Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#91
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
tonio harta pe care am postat-o are pe ea reclama la Time-elevator si o sa vezi in zona via del corso ca este marcat pe harta......Ti-am pus de asemenea harta metroului din Roma cu liniile lui A si B.... :rolleyes:

joannes cu limbajul asta vrea sa intareasca ideea ca ti-ai propus prea multe pentru atat de putine zile si in parte sa stii ca are dreptate (mai putin limbajul)...Si eu am incercat ceva de genul a ceea ce vrei tu sa faci dar m-a omorat caldura si distantele (numai daca vei urca pe catedrala Sf. Petru cele peste 500 de trepte vei constata ca ai consumat energia pe ziua respectiva.....Ai observat ca nu ti-am recomandat nici un traseu pentru ca am constatat ca stii si singur ce vrei si stii si unde sa cauti ca sa stii ce vrei...... :coolspeak:

Attached Files



#92
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006

 tonio, on Oct 20 2006, 20:46, said:

merci codruta, atatea trasee, trebuie sa studiez harta, sa le pot intelege.. :)
babyblu...se pare ca nu-s chiar asa umblat pe cat as vrea sa para.. :D  Ce este acela cinema 5D? :o ..hai ca de 3 am tot auzit, desi n-am vazut, 4 - parca as mai gasi un simt pentru el..dar 5? :D
Acum serios, pe unde anume ai intalnit acel cinema, si mai spune-ne cateva dintre obiectivele mai putin cunoscute despre care spuneai..cu siguranta merita...In amsterdam am fost intr-un astfel de tur-al locurilor interesante dar mai putin cunoscute turistic...si mi-a placut!!

ha.. :D  intre timp am si dat de el: http://www.time-elevator.it/index.htm ...din pacate vad ca pana sa ajunga la 5D au sarit 3D-ul! :P
interesant, are si-n alte limbi traducerea, nu?

Nici eu nu am mai auzit de cinema 5D pana la cel din Roma. Este o experienta interesanta vizitarea lui si vizionarea unui mini film. Dupa cum ti-am spus eu am vazut Roma si a fost misto. In timp ce te uiti la film ti se misca scaunul, la un moment dat treceam sub o fantana si te stropea cu apa, intrai in canalizarea orasului si erau o multime de sobolani si senzatia ca ti se suie pe picior era inspaimantatoare, atat de reala parea.
Intradevar traducerea este in mai multe limbi, sala fiind impartita in 6 sectoare, fiecare sector avand 10 scaune. Scaunele sunt dotate cu casti pentru traducere in limba dorita.
Iti recomand sa mergi la el macar pentru aceasta experienta.

Edited by babyblu, 23 October 2006 - 09:17.


#93
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Am fost saptamana trecuta in Italia (3.5 zile la Roma, 3.5 zile la Milano cu o zi pe lacul Como). Zbor cu MyAir la 289 de euro cu toate taxele, pentru 2 persoane. Nu mi s-a parut murdar, in afara chistoacelor de tigari aruncate absolut peste tot (inteleg ca atunci cand e mai aglomerat, in plin sezon, mai gasesti hartii, pet-uri etc.); oricum, pantofii erau seara la fel de curati ca dimineata, ceea ce nu se poate spune despre Bucuresti.

Pentru audioguides am dat permisul de conducere (romanesc, evident), n-am dat nimanui pasaportul (in afara receptiei de la hotel, si-au notat ceva date si l-am luat imediat inapoi, fara sa-l scap din ochi).

Dimineata luam o cafea si un croissant din gara (1 euro), pe urma o luam de nebuni pe strazi. Cand ni se facea foame ne opream la o cafenea cu masuta afara, unde luam o cafea (americano, cappuccino nu-mi place iar espresso e doar o lingurita de cafea) si sandwich-uri sau panini. Cafea - 2 euro, panini pana in 3-4 euro, daca ne serveau la masa mai adaugau 1 euro la fiecare produs. Seara ne opream la un restaurant sau trattoria (se deschid dupa ora 7).

Am avut rezervari facute pe net la Borghese, altfel intram peste 4-6 ore. Pentru hotel am facut rezervare direct la hotel, trimis mail cu oferta de pret, am acceptat si am trimis datele cardului. Un site foarte fain pentru hoteluri este venere.com, unde se pot vedea review-uri pentru hoteluri si harti cu pozitionarea fata de obiective.

Cam atat cu informatiile practice.

In rest, un oras splendid. Nu am apucat sa vedem tot in cele 3.5 zile, dar am fost la Borghese, Piazza Spagna, Fontana di Trevi, Piazza Navonna, Panteonul, Vatican si San Pietro, Castel Sant'Angelo, Colosseum, forul roman, Piazza Venezia, Campidoglio, Quirinale, Trastevere, Bocca de la Verita... In fine, o sa revenim la Roma sa vedem ce n-am apucat acum. Am mers peste tot pe jos, doar seara luam metroul la intoarcere ca eram rupti.

#94
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006
eu am fost super dezamagita de cinematograful ala:( nu e niciun 5d. e o sala in care se bataie scaunele si-ti sufla un ventilator in fata si ptr asta am dat 11 euro (filmul a durat 25 de min) :angry2:
ecranul este format din 3 bucati iar cand personajele nimeresc pe linia dintre ele se vad total aiurea. cina a vazut un film in 3d va pleca superdezamagit de la aceasta vizionare...

legat de transport, nu stiu daca s-a amintit aici, de la ciampino e mai convenabil sa iei autobuzul pana la metrou decat sa-l iei pana la termini

cred ca roma imi este unul din orasele cele mai dragi...nu stiu daca se trage de la banutul aruncat in fontana di trevi dar am fost deja de 2 ori si inca mai vreau:)

#95
bog_bmv

bog_bmv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 03.02.2005

 a21alex, on Oct 20 2006, 23:09, said:

Odata ajuns pe acele meleaguri , Roma te va chema din nou la ea !
Asta asa e, am fost eu de 2 ori in 2 luni, probabil urmatoarea vizita va fi in febr-mart
Abia astept

#96
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
salutare si la multi ani pe 2007 !

o sa ajung la roma si doresc ajutor pentru:

1 - cazare, adica hotel 2-3 stele f. aproape de o statie de metrou ( nu vreau neaparat chiar in centru orasului ) - am cautat pe site-urile clasice de booking si o sa aleg ceva in final, ma gandeam daca a avut cineva o experienta placuta intr-un hotel si il poate recomanda. Eventual un apartament de inchiriat....
2 - aterizez pe fiumicino, cu ce ajung in oras - au suttle-bus, tren, naveta, ceva .... ( adica nu taxi ), costuri, un site ....am gasit ceva, dar poate mai aveti idei.

multumesc anticipat !


#97
dennda

dennda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.04.2006
Salutare !

Am citit tot acest forum si mi s-a parut foarte interesant si util, avand in vedere ca in aprilie voi ajunge 5 zile in vacanta la Roma ! As avea nevoie totusi de niste pareri... ma intereseaza mai mult sa vizitez monumentele... cam ce nu ar trebui ratat ? Vreau neaparat sa viziter Forum Roman, am vazult foarte multe poze si m-a fascinat ! Cam cat costa intrarea ?
La Ostia Antica cum se poate ajunge ? Se plateste intrare ?

Sunt foarte entuziasmata de aceasta excursie pentru ca e visul meu sa vizitez Italia... voi fi de capul meu in Roma si mi-e teama ca ma pierd si nu voi reusi sa vad ce e mai important  :unsure: ... plus ca mi-am rezervat o zi pentru o vizita la Napoli, Pompei si eventual o mica plimbare pana in insula Capri ! :)

#98
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
In 1999 Forumul Roman si multe zone din centrul antic erau gratis. Plateai pentru Palatin si Colosseum. Sunt si citeva biserici vechi in zona, si in alea se intra gratuit. Presupun ca e la fel si acum.

Ia-ti o harta si vezi zilnc cite o felie. In 5 zile ai timp destul sa vezi multe.

#99
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 dennda, on Jan 10 2007, 21:04, said:

Salutare !

Am citit tot acest forum si mi s-a parut foarte interesant si util, avand in vedere ca in aprilie voi ajunge 5 zile in vacanta la Roma ! As avea nevoie totusi de niste pareri... ma intereseaza mai mult sa vizitez monumentele... cam ce nu ar trebui ratat ? Vreau neaparat sa viziter Forum Roman, am vazult foarte multe poze si m-a fascinat ! Cam cat costa intrarea ?
La Ostia Antica cum se poate ajunge ? Se plateste intrare ?

Sunt foarte entuziasmata de aceasta excursie pentru ca e visul meu sa vizitez Italia... voi fi de capul meu in Roma si mi-e teama ca ma pierd si nu voi reusi sa vad ce e mai important  :unsure: ... plus ca mi-am rezervat o zi pentru o vizita la Napoli, Pompei si eventual o mica plimbare pana in insula Capri ! :)

O sa iti placa Roma la nebunie. Eu am stat 7 zile si desi initial aveam si eu in plan o excursie catre Napoli si Pompei in final am renuntat pentru ca Roma s-a dovedit a avea o oferta extrem de generoasa. Forurile erau gratuite vara trecuta, in Ostia Antica nu am ajuns, dar reteaua de transport in comun este fantastica si acoperea absolut tot - vezi abonamentul pe o saptamana care costa 16 euro.

#100
Alatriste

Alatriste

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2007
salutare!

vad ca parerile sunt impartite :). bottom line, plec in aprilie la roma, chiar de ziua orasului. cum ajung din ciampino in gara termini ? stie cineva ? ceva restaurante care v-au placut ? in fine, orice sugestie mi-ar prinde bine :)

10xx,
:worthy:

#101
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Salut !

Am citit cu greu toate paginile acestea. Multe info. ref. obiective turistice, pareri pro si contra ref. pizza, paste, restaurante, mizerie, istorie, etc.
Cert e ca doresc sa-mi scot sotia in luna iunie la inceput intr-un long week end.
Dar n-am gasit nimic concret ref. cazare.
Vad ca multi dintre cei care au postat, au vizitat Roma chiar de mai mult de 2 ori.
Va rog, daca se poate, dati-mi si mie nume de hoteluri, preturi, ce recomandati la cazare.
Cu masa chiar nu cred ca e o problema, gasim noi de mancat...
De vizitat, vorba aia, sa tot mergi acolo. O sa incercam sa vedem the best of it, doar sa-i luam aroma.
Dar halatu' cat costa ?

Multumesc
Valentin. :peacefingers:

#102
ciupica

ciupica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2007
Poti sa imi faci si mie un traseu pe zile pentru 7 zile in Roma nu si in afara ei?

#103
ciupica

ciupica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2007

 dragospas, on Oct 21 2006, 07:52, said:

tonio harta pe care am postat-o are pe ea reclama la Time-elevator si o sa vezi in zona via del corso ca este marcat pe harta......Ti-am pus de asemenea harta metroului din Roma cu liniile lui A si B.... :rolleyes:

joannes cu limbajul asta vrea sa intareasca ideea ca ti-ai propus prea multe pentru atat de putine zile si in parte sa stii ca are dreptate (mai putin limbajul)...Si eu am incercat ceva de genul a ceea ce vrei tu sa faci dar m-a omorat caldura si distantele (numai daca vei urca pe catedrala Sf. Petru cele peste 500 de trepte vei constata ca ai consumat energia pe ziua respectiva.....Ai observat ca nu ti-am recomandat nici un traseu pentru ca am constatat ca stii si singur ce vrei si stii si unde sa cauti ca sa stii ce vrei...... :coolspeak:


Alte harti mai aveti cum pentru monumente de vizitat pentru ca vreau sa imi fac planul de bataie de acasa, nu acolo cand o sa iau o harta. merci.

#104
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

 ciupica, on Jan 17 2007, 15:09, said:

Alte harti mai aveti cum pentru monumente de vizitat pentru ca vreau sa imi fac planul de bataie de acasa, nu acolo cand o sa iau o harta. merci.

Unde o sa stai in Roma?

#105
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.07.2006
am fost si io la Roma si vreau sa impartashesc urmatoarele:
merita sa iei abonament pe toate liniile pe o saptamana!- si pe metrou, si pe Atac.
mancarea cea mai eftina : Tavola Calda - iei de acolo si mananci pe bancuta in strada.

cazare: am gasit foarte eftin un hotel - destul de departe, dar servicii foarte bune - prin Octupus travel - astia cumpara cate un etaj doua pe cate un an, si pretul lor este mai mic decat cel de la receptie! - la Hotelul la care am stat - Scheppers - aveau micul dejun  bufet.

cea mai buna harta este cea cu mijloacele de transport - prinde toate zonele, nu doar cele istorice. se gaseste la jumatate de pret la un magazin de suveniruri dintre iesirea de metrou Ottaviano  si San Pietro - cum mergi spre bazilica, pe stanga.

la Ostia Antica se ajunge cam asa: iei metrou pe linia B pana la Piramids (o statie de metrou care are piramide) si de acolo, cu acelasi abonament de Atac si Metro, mergi cu un tren nuj cate statii...intrebati ca sigur va raspunde un roman!

Duminica sunt niste talciocuri unde simti pulsul civilizatiei romane contemporane...incercati sa le aflati si vizitati!

astea sunt nispre tipsuri pe care mi le-as fi dorit si eu...

parerea mea!

#106
amicu

amicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 27.05.2005
@ tryn
utile tips-uri ; ai ceva sfaturi si ptr. 'tavola calda':locatie,preturi..

#107
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

 tryn, on Jan 18 2007, 10:41, said:

am fost si io la Roma si vreau sa impartashesc urmatoarele:
merita sa iei abonament pe toate liniile pe o saptamana!- si pe metrou, si pe Atac.
mancarea cea mai eftina : Tavola Calda - iei de acolo si mananci pe bancuta in strada.

cazare: am gasit foarte eftin un hotel - destul de departe, dar servicii foarte bune - prin Octupus travel - astia cumpara cate un etaj doua pe cate un an, si pretul lor este mai mic decat cel de la receptie! - la Hotelul la care am stat - Scheppers - aveau micul dejun  bufet.

cea mai buna harta este cea cu mijloacele de transport - prinde toate zonele, nu doar cele istorice. se gaseste la jumatate de pret la un magazin de suveniruri dintre iesirea de metrou Ottaviano  si San Pietro - cum mergi spre bazilica, pe stanga.

la Ostia Antica se ajunge cam asa: iei metrou pe linia B pana la Piramids (o statie de metrou care are piramide) si de acolo, cu acelasi abonament de Atac si Metro, mergi cu un tren nuj cate statii...intrebati ca sigur va raspunde un roman!

Duminica sunt niste talciocuri unde simti pulsul civilizatiei romane contemporane...incercati sa le aflati si vizitati!

astea sunt nispre tipsuri pe care mi le-as fi dorit si eu...

parerea mea!

spune-mi si mie cam cit a costa abonamentul pe toate liniile pe o saptamina. Si daca se putea lua acelasi tip de abonament doar pt 3 zile. Mersi.

#108
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005
Salutare !
   Plec intr-o croaziera pe Mediterana si ajung duminica 13 mai ora 08, in Civitavecchia iar plecarea e in aceiasi zi la ora 20 ,poate sa-mi spuna cineva citeva variante de a ajunge in Roma si retur...?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate