Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

GRESEALA IN TITLU DE PROPIETATE

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
viktoras

viktoras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 31.08.2005
Am si eu o mica problema.Tatal meu are titlu de propietate pe pamant,in titlul respectiv sunt 3 suprafete inscrise.La una din suprafete ne-am decis sa facem schite cadastrale pentru ca tatal meu sa ne faca acte de propietate ,mie si fratilor mei.Dupa ce ne-a facut schitele cadastrale,cate 2 de fiecare(suprafata de pamant are aprox. 10 000 mp. care vine impartita la 3,fiecare parcela are o schita ptr. suprafata aflata in intravilan si suprafata in extravilan.) conform cu titlu de propietate-si ma refer aici la vecinatati am obsevat GRESEALA.
Cand s-a eliberat titlul de propietate s-au gresit vecinii (asta tocmai la suprafata de pamant la care am facut schita cadastrala)in sensul ca vecinul de la est s-a trecut la vest ,iar cel de la vest la est.Nordul si sudul e trecut bine.Acum cel care mi-a facut schita cadastrala mi-a modificato sa fie conform cu realitatea.Acum problema mea e urmatoarea: cand ma duc la notar sa facem actele de propietate,fiecare pe suprafata lui,nu vom avea probleme???
Cel care mi-a facut cadastru a zis sa nu-mi fac probleme ca notarul imi va face actele dupa cum mi-a facut el schita si care de fapt e si cea corecta.Mentionez ca titlul e eliberat in 1993,e drept ca a trebuit sa treaca 13 ani sa observam o greseala.
Sau trebuie sa umblam acum sa reparam greseala facuta in titlu?

Multumesc anticipat

#2
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Aceeasi chestie cu suprafetele ap. x metri in contract original, y metri in schita cadastrala. Solutia: in actul semnat la notar scrie: ap cu sup de x, conf contract orig si de y conf cadastru. Si notaru e acoperit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate