Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Fier de calcat, ce marca?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
eu am un siemens de aproape 3 ani si merge foarte bine
l-a aranjat nevasta cu apa de la robinet de s-au facut dopuri de calcar pe talpa si abur deloc nu mai iesea; spalat cu Calgon de cateva ori si-a revenit :)
acum numai apa distilata inghite si nu are probleme

#20
elanis

elanis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.03.2005
am tefal program 8, 2400W, are toate fitele si totusi nu-mi place. are 8 programe in functie de tipul tesaturii si aburii ma fac sa ma simt ca in sauna. daca scot aburii, nu mai calca bine. vreau sa-l vand. cred ca acelasi lucru face si un fier de 1 mil.

#21
mccc

mccc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 25.05.2007

View Postmiki3, on Sep 18 2006, 20:31, said:

Din experienta proprie ce marca de fier de calcat sa aleg intre: Siemens, Brown, Philips si Rowenta?
Aveti ceva din marcile acestea, ce puteti sa-mi spuneti, cum se comporta in timp?

TEFAL

#22
babymanh

babymanh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.10.2006

View Posttavio, on Oct 10 2006, 07:47, said:

Tefal - Supergliss  :coolspeak:
si eu am tefal de vreo 9 ani si inca functioneaza perfect

#23
alex811

alex811

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.08.2008
Am avut un Moulinex si din prima zi imi curgea apa din el. Am sunat la service si mi-au spus ca il schimb la magazin, in speta Cora. Am mers si m-au intrebat doar ce problema am avut si mi-au dat un bon cu care sa imi cumpar un fier nou de aceeasi valoare sau unu mai scump. Am ales un tefal supergliss 3.0
momentan sunt multumit de el.

#24
mongol

mongol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 10.07.2007
Toate-s bune pana le dai de pamant

#25
inevitabil

inevitabil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.10.2008
TEFAL.

Oricum, Tefal, Rowenta, Moulinex, Calor=Groupe SEB.

#26
decebal33

decebal33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.10.2005
Pentru ca sotia mea a nascut, a trebuit sa aleg un fier de calcat, cel vechi nu mai calca cum trebuie si simteam ca randamentul e scazut. Ce am facut: m-am uitat prin mai multe magazine, pe siteurile producatorilor si in final s-au conturat mai multe argumente in favoarea unui fier de calcat scump. E vorba cat dai atata face. Cum e cu fierul de calcat? Trebuie sa fie puternic, peste 2400w, sa aiba o talpa cu cat mai multe orificii de evacuare a aburului si o talpa dintr-un material care sa permita o alunecare buna pe material, sa aiba reglajul vaporilor si sa poata fi folosit cu apa de la robinet (tap water). Mi-au retinut atentia doua branduri renumite pentru electrocasnice: Braun si Rowenta. Cei de la Rowenta au un fier de calcat care l-as fi cumparat daca nu as fi in criza cu banii, e vorba de Rowenta Advancer (350 lei). Are 400 de orificii in talpa si are super optiuni. A doua alegere a fost un Braun ProStyle SI17780(260 lei).In gama ProStyle sunt trei tipuri de fier de calcat, eu l-am cumparat pe cel mai bun din cele trei. Nu e gama de varf, gama de varf fiind  categoria TexStyle, dar in Romania nu am gasit produse din gama TexStyle. Deci am luat un produs dintr-o gama inferioara. Va spun ca e super si nu vreau sa fac reclama, nu are rost sa insir proprietati ca le veti gasi pe siteul producatorului. Ce am observat, concret: baga abur la greu, mi-a crescut randamentul la calcat formidabil de mult, nici nu puteam sa imi inchipui cat de repede si usor poti sa calci cu fier bun, nu va spun ca nu mai trebui sa insisti cu fierul de mai multe ori in acelasi loc, ai trecut o data de doua ori cu fierul prin acelasi loc si gata , parca aluneca fierul pe material, se regleaza si jetul de vapori, are si o chestie anticalcar, si fac economii importante folosind apa de la robinet. Talpa e facuta dintr-un material diferit fata de fiarele de calcat comune, are multe orificii ceea ce asigura o distributie a vaporilor de apa pe toata suprafata talpei si nu doar pe margini cum e la fierul de calcat mai ieftin. Daca altadata ma chinuiam 1-2 zile sa calc maldarul de rufe, acum in 4-5 ore am terminat, deci economie de apa, de curent, de timp si nervi mai putini atunci cand nu trebuie sa insisti cu fierul de calcat in acelasi loc cu un fier de calcat ieftin si comun.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie si as vrea sa va convingeti, mai ales voi fetelor care stati o grama de timp cu fierul in mana, acest fier de calcat o sa va faca fericite , efectiv asta e cuvantul: fericite.
Cu bine

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Ufff pana de curand am schimbat 1 Tefal/an.
Problema schimbarii lor vine de la faptul ca incep sa "scuipe" apa maro, desi folosesc doar apa demineralizata.
Ultimul a inceput sa faca acest lucru dupa doar 3 luni, asa ca acum sunt pe Philips...

#28
bujulache

bujulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2009
ce fier de calcat imi recomandati pentru un buget de 200-250 RON?(in special pt calcat camasi)

#29
lena23

lena23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.07.2010
eu am tefal si ii ok, il am de 4 ani si ii ca si nou

#30
bujulache

bujulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 05.11.2009
mersi ed raspuns...Tefal ma gandeam si eu...Am gasit modelul asta ...cred ca ar fi ok ?!
http://www.domo.ro/E...at_Tefal_FV5250

#31
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Uitati-va la spalatoriile profesionale sa vedeti cu ce calca. Eu am fost la 3-4 si am ramas uimit ca nu au bazaconii din acestea noi. Cucoanele de acolo au spus ca importanta la ele este greutatea. Cu cat mai grele cu atat mai bine. Sincer, camasile mele nu au fost nicunde mai bine calcate ca acolo. Si am avut-o si pe mama fiarelor de calcat ... Acum o caut pe fi-sa dar nu o prea gasesc.

#32
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postbujulache, on 27th October 2010, 10:05, said:

ce fier de calcat imi recomandati pentru un buget de 200-250 RON?(in special pt calcat camasi)

o varianta ar mai putea fi acesta. Sotia l-a ochit datorita talpii rombice- cica ar trebui sa calce mai usor zona umerilor la camasi. Ramane de vazut - deocamdata e pus pe lista de cumparaturi...

Edited by plimbaretul, 01 November 2010 - 23:36.


#33
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007
folosesc de vreo 3 ani un Tefal (nu ma intrebati modelul ca nu il stiu), cu talpa ceramica, numai cu apa distilata si nu face probleme deloc
mai am un Bosch de vreo 7 ani, a fost scapat pe jos si i-a crapat rezervorul. l-am lipit cu poxipol si merge si acum, cu performante maxime, doar ca il folosesc mai rar, cand nu am apa distilata la dispozitie pentru celalalt, iar acesta suporta si apa de robinet...

#34
Valigow

Valigow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 09.07.2007
"Trebuie sa fie puternic, peste 2400w, sa aiba o talpa cu cat mai multe orificii de evacuare a aburului si o talpa dintr-un material care sa permita o alunecare buna pe material, sa aiba reglajul vaporilor si sa poata fi folosit cu apa de la robinet (tap water). "
Cam asa ceva am cautat iar apoi am luat si eu.
Pentru ca era si la oferta, redus de la 200 la 180 lei, am ales modelul asta: http://www.altex.ro/...mp;itemId=28388
Am ales firma Tefal din mai multe motive, am sa vi le spun doar pe primele 2. Primul motiv ar fi ca am mai folosit un model Tefal cca. 12-13 ani. Merge si acum dar a calcat nevasta-mea ceva tesatura cu plastic la o temperatura mare, ca urmare tesatura s-a topit si s-a lipit de talpa lui. Am curatat si eu cum am putut dar s-a dus putin din materialul special de pe talpa. Mie mi se pare ca merge bine dar lui nevasta-mea nu-i mai place, zice ca nu mai aluneca asa usor talpa pe rufele de calcat. In sfarsit l-am dat la tara si am luat altul nou.
Al doilea motiv pentru care am ales Tefal, ar fi  faptul ca este facut in Franta. Comparativ cu cele facute in China, Indonesia sau chiar Ungaria, cred eu ca este superior. Ca exemplu de produse facute in Europa si de firma, pot sa va spun ca am o masina de spalat automata Siemens(facuta in Germania) care are peste 15 ani de zile si functioneaza perfect. M-am plictisit de ea ! Si inafara de inceput nici calgon n-am mai pus (dar am folosit detergenti de calitate care cica ar avea inclusa in reteta o substanta anticalcar).

#35
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View PostCristist50, on 1st November 2010, 01:27, said:

Uitati-va la spalatoriile profesionale sa vedeti cu ce calca. Eu am fost la 3-4 si am ramas uimit ca nu au bazaconii din acestea noi. Cucoanele de acolo au spus ca importanta la ele este greutatea. Cu cat mai grele cu atat mai bine. Sincer, camasile mele nu au fost nicunde mai bine calcate ca acolo. Si am avut-o si pe mama fiarelor de calcat ... Acum o caut pe fi-sa dar nu o prea gasesc.
Acele "masini" de calcat par grosolane , badarane , greoaie dar sunt virful de lance al fiarelor de calcat - Laurastar , despre pret nu are rost sa vorbim ca deja aici am intrat in sfera pro , parca domo are un produs de genul acesta pe site .
atasez imagine pentru a vedea grosimea talpii si compararea cu unul clasic

#36
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View PostNeohori, on 2nd November 2010, 23:22, said:

Acele "masini" de calcat par grosolane , badarane , greoaie dar sunt virful de lance al fiarelor de calcat - Laurastar , despre pret nu are rost sa vorbim ca deja aici am intrat in sfera pro , parca domo are un produs de genul acesta pe site .
atasez imagine pentru a vedea grosimea talpii si compararea cu unul clasic

aici sunt in discutie 3 categorii de produse: masinile de calcat cu aburi (asa cunoscutele "fiare" de calcat) - cele de toate zilele, statiile de calcat cu aburi (care au rezervor de apa in exteriorul aparatului, ceea ce presupune si furtun de aburi) si mesele de calcat cu statie (asa cum sunt cele de la LauraStar). Din cate am observat, statiile/mesele compenseaza prin greutatea unitatilor de calcare (implicit grosimea talpii), lipsa orificiilor numeroase pt aburi.
Totusi, pentru uz casnic, cred ca un fier de calcat cat de cat "dotat" poate face fata cu brio nevoilor curente.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate