Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#739
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
Salutare,

Dupa ce am citit toate cele 41 de pagini sper sa ma fi lamurit cum sta treaba cu zugravelile.

Am achizitionat un apartament intr-un bloc nou "la gri" si in momentul de fata sunt in faza de terminare a instalatiei electrice si montare a placilor de gips carton pe profile urmand prima etapa importanta: zugravirea.

Am atasat o poza cu starea peretilor in acest moment si va rog sa ma ajutati cu un raspuns daca pasii pe care ii voi urma vor fi corecti sau nu.

Mentionez ca in pretul apartamentului am obtinut si gletuirea lui dar cu mana de lucru si materialele constructorului - eu prefer sa folosesc doar mana de lucru a lor si materialele mele si nu vreau sa ma zgarcesc la bani :)

Asadar pasii pe care i-as urma sunt:

1. Amorsa tencuiala (CT16 e bun? Alte alternative?)
2. Glet CT126 in 2 straturi
3. Glet CT127 in 1 strat
4. Curatare cu hartie abraziva (asa zisele 120-150)
5. Amorsa pentru pregatirea vopselei lavabile (de care sa iau?)
6. Aplicare vopsea lavabila acrilica in 2 straturi cu pauza de 1 zi intre ele (Mutulica vezi ca ai PM ca s anu facem reclama :))

Sunt corecti pasii pentru living si dormitor? Trebuie adaugat/scos ceva?

Attached Files



#740
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
In principiu e corect, dar la glet nu sunt standarde la nr de straturi, poti scoate o supr dreapta si cu un strat de 126, dar si cu 3 straturi...In schimb, la gletul de finisaj ( 127) e posibil sa intervii de mai multe ori, acolo se vede mana meseriasului d.p.d.v. al ignorantului.

#741
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View PostEDGE, on 12th May 2011, 09:55, said:

sunt in faza de terminare a instalatiei electrice si montare a placilor de gips carton pe profile urmand prima etapa importanta: zugravirea.
parerea mea este ca la partea de gipscarton sa folosesti materiale dedicate ca sa nu ai surprize, ma refer la pasta de rosturi

#742
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmariuss2011, on 13th May 2011, 19:52, said:

Iti recomand un glet termoizolant pentru interior, produs pasta gata preparat. a_KtivT_HERM® este un produs termoizolant sub forma de pasta (glet), de calitate superioara, pe baza de microsfere de sticla 3M.
la cat costa maestre ...

#743
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Am terminat de citit toate paginile pana aici si nu am vazut sa fi dat cineva lavabila la pistol. Am vazut o reclama de la un pistol de la Bosch pf 65 care vopsea cu lavabila foarte repede si foarte bine .
Daca diluezi lavabila  aceasta isi pastreaza calitatiile (sunt sigur ca trebuie sa dai 3 maini)?
Orice  lavabila se preteaza sa fie data cu pistolul?

#744
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Orice lavabila se preateaza aplicata cu pistolul, dar cu scule dedicate zugravelilor, nu cu pistoale pt emailuri legate la compresor...! Dilutia este logic sa fie mai mare, aplicatorul o regleaza, iar unele lavabile - cele ieftine pe kil, au nevoie de filtrare prealabila cu tifon sau ciorap de dama, pt ca romanii care se hranesc de sub unghii nu inteleg niciodata ca pretul exprima o calitate, si ca asta e valabil si la vopsele...
Aplicare la pistol nu presupune 3 straturi, decat la spalaturile care au procent redus de alb de titan, si care si la trafalet acopera in 3-4 straturi, adica ce e ieftin pe kil e scump pe mp.

#745
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Multumesc Mutulica, mi-ai fost de mare ajutor, ma duc sa cumpar pistolul si o sa va prezint ce a iesit.

Mi s-a recomandat sa vopsesc cu Apla lux sper sa fie ok.Pareri contra?

#746
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Merge si aia, nu ca ar fi mama vopselelor, dar e ok, nu plangi dupa bani, atata ca se poate si mai ieftin la aceeasi calitate, dar la un moment dat obosesti tot cautand, iar la vopsele lavabile proba cea mai edificativa este aplicarea pe un perete a 3-4 variante , una langa alta, dar treaba asta se justifica pentru supr mari...

#747
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Stiu ca nu e mama vopselelor si sunt sigur ca sunt altele si mai bune poate si mai ieftine dar am ales (inca nu am cumparat-o) intre Apla lux, Dufa si Savana cu teflon. Trimite-mi te rog pe pm nr tau de tel. Multumesc

#748
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
O intrebare scurta:

Ce sa aleg pentru lavabila de interior: Aplapremio sau Dulux Super Matt Plus?

#749
_SAM

_SAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 28.01.2005
deci intre vopselele astea cunoscute Apla lux, Dufa, Savana, Spor, etc. care e cea mai buna, sau are cel mai bun pret/calitate? Mentionez ca as vrea sa tina macar 4 ani.

#750
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
da si pe mine ma intereseaza ceva lavavil bun de interior.

si mai am inca o intrebare: imi iese alb peste un roz-rosu aprins din 2 maini?

#751
byby_tmg

byby_tmg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.08.2007
Salutare.

Pentru o mana de glet + slefuire (intr-un apartament de 200 mp2 = pereti+tavenele ma refer) cam in proportie de 80% (de aplicat o mana de glet) plus aplicarea a 2 straturi de lavabila + un hol de 12mp curatat pana la placa si refacut complet cu plasa+rigips + inca 2 tavane de pus in plasa si 3 pereti, suma de 4000-4500 ron pentru manopera este buna sau ...... ?

Ce lavabila este recomandata pentru bucatarie + sufragerie, deoarece sunt open space si nu as dori sa afectez pereti din sufragerie, chiar daca pun hota, ma gandesc ca tot vor intra aburi,etc etc si la baie, intelesesem ceva de lavabila cu Ioni de argint sau ceva de genul, as dori ceva calitativ/acceptabil ca pret, pentru ca nu prea cunosc si nu stiu pe unde ma pot interesez.


Va multumesc si o zi cat mai buna la toata lumea

#752
vladutz999

vladutz999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2011
Salut
Am fost in Baumax sa ma interesez de var lavabil si vanzatorul mi-a explicat ceva in legatura cu COV care zice el ca trebuie sa fie cat mai mic ca sa nu dauneze organismului.Mi-a aratat ca savana ,kober ,oskar au COV foarte mare si ajung la limita de sus (limita max este 30 si ele au intre 25-30).Are dreptate sau doar vrea sa-si vanda marfa?

Va multumesc si astept daca se poate un raspuns

Edited by vladutz999, 04 July 2011 - 18:04.


#753
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008

View Postvladutz999, on 4th July 2011, 19:03, said:

Salut
Am fost in Baumax sa ma interesez de var lavabil si vanzatorul mi-a explicat ceva in legatura cu COV care zice el ca trebuie sa fie cat mai mic ca sa nu dauneze organismului.Mi-a aratat ca savana ,kober ,oskar au COV foarte mare si ajung la limita de sus (limita max este 30 si ele au intre 25-30).Are dreptate sau doar vrea sa-si vanda marfa?

Va multumesc si astept daca se poate un raspuns
Dreptatea care o are el nu te intereseaza pe tine ca si consumator! Exista norme europene pt producatorii de vopsele referitoare la compusii organici volatili ( cov-uri pe romaneste) pe care vopselele pot sa le emane in aer dupa aceste reglementari. Deci vanzatorul ala doar facea pe desteptul, fara sa fie treaba lui sau a ta acest subiect...

#754
vladutz999

vladutz999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2011
ok am inteles ce spui dar tot ce vreau este sa cumpar ceva calitativ nu sa cumpar ceva la ce se face reclama

#755
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Vrei tu ceva ' calitativ'...? Si esti dispui sa dai vreo 10 lei sau mai mult pe kil...? Eu cred ca vrei o vopsea ' buna si ieftina' ca mai toti forumistii ...conceptele astea 2 se cam bat cap in cap...! vrei calitate, cauta italieneasca, toti sunt buni, indiferent de firma, de asemeni, vezi la canadienii aia- Benjamin Moore; si nu uita- calitatea are pretul ei...

#756
vladutz999

vladutz999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2011
Nu exista ieftin si bun , am folosit si danke si alte lavabile ieftine si m-am lecuit, mai bine dau mai mult si cumpar ceva calitativ.

Edited by vladutz999, 06 July 2011 - 07:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate