Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casette deck-uri vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
MISA pus pata și vreau să-mi iau un casette deck vechi (ante 1994). Ce mărci/modele îmi recomandați, ce ar trebui să verific când cumpăr așa ceva?  :worthy:

#2
NLE

NLE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2005
Akai, Nakamichi ! Uite niste poze:

Attached Files



#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
E adevărat că "Akai"-urile vechi (alea din anii '80) aveau mecanica "de tanc"? Când de bun e un "Akai" GX de acum 20-26 de ani )am înțeles că GX-urile erau cap de serie)? - întreb și de alea care au comandă mecanică (cu claviatură).

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am uitat să menționez că vreau un deck care să coste până în 200-250 RON  :D
Am găsit un "Akai" GX-32  cu 2 capete de cristal (pozele nu sunt reale, le-am luat după e-bay).

Attached File  Akai_GX_32.JPG   14.06K   115 downloads Attached File  Akai_GX_32_fl.JPG   15.32K   90 downloads Attached File  Akai_GX_32_fl2JPG.JPG   14.46K   63 downloads Attached File  Akai_GX_32_df.JPG   18.4K   103 downloads Attached File  Akai_GX_32_fl2JPG.JPG   14.46K   45 downloads Attached File  Akai_GX_32_sf.JPG   12.2K   44 downloads Attached File  Akai_GX_32_sp.JPG   13.92K   46 downloads

și un "Sony" TC-K81  cu 3 capete de ferită (Sendust and Feritte head) și Closed loop dual capstan (ce înseamnă asta)

Attached File  Sony_TC_K71.jpg   94.86K   178 downloads

Edited by djl, 16 October 2006 - 09:43.


#5
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Sendust and Feritte head inseamna ca redarea/inregistrarea e pe un cap sendust (care merge cu banda metal si e cam de 5x mai rezistent ca un cap moale si caracteristici f.bune electrice)
capul de ferita si cel de cristal sunt garantate pe viata dar au unele neajunsuri
Closed loop dual capstan este cea mai buna mecanica: 2 role presoare si circuit electronic de reglaj al vitezei (a nu se confunda cu cel care schimba viteza motorasului din surubelnita smile.gif
Vad ca nu prea ai ce face cu banii asa ca ia un deck cu 3 capete si dual capstan dar vezi ca o scula de 20 de ani tot cu probleme o sa fie chiar daca nu a functionat smile.gif
Sa aibe tip IV Metal, Dolby B si C (S daca e Sony), HX Pro, reglaj premagnetizare etc.

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
QUOTE(djl @ Oct 15 2006, 14:04) <{POST_SNAPBACK}>
E adevărat că "Akai"-urile vechi (alea din anii '80) aveau mecanica "de tanc"? Când de bun e un "Akai" GX de acum 20-26 de ani )am înțeles că GX-urile erau cap de serie)? - întreb și de alea care au comandă mecanică (cu claviatură).

smile.gif
GX nu inseamna ca e automat "cap de serie" ci e o PRESCURTARE!
Asa cum nici expresia pe care am intilnit-o de atitea ori : "capul de ferita si cel de cristal sunt garantate pe viata dar au unele neajunsuri" nu e valabila! Nu exista asa ceva si slava domnului am avut nbumai akiuri in zona cat si alte scule ce foloseau astfel de capuri!
GX sau GF nu inseamna "cap de serie"
Restul lamuririlor o sa le ai pe CG in topicul unde ai postat!

#7
livio27

livio27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.11.2006
daca nu va intereseaza akai sau sony m-ar interesa pe mine, si mai am si eu un pioneer ct 1080r daca va intereseaza

View Postdjl, on Oct 16 2006, 09:41, said:

Am uitat să menționez că vreau un deck care să coste până în 200-250 RON  :D
Am găsit un "Akai" GX-32  cu 2 capete de cristal (pozele nu sunt reale, le-am luat după e-bay).

Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment Attachment attachment

și un "Sony" TC-K81  cu 3 capete de ferită (Sendust and Feritte head) și Closed loop dual capstan (ce înseamnă asta)

Attachment attachment


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de "Nad" ce părere aveți?
Am găsit un deck marca asta la 120 RON.

Edited by djl, 13 December 2006 - 21:34.


#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
djl, ai deschis cutia cu amintiri. ahhhhh, ce vremuri.... epoca "butoanelor pe motor", a casetelor "metal", "contor electronic", Dolby B, eject hidraulic, plus formatiile si muzica anilor 80...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate