Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Noi placi audio X-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe siteul Creative din US au aparut ca disponibile pentru preorder 3 noi placi de sunet interne cu numele de X-Fi si un combo placa USB/casti. Ce am "decodat" eu despre ele:
1. Posibil noua mea achizitie (cand o fi disponibila): X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Profesional Series
Este varianta fara bay extern a placii Fatal1ty. Are X-RAM on-board si costa  $150. Cat X-RAM are - nu stiu sigur, presupun (si sper) ca aceeasi cantitate de 64MB.
2. Varianta aiuritoare: X-Fi XtremeGamer. Poate nu sesizati diferenta de nume de la inceput, dar ca produs asta este f. diferit - vechiul X-Fi Xtreme Music dar FARA decoadare DolbyDigital si DTS inclusa in drivere. Este disponibil pt download PowerDVD care chipurile va face decodarea. Poate pentru acest motiv pretul este de numai $100 fata de $130 pt un Music. Numele insa este ciudat ales. Sau poate nu   :death:
3. X-Fi XtremeAudio
Este o placa FARA accelerare hardware si FARA decodare nativa a DolbyDigital/DTS (solutia oferita fiind acelasi PowerDVD). Dupa mine este reeditarea lui Live!24bit si AudigySE. La pretul de $70.

Toate variantele de mai sus au insa Crystalizerul. Probabil este o optiune software realizata de procesorul sistemului deoarece este disponibil si pt varianta fara DSP.
Probabil ca nici la placile deja existante nu este realizat hardware ca nu cred ca aia de la Creative sa fi facut special inca o varianta de Crystalizer pt placa software.
4. XMod este o placa de sunet pe USB cu casti, fara accelerare hardware in jocuri si fara a necesita drivere sub WinXP (se folosesc cele native). Costa $80   :lol:

Edited by SuperDuper, 17 October 2006 - 02:17.


#2
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Oare cand vor ajunge in Romania?

#3
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Urata apropiere a numelui XiFi de cele 2 placi care nu ofera nimic hardware. Cea Audio consuma 10% din CPU in jocuri. Praf in ochi!

#4
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Mda. Ma gandeam sa iau X-Fi XtremeAudio...vedem la ce bani ajunge.
Stiu ca face totul software, important e sa nu manance atat de mult proc.

@nozavi :   probabil ca in curand. am intrebat la lume si nu au ajuns inca.

Edited by raiiar, 17 November 2006 - 15:49.


#5
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
eh, oricum la o zi-doua dupa postul de mai sus mi-am tras un XtremeMusic, deci intrebam doar de curiozitate ;)

#6
Tokaido

Tokaido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.10.2006
Is aparute de mult la noi!

Eu am din vara X-Fi Platinum edition imperecheate cu Creative Gigaworks S750.
Totusi recomand cumpararea lor de la dealeri ce aduc din Ungaria ca-s mai ieftine.
Pe Platinum am dat 200 euro si pe S750 am dat 400 euro!

#7
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
noi vb de mere si tu de pere.

#8
Tokaido

Tokaido

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 17.10.2006

View Postraiiar, on Dec 18 2006, 20:28, said:

noi vb de mere si tu de pere.


Era un fel de sfat!

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostTokaido, on Dec 19 2006, 13:15, said:

Era un fel de sfat!
El se referea ca postul se referea la noile placi cu numele de X-Fi nu de cele "clasice" de care ne povestesti tu...

#10
wassup

wassup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.12.2006
vreau sa aud si parerea voastra ... sa achitionez aceasta placa de sunet? Creative Sound Blaster X-Fi Extreme Music

se merita banii pe ea ? e o placa buna ? este ceva mai bun la calitate / pret ? thx

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate