Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

IN CAR: CD Audio vs. CD MP3

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
asa cum apare in titlu ma intereseaza pareri pro si contra in ce priveste utilizare in masina a celor doua medii audio... eu unu am observat ca cd-urile audio, de regula, se aud MULT mai bine... nu distorsioneza si imi permit sa ajung cu volumul mai sus si mai bine... mp3-ul de regula distorsioneaza mult mai jos... sunt constient ca sunt formate diferite dar as vrea sa stiu daca asta e cauza si daca raspunsul e afirmativ as vrea sa stiu daca este vreo posibilitate sa scrii mp3 la calitate cd audio....
nu stiu cat de clar am fost dar  sper ca s-a inteles despre ce e vorba...

#2
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Baga DVD in masina ....... si atunci ti le faci in DVD audio .... :D

#3
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Pai normal ca trackurile se aud mai tare mai bine... din moment ce un mp3 are un bitrate mai mic 128k de obicei iar un track mult mai mult numai stiu exact cat. :)
Se poate dar creste si marimea mp3ului... stiam ca se poate coda la maxim 320k un mp3 poate au habar altii .. oricum daca ai scule bune mp3urile rullz :).

#4
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Degeaba le faci la 320 daca ele au fost ,,nascute ,, la 128 . :death:
La mp3 se merge maxim pana la 320 kbps la o rata de 48 000 Hz .
OGG poate mai mult ... :D 450 Kbps 48 000 Hz .... Mai au calitate si piesele encodate wma sau chiar aac+ sisteme de codare audio ce nu pot fii citite de un player auto , asa ca revenim la mp3 sau audio .....o piesa audio poate avea rata de pana la
192 000 / 32-bit , adica o calitate suprema ....  :worthy: Din pacate nicio piesa audio nu are aceste valori .... ci mai degraba se ridica la calitatea mp3-ului de 320 kbps si 44100 Hz . Cam asta e pe scurt .....

Edited by a21alex, 30 September 2006 - 18:00.


#5
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
"o piesa audio poate avea rata de pana la
192 000 / 32-bit , adica o calitate suprema"

:) Cred ca incurci putin "treaba"
Aici vorbim de utilizatori nu de creatori de muzica.

Formatul CD-audio are codare la 44kHz/16bit si e inca suficient pt o auditie de calitate acopera 20-20000Hz si are cel putin 90dB raport semnal zgomot.
Toate astea scad cand aplici o codare cu pierderi gen mp3.
Totusi dupa un CD daca faci mp3 la 256K ai sanse sa se auda suficient de bine ca sa nu-ti dai seama ca nu e CD- mai ales in masina.
Daca faci teste acasa (pe scule corespunzatoare) o sa vezi ca sunt diferente insa nu atat cat sa nu suporti sa folosesti mp3-de aceea sunt
atat de raspandite
Numai in cazul muzicii simfonice e f pregnant "efectul mp3" si nu reuseste sa pacaleasca urechea.
Acum au aparut ceva discuri SACD si altele trase pe 24biti la 96kHz si chiar mai mult. Inca nu prea au prins. La fel DVD-Audio. Poate in viitor.

#6
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Eu zic sa mergi pe mp3 ca merita.... si daca ai o formatie preferata sau melodii preferate merita sa faci un cd 2oua cu trackuri in rest nu merita efortul parerea mea.

#7
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005

 KITZU, on Sep 30 2006, 23:19, said:

:) Cred ca incurci putin "treaba"
Aici vorbim de utilizatori nu de creatori de muzica.

Nicidecum ... am adus in discutie aceste valori pentru a vedea de unde pleaca ,,sunetul,, pe o piesa .... acesta sufera modificari pana sa ajunga pe un CD audio ....

#8
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
intrebare: se pleaca de la aceeasi sursa si se fac doua cd-uri, unul audio si unul mp3... e normal sa se auda mai bine cel audio decat cel mp3?... repet scrierea discurilor se face plecand de la aceeasi sursa, in speta mp3 de pe pe calc.

#9
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Cred ca nu ... Doar daca sursa - piesa e la 320 kbps ....
Sa fim seriosi .... un mp3 se face dupa un wav&cd-audio original , e normal ca prin transformare in mp3 sa-i dispara calitatea ... Odata creat mp3-ul ..... ajunge pe alte dicuri audio sau mp3 .... calitatea scade din ce in ce mai mult . cu cate transformari-transpuneri are cu atat se va auzi sensibil mai prost !

#10
longroad

longroad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 17.03.2006
Si eu zic la fel. Daca pleci de la aceeasi sursa nu prea ai cum sa scoti ceva mai bun, in speta sa inbunatatesti calitatea mp3-ului.

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
numai mp3-urile codate initial la bitrate mare (320kbps, high VBR) se aud bine in masina.

eu de obicei pastrez muzica in format lossless (FLAC, APE, SHN), dupa care imi convertesc in mp3 in functie de nevoi si la bitrate cat mai mare atunci cand ard CD-RW.

Edited by glumetu, 05 October 2006 - 06:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate