Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Roma

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1279 replies to this topic

#55
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postabancor, on Oct 18 2006, 10:37, said:

Haha, de ce sa ma supar?! Oricum, nu tastatura mi-a jucat feste, ci destele! Si ochii, ca n-am mai re-citit.

Daca cititi ce scrie Megara imediat deasupra acestui mesaj poate nu mai treceti cu vederea unul din obiectivele de baza din Roma.


Eu zic sa mai continuati polemicile si pe alte obiective ca aflam chestii foarte interesante in felul asta. Sincer am obtinut mai multe informatii de pe forum decat din toate pliantele de informare turistica citite. Nu pot decat sa va rog sa luati la rand si alte obiective.

#56
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdragospas, on Oct 17 2006, 20:59, said:

pane+tonio=panetone adica cozonac

Corect! Numai ca e de fapt un cozonac special, facut din aluat de piine, mai dulce, plus jeleuri si fructe confiate. Cica a aparut cind Toni, bucatarul unei fete luminate, a bestelit aluatul de cozonac, si in criza de timp a transformat aluatul de piine in cozonac, adaugind mai mult zahar si fructele confiate. Ca sa nu fie scurtat de cap, sau macar concediat :) Mie nu-mi place panetone. Imi place in schimb pan d'oro, Bauli, ala cu profiterole! mmmmmmm

#57
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postcodruta, on Oct 18 2006, 11:44, said:

Eu zic sa mai continuati polemicile si pe alte obiective ca aflam chestii foarte interesante in felul asta. Sincer am obtinut mai multe informatii de pe forum decat din toate pliantele de informare turistica citite. Nu pot decat sa va rog sa luati la rand si alte obiective.

e destul de greu sa iei la rand obiectivele turistice din Roma. putem incerca, insa e munca de sisif, deoarece intreaga Roma e un obiectiv.
un ghid turistic consacrat (nu pliante) e de neinlocuit. vezi ca sunt cateva edituri straine care scot ghiduri bune (Fodor’s; via michelin; lonely planet travel guide etc)
cumpara un ghid international (in engleza sau franceza, ce intelegi mai bine), cu cel putin 1 luna inainte si studiaza-l bine.
Ai obiective, harti, orare si tarife (destul de actuale) la diverse obiective, ponturi etc.

#58
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
..atat ghidurile dk cat si cel fodor sunt acum si-n limba romana..si la preturi chiar mai mici decat cele-n engleza..:))) Pana la urma nu v-ati decis partenonul, panetonul ori...penteonul (megara..).. :D  :D  glumesc bineanteles...si bineanteles ca merita vazut, am inteles ca-i superb atat cat afara e soare (dupa amiaza cand soarele-i sus) cat si atunci cand ploua ori mai ales cand ninge...Toate aceste momente datorate acelei deschideri din mijlocul cupolei.. :)  Deasemenea exista o sarbatoare, pentecostul, in duminica rusaliilor in care prin oculus curg petale de trandafiri urmate de trandafiri....a prins cineva momentul?...eu in martie nu cred ca-l voi prinde...si nici de zapada n-as prea vrea sa dau... :)  :P

#59
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttonio, on Oct 19 2006, 02:24, said:

panetonul ori...penteonul (megara..).. :D  :D  glumesc bineanteles...
e si tu acuma :) mi-a fugit degetul... mai incolo am scris corect ;)

#60
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttonio, on Oct 19 2006, 02:24, said:

Pana la urma nu v-ati decis partenonul, panetonul ori...penteonul

Patefonul!

#61
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Hai sa facem in felul urmator...Eu ajung in martie la roma...am 3 zile pline de vizitat, umblat, cascat ochii si gura.. :D  Mi-am facut cat de cat un traseu pentru fiecare dintre cele 3 zile..asta nu inseamna ca voi reusi sa-l parcurg pe de-antregul ori ca voi vedea tot ce mi-am propus...Ideea este ca cei ce au chef, timp si cunosc cate ceva sa posteze aici impresii, idei, descrieri ori 'tipsuri' despre acest traseu.. :D
Pentru inceput ziua 1:
Citta del vaticano - basilica san pietro, capela sistina, musei de vaticani ( si care dintre sali merita tot interesul!), giardini vaticani, piazza S. Petro... - Castel Sant'Angelo.. - Ponte Sant' Angelo.. - Plimbare prin centru: piazza navona, fontana dei quatro Fiuni, Sant' Agostino, Piazza della Rotonda, Panteon, Obeliscul lui Bernini, Santa Maria sopra Minerva, Chiesa del Gesu, Santa Maria Magdalena.... Ei bine? Ce parere aveti? :)

#62
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Prima parere: Muzeul Vaticanului si San Pietro pot ocupa o zi intreaga. In plus, depinde ce vrei sa vezi: eu, de pilda, am cascat gura la tablouri si s-a inchis muzeul calestilor, pe care personal il gasesc foarte interesant! Si as fi sacrificat niste tablouri ca sa vad calestile.

#63
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
da, uite o chestie despre care nu stiam: calesti..vreau sa vad si calestile...astea-s in vreuna dintre salile muzeului ori in..gradina? :)

#64
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Nici eu nu am vazut calestile, unde erau?

#65
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Poate or fi fost numai cind am fost eu, adica in 1999? O fi fost o expozitie temporara, in curte... Tin minte ca era sa intru pe usa cind tocmai inchisesera, dar acea usa nu stiu unde ducea, in curte sau in vreo sala.

Mai e si un soi de muzeu etnografic al zonelor pe unde au fost misionarii. Iar ceva aparte fata de vase, sculpturi si tablouri (in general imi place sa vad chestii mai aparte, mai mult curiozitati, plus gradini, mai degraba decit picturi).

Edit: nu frate, exista si astazi! Uitati aici ceva info: http://mv.vatican.va...rons_04_05.html

Babyblu, ti-ai cumparat ghid al muzeului la intrare? Asta e primul lucru pe care il fac intr-un muzeu, inclusiv in Bucuresti. De acolo afli ce poti vedea si te poti concentra pe ce ai chef.

Edited by abancor, 19 October 2006 - 15:28.


#66
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005

View Posttonio, on Oct 19 2006, 12:04, said:

Hai sa facem in felul urmator...Eu ajung in martie la roma...am 3 zile pline de vizitat, umblat, cascat ochii si gura.. :D  Mi-am facut cat de cat un traseu pentru fiecare dintre cele 3 zile..asta nu inseamna ca voi reusi sa-l parcurg pe de-antregul ori ca voi vedea tot ce mi-am propus...Ideea este ca cei ce au chef, timp si cunosc cate ceva sa posteze aici impresii, idei, descrieri ori 'tipsuri' despre acest traseu.. :D
Pentru inceput ziua 1:
Citta del vaticano - basilica san pietro, capela sistina, musei de vaticani ( si care dintre sali merita tot interesul!), giardini vaticani, piazza S. Petro... - Castel Sant'Angelo.. - Ponte Sant' Angelo.. - Plimbare prin centru: piazza navona, fontana dei quatro Fiuni, Sant' Agostino, Piazza della Rotonda, Panteon, Obeliscul lui Bernini, Santa Maria sopra Minerva, Chiesa del Gesu, Santa Maria Magdalena.... Ei bine? Ce parere aveti? :)

Se poate face intr-o zi. Am urcat si deasupra cupolei din san pietro si am intrat la musei vaticani (unde sunt si camerele lui rafael si capela sixtina) si la san angelo, am fost in navona, la panteon, la fontana di trevi intr-o zi de la 11 la 19, fara sa ne grabim f. mult.

#67
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Posttonio, on Oct 19 2006, 02:24, said:

..atat ghidurile dk cat si cel fodor sunt acum si-n limba romana..si la preturi chiar mai mici decat cele-n engleza..:))) Pana la urma nu v-ati decis partenonul, panetonul ori...penteonul (megara..).. :D  :D  glumesc bineanteles...si bineanteles ca merita vazut, am inteles ca-i superb atat cat afara e soare (dupa amiaza cand soarele-i sus) cat si atunci cand ploua ori mai ales cand ninge...Toate aceste momente datorate acelei deschideri din mijlocul cupolei.. :)  Deasemenea exista o sarbatoare, pentecostul, in duminica rusaliilor in care prin oculus curg petale de trandafiri urmate de trandafiri....a prins cineva momentul?...eu in martie nu cred ca-l voi prinde...si nici de zapada n-as prea vrea sa dau... :)  :P
am avut ocazia sa pun mana pe un Fodor's despre Italia.  :puke:
e atat de general incat am dat 10 euro si am luat un ghid ca oamenii al romei de la un chiosc de acolo. Probabil ca pentru altii o fi suficient, dar pentru mine nu


View Posttonio, on Oct 19 2006, 12:04, said:

Pentru inceput ziua 1:
Citta del vaticano - basilica san pietro, capela sistina, musei de vaticani ( si care dintre sali merita tot interesul!), giardini vaticani, piazza S. Petro... - Castel Sant'Angelo.. - Ponte Sant' Angelo.. - Plimbare prin centru: piazza navona, fontana dei quatro Fiuni, Sant' Agostino, Piazza della Rotonda, Panteon, Obeliscul lui Bernini, Santa Maria sopra Minerva, Chiesa del Gesu, Santa Maria Magdalena.... Ei bine? Ce parere aveti? :)
Daca tu mai misti dupa ziua asta.... esti atlet de performanta! Numai muzei vaticani, vizita in san pietro (si pe cupola) si catacombele iti vor lua o jumatate si inca ceva de zi! mai pui san' angelo si piata navona si gata!!!
poate mai prinzi pantheonul, insa basilicile sigur vor fi inchise!
sfat: daca ajungi in ziua I in apropiere de pantheon mai trage un pic de tine sa ajungi la fontana di trevi. E frumoasa si ziua, dar noaptea (cand probabil vei ajunge tu) e superba!
Si inca ceva: traseul tau se va desfasura exclusiv pietonal din cate pot estima eu, asa ca.. ai grija de picioare! :)

#68
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Posttonio, on Oct 19 2006, 10:04, said:

Hai sa facem in felul urmator...Eu ajung in martie la roma...am 3 zile pline de vizitat, umblat, cascat ochii si gura.. :D  Mi-am facut cat de cat un traseu pentru fiecare dintre cele 3 zile..asta nu inseamna ca voi reusi sa-l parcurg pe de-antregul ori ca voi vedea tot ce mi-am propus...Ideea este ca cei ce au chef, timp si cunosc cate ceva sa posteze aici impresii, idei, descrieri ori 'tipsuri' despre acest traseu.. :D
Pentru inceput ziua 1:
Citta del vaticano - basilica san pietro, capela sistina, musei de vaticani ( si care dintre sali merita tot interesul!), giardini vaticani, piazza S. Petro... - Castel Sant'Angelo.. - Ponte Sant' Angelo.. - Plimbare prin centru: piazza navona, fontana dei quatro Fiuni, Sant' Agostino, Piazza della Rotonda, Panteon, Obeliscul lui Bernini, Santa Maria sopra Minerva, Chiesa del Gesu, Santa Maria Magdalena.... Ei bine? Ce parere aveti? :)
Eu am revenit de curand si dupa experienta avuta as face altfel:
- o dimineata (daca poti sa ajungi acolo pe la 8 jumate 9 e cel mai bine) - biserica + cupola + piazza San Pietro (noi am stat in total vreo 3 - 4 ore. Nu m-am rabdat si am stat si la o mica coada ca sa primesc binecuvantarea unui preot de-acolo - m-am gandit ca nu strica). In jurul orei 11:00 se aglomereaza in asa hal incat o sa pierzi timp pretios din cauza multimii. Mai de dimineata e mai liber si te poti misca mult mai repede si asa o sa iti ramana timp si sa savurezi ce vezi (inclusiv sa bei o cafea pe biserica, daca pot zice asa si sa admiri Piazza San Pietro de sus). Nu lua liftul ca dai cam degeaba cei 3 sau 4 euro in plus, pentru ca prima parte de scari care sunt deservite de lift sunt joaca de copil fata de ceea ce urmeaza. Si apoi program liber ales (ar putea urma Castel Sant Angelo + podul si apoi daca nu gresesc cel mai aproape e sa o iei catre Piazza Venezia cu monumentul dedicat lui Vittorio Emanuele, Campidoglio, Teatrul Marcelo si mai sunt cateva obiective pe drum care pot fi vazute).
- muzeele vaticanului + capela sixtina (o alta dimineata dupa acelasi orar). Sfatul meu e din nou daca reusesti sa termini cu vizitele pana la ora 12:00 e cel mai bine pentru ca dupa aia (cel putin pentru mine) a fost un chin infernal sa merg pas la pas intr-o multime de oameni prin tot felul de sali mici in care ventilatia facea cu greu fata). Calestile nu le-am vazut, si cel mai impresionata am fost de muzeul de arta crestina moderna (dar aici tine mult si de gusturile fiecaruia). Din pacate nu ne-am informat suficient si nu ne-am luat la intrare in muzee un ghid audio (am inteles ca nici nu costa foarte mult) asa ca ne-am uitat la multe statui si tablouri ca vitelul la poarta noua (multe dintre ele aveau numere si cam atat, fara alte explicatii).
Daca ar trebui sa aleg, as alege biserica in locul muzeelor (asta am mai spus-o si in alt post).
Pentru gradinile Vaticanului am inteles ca trebuie facuta rezervare pentru a le vizita, dar nu am mai apucat sa aflu si alte detalii.
- Pentru restul orelor, cel mai bine e sa iti faci un itinerariu dupa harta si sa utilizezi atat cat poti mijloacele de transport in comun (metroul e pe primul loc, dar evita statia Termini care e din nou super aglomerata indiferent de ora) pentru ca desi in multe cazuri distantele nu sunt foarte mari intre obiective, la sfarsitul zilei o sa constati ca ai facut kilometri intregi pe jos, ca te dor picioarele si ca desi ti-ai mai programat o plimbare de noapte prin Roma, nu mai poti. Asa ca din punct de vedere fizic cel mai bine e sa va menajati cat puteti de mult.
- Cumpara de la inceput un ghid al Romei care sa contina si orarul si liniile de autobuz (foarte util cand trebui sa iti planifici un traseu mai lung).
- Nu mai stiu daca ti-ai facut sau nu rezervarile pentru hotel dar daca reusesti alege in hotel in zona centrala.

#69
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Posttonio, on Oct 19 2006, 11:04, said:

Hai sa facem in felul urmator...Eu ajung in martie la roma...am 3 zile pline de vizitat, umblat, cascat ochii si gura.. :D  Mi-am facut cat de cat un traseu pentru fiecare dintre cele 3 zile..asta nu inseamna ca voi reusi sa-l parcurg pe de-antregul ori ca voi vedea tot ce mi-am propus...Ideea este ca cei ce au chef, timp si cunosc cate ceva sa posteze aici impresii, idei, descrieri ori 'tipsuri' despre acest traseu.. :D
Pentru inceput ziua 1:
Citta del vaticano - basilica san pietro, capela sistina, musei de vaticani ( si care dintre sali merita tot interesul!), giardini vaticani, piazza S. Petro... - Castel Sant'Angelo.. - Ponte Sant' Angelo.. - Plimbare prin centru: piazza navona, fontana dei quatro Fiuni, Sant' Agostino, Piazza della Rotonda, Panteon, Obeliscul lui Bernini, Santa Maria sopra Minerva, Chiesa del Gesu, Santa Maria Magdalena.... Ei bine? Ce parere aveti? :)

ok. incep prin a spune ca 3 zile e nimic... asta-i viata.
vezi san pietro, mergi pe cupola (vezi ce au mai zis si altii despre asta) si cu regret taie de pe lista musei de vaticani (inclusiv capela sixtina, gradinile). asta o lasi pe alta data. nu au intrat zilele in sac si daca tot ajungi la san pietro roaga-te sa mai ai sansa sa te mai intorci sa vezi si muzeul in alt an. ai nevoie de 1 zi intreaga, altfel alergi pe culoare si faci intoxicatie culturala. sa nu uit: coboara in catacomba sub san pietro, nu dureaza mult, vezi mormintele papilor, inclusiv a lui Petru si a lui Ioan Paul II.

In castel San'Angelo eu nu am apucat sa intru, desi mi-a fost la indemana. l-am lasat pe alta data. am inteles ca e de stat si la el. (oricum ce ai scris tu ca vrei sa faci intr-o zi, e imposibil, chiar daca ai avea vointa. nu ai timp fizic pentru tot. e Roma man, e Vatican, un simplu muzeu, o simpla biserica au cat sa umple 3 muzee nationale in alta tara)

In principiu, daca eu as avea doar 3 zile, m-as limita doar la Roma de pe strazi, la piete, forum etc, nu m-as baga in muzee and stuff. as sta in strada si as merge.

#70
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
tonio.... unde ai fost pana acum? :huh:

#71
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Creda ca au dreptate amandoi: si codruta si joannes
daca nu ai mai fost in Roma  si eu ma gandesc ca ar fi mai bine orasul in dauna muzeelor (asta pentru ca ai la dispozitie numai trei zile) si crede-ma e prea putin dar suficient ca sa te indragostesti de Roma si sa iti promiti ca vei reveni.....

#72
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
Mda. Văd că nimeni n-a zis nimic de Trastevere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate