Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1657
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Lyvyoo,te salut si aici :-) Am comparat cele doua aspiratoare la showroom-ul din Brasov.Dupa parerea mea,cel de 1600w merita mai mult daca esti dispus sa mai pui ceva diferenta.Si cel de 800 w,e ok,nimic de zis,trage foarte bine pentru puterea lui,insa e inferior la aspectul asta.Cutia de saci te tine un an fara probleme (pe mine atat ma tine la o casa de 150mp).Vad ca pe mieleshopbrasov.ro,la orice gama C3,primesti 10 ani garantie si o cutie de saci cadou.Go on,merita cu prisosinta aceasta marca de aspiratoare si-ti recomand cu cea mai mare sinceritate.
P.S. Este showroom si in bucuresti,la Piata Presei Libere.

#1658
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Pe mine Miele m-a pierdut când am văzut ca pentru persoane fizice au o garanție și pentru persoane juridice alta. Adică sunt aspiratoare pentru apartament nu pentru birouri... B)

#1659
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Scuze,n-am stiut asta,pe site-ul lor nu reiese totusi asa ceva...Merita intrebat.

#1660
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
1600W are acelasi pret cu cel de 800W:

Aspirator Miele C3 Ecoline 800 W , 4 .5 l , HyClean 3D Efficiency , AirTeQ, galben  - 990 lei aici sau aici
Aspirator MIele Complete C3 PowerLine 1600W , 4.5 l , filtrulu AirClean , Mod Silentios , Rosu Mango - 990 (960 la Miele Piata Presei). La Brasov nu au aceste modele la aceste preturi ci altele de la 1250 in sus, e drept cu mai multe accesorii dar mie ca si "must have" nu mi-ar trebui decat peria de canapele care vad ca este inclusa si la modele c3 mai ieftine. Covoare n-am decat unul de 2/2 la copil.

Din ce inteleg, cu un consum de curent  la jumatate, ecoline pierde doua clase de eficienta la puterea de aspirare, putere oricum mai mult decat suficienta pe Powerline. Pentru zile grabite mai am un Rowenta 18V pe acumulator, deci folosit saptamanal, nu e mare consum. Oricum espressorul de 1400W sta cate doua, trei ore zilnic  :) Deci cred ca merg pe POwerline 1600W, de acolo de unde il voi gasi mai ieftin.

Multumesc si pentru corectura cu sacii, m-am luat dupa o descriere gresita "sac aspirator", la singular.

#1661
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Extras din certificatul de service pentru aspiratoare:
3.1. Certificatul Miele Service Zertifikat este oferit de către societatea MIELE Appliances SRL numai pentru aspiratoarele Miele pentru care sunt îndeplinite următoarele condiţii:
- aparatele au fost achiziţionate noi de la societatea MIELE Appliances SRL  sau din reţeaua de vânzători si numai de catre persoane fizice.


Dar extragarantia e de fapt acordata de importator si nu de producator:
2. Durata de valabilitate si data inceperii valabilitatii
2.1. Aparatul achiziţionat are o garanţie de producător de doi ani. După expirarea garanţiei de producător, societatea MIELE Appliances SRL ofera garantie pentru motor si partile electronice pentru următorii opt ani. Perioada totală de garanţie începe de la data achiziţionării aspiratorului şi durează 10 ani (2 ani garanţie de producător şi 8 ani garanţia acordată de Miele Service Zertifikat).

Edited by swtm, 30 January 2016 - 02:25.


#1662
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Swtm, e normal, sunt produse de uz casnic, nu e conditia asta doar la Miele.
Din cate stiu vand si aparatura pentru uz comercial, dar nu m-a interesat aspectul asa ca nu stiu ce au.
In schimb ma cam racaie extrem de tare faptul ca in Germania garantia la orice produs e 10 ani iar la noi e 2.
Confirm si eu ca Miele e ok si cu sacul plin. Eu folosesc 4 saci cam in 10 luni cu 180mp de aspirat si 3 pisici (din care una cu par lung).

Edited by LittleJo, 30 January 2016 - 09:21.


#1663
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu e normal pentru că una e utilizarea profesionala și alta e achiziția ca și pj. Eu cumpăr aspiratorul pentru birourile proprii nu pentru că am ca obiect de activitate servicii de curățenie.
E o practică curentă a multor distribuitori de a afișa o garanție de multe ori chiar mai mica decât cea oferită de producător și de a prezenta extragarantia ca și bonus oferit de ei.

#1664
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Banatul are dreptate  Posted Image Cei 10 ani depind de importator. Am fost azi in Carrefour, unde C3 Powerline Cat and Dog (atentie, de 1100W nu 1600W) era 870, dar 2 ani garantie, importat de o firma din Radauti, dupa cum spune eticheta. Pe certificatul de garantie MIele (nu Carrefour) scria 2 ani de garantie. La Altex scrie pe site 2ani sau conform certificatului producatorului, certificat pe care scrie doi ani daca e cel din aspiratoarele Miele de la Carrefour. Deci ca sa ai 10 ani probabil trebuie sa iei de la cei care clameaza expres acest lucru pe site, cum ar fi cei de la PIata Presei sau din Brasov. Eu cel mai probabil voi merge pe C3 Powerline-ul de 960 lei, cu 10 ani garantie, din Bucuresti.

Edited by Lyvyoo, 31 January 2016 - 19:17.


#1665
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Bravo,felicitari!Sa ne dai un feedback dupa achizitie.Sunt foarte curios cum ti se pare raportat la ce ai avut.

#1666
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu te grăbi. Extra garanția e posibil să o obții după înregistrarea produsului pe pagina importatorului. La multe produse așa se procedează.

Dacă tu cumperi ca și persoană fizică nu te afectează limitările semnalate de mine.

Deși de multe ori o garanție lungă e inutilă la un service prost. Am luat un harci bagless de la heinner pentru atelier și l-am trimis la service ca trăgea foarte slab. A venit de la depanero la fel. Cum aveam nevoie de un aspirator nu m-am mai jucat și am luat un karcher din hormbach (și aici aceeași tâmpenie scria mare la raion ca au 5 ani garanție, dar ca pj am doar 2) și l-am folosit și la praf de glet și nu a zis pas. Dar "papa" saci.

Dar precum spuneam nu te grăbi. De când am luat un roomba 774 aspiratorul casei (un Phillips bun altfel)  îl folosesc foarte rar, mai mult pentru curățat filtrul de scame de la uscător.
E drept ca eu nu am covoare, singurul animal nu are voie în casă, dar de când cu roboțelul cred următorul aspirator, dacă va fi cazul, tot robot va fi.

#1667
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Salutare colegi de forum !

Va cer sfatul referitor la achizitia unui aspirator, intrucat piata vad ca abunda cu modele si alegerea unuia se dovedeste a fi destul de dificila.

Respectivul aspirator va servi unui mic apartament cu o camera, de aproximativ 40 de metri patrati, cu predominanta covoarelor. Actualmente am un DeLonghi aquamagic (filtrare cu apa) care abia mai trage scamele de pe covor.

Bugetul pe care il aloc este de 700 de lei. Ma intereseaza un aspirator care sa traga bine (covoarele sunt dense, din lana) si sa ma tina niste ani buni, nu sa il tot schimb la 2-3 ani. Am vazut aici, pe aceasta arie, ca sunt diferente intre puterea motorului si cea de aspirare. Si de asemenea am vazut ca multa lume apreciaza aspiratoarele Miele. La o cercetare prin Carrefour, am vazut ca atat Miele-ul (un C1), cat si alte firme, au saci fara posibilitate de golire dupa fiecare utilizare. Praful ala care se acumuleaza in timp in sac prinde un miros urat, nu se va simti in camera cand e in functie aspiratorul? Dupa cat timp se schimba un asemenea sac ?

Miele C1 era la un pret in jur de 640 ron, dar am vazut si un Philips FC 8522 cam in aceeasi bani, tot cu aceeasi poveste la saci - fara posibilitate de golire.

Sa merg pe Miele sau pe Philips sau alta marca? Care s-are prezenta mai bine si are accesorii mai usor de gasit ?

Va multumesc !

Edited by most_wanted_racer_alive, 02 February 2016 - 16:01.


#1668
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Sacii aia nu se golesc.Dupa umplere,se arunca pur si simplu si se inlocuiesc cu unul nou.La Miele,ca de asta am,costa cam 60ron 4 saci+filtrul de la motor si te tin,la ce suprafata ai,minim 1 an.Fara sa cunosc modelul de Philips,votez pentru Miele indiscutabil.Am trecut la Miele de la un Philips.Alta poveste.Miele sunt in continuare fabricate numai in Germania (deocamdata).Mergi si compara in magazin direct sa te lamuresti.

#1669
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
E clar o diferenta fantastica de la LG Kompressor (ce-i drept de 7ani) la acest C3. De la modul cum trage pana la aerul lasat (ce-i drept si aici, Miele e la prima aspirare ). Se confirma ca nu puterea in W a unui aspirator e cheia eficientei, eu scazand practic de la 2200 la 1600W. Cateva intrebari:

1 - cu peria principala SBD 290  din dotarea pachetului C3 Complete Powerline, chiar daca apas pedala pentru iesirea periilor de pe margini, e destul de greu de aspirat un covor. Practic aspiratorul este prea bun sa zic asa, si cred ca forta sa ar trebui intermediata de o perie cu role, ca sa poata scarpina covorul (cat and dog sa fie solutia?nu am animale). Sau se poate folosi cu succes si cea originala, dupa ce te obisnuiesti?  Aveti vreo recomandare de perie pentru un covor normal (de copii) ?
2 - candva mi s-a ars LG-ul, iar de la service mi s-a spus sa am mare grija sa nu mai aspir zone cu picaturi de apa. Exista acelasi pericol si aici?
3 - daca imi aspira o jucarie mica a copilului o mai poti scoate din sac?  Posted Image Kompressor era fara sac.

Un minus ar fi lipsa controlului pe maner, foarte util, dar cateva calorii consumate cu deplasarea si aplecarea pana la aspirator nu strica Posted Image

Edited by Lyvyoo, 02 February 2016 - 21:09.


#1670
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Ma bucur ca iti place aspiratorul,sincer,sa-l stapanesti sanatos!.Vis-a-vis de perie,eu am Cat&Dog ,desi nu am animale de companie in casa,am ales acest model fiindca venea din start cu 2 perii rotative-una mica de canapele si una de dimensiuni normale.Pentru covoare,folosesc numai peria rotativa,indiferent cat de pufoase sau latoase sunt covoarele. Nu am folosit-o niciodata pe cea standard (cea la care faci referire) pentru covoare,am aspirat numai parchetul si gresia.Aspirarea catorva picaturi de apa nu e o problema,sacul fiind gros,desigur insa ca nu trebuie exagerat.Acum cativa ani,erau si modele cu control al puterii pe maner,insa erau chiar scumpe ,peste 2000 ron daca-mi aduc bine aminte.

#1671
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

View Postmost_wanted_racer_alive, on 02 februarie 2016 - 15:51, said:

Salutare colegi de forum !

Va cer sfatul referitor la achizitia unui aspirator, intrucat piata vad ca abunda cu modele si alegerea unuia se dovedeste a fi destul de dificila.

Respectivul aspirator va servi unui mic apartament cu o camera, de aproximativ 40 de metri patrati, cu predominanta covoarelor. Actualmente am un DeLonghi aquamagic (filtrare cu apa) care abia mai trage scamele de pe covor.

Bugetul pe care il aloc este de 700 de lei. Ma intereseaza un aspirator care sa traga bine (covoarele sunt dense, din lana) si sa ma tina niste ani buni, nu sa il tot schimb la 2-3 ani. Am vazut aici, pe aceasta arie, ca sunt diferente intre puterea motorului si cea de aspirare. Si de asemenea am vazut ca multa lume apreciaza aspiratoarele Miele. La o cercetare prin Carrefour, am vazut ca atat Miele-ul (un C1), cat si alte firme, au saci fara posibilitate de golire dupa fiecare utilizare. Praful ala care se acumuleaza in timp in sac prinde un miros urat, nu se va simti in camera cand e in functie aspiratorul? Dupa cat timp se schimba un asemenea sac ?

Miele C1 era la un pret in jur de 640 ron, dar am vazut si un Philips FC 8522 cam in aceeasi bani, tot cu aceeasi poveste la saci - fara posibilitate de golire.

Sa merg pe Miele sau pe Philips sau alta marca? Care s-are prezenta mai bine si are accesorii mai usor de gasit ?

Va multumesc !
Eu am un Phillips și e bun. Saci poți folosi și de la alți producători, a se citi mai ieftini.
În altă ordine de idei puterea consumată e irelevanta, puterea de absorbție e cea importantă. Un aspirator bun are cel puțin 400w putere de absorbție. Asta trebuie sa verifici. Dacă nu e menționată e cu siguranță mai mică decât aceasta valoare.

#1672
AnotherOther

AnotherOther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.12.2006

View Postmost_wanted_racer_alive, on 02 februarie 2016 - 15:51, said:

Sa merg pe Miele sau pe Philips sau alta marca? Care s-are prezenta mai bine si are accesorii mai usor de gasit ?

As merge pe Miele fara ezitare. Eventual pune-i in magazin sa testezi ambele modele in paralel.Cred ca te vei convinge din start ce sa alegi ...

View PostLyvyoo, on 02 februarie 2016 - 20:51, said:

1 - cu peria principala SBD 290  din dotarea pachetului C3 Complete Powerline, chiar daca apas pedala pentru iesirea periilor de pe margini, e destul de greu de aspirat un covor. Practic aspiratorul este prea bun sa zic asa, si cred ca forta sa ar trebui intermediata de o perie cu role, ca sa poata scarpina covorul (cat and dog sa fie solutia?nu am animale). Sau se poate folosi cu succes si cea originala, dupa ce te obisnuiesti?  Aveti vreo recomandare de perie pentru un covor normal (de copii) ?

Eu folosesc doar peria Cat&Dog deoarece asa ca si tine cu cealalta perie abia o pot ridica de pe covor la o treapta superioara, in plus mi se pare ca aspira mai bine cea de Cat&Dog.

#1673
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Tocmai am achizitionat-o (peria cat and dog) de la un coleg forumist care o vindea pe olx cu 150 de lei, Ii multumesc pe aceasta cale

#1674
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009

View Postlucimunteanu2000, on 24 ianuarie 2016 - 19:00, said:

Asta este modelul si poza cu filtrul..
Întrebarea este: unde găsesc filtru? Attachment 20160121_105110.jpgAttachment tapatalk_1453654651844.jpeg
Eu am cumparat de la reprezentanta Samsung de pe Iuliu Maniu dar cu comanda prealabila.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate