Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1315
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
Fibra de sticala se prinde in glet, iar peste gelt se da cu lavabila.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AA2lZG_4cAE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 14 October 2016 - 13:55.


#1316
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

 IngN, on 14 octombrie 2016 - 07:50, said:

Vopsea crapata sau gletul crapat? Pune o poza.

Eu inteleg ca se curata vopseaua + gletul, apoi se pune tapetul, glet si vopsea?
Nu exista aceasta ordine tapet_glet_vopsea.
Nu e nevoie sa cureti gletul ca sa pui tapet, iti recomand sa dai cu lavabila inainte de a pune tapetul, eventual o nuanta asemanatoare cu tapetul.

Am impresia ca te referi la banda de reparatii. Daca zici ca nu ai peretele crapat nu e nevoie de asa ceva.

Mai multe detalii vei primi dupa ce pui poza.
Attached File  uploadfromtaptalk1476455333269.jpg   24.56K   61 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1476455342882.jpg   22.03K   62 downloads
Unde e crapatura, am dat eu vopseaua jos.

#1317
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
La cum arata crapatura cred ca peretele o devina(o singura crapatura destul de liniara si lunga).
Curata 20-30 cm de o parte si de alta a crapaturii, dai cu amorsa, pui plasa de polistiren,  glet iar amorsa si vopsea lavabila.
Asa vei rezolva crapatura dar e important sa depistezi si cauza pentru a preveni aparitia ei iar.

#1318
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
Este spart peretele, o sa tot reapara.

#1319
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

 IngN, on 17 octombrie 2016 - 08:49, said:

La cum arata crapatura cred ca peretele o devina(o singura crapatura destul de liniara si lunga).
Curata 20-30 cm de o parte si de alta a crapaturii, dai cu amorsa, pui plasa de polistiren,  glet iar amorsa si vopsea lavabila.
Asa vei rezolva crapatura dar e important sa depistezi si cauza pentru a preveni aparitia ei iar.
Tapet ar merge? Ma gandesc sa pun pe tot peretele. Merge peste lavabila?

#1320
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Da, merge tapetul de minune. Dar tot trebuie reparat inainte.

#1321
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

 IngN, on 17 octombrie 2016 - 10:06, said:

Da, merge tapetul de minune. Dar tot trebuie reparat inainte.
Ideea era ca daca se mai face, nu se mai vede ^_^. Poate..

#1322
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Sunt pe punctul sa pun termosistemul pe casa si sa gletuiesc / zugravesc pe interior (dupa aceea). Am tot cautat variante de tencuieli decorative si de vopsele lavabile, pentru ca folosind vata bazaltica, as vrea ca tot sistemul sa fie cat de cat permeabil la vapori.

Zic bine ca in ambele cazuri permeabilitatea mare la vapori o au tencuielile si vopselele silicatice? Pe de alta parte daca am optiunea unei decorative rezistente si mecanic si la apa, are rost sa ma leg de faptul ca are o permeabilitate la vapori de 90-100 in loc de 20-30-40? Sd pe tot sistemul cred ca este destul de putin influentat avand in vedere ca tencuiala decorativa o sa aiba o grosime mica (2mm), nu? La fel si la lavabila de interior, la un consum de 150ml pe m2 ai o grosime a stratului de 0.15mm, asa ca pana la urma, dpdv al permeabilitatii la vapori, iarasi influenteaza destul de putin tot sistemul.

Ca sa nu vorbesc fara date mai clare, eu am exclus StoLit din ecuatie pentru ca desi reprezentantul zice ca e folosit si la vata si la polistiren, nemtii spun ca acrilicele nu sunt recomandate pentru sisteme care trebuie sa respire.

#1323
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
pleasca pe capul meu, m-a luat nevasta-mea ca din oala, vrea ceva renovare. Posted Image
montat o usa, ca i s-a cam acrit de bucatarie "open-space" Posted Image, un tavan de rigips intr-o camera, varuit.
momentan am un crem si un roz pe pereti. rozul de 4 ani, cremul de 2, dar fiind in camera copilului are zone unde e mai murdar decat rozul.
nu o sa-mi bat capul cu prea multa pregatire a peretilor, smirgheluit, mai stiu eu ce, nu am nici timp, nici chef nici spatiu sa ma restrang sa ma joc mult timp la o camera.
nu am probleme cu mucegaiul, umezeala, mai degraba cu caldura, vara dupaamiaza ma bate soarele, iarna asta de la termoficare imi fac 28 de grade in casa.

vrea var alb acum, pe care sa puna stickere decorative dupa. ma rog...
meseriasul e un prieten, nu are recomandari de var, doar sa cumpar ceva bun.

m-am uitat si io in dorul lelii, pareri sunt multe, reclame care promit marea cu sarea si mai multe.

ca o selectie, dar sunt deschis la sugestii.
kober zertifikat plus
savana cu teflon.
probabil am cam pus botul la tehnologiile astea smechere, ioni de argint, teflon, nu stiu.
deci, ce sa iau?

Edited by slai, 29 October 2016 - 19:24.


#1324
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
aplalux?

[ http://metalochimice.ro/images/products/l_dsc04696.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1325
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Vreau sa pun putina faianță pe un perete, 33 cm înălțime și 230 cm lungime.
Cum stiu cata faianță să  cumpăr?

#1326
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
inmultesti lungimea cu latimea. asa afli suprafata.

#1327
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
stii reclama aia de la Bilco ?  cat are 1 mp ?  1 metru pe 1 metru... :))


#1328
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011

 slai, on 29 octombrie 2016 - 19:23, said:

pleasca pe capul meu, m-a luat nevasta-mea ca din oala, vrea ceva renovare. Posted Image
montat o usa, ca i s-a cam acrit de bucatarie "open-space" Posted Image, un tavan de rigips intr-o camera, varuit.
momentan am un crem si un roz pe pereti. rozul de 4 ani, cremul de 2, dar fiind in camera copilului are zone unde e mai murdar decat rozul.
nu o sa-mi bat capul cu prea multa pregatire a peretilor, smirgheluit, mai stiu eu ce, nu am nici timp, nici chef nici spatiu sa ma restrang sa ma joc mult timp la o camera.
nu am probleme cu mucegaiul, umezeala, mai degraba cu caldura, vara dupaamiaza ma bate soarele, iarna asta de la termoficare imi fac 28 de grade in casa.

vrea var alb acum, pe care sa puna stickere decorative dupa. ma rog...
meseriasul e un prieten, nu are recomandari de var, doar sa cumpar ceva bun.

m-am uitat si io in dorul lelii, pareri sunt multe, reclame care promit marea cu sarea si mai multe.

ca o selectie, dar sunt deschis la sugestii.
kober zertifikat plus
savana cu teflon.
probabil am cam pus botul la tehnologiile astea smechere, ioni de argint, teflon, nu stiu.
deci, ce sa iau?

eu nu sunt meserias dar anul trecut am amenajat un apartament si mesterii mi-au recomandat Sto. anul asta am amenajat alt apartament si mesterii mi-au recomandat Oskar. dintre cele doua mi s-a parut mai ok Sto.

#1329
Ghassan

Ghassan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2016
Silviu (Gabriel)zugrav 0773877082.o catastrofa  mi-a distrus casa.  UM MARE CIRPACI

Edited by Ghassan, 17 November 2016 - 10:12.


#1330
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
l-ai lasat sa strice toata casa sau doar un perete/camera de proba?

Edited by arg, 17 November 2016 - 10:38.


#1331
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Ti-a platit macar pentru ca l-ai lasat sa iti distruga casa?

Vrei sa il sunam si noi?

#1332
Ghassan

Ghassan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.11.2016
L-am platit,acum sunt in cautare de zugrav spwr sa gasesc....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate