Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Probleme de Logica,Inteligenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5808 replies to this topic

#1
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
O sa incep eu, am cateva, sper sa mai gasesc pasionati si printre voi Posted Image
Sorry daca mai e un thread similar insa am cautat si nu am gasit decat Teste IQ.

1.In vremurile de demult trăia un împărat orgolios nevioe mare. Se credea cel mai puternic si mai destept om din lume si se mânia nespus numai la gândul că ar putea exista cineva mai grozav ca el.

Si iată că, din gură în gură, ajunse zvon la urechile lui că pe undeva vietuia un întelept foarte ager. Impăratul, vrând sa se descotoroseasca de el, porunci ca înteleptul sa fie grabnic întemnitat si judecat pentru o pricină scornită. Fără să zăbovească prea mult, judecătorii l-au condamnat pe întelept la moarte. Adus în fata tronului, împăratul i-a spus trufas:
- Alege-ti singur moartea. Vei fi spânzurat, ori doresti să ti se taie capul?
- Nu doresc nici una nici alta, zise înteleptul, dar n-am încotro. Totusi, mărite împărate - continuă el - as vrea sa-mi împlinesti, asa se obisnuieste, o ultimă dorintă: să-mi aleg singur moartea. Voi rosti câteva cuvinte. Dacă le vei considera drept un adevăr, atunci să mi se taie capul; dacă, dimpotrivă, vei găsi că cele spuse exprimă un neadevăr, atunci să poruncesti moartea prin streang.
- Mă învoiesc! - zise îndată împăratul, vrând să arate celor din jur că stie să respecte ultima dorintă a condamnatului.

Iar condamnatul a rostit nu mai mult de trei cuvinte si ... a scăpat cu viată! Care au fost cuvintele salvatoare?




2.O femeie se duce la un hotel din austria,ia o camera,se duce isi cara bagajele,se`ncuie in camera incuie geamuri,usi si nu mai iese.dupa 3 zile aia de la hotel vazand ca nu iese se duc,sparg usa si gasesc 2 cadavre.cine era al 2lea?



3.Un om sta la etaju 10 al unui bloc,ia in fiecare zi liftu coboara pana la parter,se duce la munca,isi face treaba,se intoarce acasa si ia liftu doar pana la 6.Omu e obosit,nu vrea sa se opreasca la nimeni,vrea sa ajunga cat mai repede.liftu nu are probleme dar totusi nu poate urca pana la 10.de ce?



4.Un savant gaseste la polu nord 2 cadavre..si isi da seama k sunt adam si eva.Cum si-a dat seama?

#2
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
1. voi fi spanzurat
2. copilul la momentul respectiv nenascut? sau cineva "impachetat" in bagaje?
3. s-a luat curentu de la lift?
4. o fi gasit bulentinele in buzunare

#3
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
la 2. mai putea sa fie si ala de la hotel de duce bagajele. imi scapa termenu amu.

#4
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
la 1 e bine :) la 2 e copilu :) la 3 si 4 n`ai ghicit,mai gandestete :)

#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
la 4. Pentru ca amandoua corpurile erau in pielea goală, conservate bine datorită frigului, iar cadavrul de sex feminin ţinea un măr în mână :w00t:

La 3... şase e numele lui de familie? :w00t:

#6
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
3. Tipul e pitic si nu ajunge decat pana la butonul 6?

#7
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
3. pt ca daca urca cu liftu il vede pe vizor o babuta care o sa il tina 2 ore de povesti, iar mergand pe scari o evita.

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
4. a facut datarea cu carbon? :huh:

#9
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
La 3 o raspuns destrug :) la 4 inca nu s-a dat raspunsu.Mai postatzi si voi intre timp daca stiti vreuna!!

Si mai vin eu cu 1.Intr-o camera goala a fost gasit unu spanzurat,langa el o perie,si apa pe jos.In rest camera era GOALA.Cum s-a spanzurat?

Edited by TheGrudge, 14 September 2006 - 23:26.


#10
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
daca era savant, nu credea in teoria creationista.

#11
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Am editat postul de mai sus,si intre timp postase none.Cititi postul dinaintea lui none

#12
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
si-a facut un snur legand firele din perie :confuzzled:
asta in cazul in care nu si-a folosit siretele/cureaua/etc

#13
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
mai ganditzi atat la cea cu spanzuratul cat si la cea cu adam si eva :)

#14
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Atarna spanzurat de o franghie sau era intins pe jos?

#15
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
De o franghie :),intrebarea e cum a reusit sa se spanzure camera fiind goala,fara vreun scaun etc. :)

#16
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
din moment ce exista o perie si exista apa se presupune ca trebuia sa existe si chestia in care era apa (folosita probabil la spalatul podelei). galeata/whatever. a intors-o pe dos si gata.

#17
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ca sa nu mai pierdem vremea cu adam si eva: e vorba de personajele biblice?

#18
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Adam si Eva personajele biblice da,iar acolo nu era nici o galeata,doar apa pe jos si peria :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate