Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1783
stefi326

stefi326

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.08.2015
Buna! Stie cineva de unde se poate cumpara perii de motor pentru aspirator samsung sc5670?

#1784
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Buna, Ar putea cineva sa ma indrume inspre achizitionarea unui aspirator? Principalele caracteristici care ma intereseaza sunt CAT MAI MICI EMISII DE PRAF pentru ca sufar destul de mult de o rinita alergica, putere de aspirare mare si daca se poate sa nu fie cu sac. Daca are spalare si este eficient sau filtrare prin apa cu atat mai bine. Nu conteaza prea mult pretul, daca este bun atunci sunt dispus sa dau si mai mult pe el. Am tot cautat, dar de cele mai multe ori, ori nu e specificata puterea de aspirare, ori clasa de emisii praf etc. Poate este cineva care cunoaste astfel de produse.

#1785
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Cele mai eficiente sunt cele cu sac cat mai gros si filtru Hepa,dar sa fie din ala "pe bune".Daca ptetul nu are importanta,iti recomand Miele sau Sebo.

#1786
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015

 dantt, on 01 august 2016 - 16:36, said:

Cele mai eficiente sunt cele cu sac cat mai gros si filtru Hepa,dar sa fie din ala "pe bune".Daca ptetul nu are importanta,iti recomand Miele sau Sebo.
M-am uitat si peste produsele Miele, dar nu am gasit de unde as putea sa cumpar si consumabilele cum ar fi filtrul care se potriveste pentru ele sau sacul daca se deterioreaza. Probabil ca nu am stiut eu unde sa caut, dar nici nu as vrea ca sa dau comanda cine sti pe unde si sa imi ajunga intr-o saptamana. De preferat ceva la care consumabilele se pot gasi cat de cat usor sau eventual doar filtrul la cele fara sac. La firma am un Samsung sc8850 la care nu i-am gasit filtru hepa 12 de schimb ca sa il cumpar nicaieri.

#1787
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Miele au reprezentanta in Romania,iar filtre si saci sunt chiar si la Carrefour.Sacul e de unica folosinta si se arunca atunci cand se umple.Am aspiratorul produs de aceasta firma si chiar dupa ani de zile gasesti consumabile fara probleme.Eu zic sa mergi sa le (Miele sau Sebo) pe viu si apoi mai discutam.

Era sa uit-nu gasesti aftermarket consumabile pentru ele.Daca ar gi asa,n-ar garanta nimeni filtrarea superioara fata de celelalte.

Era sa uit-nu gasesti aftermarket consumabile pentru ele.Daca ar gi asa,n-ar garanta nimeni filtrarea superioara fata de celelalte.

#1788
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 filiptg, on 01 august 2016 - 12:35, said:

Buna, Ar putea cineva sa ma indrume inspre achizitionarea unui aspirator? Principalele caracteristici care ma intereseaza sunt CAT MAI MICI EMISII DE PRAF pentru ca sufar destul de mult de o rinita alergica, putere de aspirare mare si daca se poate sa nu fie cu sac. Daca are spalare si este eficient sau filtrare prin apa cu atat mai bine. Nu conteaza prea mult pretul, daca este bun atunci sunt dispus sa dau si mai mult pe el. Am tot cautat, dar de cele mai multe ori, ori nu e specificata puterea de aspirare, ori clasa de emisii praf etc. Poate este cineva care cunoaste astfel de produse.
Dyson se lauda ca la v6 absolute din dotarea gospodăriei subsemnatului aerul iese mai curat decât cel din camera. Nu pot decât să-i cred pe cuvânt.

#1789
increatul

increatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 31.05.2007
Mda, dar e peste 2000 ron. Pana mea, ma indoiesc ca sunt mai mult de 5-10% din cei care isi cumpara aspirator si ar da banii astia.

@swtm le are cu aspiratoarele, dar na, pentru un utilizator casnic, parca e cam mult sa dai atatia bani.

Eu am luat unul cu filtrare prin apa (Hepa), e ok, nu ai praf in casa, iar garantia a fost de 4 ani. Acuma am vazut ca costa undeva sub 500.

#1790
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
L-am luat de pe Amazon cu aproximativ 1400.
Nu sunt mare fan de filtrare prin apa pentru că sunt greu de manevrat si trebuie curățate după fiecare aspirare. Am un delonghi care si spala cu apa sau abur.

#1791
filiptg

filiptg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.06.2015
Dyson poate sa se laude si nu zic ca n-ar fi asa ci doar ca la o scurta aruncare de privire peste cateva produse de la ei am vazut ca au puterea de aspirare de cca. 260-300 ceea ce e cam slabut. E normal ca iese curat aerul daca nici nu trece asa mult prin filtru la puterea aia de aspirare. Cu siguranta filtrul e bun pentru ca de obicei cu cat e mai "dens" cu atat puterea motorului trebuie sa fie mai mare. Eu cred despre ei ca au aspiratoare cu un design placut si motoare bune, dar nu exceleaza la puterea de aspirare.

#1792
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
V6 are 100w putere de aspirație și aspira mai bine decât un Philips de 450w. Contează și accesoriile nu numai puterea brută. Oricum la 100w e foarte bun pentru un aspirator portabil.

Unele accesorii îs super,  altele asa și asa.
Attached File  uploadfromtaptalk1470240713690.jpg   36.94K   42 downloads

#1793
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 filiptg, on 01 august 2016 - 12:35, said:

Buna, Ar putea cineva sa ma indrume inspre achizitionarea unui aspirator? Principalele caracteristici care ma intereseaza sunt CAT MAI MICI EMISII DE PRAF pentru ca sufar destul de mult de o rinita alergica, putere de aspirare mare si daca se poate sa nu fie cu sac. Daca are spalare si este eficient sau filtrare prin apa cu atat mai bine. Nu conteaza prea mult pretul, daca este bun atunci sunt dispus sa dau si mai mult pe el. Am tot cautat, dar de cele mai multe ori, ori nu e specificata puterea de aspirare, ori clasa de emisii praf etc. Poate este cineva care cunoaste astfel de produse.
pt emisii mici te uiti pe eticheta energetica sa aiba clasa A. daca esti alergic de ce vrei sa iei contact cu praf la variante fara sac sau cu filtrare apa?

#1794
titusbz

titusbz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2015
Aspiratorul meu este VORTEX AQUA (filtrare cu apa) model V1700 .Mi-ar face un mare bine cineva de pe acest forum care mi-ar sugera cum pot procura filtrul lavabil de evacuare (eventual si celalalt filtru de burete)
Multumesc anticipat eventualilor binevoitori.

#1795
ratac

ratac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.10.2006
Pentru cei interesati ..la carrefour 900 ron miele cat and dog powerline c3

#1796
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Buna ziua tuturor, va rog sfatuiti-ma cu privire la achizitionarea unui aspirator ptr uz casnic, eficient si la un pret moderat......am cautat pe aproape toate magazinele online dar am gasit numai marci neauzite vreodata iar aspiratoarele de marca au putere max. de pana-n 800 W.....cum poate aspira un motor cu putere de 700-800 W ??? Cica, o norma UE nu mai permite vanzarea de aspiratoare de capacitate mare, pai stie UE cat praf si mizerie se afla in atmosfera Romaniei !!! Ma rog, ca sa nu deviez de la subiect, va rog, sprijiniti-ma cu sfaturi in achizitionarea unui aspirator ptr un ap. cu 3 camere.......Am citit prin topic si am cautat cateva marci recomandate dar din pacate nu mai sunt in stocuri.
Multumesc anticipat.

#1797
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Ce buget ai? A spus cineva mai sus ca la carrefour e la promotie Miele cat and dog power line c3 la 900 lei, daca ai acest buget disponibil...

Legat de putere... Ar trebui sa iei in considerare puterea de aspirare, nu putearea consumata...

#1798
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Dar si aia a scăzut.
Trebuie să știi la ce suprafețe o să îl folosești. Pentru covoare puține sunt bune, pentru suprafețe tari multe sunt ok.

#1799
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Multumesc ptr sfaturi, am un buget de max. 300 lei, stiu ca e putin ptr un aparat atat de important intr-o casa dar deocamdata, atat se poate la urgenta, deja am aspiratorul stricat. Am 2 covoare si cateva mochetele, gresie si parchet.....ptr un apartament normal. Unele modele specifica puterea de aspirare iar unele nu. Un aspirator cu motor de capacitatea 1500W, ar trebui sa aspire undeva la 300W. Am pus ochii pe ceva modele dar o parere si un sfat din partea voastra nu ma deranjeaza deloc: http://www.cel.ro/as...hg-pMyM0PDcq-l/ ,  http://www.cel.ro/as...su-pMCs2MjUo-l/ , http://www.rombiz.ro...  , https://www.magazini...ce=price-ro  
Multumesc anticipat.

Edited by floryn-dof, 24 August 2016 - 21:09.


#1800
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Uite ceva de genul am avut eu inainte si de care am fost multumit. Era un model putin diferit dar nu il mai gasesc acum pe piata.. Era foarte util filtrul cyclone.. De ceva timp l-am donat parintilor...

Link

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate