Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Despre Aspiratoare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2345 replies to this topic

#1225
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Pe mine la seria S8 (sac G/N) un sac ma tine cel putin 4 luni. Stau la apartament, n-am animale de companie. Filtrele standard vin in pachet cu sacii. 60 de lei pe an un pachet nu mi se pare mult.

E promotie la aspirator Miele C1 la  550 lei.

Edited by MBI, 22 November 2014 - 00:20.


#1226
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006

 dan_slack, on 21 noiembrie 2014 - 23:18, said:

Dar cat dai pe an pe mancarea pisicilor?
Dar pe vizitele medicale, accesorii si alte jucarii pisicesti?

Scuze, cred ca am gresit topicul Posted Image
N-am calculat si probabil nici nu voi calcula, de teama rezultatului :))
Pentru mine nu e un factor decisiv faptul ca e mai scump de intretinut aspiratorul, dar cred ca sunt persoane pe forum interesate de aspectul acesta, de asta l-am si mentionat, poate nu toata lumea stie si preturile consumabilelor.

#1227
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Io m-am suparat pe Samsung-ul AirTrack 1600W ca dupa un an a inceput sa miroase urat si sa nu mai aspire cum trebuie, chiar daca am spalat filtrele. Asa ca am comandat ieri un Samsung SC5240, 1800 W, 410 W, putere de aspirare, cu sac textil.

Totusi cred ca de cati bani dai pe ele de atata si merg. La mama i-am luat un Philips ciclotronic de vreo 700 de lei acum vreo 4 ani si inca merge impecabil.

#1228
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 LittleJo, on 22 noiembrie 2014 - 10:27, said:

N-am calculat si probabil nici nu voi calcula, de teama rezultatului Posted Image)
Pentru mine nu e un factor decisiv faptul ca e mai scump de intretinut aspiratorul, dar cred ca sunt persoane pe forum interesate de aspectul acesta, de asta l-am si mentionat, poate nu toata lumea stie si preturile consumabilelor.
Eu nu as lua un aspirator cu saci de hartie pentru singurul fapt ca sotia nu accepta sa stea cu sacul plin si ,deci, dupa fiecare folosire ar arunca sacul...deci pierdere de bani...Tot timpul imi zice : "Arunca si tu sobolanul ala din aspirator" dupa ce il foloseste. Deci pe mine sacii de hartie m-ar duce la faliment oricat de ieftini ar fi. Gasisem si eu un Philips super silentios si destul de puternic dar avea doar saci de hartie asa ca am luat un Electrolux ciclonic (cica) fara sac. Ma umplu din cap pana-n picioare de praf cand il curat.....dar asta e...urmatorul va fi cu sac textil.

Edited by Clovis, 23 November 2014 - 20:34.


#1229
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Asta de la Miele este textil daca nu ma insel, nu din hartie. Doar ca nu e refolosibil.

#1230
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Vineri imi zice sotia sa caut si un aspirator (eu chitit pe un blender mai fortos, ca tot discutasem de cateva saptamani despre asa ceva). Caut eu, ma uit, scormonesc, unele oferte deja erau epuizate, cand imi atrage atentia jeguletul asta aspirator-cu-sac-samsung-vcc4135s37-1600-w-3-l-cablu-6-m-rosu la 219 lei . 1600w, filtru textil (schimbabil), 1600w (al nostru era de 1400w), cablu 6 m, putere 300 si ceva w. Bun, il comand vineri, primesc mail si sms ca pe 23 se livreaza. Bai, e vrajeala, au gresit aia data, ca e duminica. Primesc in dimineata asta sms ca in intervalul 9-17 primesc coletele. Ei, da-o dreq, n-are cum, au astia serverul cretin. Sun pe la 12 si ceva curierul, imi spune ca pana in ora 3 ma viziteaza. Ptiu, duminica?! Vine pe la 1 jumatate, desfac in casa blenderul, totul ok, desfac si cutia spiratorului, ala micu' sa-l iei in degetul mic. Bai, e naspa, e usor c aun fulg, cred ca e varza. Ma uit cum se asambleaza, vad si doua tevi de metal, subtiri ca naiba, zic: astea se rup in cateva zile. Furtunul cam scurt, dar spune Oana ca oarecum similar e si la fostul Elta. Bun, cuplez filtrul ciclon (ma uit pe emag, nu aparea in nicio descriere), ii dau drumul. Prima impresie- trage de rupe!!! Bun, dar nu are variator turatie. Nu e bai, pot trai si fara asta.
Ce mi-a placut- praful si scamele se aduna in ciclon. Da, arata ca naiba ditamai filtrul sub maner, dar majoritatea jegului se aduna in el, ceea ce inseamna ca sacul va trebui golit/schimbat mai rar. Oricum luasem un set de saci universali tip hepa din altex, pentru celalalt aspirator, se vor potrivi la asta nou, e foarte usor de taiat sablonul.
Deci pe scurt: trage foarte bine, neasteptat de bine, cablu lung, filtrul ciclon isi face treaba foarte bine, aspiratorul e usor si compact, are si suport de agatat peria. Ca parti negative: fara variator de putere (nu e nicio tragedie), tub scurt, tevi subtiri, pare fragil si e facut in Vietnam. Dar cand ma uit la pret si vad si cum lucreaza, imi trece instant. Acuma- sa vedem cat o sa tina.
Poate le-am fost unora de ajutor.

#1231
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Lucian,
Ti-am dat like ptr. descriere si umor, nu ptr. aspirator... din pacate.
Eu numesc genul asta de aparate "de unica folosinta".
Pacat de bani...

#1232
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Fata de vechiul aspirator, care a slujit 10 ani si jumatate, asta o sa mai faca treaba macar 2 ani, cat are garantie. Ala vechi a cam iesit la pensie datorita prafului de glet din livingul care e aproape gata, poate reusesc sa il repar. Da, e ieftin, realizez asta. E si de slaba calitate, sunt constient. Dar chiar nu aveam chef sa dau 4-5 mil pe un aspirator care avea sa traga cam la fel (sau un pic mai bine) si, cu un pic de ghinion, sa tina tot cat unul ieftin. L-am luat in rate (daca are vreo importanta), astfel incat nu simt mai deloc efortul financiar alocat achizitiei. Iar de-o fi sa crape, macar stiu ca nu am dat un sfert din leafa doar ca sa spun ca am un aspirator "de firma". Cu fiabilitatea se stie cum stau electricele si electronicele, mai totul tine de noroc. Important e sa-si faca treaba cat mai bine pe o perioada cat mai lunga de timp. Sorry, dar n-o sa ma vezi dand 6-8 mil pe un aspirator. Oricum, acusi vine ITP-ul, in februarie pup si un RCA, mai e si operatia sotiei, chiar nu am chef de spart bani pe un obiect atat de comun cum e un aspirator. Trage? Da. Are ceva filtre? Are. Garantie are? Da, 2 ani. Puii mei, restul e bonus. A, ca n-are variator, e-te fas. Ce, ala vechi, albastru, cu care am copilarit la parinti, avea variator si o carca de filtre? Si bogdaproste, am ajuns la 1,82 si nu sufar cu plamanii. Nici masina n-o am de fite, important e ca vechitura sa-si faca treaba.

#1233
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010
Am comandat de BF un aspirator Rowenta Silence Force Extreme RO5951. Cautind azi pe internet consumabile (saci, filtru hepa 13), am constatat ca nu gasesc acest filtru deloc in tara.
Peste ~ 6 luni ar fi indicat schimbarea lui, asa ca-mi fac griji deja. Daca nu voi gasi acest filtru, cu ce s-ar putea inlocui ? Merge ceva improvizatie ?

#1234
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am luat si eu un Electrolux Ergorapido ZB3011, abia astept sa vina sa vad cum se prezinta. Ar trebui sa fie perfect pentru rutina zilnica, ca ma dispera faptul ca dupa ce dau cu aspiratorul principal la 1-2 zile deja incep sa vad ghemotoace de praf.
Asa asta imediat il iau, rapid, fara fire, in teorie suna bine, sa vedem in practica.

#1235
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Acum cateva luni, am comandat la oferta un pachet de saci de hartie tip S-bag, productie Philips, pentru aspiratorul Electrolux Z8810W (in principiu, 100% compatibili, daca e nevoie fotografiez si ambalajul...Posted Image ).

Zilele trecute, deschizand compartimentul sacului cum il deschid eu de obicei, din cand in cand, sa ma uit daca totul este OK, am avut o surpriza neplacuta. Am gasit sacul desfacut, dezlipit de la una din imbinari - subliniez, NU este rupt (ca si cum as fi aspirat vreun obiect ascutit), ci imbinarea s-a dezlipit pur si simplu - vezi foto (exista si la rezolutie mai mare, daca trebuie).

Am scos sacul, asa cum era, am curatat TONA de praf din tot compartimentul respectiv si de pe buretele filtrant care este montat pe admisia motorului (coborand toti ingerii si arhanghelii corespunzatori, sa ma ierte D-zeu... Posted Image... ), am pus un sac nou si aspiratorul pare sa traga OK.

Filtrul HEPA, montat pe evacuarea motorului, arata cum vedeti in cea de-a doua poza - privind sub un anumit unghi, sunt urme serioase de negreala pe el, desi l-am scuturat cat am putut de bine. Pe el scrie "washable", totusi am o oarecare reticenta sa-l spal sub apa. Ati spalat filtre HEPA de acest gen? Aspiratorul s-a comportat OK dupa asta? Realizez ca in mod normal poate n-ar fi un cost astronomic sa-l schimb, dar s-a nimerit intr-un moment cand situatia financiara e extrem de delicata si as prefera s-o las pana dupa Sarbatori.

In alta ordine de idei, nu imi place ideea de reclama negativa, totusi nu pot omite faptul ca am fost neplacut surprins sa patesc asta cu un sac Philips, dupa ce am schimbat cativa saci aftermarket de origine cel putin dubioasa, care n-au facut niciun fel de probleme... (i-am schimbat din proprie initiativa / vag bun-simt tehnic, pentru a proteja aspiratorul).

Privind aspiratorul in sine, raman la aprecierile pozitive pe care le-am mai zis pe acest thread, pana acum chiar n-am avut mai nimic serios de reprosat...

Attached Files


Edited by Mircea_jr, 25 November 2014 - 21:01.


#1236
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Mircea, sacul acela pare o chinezarie ordinara, facut de "renumita" firma s-bag.com
Probabil pe ambalaj scrie mare ca e facut pentru Philips.
La fel am patit si eu cu niste saci compatibili ptr. vechiul Rowenta. Pur si simplu se desfaceau din toate incheiturile (lipiturile). Cred ca daca motorul trage aer prea tare, sacii astia de doi bani nu rezista.

Edited by dan_slack, 25 November 2014 - 22:33.


#1237
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Daca pe filtrul HEPA scrie washable, poti sa-l speli fara probleme :) Al tau arata bine, sa vezi cum arata sobolanul de l-am scos din Dyson :| L-am spalat (desi nu stiu cat de bine ca e destul de greu sa speli filtrele astea) si merge ok.

#1238
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

 dan_slack, on 25 noiembrie 2014 - 22:31, said:

Mircea, sacul acela pare o chinezarie ordinara, facut de "renumita" firma s-bag.com
Probabil pe ambalaj scrie mare ca e facut pentru Philips.
La fel am patit si eu cu niste saci compatibili ptr. vechiul Rowenta. Pur si simplu se desfaceau din toate incheiturile (lipiturile). Cred ca daca motorul trage aer prea tare, sacii astia de doi bani nu rezista.

Nu, nu, ambalajul este 100% "genuine" Philips, fara chichitze cu litere minuscule gen "made for..." etc. Nu sunt acasa acum, o sa revin si cu o poza...
Va multumesc oricum pentru sfaturi, atat tie cat si lui LittleJo! :)

#1239
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006
Mircea,

Un sfat prietenesc, arunca la gunoi toti sacii aia Philips si cumpara niste saci originali Electrolux. Daca nu, vinde aspiratorul si i-ati ceva ptr. care gasesti saci originali de unica folosinta.
Eu recomand (a nu stiu cata oara) Miele.

Bafta.

#1240
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Pai, ma gandisem (sau mai bine zis sperasem) ca nu-i mare diferenta, Electrolux sau Philips, ambele branduri afisandu-si cu mandrie siglele pe www.s-bag.com... si nu stiu ce saci "mai" originali (ca productie) decat atat, sa caut :), cata vreme cei doi saci cu care s-a livrat aspiratorul nou, din magazin, erau inscriptionati fix la fel, "s-bag.com", doar ca modelul sacului era exact cel din acest link (capacitate mai mare).

Stiu de Miele, m-am uitat la vremea respectiva si dupa ei, cunosc bine (si admir) calitatea produselor lor. Totusi, pana la urma nu m-am indurat, depaseau prea mult bugetul; pana si modelul entry-level, tot ar fi fost mai scump decat Electrolux-ul, care este (arguably), daca nu chiar varf de gama, oricum din gama superioara...

O sa ma uit dupa acel model s-bag "ultra long performance", pana atunci ce sa fac... i-oi folosi si pe astia, verificandu-i dupa fiecare aspirat... :)

#1241
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A avut cineva Philips FC8474? Multumiti?

Edited by afterdarkgl, 27 November 2014 - 17:03.


#1242
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Din pacate nu mai retin acum daca la vremea cautarilor mele am testat si Philips FC8474 (desi ma uitam initial si dupa modele fara sac). Parca arata cunoscut, dar nu stiu "de unde sa-l iau" Posted Image.

In alta ordine de idei, daca tot am promis, revin si cu poza ambalajului sacilor cu care am patit problema mea. I-am luat de la un magazin online absolut respectabil, in niciun caz vreo sursa obscura. Totusi ca sa fiu 100% corect, trebuie sa spun ca m-am uitat pe lista de pe spatele pachetului, si, recunosc ca, intr-adevar, modelul Electrolux Z8810W nu se afla mentionat acolo. Dar ce D-zeu... cand cautam aspirator, toti sustinatorii variantei de saci de unica folosinta imi spuneau ca S-bag e... well, S-bag Posted Image adica e compatibil cu orice model de aspirator care afiseaza sigla S-bag.

Pe de alta parte, in lista respectiva apar destule modele cu putere electrica absorbita, cel putin egala cu cei 2200W "declarati" de Electrolux-ul meu - inclusiv gama Philips-ului FC9174. Nu mai retin puterea efectiva de aspirare a Electrolux-ului Z8810 (stiu ca o gasisem undeva), dar la vremea respectiva, Philips-ul FC9174 tin minte ca se lauda cu cea mai mare putere de aspirare din lume (sau ceva in genul asta...). Asa puternic o fi Electrolux-ul asta incat sa "rupa" sacii compatibili cu acel Philips? Indoi-m-as si n-am cui... Posted Image mai ales ca, nu in ultimul rand, sunt 99% sigur ca, de cand am montat sacul respectiv, nu am trecut de treapta de putere 3 din 5... si sunt 100% sigur ca n-am cuplat niciodata, cu acest sac, treapta 5/5 (aia n-am mai folosit-o de cel putin jumatate de an... Posted Image )

Din punctul asta de vedere, da, Miele a rezolvat problema in mod radical, dar eficient. Gasesti saci DOAR la ei (nu am cautat, dar asa am inteles ca sta situatia - scuze daca gresesc), dai un ban, dar stii ca stai linistit. Daca luam Electrolux-ul la pretul pietei din vremea aia (~900 RON), poate imi parea rau ca nu m-am uitat la un entry level Miele, insa la pretul de oferta la care l-am luat (~600 RON), asta-i situatia, acum nu mai e loc de regrete. Om vedea, cand va fi vremea urmatoarei achizitii... Posted Image

No, acuma gata, am facut destula publicitate negativa, care am mai zis ca nu-mi place. Sunt convins ca a fost doar un incident ghinionist, mai am in pachet destui saci Philips pe care sa-i testez (deschizand periodic compartimentul sa verific).

Succes tuturor!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate