Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

minisistem audio

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bur_lee

bur_lee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.09.2006
Panasonic SC-AK640E-S vs Sony MHC-RG490
http://www.emag.ro/s...490--pMHC-RG490
http://www.emag.ro/s...s--pSC-AK640E-S


as vrea sa achizitionez in maxim 2 saptamani una dintre cele 2, problema e care ... panasonicu l-am gasit la putin peste 8 milioane la ROMBIZ calea mosilor , iar sony-u` la pretu care e pe EMAG. 8.700.000 ROL .

as dori niste sfaturi de la posesori si/sau cunoscatori / si alte variante daca este cazul, chiar si fara subwoofer daca se ridica pe la nivelul celor 2 (in limita a 9.000.000 ROL) / exclus 5.1 sau sisteme (nu am la ce sa le leg in camera in care or sa fie puse+ca parerea mea e ca nici un sistem in banii aia nu se aude ca cele 2 de mai sus)/ exclus 4 difuzoare si 5m de pal + statie .

din punct de vedere estetic panasonicu` e favoritul meu dintre cele 2 , cu designu de la sony m-am cam obisnuit in ultimii 5-6 ani cel putin. am vazut SONY dar sincer nu mi-am putut face o impresie sigura in cora , fiind incinta mult prea mare , si mi-a fost si un pic "asa" sa ii dau in goarna pana la maxim  :confuzzled:  . panasonic in schimb nu am atins inca , nici nu am auzit .

asadar , astept sfaturi de la binevoitori :)

#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Eu as lua in calcul si JVC de pilda:
http://www.neomax.ro...id=P:3081-S:330

E vorba doar de gusturi. Vad ca la 10 mil gasesti care sa citeasca si DVD-A si DivX...

Succes!

#3
bur_lee

bur_lee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.09.2006

 KITZU, on Oct 18 2006, 10:17, said:

E vorba doar de gusturi. Vad ca la 10 mil gasesti care sa citeasca si DVD-A si DivX...

nu ma intereseaza sa citeasca dvdA & divx , functiile astea le are laptopu si o sa il leg la combina cand e nevoie de asa ceva . o sa ma duc sa caut JVC-u ala sa vad ce stie:)

despre cele 2 nu stie nimeni nimic ? :(

#4
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
un prieten are sony-ul si se aude ok, fie intre noi..majoritatea combinelor de genul asta se aud la fel

#5
xmmd

xmmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.12.2005
Problema aceasta am avut-o si eu pana acu 2 zile ,

Ce sa aleg intre Panasonic cu SW si Sony cu SW ...
Am avut la dispozitie modelul de la Panasonic vs Sony RG479 si RG490

Primul test ... Panasonic vs Sony RG479 -> Castigator la puncte .. SONY RG479 cu o claritate a sunetului , o putere mai mare  (nu ceea ce scrie pe hartie la produs) , design (gustul meu) mai placut ochiului .
La panasonic , aceeasi melodie incercata si la SONY se auzea la volum mediu destul de rau .

Test 2 Sony RG490 vs Sony RG479 -> ... castigator la limita RG490 fiind model mai nou cu o tehnologie PUTIN mai  buna , si cateva functii in plus .

In final .. recomand Sony MHC-RG490 .

* tot ce am expus mai sus , reprezinta pareri personale   :peacefingers:

ps : am impresia ca pe acest forum era si un club "sony mhc"  :w00t:

Edited by xmmd, 22 October 2006 - 01:12.


#6
bur_lee

bur_lee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 22.09.2006

 xmmd, on Oct 22 2006, 02:10, said:

Test 2 Sony RG490 vs Sony RG479 -> ... castigator la limita RG490 fiind model mai nou cu o tehnologie PUTIN mai  buna , si cateva functii in plus .

In final .. recomand Sony MHC-RG490 .

* tot ce am expus mai sus , reprezinta pareri personale   :peacefingers:

ps : am impresia ca pe acest forum era si un club "sony mhc"  :w00t:


si cat ai dat si de unde ?

mersi ptr sfaturi

edit:
mentionez ca nu prea am timp sa fac teste , impart ziua intre scoala si servici ... pana ajung sa le vad cu ochii mei , astept in continuare sugestii , plusuri si minusuri , merci !

Edited by bur_lee, 22 October 2006 - 01:25.


#7
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Alege SONY cu cea mai mare placere.
Singura functie de la PANASONIC care e buna este ca la CD poti alege ce melodie vrei sa cante (ex. 49), pe cand la SONY in alta viata.

#8
crisena

crisena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2006
Fratilor va salut cu respect

Am si eu o intrebare pentru cei care s-au bagat putin in interiorul combinelor audio. Am o combina Aiwa cu CD changer si am desfacut-o sa-i curat capul fiindca nu-mi mai citea anumite CD-uri (am incercat si cu un disc de curatat dar n-am fost multumit), dar cand am vrut sa o inchid la loc surpriza emisiunii: sertarul cu CD nu-si mai face cursa complet si nu mai intra la locul lui. Cred ca e o chestie legata de mecanica pentru ca sunt niste rotite zimtate pe acolo care probabil trebuiesc puse intr-o anumita pozitie. Stie careva dintre voi cum anume se pot pune aceste rotite sau are careva vreo schema sau vreun desen cu asa ceva.

Multumesc

Crisena

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 crisena, on Oct 24 2006, 09:01, said:

Fratilor va salut cu respect

Am si eu o intrebare pentru cei care s-au bagat putin in interiorul combinelor audio. Am o combina Aiwa cu CD changer si am desfacut-o sa-i curat capul fiindca nu-mi mai citea anumite CD-uri (am incercat si cu un disc de curatat dar n-am fost multumit), dar cand am vrut sa o inchid la loc surpriza emisiunii: sertarul cu CD nu-si mai face cursa complet si nu mai intra la locul lui. Cred ca e o chestie legata de mecanica pentru ca sunt niste rotite zimtate pe acolo care probabil trebuiesc puse intr-o anumita pozitie. Stie careva dintre voi cum anume se pot pune aceste rotite sau are careva vreo schema sau vreun desen cu asa ceva.

Multumesc

Crisena
Da....mi s-a intamplat si mie chestia asta la o unitate CD-ROM de PC. Am curatat de multe ori cu un CD de curatare pana nu mai era eficienta metoda..Asa ca l-am demontat de cateva ori sa curat capul manual.Odata insa am tras de tavita prea tare si s-au descentrat rotitele alea pe acolo.O rotita vine in contact cu o cremaliera ce impinge tavita afara. Asa ca in momentul cand am pus in PC unitatea ,tavita iesea si intra in continuu - nu mai era buna de nimic unitatea -  a trebuit sa iau alta.Nu stiu daca merge si la o combina sa faci asa ceva - ar fi misto insa sa ai o structura modulara - sa poti sa schimbi unitatea de citire cu alta....

#10
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
O intrebare am si eu pentru cei cunascatori. Am o combina Sony pe care scrie (undeva pe spatele ei unde este si serial numberul): HCD-RG490. Nu stiu daca este aceeasi combina cu cea despre care se discuta aici.
Ma intereseaza si pe mine daca aceasta poate reda filme de pe CD, pentru ca in manual scrie ceva despre video dar este ceva vag. Si daca da, cum se face.

#11
SHARP

SHARP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2004

 dallass, on Jan 28 2007, 18:38, said:

O intrebare am si eu pentru cei cunascatori. Am o combina Sony pe care scrie (undeva pe spatele ei unde este si serial numberul): HCD-RG490. Nu stiu daca este aceeasi combina cu cea despre care se discuta aici.
Ma intereseaza si pe mine daca aceasta poate reda filme de pe CD, pentru ca in manual scrie ceva despre video dar este ceva vag. Si daca da, cum se face.


In principiu HCD e acelasi lucru cu MHC, la SONY.
In legatura cu capacitatea de a reda filmele de pe CD...nu,nu poate reda filmele de pe CD/DVD. Tot ce suporta este MP3, ATRAC (tot un fel de MP3 doar ca e format proprietar SONY) precum si audio CD normal, toate putand fii inscriptionate si pe discuri CD-R, CD-RW.
Ceea ce ai vazut tu in manual probabil se refera la intrarea "video" prin care poti lega calculatorul, TV-ul sau DVD playerul, redand astfel sunetul din sursa ce o conectezi.
Am mai intalnit combine de la SONY care redau video-cd sau chiar DVD, insa nu sunt vandute in Europa oficial ci doar in SUA, Canada etc. (in manual e posibil sa scrie ca aparatul poate reda continut video de pe CD/DVD, insa specifica clar in ce tari e disponibila aceasta optiune).

#12
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
In manual scrie ca poate reda video "in NTSC format". Dar in momentul cand ii bag un CD nu imi apare nimic pe ecranul televizorului. Esti sigur ca nu poate reda video? Eu nu prea stiu ce e cu NTSC si cu ce se mananca ...

#13
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

 dallass, on Jan 29 2007, 20:34, said:

In manual scrie ca poate reda video "in NTSC format". Dar in momentul cand ii bag un CD nu imi apare nimic pe ecranul televizorului. Esti sigur ca nu poate reda video? Eu nu prea stiu ce e cu NTSC si cu ce se mananca ...
Europa - PAL
USA - NTSC

fa-ti un cd in NTSC si vezi daca reda!

#14
dallass

dallass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 30.09.2004
Trebuie sa precizez ca sunt bata in domeniu. Majoritatea filmelor sunt .avi, .mpg ... Trebuie sa convertesc avi in NTSC ?
Sau .. ?!

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Trebuie sa "confectionezi" un VideoCD (VCD) in format (standard)NTSC. Dintr-un film in format mpeg sau mpg de 10-15 minute, cu Nero, alegi VCD(VideoCD), vezi ce cere, ce mesaje iti da, si scrie rezultatul pe un CD.
Baga-l in combinuta si vezi de iese ceva pe iesirea video legata la TV(pus in modul AV). Nu incerca cu alte formate video, decat cu VCD(ar trebui sa aiba niste sigle pe aparat, in jurul unitatii CD, vezi ce scrie pe ele).

Edited by viceroy56, 30 January 2007 - 11:26.


#16
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Sunt pus in situatie de a cumpara un sistem audio cam pana in 9 milioane . Am gasit Sony MHC-RG490 la 9 milioane nou, iar cineva mi-a oferit si MHC-RG440 la 8 milioane dar inca in garantie 1 an jumatate. Sunt diferente mari acestea doua ?
---------------------------------------------------
Pe de alta parte, mie unul mi-ar place Sony CMT-SPZ 70 dar babalicu' vrea cu subwoofer . Are avantaje acest sistem fata de cele de mai sus ? Se aude mai bine ,e dintr-o gama mai hi-fi ?
--------------------------------------------------
Cam ce as mai putea lua in considerare ? Panasonic sau JVC merita in detrimentul Sony  ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate