc sa fiu atenta sa le acord atentie egala, cea mare pare cam ofensata ca e alt pisoi in casa. Se tine deoparte, parca intimidata.  Ei, are nevoie de ragaz zic eu!

Da motanelu e un dulce! I-am pus un ziar cu nisip pe el si s-a prins ca acolo e pt pipi & co. I-am improvizat si un patuc mic langa patul nostru si doarme dulce-dulce!

aaa

aaa

Junior

• ID membru: 93,018
  • Locație: where you can find me

View Postsensuela, on Oct 5 2006, 10:26, said:

Avem un nou "copilash" in casa!!! Am primit motanelu cu nasuc alb, nu va imaginati ce bucurie pe noi! Ieri i-am facut cunostinta cu noua locuinta si cu "sora cea mare"- pisica de 2 ani.  La inceput parea indiferenta, preocupata mai ales sa fie mangaiata dupa ce a fost lasata cateva ore bune singura acasa. Apoi cand a realizat ca "pufuletul cu 4 labute" nu are de gand sa plece si sta cam mult in casa ei.. a inceput sa miroase, sa adulmece, sa-l pandeasca de dupa colturi, de sub pat, de dupa usa.  Dar ma bucur  :worthy: ca aparent s-au impacat, si azi dimineata biau lapte din aceeasi farfurie.  

Acum ma gandesc sa fiu atenta sa le acord atentie egala, cea mare pare cam ofensata ca e alt pisoi in casa. Se tine deoparte, parca intimidata.  Ei, are nevoie de ragaz zic eu!

Da motanelu e un dulce! I-am pus un ziar cu nisip pe el si s-a prins ca acolo e pt pipi & co. I-am improvizat si un patuc mic langa patul nostru si doarme dulce-dulce!
Vreau poze....ne dai poze cu pisica si pisicutul?

enachec

enachec

Junior

• Grup: Validating
  • ID membru: 84,923
Sunt o pisica mititica gasita pe strada. Sunt afectuoasa, curatica si as putea fi cel mai bun prieten pt stapinul meu.

Posted Image

Am nevoie cat mai urgent de un adapost permanent si o inima iubitoare...

Tel: 0721371621, 0722153251

ananda

ananda

Junior

Mishu are 3 luni, este dragalas foc, pare ca poarta frac si ghetute albe. Are ochisorii ca niste margelute, toarce de nu se poate cand e mangaiat si luat in brate. Cand nu toarce si nu doarme, se joaca. Mananca hrana uscata sau gatita, nu este mofturos deloc. Este educat (face la nisip), curat (deparazitat intern si extern) tot ce ii lipseste este o casuta permanenta. Daca doriti un sufletel care sa va inveseleasca viata, nu mai stati pe ganduri.

Telefon 0721632532 sau 0765440665 sau email okarmae@yahoo.com

Attached Files

ananda

ananda

Junior

Ofer gratuit un motanel si o pisicuta in varsta de o luna jumatate. Amandoi sunt jucausi si educati (fac la ladita cu nisip). Sunt foarte dragalasi si afectuosi insa au nevoie de o casuta. Pisicuta este cea cu negru si alb iar motanelul este cel alb cu ochisori albastri. Daca ii doriti puteti sa ma sunati la 0721632532 sau 0765440665 sau la email okarmae@yahoo.com

Attached Files

antoniu

antoniu

Junior

• ID membru: 96,381
Ma cheama Tazzy si sunt o pisicuta grasutza de numai 2 luni. Frumoasa foc (asta puteti vedea si voi), deparazitata si vaccinata.

Parintii mei adoptivi m-au luat de pe strada, unde fusesem abandonata, m-au ingrijit, mi-au dat sa pap bine si m-au dus la nenea doctoru'.

Dar nu pot sa ma pastreze definitiv, desi si-ar dori mult. Mai au un motan batran, de 15 ani si...

Daca ma vreti cu adevarat si puteti sa aveti grija de mine, daca nu ma veti privi doar ca pe o jucarie de care te poti plictisi la un moment dat, ci ca pe o responsabilitate, atunci sufletelul meu va apartine.

Edited by antoniu, 08 October 2006 - 09:37.

antoniu

antoniu

Junior

• ID membru: 96,381
iata si poza

Reclamă

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users