Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1495
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Klaus,sa-l stapanesti sanatos!O sa te convingi cu timpul ca investitia a meritat.In ce priveste chestia cu capacul sacului,asa e,insa exista un capac care se achizitioneaza separat si care se monteaza exact pe locul unde trebuie sa stea furtunul,pentru a acoperi acea gaura cand capacul aspiratorului sta inchis si furtunul scos.Eu l-am luat si pe acela,insa nu cred ca l-am folosit vreodata,fiindca nu scot furtunul cand depozitez aspiratorul,dar am zis "sa fie acolo"

#1496
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
salutare tuturor
din maxima lipsa de timp nu pot citi tot topicul.
Caut un inlocuitor la un Siemens 10300 (aspirator umed/uscat) intr-o varianta de "buget", cu accentul pe filtrare maxima posibila.
Suprafata de curatat este 60 mp majoritatea cu mocheta. Animale de casa nu sunt insa avem 2 mici sportivi care fac haos nonstop :-)

M-am uitat la Dyson-uri insa nu au reusit sa ma convinga din mai multe aspecte iar pretul este putin piperat pentru resursele pe care le am.

multumesc anticipat!

#1497
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Care ar fi bugetul? Vrei tot aspirare umeda si uscata sau e suficient doar uscata? Vrei cu filtre care se schimba sau care se spala? Cu saci sau fara saci? :)

#1498
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013
Aspiratoarele Miele din seria C3 nu au filtru Hepa? Ce recomandati sa aleg dintre un Miele C3 si Electrolux Ultrasilencer?

#1499
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Cred ca standard nu au, dar am impresia ca poti inlocui filtrul existent cu unul HEPA.

#1500
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Unele modele au dar se poate pune ulterior la toate. Filtru de evacuare e de 3 feluri: HEPA, Active Air Clean ( pentru a contracara  mirosul parului de animale de companie) si Super Air Clean (standard). Acesta din urma se gaseste in fiecare pachet de 4 saci nu e nevoie sa-l cumperi separat.

Electroluxul singurul avantaj (pentru mine) e faptul ca poate e mai silentios. Nu l-am probat insa.

Miele are acum 10 ani garantie la unele modele de C3.

#1501
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003

 Ananke, on 02 iulie 2015 - 12:24, said:

Aspiratoarele Miele din seria C3 nu au filtru Hepa? Ce recomandati sa aleg dintre un Miele C3 si Electrolux Ultrasilencer?
Al meu  Miele c3 are asa ceva:
[ http://www.staubsauger-portal.com/WebRoot/Store6/Shops/61432266/5086/7402/45BD/B29C/FD6B/C0A8/29C3/1129/SF-HA50.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banda aia neagra (langa bulina verde) iti indica cand trebuie schimbat filtrul.

#1502
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Va salut.

Vreau si eu o mica recomandare de buget 250-300lei. Stiu ca e vorba de un simplu aspirator si nu e mare lucru, dar chiar nu stiu ce sa iau si poate putina experienta ma poate ajuta.
Vreau sa-l folosesc 90% pe covor, mai mult pentru parul de pisici.

Am gasit 2 oferte de pret la Altex:
http://www.altex.ro/...-1400w-albastru -este fara sac, nu-mi prea surade ideea de al spala tot timpul si de a face praf prin casa cand il vars in cosul de gunoi si sincer l-am vazut in magazin si mi se pare jucarie.
http://www.altex.ro/...9-3-l-750w-rosu - la acesta mi se pare mic motorul 750w, chiar foarte mic si nu ma incanta sacul de unica folosinta, pentru ca totusi mi se par scumpi 30lei 4buc.

Multumesc.

#1503
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Mai bun asta  http://www.altex.ro/...-1400w-albastru

sau cu sac textil reutilizabil, dar ceva mai scump, asta  http://www.altex.ro/...030-3l-900w-alb

Edited by nesupus, 16 July 2015 - 23:50.


#1504
nob0dy

nob0dy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 05.06.2007
Ai putea specifica si de ce? Nu vad diferenta. Iar la 400lei sunt deja multe optiuni, dar nu-mi permit momentan si nici nu vad rostul pentru o asa investitie.

#1505
the_andy16

the_andy16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.09.2009
Caut Aspirator buget maxim 400 lei.

as vrea sa fie de ultima generatie cu consum sub 800W, intrebarea mea este cum vad care este puterea de aspirare(asta ma intereseaza cel mai mult)?

folosire pt parchet si gresie, nu pre am covoare mari.


la astea noi cu motoare mici nu mai scrie ca la modele vechi putere aspirare 350W spre exemplu. s-a schimbat ceva aici? se masoara altfel puterea de aspirare acum?

#1506
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 nob0dy, on 16 iulie 2015 - 23:58, said:

Ai putea specifica si de ce? Nu vad diferenta. Iar la 400lei sunt deja multe optiuni, dar nu-mi permit momentan si nici nu vad rostul pentru o asa investitie.
Tu ai scris ca vrei sa curete bine covoarele si ti-ai ales cu clasa de eficenta D si E. Eu ti-am recomandat aspiratoare in clasa C ( clasa A este cea mai buna) pt. covoare si au galagie (decibeli) mai mica. Tu nu te uiti la specificatii si la eficiente cand alegi un aspirator?

Cel cu 400 de lei vine cu 2 x sac textil reutilizabil + 1 x sac hartie, deci faci mare economie la saci.
Daca iti iei aspirator fara sac la bugetul tau, iti vei lua o pocnitoare foarte galagiosa si neeficienta, adica nici nu scoate praful din covoare si nici nu scoate aer filtrat bine prin spate.

Edited by nesupus, 17 July 2015 - 19:07.


#1507
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 the_andy16, on 17 iulie 2015 - 12:59, said:

Caut Aspirator buget maxim 400 lei.

as vrea sa fie de ultima generatie cu consum sub 800W, intrebarea mea este cum vad care este puterea de aspirare(asta ma intereseaza cel mai mult)?

folosire pt parchet si gresie, nu pre am covoare mari.


la astea noi cu motoare mici nu mai scrie ca la modele vechi putere aspirare 350W spre exemplu. s-a schimbat ceva aici? se masoara altfel puterea de aspirare acum?
https://www.badabum....ign=direct_link

#1508
evbo

evbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2015
Buna. As vrea sa ma ajutati si pe mine cu o parere.
Vreau sa aleg unul din acestea 2. Pe hartie Zanussi arata mai bine, dar e ok ca si firma? Nu stiam ca fac si aspiratoare.

http://www.emag.ro/a...b/pd/DGZVGBBBM/
http://www.emag.ro/a...l/pd/D3J46BBBM/

#1509
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Da, e OK ca si firmă.

#1510
fox6200

fox6200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 21.10.2008
Buna ziua.Sunt nefericitul posesor al unui aspirator gorenje cu sac VCK 2323AP-GY din august anul trecut iar de atunci a fost de 3 ori in service ,iar dupa fiecare reparatie nefunctionand mai mult de 15 min.Acum iar este in service,ma ia cu ,,ABUREALA,,CA TREBUIE NU STIU CE PIESA DE LA PLOIESTI CA AIA DE LA PLOIEST NU RASPUND,ca nu au nu stiu ce placute ,etc.Acum mi-au zis sa astept 20 zile calendaristice!Am facut sesizare la OPC si mi-au inregistrat sesizarea ,astept sa vad daca se rezolva ceva fiindca asa nu se mai poate,indiferenta totala fata de client!Cei de la reprezenta gorenje nu raspund la telefon si nici email!La service le-am explicat ca eu nu pot duce acest aspirator la ei de 100 ori pana,,,expira garantia nu?Stiti ce raspuns mi-au dat?:pot sa il duc si de 200 ori ca nu mai valabila nu stiu ce lege din anul 2009!In afara de sesizarea de la OPC mai am si alte variante?(exceptand ultima varianta sa il strag de gat pe indolentul de la reparatii service)

Stima

P.S sotia nu a reusit niciodata sa termine un apartament de 3 camere de aspirat cu acest aspirator!

#1511
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
aveti o recomandare pentru un aspirator fara sac, care sa aspire cat mai bine posibil, si emisiile sa fie minime (banuiesc ca asta inseamna clasa A)?
nu-mi pasa daca consuma mult, ca nu il folosesc de 5 ori pe zi.
vreau sa aiba cat mai putine consumabile, ca sa nu platesc anual de 3 ori aspiratorul in filtre.

am avut un electrolux twin-clean vreme de 8 ani care mi-a placut foarte mult, dar acum a intrat la pensie.

#1512
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Am vazut la cineva la vila un asemenea model. Il folosea inclusiv pt curatenia pe veranda..
Mi s-a parut super fain pt un bagless, iar cel putin pentru emisiile de praf pare a se incadra in clasa maxima - A.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate