Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre Zugrăveli

- - - - -
  • Please log in to reply
1669 replies to this topic

#1045
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Conteaza ce scrie in fisa tehnica a fiecarei vopsele...Un producator serios nu are o singura vopsea...problema se pune asa, cat vrei sa te tina pana la urmatoarea zugraveala si cat de lavabila vrei sa fie?
Daca nu ai copii mici sau animale de casa, merge o vopsea acrilica, in ce combinatii de culori vrea muschiul tau. Asta nu se curata decat cu o carpa moale si curata umezita. Nu poti curata pete de grasime decat daca-i proaspata si esti pe faza, dar pete de vin rosu sau marker nu prea merg curatate. Daca vrei o vopsea sa te proptesti cu peria de paie in ea, atunci dai cu decorativa de ext - granulatie mica
( 1 mm) sau texturata ( structurata). Ultimele 2 marci au referinte mai buna decat prima... La baie daca vrei cu latex care inseamna vinil, care inseamna prezervativ pe perete, trebuie sa ai baia ft bine ventilata, sa reduci riscul de mucegai. Eu nu as da vinil la mine acasa...
Fiecare are fluturii lui si dreptul sa-si cheltuie banii cum crede...Eu am pe holuri, in bucatarie si in dormitorul mic texturata de ext, iar in baie - grasello di calcio, un fel de stucco veneziano mai putin lucios. Iar in camera de zi mi-am facut pe peretele opus cu intrarea in balcon un efect de caramida facut din vopsea... Pe holuri si in bucatarie, vopseaua si-a aratat valoarea, am frecat grasimea din jurul aragazului si din tavan cu peria de paie de n-a avut aer! Astia au fost fluturii mei...

#1046
hpio

hpio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2008
Multam inca odata, pentru dormitoare si hol o sa ma hotaradc in functie de culorile disponibile, zugravul recomanda caparol, eu am bucataria, livingul si holul cu savana pe alb, rezugravit dupa 5 ani, dar sunt multumit. Recomanda-mi ceva pentru baie, o sa pun faianta doar pe peretele cu cada, restul zugravit, dar nu vreau stuco, marmurino, florentino..., vreau culoare simpla care sa reziste la eventualii stropi si aburi.


#1047
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Adiacent zugravelilor, ma intereseaza ce tinci de finisaj ati folosit cei care ati dat direct cu lavabila peste, fara glet.
As cam vrea sa sar peste etapa gletului din varii motive. Nu sunt impresionat de peretii coala si pentru mine nu-s o necesitate.
Din experienta, ati dat una sau doua maini de tinci inainate de lavabila ?
Ce produs de tinci ati folosit ?

#1048
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Cu glet o sa ai o supr mai fina decat cu tinci, dar coala de hartie nu o sa ai fara glet de finisaj. Intrebarea e daca o sa-ti placa cum arata vopseaua peste tinci, ori pt asta ar trebui sa faci o proba. Daca ai decis ca vrei o tencuiala structurata la interior, atunci poti da cu tinci , nu mai ai nevoie de probe. Eu as merge pe marci consacrate, Ceresit, knauf, poate Weber, d-astea...

#1049
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Am gasit variante si variante de tinci, fin si superfin, gri sau alb. Cat de fin sau parafin este tinciul ? Ce se reocmanda gri sau alb ?

#1050
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Eu as lua cat mai fin si cat mai alb, pt e vedea mai bine retusurile

#1051
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu am dat cu tinci, doua feluri : knauf este mai fin dar daca freci pe el cu mana vine putin din el jos ; adeplastul iese mai dur dar nu se macina. Inca nu am vopsit peretii. Oricum arata de 100 de ori mai bine decat gletuit.

#1052
Maimar

Maimar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.09.2014
Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema: vreau sa revopsesc singur  tocurile, de lemn, ale usilor si geamurilor. Au fost vopsite acum 7-8 ani cu email spor de la Policolor.
1. e nevoie sa indepartez tot emailul vechi sau e suficient sa slefuiesc cu hartie abraziva ( ca sa ia luciul si sa indeparteze eventualele parti cojite)?
2. la chituire, pot sa folosesc un chit de cutit acrilic fin?
3. pot sa vopsesc peste email cu un lac cu PU ?

#1053
Busetroy

Busetroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 31.01.2007
Buna ziua,

Am si eu o bucatica de perete de re-vopsit. Am lipit un fel de cuier de perete apoi prietena s-a razgandit sa-l mute si a luat cu ea si lavabila cand l-a dezlipit. Mai am ceva vopsea ramasa dar cum sa o aplic?
- sa curat locul cat pot apoi dau cu vopsea?
- sa dau direct peste , asa cum e, cu vopsea?
- trebuie amorsa?
- trebuie diluata vopseaua?
- sa dau cu trafalete sau pensula?

Va multumesc mult pentru orice sfat.

ps. am pus si 2 poze cu peretele decojit

Attached Files


Edited by Busetroy, 16 September 2014 - 13:09.


#1054
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Bun gasit.
In urma cu 5 ani un zugrav mi-a recomandat spor de exterior pt interior :) dupa ce i-am spus ca vreau ceva rezistent la spalare si nu m-a dezamagit
Nu am probleme cu mucegaiul, ventilatia, respiratul peretilor...etc.
Acum as fi vrut sa iau tot spor dar de interior.
Intrebarea e : se curata ? Sau raman tot pe cel de exterior
Mersi
As aprecia un raspuns urgent. As vrea sa il cumpar deja :)

#1055
dzyk2000

dzyk2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2008

View PostMaimar, on 13 septembrie 2014 - 15:53, said:

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema: vreau sa revopsesc singur  tocurile, de lemn, ale usilor si geamurilor. Au fost vopsite acum 7-8 ani cu email spor de la Policolor.
1. e nevoie sa indepartez tot emailul vechi sau e suficient sa slefuiesc cu hartie abraziva ( ca sa ia luciul si sa indeparteze eventualele parti cojite)?
2. la chituire, pot sa folosesc un chit de cutit acrilic fin?
3. pot sa vopsesc peste email cu un lac cu PU ?

Eu as cumpara o butelie pentru instalatii sanitare si as curata toata vopseaua la cald, chit se gaseste in comert dar se poate face cu praf de lemn si aracet, lacul este posibil sa inmoaie emailul si sa se combine nuantele.

View PostG_DD, on 26 septembrie 2014 - 13:22, said:

Bun gasit.
In urma cu 5 ani un zugrav mi-a recomandat spor de exterior pt interior Posted Image dupa ce i-am spus ca vreau ceva rezistent la spalare si nu m-a dezamagit
Nu am probleme cu mucegaiul, ventilatia, respiratul peretilor...etc.
Acum as fi vrut sa iau tot spor dar de interior.
Intrebarea e : se curata ? Sau raman tot pe cel de exterior
Mersi
As aprecia un raspuns urgent. As vrea sa il cumpar deja Posted Image

Se poate folosi cu succes si cel de interior, diferentele de calitate vor fi insesizabile.

View PostBusetroy, on 16 septembrie 2014 - 13:08, said:

Buna ziua,

Am si eu o bucatica de perete de re-vopsit. Am lipit un fel de cuier de perete apoi prietena s-a razgandit sa-l mute si a luat cu ea si lavabila cand l-a dezlipit. Mai am ceva vopsea ramasa dar cum sa o aplic?
- sa curat locul cat pot apoi dau cu vopsea?
- sa dau direct peste , asa cum e, cu vopsea?
- trebuie amorsa?
- trebuie diluata vopseaua?
- sa dau cu trafalete sau pensula?

Va multumesc mult pentru orice sfat.

ps. am pus si 2 poze cu peretele decojit

In mod normal trebuie sa slefuiti marginea vopselei pentru a nu ramane diferente vizibile,putina amorsa dar cu grija la concentratie, vopseaua se poate da cu pensula dar dupa intindere se tamponeaza cu pensula sa dea efectul trafaletului, daca vopseaua de pe perete este mai veche de 2/3 luni este posibil sa se vada diferenta deoarece in timp prinde patina.

#1056
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Mersi de raspuns
Atat ma intereseaza : sa nu se curete nici daca dau cu buretele cu pasla asa cum fac cu cel de exterior

#1057
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Vopseaua de int nu e asa de rezistenta ca una de ext, in general nu te poti apasa prea tare pe o vopsea de int. Poti sa aplici direct peste cea veche, cu conditia se nu fie ceva grasimi, pe grasime nu adera nimic.

#1058
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Intentionez sa spal peretii bine, fiind vorba de bucatarie, grasimi  , fum de tigara...e necesara si amorsa ?
Unde am facut mici retusuri cu ct 127 e musai amorsa, nu ?

#1059
dzyk2000

dzyk2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 19.03.2008
Este necesara amorsa indiferent de camera, eu in amorsa pun si putin lavabil din galeata care urmeaza sa dau deoarece prinde mai frumos, atentie la amorsa, trebuie intinsa foarte bine.
In ce consta retusurile? zona retusata a fost amorsata inainte?   este posibil sa se desprinda la aplicare lavabilului.

View Postmutulica_41, on 27 septembrie 2014 - 18:23, said:

Vopseaua de int nu e asa de rezistenta ca una de ext, in general nu te poti apasa prea tare pe o vopsea de int. Poti sa aplici direct peste cea veche, cu conditia se nu fie ceva grasimi, pe grasime nu adera nimic.

Perfect de acord. Mare grija la stropii de grasime.

Edited by dzyk2000, 05 October 2014 - 15:08.


#1060
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Am varuit pana la urma cu spor de exterior ca si data trecuta
Spalat bine peretii, fara amorsa
Nu m-a dezamagit, ca si in trecut superlavabilitate, exact cum vroiam

Adevarata problema pe care nu stiam ca o sa o intampin....E VOPSITUL acum :P

In trecut acum vreo 7 ani am vopsit cu pitura
Stiu...o vopsea proasta, dar a aderat bine la suport, doar ca s-a ingalbenit
Am vrut acum ceva bun si am ales savana cu teflon
Am degresat, spalat, insa nu am smirgheruit vechea vopsea si surpriza a fost sa vad ca se desprinde fix ca o folie de pe vechea vopsea

Ok....am luat kober emalux
Imi pare ca face la fel.
Are doua zile deja de cand e aplicata si daca incerc cu unghia la fel
Se jupoaie pur si simplu !!!!
Daca era savana sau kober de vina...se duceau naibii pana acum, deci suportul trebuie sa fie de vina

Nu am mai vazut asa ceva si am mai vopsit la viata mea diverse si tot FARA vopseluri cu pretentii
E cunoscuta pitura pt asa ceva ?
Ati intalnit asta ? :(

Acum ma apuca groaza ca mai am de vopsit si nu stiu cum sa mai fac
Doar nu o trebui sa decapez tot pana la suport !!!!!

Edited by G_DD, 04 November 2014 - 12:24.


#1061
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
cam asa se prezinta
se jupoaie ca o folie Posted Image

Attached File  IMG_20141103_123204.jpg   176.93K   67 downloads

#1062
bodozugravul

bodozugravul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.04.2013

View PostG_DD, on 04 noiembrie 2014 - 12:51, said:

cam asa se prezinta
se jupoaie ca o folie Posted Image

Attachment IMG_20141103_123204.jpg
Din curiozitate poti pune mai multe poze ...m-ai facut curios ......in care ai pus se vede putin

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate