Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Achizitie laptop HP ... or other

- - - - -
  • Please log in to reply
1451 replies to this topic

#1
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
So....

dupa cateva zile de batut netul .... dupa opinii si comparatii de laptopuri, sunt aproape hotarat de firma si model, insa as mai dorii si opinia voastra. Intodeauna inainte sa cumpar ceva, am apelat la softpedia .. si a fost OK :D.

So .... pretul la care bat este 35.000.000, aici intra, dupa mine un laptop HP si un rucsac pentru el! Pe astea le-am calculat la www.emag.ro, acum nu ramane batut in cuie magazinul asta ... am auzit multe chestii nasoale despre el .. insa nimic concret de la nimeni... whatever, nu conteaza vanzatorul!
Laptopul este asta: http://www.emag.ro/n...73ghz--pEY508ES ... iar rucsacul este unul HP ... il gasiti pe peste tot ca e singurul :) si e pe undeva pe la 1.300.000 lei.

Laptopul mie mi se pare ok si la aspect, dotari si autonomie .... iar la comparatiile de pe diverse situri a iesit OK ... chiar foarte bine! Banii, nu ai am .... o sa fie un credit la banca, insa ... daca ati fi in stuatia sa cumparati un laptop, la bugetul asta .... ce ati fi ales? Eu o sa-l folosesc pe Linux cu Kdevelop, eventual si o mica partitie de Windows, pentru VS 2005 si MSDN :).  Plus, am nevoie de wireless si ram ... e bine sa fie 1024 ... ca e nevoie!

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai te-ai orientat foarte bine! Se vede ca ai citit pe forum inainte sa te hotarasti sa ti-l cuperi!

Acest HP este cam printre cele mai ieftine modele cu dual core si 1 gb ram! De altfel, un model fiabil si tehnologii noi implementate!

Eu zic ca nu o sa fii dezamagit de el! :)

#3
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Meric frumos!
Alte pareri?
A mai pus cineva mana pe modelul asta pana acum ? Cum e cu suportul pe Linux .... se gasesc, module pentru lan si modem ???

O ultima intrebare :P ! Intel Core Duo ... este pe 64 biti ?

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Este un lucru foarte discutat la momentul actual...
Majoritatea spun ca nu are implementata tehnologia de 64 bit....
Citeste si tu pe aici :
http://forums.macrum...ad.php?t=179734

http://en.wikipedia....wiki/Intel_Core

#5
luciteck

luciteck

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.08.2006
intr-adevar Core Duo nu are implementata tehnologia pe 64 biti. Asta e aparuta doar la Core 2 Duo, care a fost lansat recent si pt notebookuri (codename Merom daca nu ma insel).
Asta nu inseamna nimic rau despre Core Duo care este un procesor excelent si foarte performant.
HP-ul ala din linku tau imi face si mie cu ochiul  :P
SIngurul sau dezavantaj e placa video, care shareuieste memoria sistemului, iar pt ceva jocuri mai pretentioase nu cred ca ai putea sa o folosesti (desi nu cred ca vei avea nevoie din ce ai descris ca vei face cu el). Oricum placa (si laptopul) e Vista ready anyway :)

Edited by luciteck, 01 September 2006 - 08:31.


#6
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006
Laptopul este ok [despre emag nu mai comentez nimic], dar am si eu o parere in privinta display-ului.
Daca il folosesti pentru programare/work in majoritatea timpului sa stii ca display-ul wide o sa te cam incurce.
Am avut si eu un laptop cu display wide(15.4 1280x800) si devinea obositor din cauza ca mi se distribuia atentia pe orizontala si nu pe verticala. Chiar daca ai impresia ca incape "mai mult cod" din linii, devine obositor cand trebuie sa-ti intorci ochii frecvent de la stanga la dreapta.
Pentru filme, wide este super, pentru ca se incadreaza foarte bine si dvd-urile si xvid-urile.
Un prieten are un HP nx6125 cu display 15" SXGA [are o rezolutie 1440 .. cu ceva] si mi se pare ca este mai putin obositor, chiar daca totul este "mai mic". Dar, din nefericire, nu prea se mai gasesc display-uri SXGA !
Asta e opinia mea, ... poate altii au alta parere !
Noroc la cumparaturi !

#7
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Da.... la problema cu ecranul ma gandeam si eu. Din imaginile de pe net, nu prea imi dau seama cum arata ... la dimensiuni (inca nu am primit laptopul ... spre sapt viitoare o sa ajunga). Am luat o rigla si am inceput sa-mi imaginez, realizez ca o sa fie destul de nasol, sa vad consola din Linux, pe jumatate de ecran ..... s-ar putea sa se comporte ciudat!

Whatever ... probabil ca o sa ma obijnuiesc ... laptopul arata foarte bine, si la configuratie si la aspect. Dupa achizitie... o sa revin cu multe impresii. Mai intai, sa vad daca reusesc sa instalez Gentoo pe el ... imi e ca o sa am ceva probleme cu componentele astea noi :P

Later Edit:

Ce aveti cu Emag?? Toata lumea ma ameninta cu el ... dar nimeni nu-mi spune nimic rau de magazin! Nici pe forum nu am gasit mare lucru, ori nu am cautat eu corect... :(
Datimi si mie cateva exemple de experiente nasoale cu emag sau un link catre oameni care se plang de magazin!

Edited by Ciurica, 01 September 2006 - 11:45.


#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...showtopic=60680

Uite aici despre emag!! Acum stii vorba aia... cum ti-e norocu` :)

#9
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004

View Postripper, on Sep 1 2006, 03:56, said:

http://forum.softped...showtopic=60680

Uite aici despre emag!! Acum stii vorba aia... cum ti-e norocu` :)

Inteleg din topicurile respective, ca depinde si de cel care comanda... si ce comanda! Ce au patit unii cu Emag, puteau 90% sa pateasca cu orice magazin virtual!
Cred ca la Emag o sa fac comanda ... ca vreau sirucsacul ala HP ... care e mai eftin la ei :)

#10
adyi04

adyi04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.08.2006

View PostCiurica, on Sep 1 2006, 14:33, said:

Inteleg din topicurile respective, ca depinde si de cel care comanda... si ce comanda! Ce au patit unii cu Emag, puteau 90% sa pateasca cu orice magazin virtual!
Cred ca la Emag o sa fac comanda ... ca vreau sirucsacul ala HP ... care e mai eftin la ei :)

[Offtopic]
Si eu am avut niste divergente cu cei de la Emag, si am ajuns la o concluzie destul de pertinenta:
- totul depinde de cat de bun este echipamentul sau cat de mult noroc ai.
- daca esti din Bucuresti, iti permiti sa te duci la orice ora cu el in service [probabil SCOP], daca ai probleme; daca nu esti din Bucuresti, gandeste-te ca s-ar putea sa cheltui pe deplasari mai mult decat economisesti cumparand de la Emag.

Cred ca la comertul online, important nu sunt neaparat preturile [ele vin ca un rezultat al acestui tip de comert], ci mai degraba suportul, respectul fata de client, bunavointa. Degeaba are Emag preturi relativ bune, daca la capitolul service si customer support nu stau prea grozav. Emag te trimite la service-ul SCOP [importatori/distribuitori] si nu le place sa-si bata capul prea mult cu astfel de probleme [parerea mea poate fi subiectiva, din cauza unui litigiu cu ei]. Pe certificatul de garantie scrie "Scop Computers".
Si probabil ca toate magazinele online te trimit tot la SCOP [sau alti importatori].

In schimb un prieten de-al meu si-a facut firma de IT, cat mai era student, iar cateodata mai aduce din depozit [parca K-Tech] si mai vinde componente/sisteme. Ei, pe certificatul de garantie al produsului scrie numele firmei lui "XXXXX" si nu numele K-Tech. Daca firma sa isi inceteaza activitatea, tot ai garantia de la K-Tech, pentru ca de la ei provine.

Daca vrei sa cumperi de la ei[Emag sau alt mag online], intreaba-i ca daca o sa ai probleme si laptopul ajunge in service si o sa stea mai mult de 2 saptamani [dupa expertiza lor], o sa-ti dea echipament de inlocuire ?

De exemplu, la BEST [nu fac reclama, dar am intrebat intr-o zi ca nu aveam ce face] se intampla acest lucru si poate chiar si la alti mamuti !
[/Offtopic]

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Gata cu emag, am zis fiecare cate ceva, dar e un thread imens in care se discuta despre acest subiect!

Sa revenim on-topic v-as ruga... :)

#12
bumbum

bumbum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2006
as vrea sa stiu si eu..ce parere aveti despre acest laptop Dell Inspiron 6400 Centrino Duo T2300, 1.66GHz
http://www.emag.ro/n...110-20250120249
mie mi se pare destul de fain...si  mai ales k pot sa il cumpar de afara la un pret destul de bun..cam 700 usd..ce ziceti merita? sau imi recomandati ceva mai bun...astept variantele voastre...multumesc
PS.cel care l-am gasit eu avea 1gb ram ;)

#13
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postbumbum, on Sep 3 2006, 14:31, said:

as vrea sa stiu si eu..ce parere aveti despre acest laptop Dell Inspiron 6400 Centrino Duo T2300, 1.66GHz
http://www.emag.ro/n...110-20250120249
mie mi se pare destul de fain...si  mai ales k pot sa il cumpar de afara la un pret destul de bun..cam 700 usd..ce ziceti merita? sau imi recomandati ceva mai bun...astept variantele voastre...multumesc
PS.cel care l-am gasit eu avea 1gb ram ;)

Daca poti sa-l cumperi cu 700 USD si eventual chiar nou se merita din plin... daca nu, nu prea isi face banii!  :P

#14
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Mai pun ceva in tema :D

Cu cat dureaza mai mult pana ajung la laptop :) bate vantul pe net, si eu dupa el :P. tinand cont de profesia mea ... si ceea ce vreau eu sa fac cu laptopul, va intreb daca nu cumva ar merita mai mult sa dau banii pe:
http://www.emag.ro/n...17ghz--pEY499ES
cu
2x http://www.emag.ro/a...-pKXMSAC22D38KX
si
http://www.emag.ro/a...dg102a--pDG102A

Acest laptop la 19.000.000 cu 1Gb DDR, urmand sa ma descurc eu cu ddr-ul default al lui ... poate il vand pe net! Diferenta de pret e de aproape 10.000.000 lei .... merita acesti 10.000.000 in plus, laptopul pentru care am deschis topicul?

Maine dimineata sunt la banca sa iau banii! ... asa ca ma grabesc putin ... si sunt nehotarat! Nu este o foarte mare problema de banii .... insa am nevoie de putere de calcul, compilez extrem de mult, si pe Linux si pe Windows ... codul este mare, trebuie sa fiu productiv ... laptopul trebuie sa ma ajute cu rezolutia si viteza de lucru!
Mai imi este teama si de faptul ca Core Duo este prea tanar ... abea s-a lansat, nu am auzit pe nimeni sa se planga de el, insa a aparut de prea putin timp!

Astept in continuare sugestiile voastre!

#15
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mergi pe HP-ul cu Core Duo! Nu are nici o relevanta ca "abia" a fost lansat ( core 2 duo abia a fost lansat), pe cand acest procesor are deja ceva vechime! Stai linistit ca este foarte bun si ofera performante mult mai mari decat un Pentium M!

Nu prea am inteles ce vrei sa spui in ultimul tau post, dar pt ce ai zis ca vrei sa-l folosesti ia-ti-l pe asta: http://www.emag.ro/n...73ghz--pEY508ES
Multa bafta! :)

#16
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Da .... m-ai convins! :)
Sorry de abea == abia   .... dupa ce-mi iau laptopul, o sa fac o erata :P !

Promit sa nu ma mai uit pe net, la nici eu review :) ... si maine sau cel tarziu Marti, sa ma laud aici cu ce face HP-ul pe Core Duo :)

#17
bumbum

bumbum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.04.2006

View Postripper, on Sep 3 2006, 14:44, said:

Daca poti sa-l cumperi cu 700 USD si eventual chiar nou se merita din plin... daca nu, nu prea isi face banii!  :P


dar io ma refeream la performantza...facant abstractie de pretz....credeti k este bun? k firma sau io stiu..imi recomandati altceva? k nu ma pricep deloc la laptop=uri..acesta este primul..si as avea nevoie de niste sfaturi...hp despre care vb este mai bun??? sau ce imi recomandati? multumesc

#18
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006

View Postbumbum, on Sep 3 2006, 20:21, said:

dar io ma refeream la performantza...facant abstractie de pretz....credeti k este bun? k firma sau io stiu..imi recomandati altceva? k nu ma pricep deloc la laptop=uri..acesta este primul..si as avea nevoie de niste sfaturi...hp despre care vb este mai bun??? sau ce imi recomandati? multumesc

Singura chestie care nu imi place la NX-urile de la HP sunt tastele: foarte proaste. Plastic cam grosolan prelucrat, insa de calitate, taste mici comparabil cu celelalte laptopuri, tastele numerice sunt incredibil de mici, iar sagetile sunt doar un pic mai mari. Si se cam misca in lateral cam usor. Si eu ma gandeam sa imi iau un HP la 20 mil, dar dupa ce am testat azi unul ma indoiesc ca tastele acelea o sa ma tina fara probleme 3-4 ani (precum ma tine actualul meu laptop, tot HP, dar seria Pavilion).

La 35 mil gasesti un Toshiba din seria L tot cu procesor Core Duo. Uita-te pe emag ca au si ei, cel putin pe pagina lor, ca in stoc cine stie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate