Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

5.1 / 7.1 Sfaturi pt alegerea kit

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006
Zilele acestea am descoperit ca pe iesirea S/pdif a pc-ului nu pot pune un kit de boxe 5.1 normale.
( se gasesc dar costa mult din cite am inteles,in jur de citeva sute de euro ).
Alte iesiri nu am decit cele traditionale si sint STEREO.

Stau si ma intreb: Ce ar fi mai bine si mai bine sa cumpar
1. PCI SoundCard 5.1 sau 7.1 ?
2. Sau mai bine ceva auxiliar,gen HomeTheater cu intrare S/pdif ?

Iar daca ma sfatuiti pt un PCI Soundcard la ce producatori sa ma uit ?


ps. Stiu ca bugetul este important, sa zicem MAX 200 euro imi pot permite sa cheltuiesc. Dar daca reusesc sa fac totul cu 100, este si mai bine.

Toate cele bune!

#2
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Pai o placa de sunet in ziua de azi e in jur de 2mil si iti raman bani si de un 5.1 pina in cei 100euro. Vorbesc de Audigy 2 in primul rand.

#3
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006

 erasmun, on Oct 7 2006, 12:10, said:

Zilele acestea am descoperit ca pe iesirea S/pdif a pc-ului nu pot pune un kit de boxe 5.1 normale.
( se gasesc dar costa mult din cite am inteles,in jur de citeva sute de euro ).
Alte iesiri nu am decit cele traditionale si sint STEREO.
vezi ca de regula iesirile alea stereo se transfora din soft, in iesiri 5.1...  .Cel putin asa am vazut eu pe o placa de sunet integrata pe o placa de baza Asus(care avea si s/pdif dar era nefolosit).

Edited by yoshi_656, 07 October 2006 - 22:11.


#4
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006

 yoshi_656, on Oct 7 2006, 21:09, said:

vezi ca de regula iesirile alea stereo se transfora din soft, in iesiri 5.1...  .Cel putin asa am vazut eu pe o placa de sunet integrata pe o placa de baza Asus(care avea si s/pdif dar era nefolosit).
Tocmai asta e placa de baza, ASUS ,si are integrat un chip audio care are o iesire S/pdif.
Dar sa fiu sincer nu stiu/nu inteleg cum iesirea stereo ( si ma refer la cele trei jack de culoare blue,verde si roz)
se poate transforma in iesire 5.1 ; la kitul de boxe 5.1 de la Creative sint alte culori (negru,verde,orange).
Cam ce setari am de facut?


@ KITZU : Deci sa inteleg ca alti producatori de placi audio nu merita atentie?( trust,terratec,etc)


Astept noutati si va multumesc pt informatii !


ps. varianta cu home-theater 5.1 nu merita?

#5
yoshi_656

yoshi_656

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.03.2006
pai daca stii ce placa de baza e , de ce nu ii studiezi manualul sa vezi cum sta treaba cu iesirile/intrarile alea?.... chiar crezi ca conteaza ce culoare are plasticul de pe jack-uri?

#6
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 erasmun, on Oct 8 2006, 00:09, said:

Tocmai asta e placa de baza, ASUS ,si are integrat un chip audio care are o iesire S/pdif.
Dar sa fiu sincer nu stiu/nu inteleg cum iesirea stereo ( si ma refer la cele trei jack de culoare blue,verde si roz)
se poate transforma in iesire 5.1 ; la kitul de boxe 5.1 de la Creative sint alte culori (negru,verde,orange).
Cam ce setari am de facut?
@ KITZU : Deci sa inteleg ca alti producatori de placi audio nu merita atentie?( trust,terratec,etc)
Astept noutati si va multumesc pt informatii !
ps. varianta cu home-theater 5.1 nu merita?

Deci, im momentul cand treci din softul placii de pe stereo pe 5.1 cele trei jack-uri "colorate" se transforma in iesiri pentru sistemul tau 5.1. Un jack ptr Bass/Center, unul pentru cele doua fronturi iar cel de-al treilea pentru boxele din spate. Acestea sunt iesiri analogice. Mai ai si o iesire/intrare SPDIF. Prin ea sunetul NEPRELUCRAT intra sau iese in/din placa de sunet.

Daca nu stii ce jack corespunde fiecarei culori de la Creative vezi ca ai un test pentru boxe in softul de la Creative. Poti trimite sunet pentru fiecare boxa in parte. Trimite pentru centru de ex, si incerci jack-urile pana auzi sunetul in boxa centrala si tot asa.

Creative Audigy 2 sau Audigy 4 au un foarte bun raport pret/performanta. Ambele placi sunt cam la acelasi pret. Ti-as recomanda Audigy 4.

Edited by robertino1, 08 October 2006 - 10:39.


#7
erasmun

erasmun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.05.2006

 robertino1, on Oct 8 2006, 09:36, said:

Deci, im momentul cand treci din softul placii de pe stereo pe 5.1 cele trei jack-uri "colorate" se transforma in iesiri pentru sistemul tau 5.1. Un jack ptr Bass/Center, unul pentru cele doua fronturi iar cel de-al treilea pentru boxele din spate. Acestea sunt iesiri analogice. Mai ai si o iesire/intrare SPDIF. Prin ea sunetul NEPRELUCRAT intra sau iese in/din placa de sunet.

Daca nu stii ce jack corespunde fiecarei culori de la Creative vezi ca ai un test pentru boxe in softul de la Creative. Poti trimite sunet pentru fiecare boxa in parte. Trimite pentru centru de ex, si incerci jack-urile pana auzi sunetul in boxa centrala si tot asa.

Creative Audigy 2 sau Audigy 4 au un foarte bun raport pret/performanta. Ambele placi sunt cam la acelasi pret. Ti-as recomanda Audigy 4.

Salut si iti multumesc pt. timpul acordat !!!!!
Cred ca ai dreptate, si nu-mi ramine decit sa fac o proba inainte sa cumpar boxele 5.1 .... in definitiv nu
culorile au importanta, dar fiind pt. prima data pus in fata acestui mister te intrebi :
" OARE NU ESTE IMPORTANT CUM CONECTEZI ".
Si acum daca tot am cautat placi audio am inteles ca cele dela Creative ar fi suficient de bune.

Va multumesc inca o data la toti pt. informatii si sfaturi !
Grazie Robertino 1.



ps:  @ yoshi_656 : daca eram atit de istet numai postam ca sa aflu in treaba;oricum multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate