GRESEALA IN TITLU DE PROPIETATE
Last Updated: Sep 08 2006 13:19, Started by
viktoras
, Sep 08 2006 12:28
·
0
#1
Posted 08 September 2006 - 12:28
Am si eu o mica problema.Tatal meu are titlu de propietate pe pamant,in titlul respectiv sunt 3 suprafete inscrise.La una din suprafete ne-am decis sa facem schite cadastrale pentru ca tatal meu sa ne faca acte de propietate ,mie si fratilor mei.Dupa ce ne-a facut schitele cadastrale,cate 2 de fiecare(suprafata de pamant are aprox. 10 000 mp. care vine impartita la 3,fiecare parcela are o schita ptr. suprafata aflata in intravilan si suprafata in extravilan.) conform cu titlu de propietate-si ma refer aici la vecinatati am obsevat GRESEALA.
Cand s-a eliberat titlul de propietate s-au gresit vecinii (asta tocmai la suprafata de pamant la care am facut schita cadastrala)in sensul ca vecinul de la est s-a trecut la vest ,iar cel de la vest la est.Nordul si sudul e trecut bine.Acum cel care mi-a facut schita cadastrala mi-a modificato sa fie conform cu realitatea.Acum problema mea e urmatoarea: cand ma duc la notar sa facem actele de propietate,fiecare pe suprafata lui,nu vom avea probleme??? Cel care mi-a facut cadastru a zis sa nu-mi fac probleme ca notarul imi va face actele dupa cum mi-a facut el schita si care de fapt e si cea corecta.Mentionez ca titlul e eliberat in 1993,e drept ca a trebuit sa treaca 13 ani sa observam o greseala. Sau trebuie sa umblam acum sa reparam greseala facuta in titlu? Multumesc anticipat |
#2
Posted 08 September 2006 - 13:19
Aceeasi chestie cu suprafetele ap. x metri in contract original, y metri in schita cadastrala. Solutia: in actul semnat la notar scrie: ap cu sup de x, conf contract orig si de y conf cadastru. Si notaru e acoperit.
|
Anunturi
Bun venit pe Forumul Softpedia!
▶ 0 user(s) are reading this topic
0 members, 0 guests, 0 anonymous users