Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

probleme placa de sunet CREATIVE

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006
am o placa de sunet creative audigy 2sound blaster si sistem point HT-100 si palca si boxele sunt 5.1  dar ploblema mea ca se aud doar 2 sateliti am instalat ultimul driver de la creative am instalat softu care mi la dat la placa de sunet si toate setarile atit la placa de sunet la-m facut 5.1 cit si la windows
ce sa-i mai fac??

Edited by alin.oprea, 22 August 2006 - 19:53.


#2
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postalin.oprea, on Aug 22 2006, 18:49, said:

am o placa de sunet creative audigy 2 si sistem point HT-100 si palca si boxele sunt 5.1  dar ploblema mea ca se aud doar 2 sateliti am instalat ultimul driver de la creative am instalat softu care mi la dat la placa de sunet si toate setarile atit la placa de sunet la-m facut 5.1 cit si la windows
ce sa-i mai fac??
Sunt propietar de SB2 si te inteb daca la instalare ai ales 7.1 , ca asa vine din fabricatie , dezinstaleaza si reinstaleaza softul full la ambele categorii , apoi ai de setat atat din softul ei ci si din win 7.1 si mai vorbim , setarile , placa merge intradevar pe 7.1 canale , problema era mai simpla daca aveai un sistem cu intrare digitala (ai mufa pt.acest scop la placa),multa bafta!

#3
KITZU

KITZU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 30.09.2003
Pai depinde ce asculti: mp3 n-o sa fie in veci pe 5 canale :)

#4
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostKITZU, on Aug 22 2006, 20:57, said:

Pai depinde ce asculti: mp3 n-o sa fie in veci pe 5 canale :)
Mi se pare logic , ai vazut problema din alt unghi , deh 5 canale... :coolspeak:
Numai la filme se gasesc !

#5
alin.oprea

alin.oprea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.07.2006
Pai depinde ce asculti: mp3 n-o sa fie in veci pe 5 canale smile.gif


pai asta sthiu si eu dar eu ma referam cind ii dau testu sa l faca se aud doar 2 sateliti si woferul nu asta intrebam io firele sunt legate ca la carte , driver de pe net ultimu softu instalat  shi ne stiu ce dracu sai mai fac

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postalin.oprea, on Aug 26 2006, 14:03, said:

...eu ma referam cind ii dau testu sa l faca se aud doar 2 sateliti si woferul nu asta intrebam io firele sunt legate ca la carte , driver de pe net ultimu softu instalat  shi ne stiu ce dracu sai mai fac
Ce insemna "ca la carte?" Ai 3 jackuri mini, stereo, bagate in spatele placii de sunet? Ai selectat din Creative Audio Console 5.1 speakers si sincronizat cu Windows CP?
Attached File  Setare.JPG   30.63K   110 downloads

Edited by SuperDuper, 27 August 2006 - 03:34.


#7
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006

View Postalin.oprea, on Aug 26 2006, 21:03, said:

Pai depinde ce asculti: mp3 n-o sa fie in veci pe 5 canale smile.gif
pai asta sthiu si eu dar eu ma referam cind ii dau testu sa l faca se aud doar 2 sateliti si woferul nu asta intrebam io firele sunt legate ca la carte , driver de pe net ultimu softu instalat  shi ne stiu ce dracu sai mai fac
aceasi problema o am si eu. Totul este setat pe 5.1  si testul de la creative imi spune ca totul e ok si imi functioneaza toti 5 satelitii, am sincronizat cu cp, si.....tot 2 sateliti merg. daca ai rezolvat problema spune si mie cum ca nu mai stiu ce sa fac. merci

#8
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
sau daca stie cineva vreo solutie la problema asta.
am dezactivat placa de sunet on bord, dezinstalat/instalat driver placa sunet, in testul de la placa imi merg toti sateliti dar in orice aplicatie merg doar fronturile si sub-ul. toate setarile sunt 5.1 peste tot in windows. problema asta o am se la ultima instalare de windows de acum 2 saptamini.

#9
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Ca sa poti auzi filmele si muzica ( stereo de felul lor) in format 5.1 trebuie sa activezi functia CMSS (Creative Multimesia Sorround System) din meniurile placii de sunet .Vezi ca este putin mai ascuns .O alta solutie ar fi sa folosesti un plugin pentru Winamp (daca asculti muzica) sau pentru playerul video (ffdshow are o componenta audio care stie sa faca din 2ch-> 5.1 Dolby) , care poate fi ZoomPlayer , Media Player , Bsplayer sau orice  alt player din care poti accesa setarile codecurilor folosite la decodarea filmului .

#10
rrradu

rrradu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.02.2006
:P  asta era solutia   :)  
simplu si usor, ........pentru unii
merci

#11
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005
Sau mai poate fi din EAX Console (Stereo Focus-ul sa fie cumva setat 100% pe front). Trebuie pus la 0% pentru o auditie pe toate canalele.

#12
sebastian98

sebastian98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 04.09.2006
Mah da, cand faci testul se aude in toate difuzoarele?? Am avut si eu un point HT-100 pentru cateva luni pe o placa audigy Se si imi facea si mie fuguri dar... trebuie sa reglezi volumul din setarile sistemului sau din setarile placii! :proud:  
Sper sa-ti fie de folos!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate