Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metode de îndreptat părul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#91
cora_doll

cora_doll

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.07.2008
eu am parul destul de drept, dar se aranjeaza mai bine cand imi dau cu placa. este atat de evident si de frumos :
problema este ca nu mi se pastreaza parul drept. cum imi fac dus sau mi-l prind, imediat se duce in toate partile :( nu pot sa-mi dau cu nimic pentru ca mi se ingrasa fff repede.
intrebarea mea este, cat de mult mi-ar distruge parul daca mi l-as indrepta in fiecare zi? am auzit ca mi s-ar putea chiar arde, adica sa-mi cada suvite. e posibil?

#92
Aetana

Aetana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.08.2008
suvita toata nu cade,eventual cade cu pumnu din tot capul,dar daca ai grija de el s-ar putea sa nu se arda.depinde mult si de tipul de par

#93
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
pls help! vreau sa fac cadou unei prietene o placa de intins parul si ma aflu in dificultatea de a alege ceva (n-am utilizat nicioadata, am parut drept, si pe de-asupra, scurt, deci... :)

prietena n-are parul cretz-cretz, mai degraba as zice ondulat. Si stiu doar ca isi doreste mult o placa insa nu stiu mai multe amanunte si n-as vrea sa o dau in bara. Am vazut ca recomandati marca Remington si parca la asta m-as opri. Dar ce-mi recomandati sa aleg din toate modelele astea?

http://www.onestop.r...-remington--396

#94
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostMichidoo, on Aug 20 2008, 21:50, said:

pls help! vreau sa fac cadou unei prietene o placa de intins parul si ma aflu in dificultatea de a alege ceva (n-am utilizat nicioadata, am parut drept, si pe de-asupra, scurt, deci... :)

prietena n-are parul cretz-cretz, mai degraba as zice ondulat. Si stiu doar ca isi doreste mult o placa insa nu stiu mai multe amanunte si n-as vrea sa o dau in bara. Am vazut ca recomandati marca Remington si parca la asta m-as opri. Dar ce-mi recomandati sa aleg din toate modelele astea?

http://www.onestop.r...-remington--396

Tu chiar depui ceva efort!  :lol:

Placa distruge parul, indiferent de marca si de tratamentele adiacente. In plus, buclele, naturale sau nu, revin in forta in sezonul toamna-iarna.  :D

#95
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postamma, on Aug 20 2008, 22:34, said:

Tu chiar depui ceva efort!  :lol:

Placa distruge parul, indiferent de marca si de tratamentele adiacente. In plus, buclele, naturale sau nu, revin in forta in sezonul toamna-iarna.  :D

pai si ce sa fac daca respectiva chiar isi doreste placa? sa ma pun in calea fericirii ei? sa-i explic ca-si distruge parul? ea si-l indreapta oricum la coafor, presupun ca aia nu au produse cu mult mai performante...apoi moda cu buclele...hmm, as putea sa-i arunc un apropo  :rolleyes:

#96
norver

norver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 14.02.2008
Maikmea e coafeza mie mi-l intinde cu placa(e un aparat ptr intins parul practic sunt doua placi si parul vine intre ducetiva la un coafor;) )

Edited by Jaqueline, 23 August 2008 - 09:28.


#97
Aetana

Aetana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 12.08.2008
uuuu...si noi tot despre aoarat d-ala vorbim pe aici :naughty:

#98
irinaaa

irinaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2007
hai ca ma bag si eu in vorba... am parul ondulat, foarte aspru si tocit,desi il tund foarte des si pun tot felul de masti si naturale si gata facute. pina acum 2 ani il aveam foarte lung si imi placea cret. apoi l-am tuns bob si de atunci il indrept, prea des as putea spune. momentam nu prea l-am mai indreptat. plsssss, spuneti-mi si mie niste masti, creme, etc, orice, ca sa il redau stralucirea... si ce anume se foloseste inainte sa bagi placa . keratina nu am gasit , dar am sprayul flat iron de la wella si o masca tot din salon pt parul aspru. nu as putea spune ca vad vreo diferenta. cu toate astea, de fiecare data cand ma duc la salon, ies de acolo  :D  absolut perfect, cel putin o sapt. si culmea,ca atunci cand il indrept folosesc aceleasi produse ca stilista si nu iese asa. am si placa remington. plsssss helpppp....  :rolleyes:

#99
mima_x

mima_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 05.08.2008

View Postirinaaa, on Aug 29 2008, 00:27, said:

hai ca ma bag si eu in vorba... am parul ondulat, foarte aspru si tocit,desi il tund foarte des si pun tot felul de masti si naturale si gata facute. pina acum 2 ani il aveam foarte lung si imi placea cret. apoi l-am tuns bob si de atunci il indrept, prea des as putea spune. momentam nu prea l-am mai indreptat. plsssss, spuneti-mi si mie niste masti, creme, etc, orice, ca sa il redau stralucirea... si ce anume se foloseste inainte sa bagi placa . keratina nu am gasit , dar am sprayul flat iron de la wella si o masca tot din salon pt parul aspru. nu as putea spune ca vad vreo diferenta. cu toate astea, de fiecare data cand ma duc la salon, ies de acolo  :D  absolut perfect, cel putin o sapt. si culmea,ca atunci cand il indrept folosesc aceleasi produse ca stilista si nu iese asa. am si placa remington. plsssss helpppp....  :rolleyes:

Incearca masca de par de la kerastase (cutie portocalie) pentru par ars/uscat. Se gaseste in magazinele cu produse profesioniste. E destul de scumpa din ce imi amintesc dar iti spun sigur ca face minuni. O prietena si-a ars parul la coafor (brunet -----> blond) si a inceput sa o foloseasca, e foarte buna. Daca esti din TM pot sa iti spun sigur unde o gasesti, in alte orase, nu stiu.
Flat iron de la wella ar trebui sa fie ok dar in combinatie cu masca de par potrivita

#100
irinaaa

irinaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2007
merci mult. nu sunt din tm. sunt din bucuresti. sincer, am fost dezamagita de toate stilistele la care am fost, mai putin una. imi face parul sa arate superb. data viitoare cand ma duc, o sa o intreb mai multe despre produsele de styling. din cate stiu eu, merge la toate "seminariile" alea, e la curent cu orice apare. nu stiu daca se observa,dar sunt disperata :( parul nu mai are pic de stralucire si e extrem de aspru,desi am stat aproape 5 ore in cap cu o masca cu ulei de masline, galbenus de ou, ulei de ricin etc, despre care se spune ca face minuni :(.

#101
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postirinaaa, on Aug 29 2008, 00:45, said:

merci mult. nu sunt din tm. sunt din bucuresti. sincer, am fost dezamagita de toate stilistele la care am fost, mai putin una. imi face parul sa arate superb. data viitoare cand ma duc, o sa o intreb mai multe despre produsele de styling. din cate stiu eu, merge la toate "seminariile" alea, e la curent cu orice apare. nu stiu daca se observa,dar sunt disperata :( parul nu mai are pic de stralucire si e extrem de aspru,desi am stat aproape 5 ore in cap cu o masca cu ulei de masline, galbenus de ou, ulei de ricin etc, despre care se spune ca face minuni :( .


Te cred că ești dependentă de placă, mai ales dacă zici că te-ai tuns bob......
Am fost și eu tunsă bob multă vreme și soluția pentru o coafură perfectă a fost să-l spăl și să-l îndrept cu peria zilnic... :rolleyes: Nu știu cum am putut să am atâta rabdare, însă aveam părul foarte sănătos în acea perioadă.
Acum am părul lung și folosesc placa regulat (am si eu un Remington cu aburi, e cel mai bun; mai am și un Phillips și un Vidal Sasoon, nu atât de bune). Am încă părul destul de sănătos, deși bag placa în el de vreo trei ani încoace...:P
Secretul meu: las părul să se usuce complet, de preferință natural, până să-l îndrept cu placa; folosesc în loc de balsam o mască pe bază de placentă; nu insist cu placa  pe șuviță, nu caut perfecțiunea "de coafor". Dacă ai părul scurt și ceva experiență în a folosi placa, dacă durează mai mult de 15 minute înseamnă clar că-ți distrugi părul.
În locul tău mi-aș lăsa părul să mai crească, să-l pot prinde în coadă sau în coc și să-l mai las să "respire" nițel......Mai mult de două ori pe săptămână de placă nu e sănătos oricum. Iar dacă e atât de distrus, trebuie neapărat să faci o pauză.
Bafta.

#102
CRYSSA

CRYSSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.09.2006
despre INTINSUL PERMANENT

Eu m-am facut permanent de vre'o 2-3 ori pana acu, prima oara prin 2007 si de juma de an am renuntat pt. ca imi distrusesem parul (cred totusi ca de la vopsea, nu de la antipermanent)

Eu l-am facut la salonul din Craiova (Marilux la care am mers 6 ani, dupa care plang si acum- eu m-am mutat in Buc. si aici nu reusesc sa gasesc un salon la fel de bun) cu solutia de la Wella profesional - Wella Straight - cel de care mai zicea in posturile anterioare Ioana parca
Solutia asta se aplica, ca vopseaua si are 2 solutii si 2 creme protectoare:
1) se da cu crema de protectie
2) se aplica solutia de intreptat cu care se sta 20 min (parca) in par
3)  se spala parul
4) se aplica a doua solutie- cea de "fixare"- se mai sta 20 min
5) se spala
6) se aplica crema de protectie de dupa

Mentionez ca eu am parul foarte cret si de-aia am apelat la procedeul asta. Daca mi-l indreptam cu placa mi se incretea la loc ssi in cateva ore sau in Disco daca dansam.. la umezessla/burnita sau ploaie usoara nici nu mai vorbesc

Deci... se poate spune ca am fost destul de multumita de indreptat si ma faceam la juma de am. Nu mi-a distrus parul- bine, il ajutam cu masti si banuiesc ca de-aia .
Aaaa...Sa nu credeti ca ma spalam pe cap si puteam iesi in oras...tot e nevoie de placa..dar in 10 min eram gata si tinea o saptamana chiar daca stateam la umiditate (bine..nu in ploaie :)) )

Anul asta (prin ianuarie) am facut gresala ca la citeva zile dupa indreptare sa bag si vopsea (blonda ca sa fie treaba treaba) si mi-am distrus parul. Acum ma chinui sa il refac :((((
Dar.. abia acum a inceput sa se increteasca si tot nu e super cret cum il aveam

Edited by CRYSSA, 18 September 2008 - 14:36.


#103
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
sapt asta s-a intamplat ceva f ciudat... :lol: mi s-a indreptat parul singur...eu avandu-l ondulat(de la mama natura)

ideea e ca am fost la coafor, m-am dus la o nunta, si l-am avut ondulat...de lene nu mi l-am spalat luni...si spre seara dupa ce m-am pieptanat, am constat ca era drept...sa fi fost din cauza ca mi-a facut buclele cu placa? :huh:

Edited by alina85, 19 September 2008 - 15:11.


#104
ludiconiric

ludiconiric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.07.2006

View Postvalentino25, on Oct 24 2007, 22:14, said:

hai k ma bag si eu in discutie... (cre k sunt singuru' baiat)

in fine... de vreo 2-3 luni imi intind si eu parul cu placa  :blush:  dar am observat de ceva timp ca imi cade parul IN DRACI...

treaba e ca nici nu am folosit ceva protector... asa ca vreau si eu un sfat... PLS

am citit aici despre keratina ... o sa caut prin supermarketuri... si m ar mai interesa inca vreo solutie ceva... dati mi si mie vreun exemplu de produs ce l as putea gasi prin saloane si cam cat costa...

ms


Valentino25, vad ca fetele te-au ignorat complet. :boxing:  Si stii ce e funny, nici macar un cuvant nu au spus despre postul tau, chiar nu le pasa. :ciocan:  Daca posta o fata pe un forum in care posteaza baietii, mama ce iesea.   :naughty:

Revenind, si eu mi-am facut parul cu placa de cateve ori si am aceeasi problema, imi cade parul ingrozitor de mult. Ce recomandati fetelor? Si voua va cade mai mult par cand va faceti cu placa sau doar vi se degradeaza firul? Haideti cu raspunsurile ca chelesc.  :calichhair:

                                                                                                                               Cheers!  :cheers:

#105
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Salut. Hop si eu. Doresc sa ii cumpar iubitei mele o placa de intins parul buna.

M-am oprit asupra acestui model:

http://www.onestop.r...n-es2--pid15134
cica e cu Ion - care e cel mai nou nu? :)

Va rog frumos sa imi spuneti:

1. Cat de buna e o astfel de placa?
2. O foloseste cineva?
3. Ce alte alternative pana in 300 RON imi propuneti cu conditia ca modeulul respectiv SA FIE DISPONIBIL IN Ro.

Multumesc anticipat. :)

Cele bune!

#106
Crristine_Von_Zilber

Crristine_Von_Zilber

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.11.2008
Placa folosesc si eu si ma DISPERA umezeala *rolls eyes*, poate daca as avea parul mai lung l-as lasa mai natural dar nu il suport asa... si creste si foarte greu. DIn pacate nu poti sa il ai drept mereu :-S DAR poti sa diminuezi tentativa lui de a se onlula inapoi: nu mai folosi uscator de par, ti-l face si mai ondulat si il si degradeaza, e de ajuns ca folosesti placa. Eu imi dau parul cu gel apoi il las sa se usuce natural ca daca il usuc cu uscatorul se increteste mia tare si trebuie sa stau mai mult timp sa il indrept cu placa si apoi isi revine destul de repede. Dar daca il las sa se usuce natural si apoi il indrept cu placa e mai ok. Si mereu cand e umezeala afara si trebuie sa ajung undeva, la scoala de exemplu imi pun gluga sau imi bag parul in geaca sa il protejez ca sa nu stea apoi ondulat toata ziua ca ma dispera..

#107
Septembr

Septembr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2008

View Postgrumette40, on Sep 23 2006, 18:06, said:

Eu sunt extrem de complexată că am părul ondulat . De când eram mică (10-11 ani) îmi îndreptam părul cu drotul mamei ( deși el se folosește pentru ondulat părul ) și întotdeauna evit să apar în public cu părul meu natural . E nasol când e cald afară sau când plouă căci la prima picătură de apă părul devine ondulat oricât l-aș fi îndreptat eu înainte cu placa . Am mai auzit de asemenea că se poate îndrepta părul permenent . A încercat cineva ? Care au fost rezultatele ?
Problema asta o am si eu. Am parul cret si indreptatul chiar nu e de mine. Iti recomand o placa de par, Remington par example. Dar sa-ti iei cu aburi, ca altfel ti-l faci varza.

#108
demonroses

demonroses

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 24.03.2007
Cele cu aburi iti pot distruge parul destul de repede din cate stiu eu.De accea pe majoritatea instructiunilor scrie sa nu indrepti parul umed (se arde mai usor) iar placa cu aburi cam asta face.Eu am un Remington S3003 si sunt multumita de ea.Daca vreti sa scapati mai repede luati-va o placa lata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate