Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Metode de îndreptat părul

- - - - -
  • Please log in to reply
206 replies to this topic

#1
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Eu am părul ondulat din fire și încerc mereu să-l fac să stea cât mai drept . În acest sens folosesc uscătorul de păr , placa de îndrepatat, peria și ceva gel de păr . Am mai încercat în trecut și o cremă de îndreptat părul de la L,OREAL dar nu am fost mulțumită de rezultat . Problema e că totuși nu reușesc să-mi fac părul să stea cum vreau eu iar la saloanele de coafură nu îmi permit să merg foarte des ( acolo iese super ) . Am mai auzit de o metodă ce constă în așezarea unui prosop pe păr și apoi aplicarea fierului de călcat , deși metoda mi se pare cam barbară și nu vreau să risc .

Aștept sugestii pentru un păr cât mai drept !

#2
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Si eu am parul ondulat, nu am incercat nimic sa-l indrept pana acum fiindca sta bine asa. Si totusi te-as sfatui sa nu incerci ideea cu fierul de calcat. Chiar pare tampita. Poate ma insel :huh:

#3
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005
:eek: are you nuts???  cu fierul de calcat?!  :nonobad: de ce nu il lasi ondulat, natural? eu le invidiez pe fetele cu parul ondulat si tu....

#4
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Eu sunt extrem de complexată că am părul ondulat . De când eram mică (10-11 ani) îmi îndreptam părul cu drotul mamei ( deși el se folosește pentru ondulat părul ) și întotdeauna evit să apar în public cu părul meu natural . E nasol când e cald afară sau când plouă căci la prima picătură de apă părul devine ondulat oricât l-aș fi îndreptat eu înainte cu placa . Am mai auzit de asemenea că se poate îndrepta părul permenent . A încercat cineva ? Care au fost rezultatele ?

#5
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
si eu sunt curiasa cum as putea sa-mi indrept parul...e groaznic la mine ...e o combinatie de drept cu ondulat, cu fir subtire si uscat. A incercat cineva Sunsilk pt par nici drept nici ondulat???

#6
loredannas

loredannas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2006

View Postgrumette40, on Sep 23 2006, 15:29, said:

Eu am părul ondulat din fire și încerc mereu să-l fac să stea cât mai drept . În acest sens folosesc uscătorul de păr , placa de îndrepatat, peria și ceva gel de păr . Am mai încercat în trecut și o cremă de îndreptat părul de la L,OREAL dar nu am fost mulțumită de rezultat . Problema e că totuși nu reușesc să-mi fac părul să stea cum vreau eu iar la saloanele de coafură nu îmi permit să merg foarte des ( acolo iese super ) . Am mai auzit de o metodă ce constă în așezarea unui prosop pe păr și apoi aplicarea fierului de călcat , deși metoda mi se pare cam barbară și nu vreau să risc .

Aștept sugestii pentru un păr cât mai drept !


Fierul de calcat???????????  :nonobad:  
si eu am parul ondulat si il indrept foarte usor cu o placa Philips cu ceramica. Eu am luat-o de la Domo.Costa 250 RON, acum parca s-a mai ieftin. Dupa ce te speli pe par, trebuie sa-l lasi sa se usuce complet, apoi treci la treaba. La mine dureaza cam 30 min toata operatiunea, iar rezultatul este similar cu cel de la coafor. Important sa folosesti keratina si o solutie speciala care se aplca pe par inainte de a folosi placa. O gasesti la orice salon si nu costa extraordinar de mult. Dupa ce ai indreptat parul folosesti niste cristale lichide pentru ca parul sa stea cat mai mult drept(Eu folosesc Semi di Lino, costa cam 70 RON, nu le gasesti in comert doar la saloane. Poate ti se pare scump, dar un tub te tine cam 1 an). Cremele de indreptat parul nu au nici un efect. Cred ca le-am incercat pe toate. Multa bafta!!!

#7
grumette40

grumette40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 24.07.2006
Mersi mult Loredannas . Poate par cam naivă însă nu am nici o cunoștiință pe la saloanele de coafură care ar putea să-mi vândă ,, pe sub mână " prodesele pe care le-ai menționat . Presupun că nu aș putea să mă duc direct la un salon și să le cer . Există alte metode să intru în posesia lor? În legătură cu keratina , o folosești după ce te-ai spălat pe cap ? Eu nu am găsit decât balsamuri de păr , șampoane , vopsele care conțin keratină pe lângă alte ingrediente . Thx

#8
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

View Postgrumette40, on Sep 24 2006, 19:57, said:

Mersi mult Loredannas . Poate par cam naivă însă nu am nici o cunoștiință pe la saloanele de coafură care ar putea să-mi vândă ,, pe sub mână " prodesele pe care le-ai menționat . Presupun că nu aș putea să mă duc direct la un salon și să le cer .
Ba da!  :)
Exista produce cosmetice pe care nu le gasesti in farmacii/supermarket-uri/etc deoarece ele sunt distribuite numai prin intermediul saloanelor de infrumusetare. Te duci si ceri. Nu se vand pe sub mana deloc.

#9
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ma faceti si pe mine curioasa sa vad cum mi-ar sta cu parul drept. Ondulat e ok la mine :D

#10
loredannas

loredannas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.08.2006
Singurul produs pe care il cumpar din comert este keratina, e de la Londa si costa 9 RON. Mi-a recomandat-o chiar coafeza mea. O gasesti in orice supermarket. Keratina o aplic pe parul umed. Cat despre prosudele ce le folosesc nu stiu ce sa zic cum ai putea intra in posesia lor. Daca esti din Timisoara, pot sa-ti zic exact de unde sa le iei. Sau daca ai vreo cunostiinta pe aici poti sa o trimiti pe ea sa ti le ia si ti le trimite prin posta. Am uitat sa specific ca placa de indreptat se cheama "Salon Straight ION" - Philips Beauty. Chiar am vazut-o azi la Altex si s-a ieftinit cu vreo 50 RON. ;)

#11
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Eu am parul drept si tot nu sunt multumita de cat de drept e :lol: ...mi-am cumparat acum vre-o luna o crema profesionala :Stirell se numeste, pe cutie scrie vanzarea interzisa persoanelor private...dar eu am cumparat-o dintr-un supermarket :P si  m-a costat cam 5 euro(tin sa precizez ca locuiesc in italia)...in fine eu sunt destul de multumita de ea , n.o las sa actioneze decat 5 min chiar daca pe prospect scrie s-o lasi intre 10 si 15 min ptr o indreptare usoara, ptr ca am oricum parul drept...prin romania chiar n-am vazut asa ceva...poate doar intr-un salon sa gasiti...nu faceti prostia sa incercati cu fierul de calcat...preferati sa aveti parul cret sau sa n-aveti par deloc? :lol: ...bafta :coolspeak:

#12
Any

Any

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.06.2005
oricat de disperata as fi ca sa-mi indrept parul (si sunt )...nu cred ca as incerca cu fierul de calcat... :competitive:

#13
Alessia

Alessia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am auzit destul de des de aceasta metoda de indreptat parul si anume fierul de calcat.colega mea de banca din liceu isi facea parul drept cu fierul de calcat.bineinteles ca trebuie sa ai grija sa nu fie prea fierbinte...in fond si la urma urmei care e diferenta dintre placa si fier?

#14
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostAlessia, on Oct 9 2006, 22:34, said:

Eu am auzit destul de des de aceasta metoda de indreptat parul si anume fierul de calcat.colega mea de banca din liceu isi facea parul drept cu fierul de calcat.bineinteles ca trebuie sa ai grija sa nu fie prea fierbinte...in fond si la urma urmei care e diferenta dintre placa si fier?
Fierul e pt rufe, placa e pt par  :deadtongue:

#15
Alessia

Alessia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 27.09.2006
Asta stiam si eu ca fierul este pentru rufe si placa pentru par dar eu ziceam in alt sens.Ma refeream la "material" adica si placa e tot ..nu stiu cum sa-ti explic ce vream sa-ti zic..ideea e ca amandoua folosesc acelasi procedeu si "material" caldura si un "metal" sau ce e.hmm ..cred ca m-am exprimat cam aiurea...  :huh:

#16
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostAlessia, on Oct 10 2006, 21:02, said:

Asta stiam si eu ca fierul este pentru rufe si placa pentru par dar eu ziceam in alt sens.Ma refeream la "material" adica si placa e tot ..nu stiu cum sa-ti explic ce vream sa-ti zic..ideea e ca amandoua folosesc acelasi procedeu si "material" caldura si un "metal" sau ce e.hmm ..cred ca m-am exprimat cam aiurea...  :huh:
Daca D-zeu ti`a dat par cret sau putin ondulat la varf tu de ce esti Toma necredinciosu si crezi ca poti sa`l indrepti? Ce nu`ti sta bine asa? Cine te`a mintit?
Sa poate pune la capetele fiecarui fir de par o greutate... sa stea intins pentru satisfactia personala... bine asta cere indemanare si rabdare ;).

#17
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostCutzu, on Oct 10 2006, 21:53, said:

Daca D-zeu ti`a dat par cret sau putin ondulat la varf tu de ce esti Toma necredinciosu si crezi ca poti sa`l indrepti? Ce nu`ti sta bine asa? Cine te`a mintit?
Sa poate pune la capetele fiecarui fir de par o greutate... sa stea intins pentru satisfactia personala... bine asta cere indemanare si rabdare ;).

Toma Necredinciosu' se mai cheama L'Oreal.Au inventat o formula care se va administra sub forma de pilule; luate zilnic, acestea vor modifica forma foliculului pilos, astfel incat vei putea alege par drept sau bucle.Iese peste vreo 2 ani pe piata.

#18
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View PostAlessia, on Oct 10 2006, 21:02, said:

Asta stiam si eu ca fierul este pentru rufe si placa pentru par dar eu ziceam in alt sens.Ma refeream la "material" adica si placa e tot ..nu stiu cum sa-ti explic ce vream sa-ti zic..ideea e ca amandoua folosesc acelasi procedeu si "material" caldura si un "metal" sau ce e.hmm ..cred ca m-am exprimat cam aiurea...  :huh:
E stiam ca placa de indreptat parul e din ceramica, si fierul de calcat....ei bine, stii si tu.  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate