Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Despre Creative Inspire T5900

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Salutty! Eu am acasa un sistem Altec Lansing GT5051R si as vrea sa-mi i-au un Creative Inspire T5900. Daca aveti acasa accest sistem sau daca ati auzit cum se aude va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra!
  Multumesc Mult ! :coolspeak:  

:worthy:

Attached Files


Edited by sebastian98, 06 September 2006 - 13:22.


#2
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Va rog  :worthy:  :worthy:  sa raspunda cineva!

#3
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View Postsebastian98, on Sep 6 2006, 20:54, said:

Va rog  :worthy:  :worthy:  sa raspunda cineva!

Il am de aproape un an dar n-as fi in masura sa-ti spun cum se aude real 5.1 ca n-am reusit sa-mi iau si placa audio 5.1 pt laptop. Il folosesc in 2.1 sau mai exact intr-un pseudo 4.1, adica atac front L/R si rear L/R cu acelasi semnal. Intr-o sufragerie de bloc se "simte" excelent daca nu exagerezi cu potentiometrele peste jumatate, adica la sistem, SW daca trec de 1/3 e deja prea mult, nu numai ca ar distorsiona, dar deja sunetele joase acopera restul. Cu reglajul de volum merg undeva la jumatate si putin peste, astfel sursa folosita o pot duce si pana la maxim ca e mai comod cu telecomanda (TV, RadioCD sau PC) fara a afecta calitatea auditiei. In aceste conditii intr-o astfel de camera, volumul este suficient si pentru un chef de majorat cu 30 de persoane in camera.
In conditii normale am gasit sistemul oferind o auditie foarte buna, sunetele joase sunt profunde si chiar iti fac sa vibreze toata casa fara sa te supere la ureche, le vei gasi putin suparatoare cand treci intr-o alta camera si le auzi mai puternic si poate mai distorsionate din cauza reflexiilor. Poate ca vei gasi registrul inalt mai deficitar (doar boxele front au 2 cai), eu compensez putin din sursa, dar pentru mine sunt suficiente inaltele, uneori chiar ma deranjeaza tiuitul, imi place mai mult vibratia sunetelor joase si iti ofera din plin (chestie de gust).
Sistemul in sine nu are zgomot (fasait), cu o sursa buna de semnal este OK!
La momentul achizitie oscilam intre Logitech X-530 si acest Creative. Geniusul l-am scos din cursa pe motiv de firma, desi avea caracteristici bunicele, unii spun chiar mai bune decat Creative, dar sunt convins ca au facut mult rabat la calitatea materialelor pentru a-l scoate la pretul asta. Astfel, intr-un magazin am solicitat o proba pe ambele sisteme, desi conditiile nu sunt deloc potrivite (acustica si galagie de fond). La prima impresie nu am sesizat audibil diferente mari, am preferat Creative pentru ca diametrul difuzoarelor de pe sateliti e mai mare decat cel de la Logitech si eu sunt multumit, fie si numai pentru a asculta VH1 sau a vedea un film pe HBO.

#4
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
:Dj:  :Dj: Asa sunt si eu in impas! Intre Logitech X-530 si Creative Inspire T5900. Dar la Creative si diametrul subwoofer-ului este mai mare! Dar m-ar interesa bass-ul(subwoofer-ul)! Se aude destul de profund sau e doar o vrajeala subwooferul? :huh:  Oricum am sa da duc si eu sa fac o proba intre Logitech si Creative!! Merci mult oricum!

DECI in cloncuzie ar fi mai bun Creative nu?

#5
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View Postsebastian98, on Sep 7 2006, 10:51, said:

:Dj:  :Dj: Asa sunt si eu in impas! Intre Logitech X-530 si Creative Inspire T5900. Dar la Creative si diametrul subwoofer-ului este mai mare! Dar m-ar interesa bass-ul(subwoofer-ul)! Se aude destul de profund sau e doar o vrajeala subwooferul? :huh:  Oricum am sa da duc si eu sa fac o proba intre Logitech si Creative!! Merci mult oricum!

DECI in cloncuzie ar fi mai bun Creative nu?

Nu pot sa spun cum se aude Logitech acasa, dar la Creative...
SW reglat in asa fel incat sa existe un echilibru intre cantitatea de medii-inalte si bass, mai are rezerve pana sa ajunga la distorsiuni (asta pentru o sursa buna).
Frecventele joase sunt pline, clare. Iti dai seama ca sunt destul de tari cand atingi obiectele din jur, uneori resimti si podeaua, urechea nu te deranjeaza, te deranjeara doar cum te gadila masuta cand stai cu picioarele pe ea.

#6
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

View Postforbs, on Sep 7 2006, 11:01, said:

Nu pot sa spun cum se aude Logitech acasa, dar la Creative...
SW reglat in asa fel incat sa existe un echilibru intre cantitatea de medii-inalte si bass, mai are rezerve pana sa ajunga la distorsiuni (asta pentru o sursa buna).
Frecventele joase sunt pline, clare. Iti dai seama ca sunt destul de tari cand atingi obiectele din jur, uneori resimti si podeaua, urechea nu te deranjeaza, te deranjeara doar cum te gadila masuta cand stai cu picioarele pe ea.
"SW reglat in asa fel" mah eu nu te-am intrebat de Genius SW-5000, eu te-am intrebat de Creative Inspire T5900! Tu despre ce ai scris aici de Creative sau de Genius!???Si cand spui "sursa" la ce te referi?

Edited by sebastian98, 07 September 2006 - 10:47.


#7
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
sw= SUBWOOFER
SURSA = DE SUNET, ADICA LA CE IL CONECTEZI.

Edited by pownee13, 07 September 2006 - 10:59.


#8
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View Postpownee13, on Sep 7 2006, 11:58, said:

sw= SUBWOOFER
SURSA = DE SUNET, ADICA LA CE IL CONECTEZI.
Merci pownee!
@sebastian! - Doar vazusei nene mai sus ca am eliminat din start Genius!

#9
Braveheart

Braveheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2006
Altec Lansing GT5051R este mult mai bun decat Logitech X-530 si Creative Inspire 5900. Vrei sa-ti cumperi ceva mai slab?
Am si eu acasa un GT5051R si sunt multumit de el. Ma gandesc sa-l schimb si eu, dar cu un Logitech Z-5500.

Oricum, intre Logitech X-530 si Inspire 5900 as alege, fara sa stau pe ganduri, Creative Inspire 5900.
Uite aici niste review-uri: http://www.behardwar...eaker-sets.html

#10
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

View PostBraveheart, on Sep 7 2006, 12:58, said:

Altec Lansing GT5051R este mult mai bun decat Logitech X-530 si Creative Inspire 5900. Vrei sa-ti cumperi ceva mai slab?
Am si eu acasa un GT5051R si sunt multumit de el. Ma gandesc sa-l schimb si eu, dar cu un Logitech Z-5500.

Oricum, intre Logitech X-530 si Inspire 5900 as alege, fara sa stau pe ganduri, Creative Inspire 5900.
Uite aici niste review-uri: http://www.behardwar...eaker-sets.html
Mah , tu poate le-ai asezat cum scrie in carte acolo! Dar eu nu!(nu prea imi permite spatiul). Si vis-a-vis de "un GT5051R si sunt multumit de el" tie poate iti place cum suna dar pe mine nu ma satifsace de loc subwoofer-ul.Distorsioneaza de la 2 linii in sus, aproape la orice melodie!
"Vrei sa-ti cumperi ceva mai slab?"- Si logitech-ul si creative , amandoua au incorporate si un bass reflex pentru un bass mult mai pu :notangel: ternic si mai clar, dar Altec-ul n-are! deci chiar dak e mia slab se aude mai bine!

#11
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
am ascultat creative intr-un bar si faceau un zgomot teribil.
conteaza amplasarea f.mult.
si o placa de sunet decenta.

Edited by pownee13, 07 September 2006 - 12:45.


#12
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

View Postpownee13, on Sep 7 2006, 13:44, said:

am ascultat creative intr-un bar si faceau un zgomot teribil.
conteaza amplasarea f.mult.
si o placa de sunet decenta.
Adik se auzea bine??sau ce??

#13
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
imi pocneau urechile de inalte si asta in conditiile in care erau suspendate langa plafon.

#14
Braveheart

Braveheart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.01.2006

View Postsebastian98, on Sep 7 2006, 13:11, said:

Mah , tu poate le-ai asezat cum scrie in carte acolo! Dar eu nu!(nu prea imi permite spatiul). Si vis-a-vis de "un GT5051R si sunt multumit de el" tie poate iti place cum suna dar pe mine nu ma satifsace de loc subwoofer-ul.Distorsioneaza de la 2 linii in sus, aproape la orice melodie!
"Vrei sa-ti cumperi ceva mai slab?"- Si logitech-ul si creative , amandoua au incorporate si un bass reflex pentru un bass mult mai pu :notangel: ternic si mai clar, dar Altec-ul n-are! deci chiar dak e mia slab se aude mai bine!
DA, conteaza foarte mult amplasarea...conteaza si mai mult placa de sunet. Ce placa de sunet ai?
Si la mine, subwoofer-ul nu distorsioneaza deloc, se aude chiar foarte bine..bass puternic si profund..
Cum naiba distorsioneaza la tine de la "2 linii in sus" orice melodie?? Pfff..

#15
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

View PostBraveheart, on Sep 7 2006, 14:32, said:

DA, conteaza foarte mult amplasarea...conteaza si mai mult placa de sunet. Ce placa de sunet ai?
Si la mine, subwoofer-ul nu distorsioneaza deloc, se aude chiar foarte bine..bass puternic si profund..
Cum naiba distorsioneaza la tine de la "2 linii in sus" orice melodie?? Pfff..
Mah nu distorsioneaza asa de tare, dar se aude un zgomot nasol (zibreaza tare de tot si se aude urat)! PLaca de sunet este un Genius 5.1 LiVe Sound Maker, cam slabuta dar cand am luat sistemul am crezut ca e suficient! Da totusi cat de mult conteaza placa? Si la placa mai buna cum se aude ? Mai tare? mai puternic? mai cum? Da tu ce placa ai?

#16
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
eu am altec 4121 si sunt mai mult decat multumit de bass in tin redus cu 1/4 si din soft joasele reduse la minim.
asta cu on board.
si nu distorsioneaza la maxim.

#17
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006

View Postpownee13, on Sep 7 2006, 15:19, said:

eu am altec 4121 si sunt mai mult decat multumit de bass in tin redus cu 1/4 si din soft joasele reduse la minim.
asta cu on board.
si nu distorsioneaza la maxim.
AM avut si eu ALtec din ALa VS4121!

#18
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
[size=7]Braveheart zi si mie ce placa audio ai tu??

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate