Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1153
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
peretii  nu  necesita  reparatii,sunt  vopsiti  in  alb  si  tot  albi  raman.multumesc  de  sfaturi.  incercam  sa  scap  mai  ieftin  cu  munca.
presimt  ca  urmeaza  in  curand  si  alte  camere!

Edited by sanderoalex, 28 August 2015 - 16:27.


#1154
adiman73

adiman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 15.09.2007
Am zugrăvit o cămară cu Lavabil însă au rămas dare urâte . Am folosit o lavabila kertificat plus. Va rog sa îmi dați o idee pentru a repara greșeala și care este motivul.  Acesta este al doi-lea strat.  Multumesc

Attached Files


Edited by adiman73, 04 September 2015 - 08:58.


#1155
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
in poza nu se vede nimic...
oricum, cred ca știu despre ce este vorba :
-  trafaletul nu este bun si lasa dâre la capete
  -  mânuitorul  (  tu )  este de vina   :)
  mai insista peste darele alea cu o miscare sus-jos ușoară pana dispare ( atunci cand dai cu vinarom ) .  Nu este bine intins vinaromul... in vinarom știi ca se pune apa, se diluează,  nu ?
  Ca soluție :  șlefuit cu șlaif de 120 sau ( dupa caz)  reparat cu glet de finisaj
  repetam :
-  diluarea vinaromului
- aplicarea lui pe perete in strat egal pana arata ca o pelicula de "ulei" peste tot
-  intins vinaromul până dispar toate dârele ( se simte in braț)
  - intins vinaromul de pe trafalet doar pe o anumita lățime,
  - NU ne ducem cu trafaletul inainte pe perete pana rămânem fara vopsea si nu am acoperit nimic
  -  unde nu se ajunge cu trafaletul se vopsește prealabil cu o pensula + trafalet mic-mic
spor la treabă si la muschi

#1156
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Buna ziua!

Vopseaua lavabila Dulux Super-Matt de la Akzo.. e buna? Vreau sa dau un hol si doua camere...am inteles ca e water-based (deci acrilic, nu?) si ca e pe baza de latex (PVA?)..din prospect Posted Image

Mi se pare ciudat..ori e pe apa ori e pe latex?
Aici e prospectul http://www.duluxtrad...asheets/410.pdf

Nu vreau sa-mi fac peretii prezervativ si nici nu tin s-o spal temeinic. Vreau sa prinda rapid, sa se usuce repede, sa nu puta si sa arate decent cativa ani.

Edited by estropy, 10 September 2015 - 00:35.


#1157
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Salutare tuturor! In curand, vreau sa ma apuc de zugravit noul apartament. Intrebarea este, sa folosesc glet de la Adeplast GM sau de la Ceresit CT. Voi ce recomandati?

#1158
anonim333

anonim333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.02.2011
Daca am dat acum cativa ani in dormitor cu savana cu teflon, acum se poate da cu alta marca peste? sau trebuie tot ceva cu teflon? Multumesc.

#1159
ZabavaDumitru

ZabavaDumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2015

 odo_robert, on 13 septembrie 2015 - 19:25, said:

Salutare tuturor! In curand, vreau sa ma apuc de zugravit noul apartament. Intrebarea este, sa folosesc glet de la Adeplast GM sau de la Ceresit CT. Voi ce recomandati?
Salut !Ambele marci sunt bune , probabil ca va trebui un strat final de finisare si aici recomand CT 127 .Personal folosesc GM doar pentru pretul mai mic .

 anonim333, on 14 septembrie 2015 - 17:40, said:

Daca am dat acum cativa ani in dormitor cu savana cu teflon, acum se poate da cu alta marca peste? sau trebuie tot ceva cu teflon? Multumesc.
Salut! Da , se poate .

#1160
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014

 odo_robert, on 13 septembrie 2015 - 19:25, said:

Salutare tuturor! In curand, vreau sa ma apuc de zugravit noul apartament. Intrebarea este, sa folosesc glet de la Adeplast GM sau de la Ceresit CT. Voi ce recomandati?
am zugravit recent ..........si iti spun ca tot ce am avut si folosit de la ceresit a fost de super super calitate........cam scump dar merita fara discutie........
glet 126 si dupa 127 repet scump dar merita din toate punctele de vedere

#1161
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 08.04.2005
Imi poate cineva recomanda un zugrav priceput si serios in Bucuresti? Vreau sa scot usile/tocurile de la 3 debarale si sa repar/indrept pentru usi noi, si pe deasupra vreau sa schimb gresia de pe hol. Multumesc!

#1162
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Acum este randul gresiei ca sa fie pusa. Intrebare intrebatoare: ce culoare a chitului de rosturi s-ar potrivi mai bine cu aceasta gresie? Eu ma gandeam sa pun alb, dar nu stiu cum rezista in timp (sper sa nu se faca negru). Exista vreun criteriu de alegere a plintei pentru "a da" mai bine cu aceasta gresie; sa fie in contrast cu ea, sa aiba o culoare asemanatoare?
Multumesc frumos!

[ http://s25.postimg.org/bu6wcg1en/odo516.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1163
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
As dori o parere ...
ce preferati o vopsea lavabila de interior mata sau o vopsea lucioasa?

#1164
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Mi se pare, mai ales, chestie de gust... Al meu ar recomanda vopsea 'lavabila' mata.

Dar alegerea asta cred ca tine de multi alti factori, respectiv (unii dintre ei):
-  daca lumina ce vine pe fereastra (chiar dinspre tavan) s-ar reflecta din peretii (luciosi) in televizorul la care te uiti ziua, n-as prea recomanda lucioasa...
-  daca mobila e mata, in functie de de gustul gospodarului, poate vrei s-o scoti in evidenta cu luciul peretilor, sau invers (mobila lucioasa) si lavabila mata. Sau, dimpotriva, sa fie totul shining daca mobila e lucioasa, ori mat. Tot chestie de gust...
-  daca ai copii mici care isi vor plimba palmele pe pereti, la inaltimea lor, peisajul cu amprente poate arata interesant pe suport lucios...
-  daca vrei sa-ti 'faci freza' rapid inainte de plecare, fara sa intri in baie, te poti oglindi in perete... Posted Image
si pot fabula asa in continuare, dar nu cred ca serveste cuiva...

#1165
stelux

stelux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.02.2005
Salutare.

Vreau sa stiu daca a folosit cineva vopseaua Emex AQ Bar  si ce textura lasa pe perete.Nu gasesc foto pe net cu textura si de aceea intreb aici.Adica nu vreau o textura lucioasa dar nici rugoasa,adica sa fie normala.Vopseaua este hidroizolanta ,respinge apa,daca mai sunt si alte marci ,va rod sa mi le spuneti.Rog adminul sa nu stearga postul pentru ca nu fac reclama la acest produs,dar nespunandui numele nu puteam intreba ce ma intereseaza.

#1166
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
apa + aracet  = amorsa
pt aderenta, se lipește mai bine următoarea mâna ( glet, vinarom..)
scapi de praf, grăsimi.... dastea   :)

#1167
stelux

stelux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 13.02.2005
Intreb de vopseaua asta pentru ca trebuie sa o dau pe pereti si pe tavan intr-un spatiu care trebuie spalat frecvent cu jet de apa.Gletul nu face fata,peretii sunt expusi partial la frigul de afara,adica incinta nu este incalzita.

Edited by stelux, 14 November 2015 - 22:57.


#1168
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Atunci, cea mai buna zugraveala e aplicarea faiantei...

#1169
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
aplica o vopsea cauciucata ( gen de exterior )

#1170
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
@Mateitasian - Ce inseamna vopsea cauciucata? definitia ta.
@Stelux - Daca zici ca trebuie sa speli cu jet de apa, atunci trebuie sa stii ca vopseaua lavabila nu va rezista, chiar daca e de ext. Ai 2-3 variante in cazul asta. Ori amorsa + vopsea structurata (cea care se niveleaza cu trafalet de burete), ori amorsa + vopsea decorativa, ce granulatie vrei, dar daca esti insistent, poti gasi si granulatie de 1 mm. Ori vopsea solvent, adica alchidica sau clorcauciuc ( probabil la asta se referea Mateitasian). Eu nu as da cu solvent pe pereti, nu ca nu merge, e chestie de gust. Nu stiu produsele de la Emex cum sunt, stiu ca apar primii in motorul de google cand cauti vopsea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate